Digitale Oplossingen 1950-1990 my mam HaegheVelde BV Foto's uit de collectie van het Nationaal Archief in Artis Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V □□nnnnonnnnnnnnn A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Document Management - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten de praktijk 170 Zwart-witfoto's uit de collectie zijn gemonteerd op dertien panelen, die ver spreid door de dierentuin staan. Deze panelen, met thema's als 'dieren en ver zorgers', 'Artis en de politiek', 'bezoekers' en 'dierenverblijven', zijn zó geplaatst dat het vaak mogelijk is in één oogopslag het verschil tussen vroeger en nu te zien. Ouders en grootouders kunnen jeugdher inneringen ophalen en aan hun (klein-) kinderen vertellen over vroeger. Voor kinderen is er een educatieve route en een fotowedstrijd: elke maand wordt de mooiste Artisfoto op de website van het Nationaal Archief gezet en zal het ori gineel voor de eeuwigheid worden be waard. De tentoonstelling is een samenwerking tussen het Nationaal Archief en Artis: Florike Egmond en Maarten Frankenhuis, tot voor kort directeur van Artis, selecteer den de foto's en schreven de teksten. Het project wordt financieel ondersteund door de Mondriaan Stichting, het VSBfonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds. Deze fototentoonstelling is het eer ste publieksproject dat voortkomt uit de fotocollectie die het Nationaal Archief in 1996 verwierf. Deze verzameling bevat ruim een miljoen foto's uit de periode 1880-1990 en geeft een beeld van het alledaagse leven, kleine en grote gebeur tenissen, de Haagse politiek en het Koninklijk Huis. De collectie werd over genomen van de Rijksvoorlichtings dienst en bestaat uit verschillende verza melingen. Een van de grootste is die van het voormalige persbureau ANEFO. De foto's van Artis zijn afkomstig uit deze deelverzameling. Maar ook de foto's die in de periode 1900-1980 in de tijdschrif ten De Prinsen Wereldkroniek van uitge ver Elsevier werden gepubliceerd beho ren ertoe, evenals de collecties van de Rijksvoorlichtingsdienst zelf, van de persfotograaf Willem van der Poll, de Nederlandse Heidemaatschappij, de Ar beidsinspectie, de Dienst Legercontacten Indonesië en Rijkswaterstaat. Van deze foto's zijn er vanaf begin april 500.000 on line beschikbaar via de website van het Nationaal Archief. Uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau naar de contouren van het cul- tuurbereik in 2030 is gebleken dat men de afgelopen jaren de beschikbare vrije tijd over een groot aantal activiteiten verdeel de: er is sprake van een overgang van een toegewijde participant naar de toevallige passant. Het Nationaal Archief wil - hierin onlangs nog gesteund door de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen in een beleidsbrief aan de Tweede Kamer - zijn collectie toeganke lijk maken voor deze passanten die in geschiedenis geïnteres seerd zijn, maar het archief niet bezoeken. Het wil hen tonen hoe veelzijdig zijn collectie is, hoe verrassend en hoe herkenbaar, en zijn collectie een verhaal geven. De tentoonstelling in Artis, dat jaarlijks door ruim een miljoen mensen wordt bezocht, is een goed voorbeeld van het nieuwe presentatiebeleid van het Natio naal Archief. Incidenteel organiseerde het al lezingen en tentoonstellingen, en werden er publicaties - waaronder het Nationaal Archief Magazine - uitgegeven, de komende jaren zal er een herkenbare, samenhangende culturele programme ring worden opgezet. Met frequente rondleidingen, lezingen, workshops, debatten, publicaties en tentoonstellin gen wordt een breed publiek geïnfor meerd over de collectie. Een belangrijke voorwaarde voor het sla gen van deze culturele programmering is de verbouwing van de ontvangstruimte van het Nationaal Archief en de bouw van een tentoonstellingsuimte samen met de Koninklijke Bibliotheek: op 350 m2 zullen tientallen topstukken uit bei der collecties te bezichtigen zijn, van de Vrede van Munster tot de eerste Donald Duck, en van het Middeleeuwse Trivulzio-manuscript tot de onafhanke lijkheidsverklaring van Suriname. Met behulp van touchscreens zullen deze top stukken in een context worden geplaatst en tot leven worden gewekt. Naast deze (semi-)permanente tentoonstellings ruimte, is er ook de mogelijkheid tot het inrichten van bescheiden wisselexposi ties. Tegelijk met de opening, die nu in januari 2005 is gepland, zal de culturele programmering starten. 17 KARDEX advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl Zoo was Door Deirdre Carasso* Nog niet zo lang geleden werden papagaai en in Artis rondgedragen op de schouders van papagaaidragers, werden er voor de mensapen theepartijtjes georganiseerd, kon men in september de dierentuin binnen voor een kwartje, knuffelden kinderen babytijgers en verbleven de dieren in kooi en in plaats van natuurlijk ingerichte verblij ven zoals de Afrika-savanne. Hoe sterk de relatie tussen mens en dier én de presenta tievormen van dieren in een korte tijd, een mensenheugenis, zijn veranderd, blijkt op de foto-tentoonstelling die het Nationaal Archief dit jaar in Artis houdt: 'Zoo was Artis 1950-1990'. Fotocollectie Presentatiebeleid W ffffiS '.VAW.ViVi'K «Br 'V.vXWAVA Deirdre Carasso is hoofd van de afdeling Presentatie van het Nationaal Archief. april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 8