MAIS im V Koningin Beatrix opent Cultuur Onder Dak Apeldoorn (CODA) een krachtig i nstru m eNT van DE REE archiefsystemen Resultaat van daadkracht, visie en innovatie Erfgoed^ Actueei naar een nieuwe organisatie Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? I 1 DE REE O archiefsystemen nieuws uit het veld Koningin Beatrix heeft op 12 maart jl. de nieuwbouw van Cultuur Onder Dak Apeldoorn op spectaculaire wijze offi cieel geopend. Het gebouw was a la Christo ingepakt met circa 3000 m2 glas vezeldoek dat door de bevolking was beschilderd naar een ontwerp van de kunstenaar Stephan Peters. Koningin Beatrix gaf het startsein voor de onthul ling waarna de doeken door twee hoog werkers van het gebouw werden gepeld. De drie grootste bellenblazers van Europa zorgden voor enorme kleurrijke zeepbel len. Als klap op de vuurpijl volgde op het Cultuurplein een spectaculair optreden van honderd slagwerkers. Cultuur Onder Dak Apeldoorn is ont staan na een fusie tussen het Apeldoorns Museum, het Apeldoorns Archief en de Bibliotheek Apeldoorn, een combinatie die uniek is in Nederland. CODA zal naar verwachting op jaarbasis 600.000 bezoe- Erfgoed Actueel bevindt zich in een overgangsfase. Tot 31 december 2004 is het bureau nog een onderdeel van het Ministerie van OCW. Op 1 januari 2005 ontstaat er een nieuwe stichting die bepaalde taken van Erfgoed Actueel over neemt. Het gaat daarbij vooral om het beter positioneren en toerusten van de erfgoededucatie in Nederland. Erfgoed Actueel is gevraagd deze nieuwe stichting vorm te geven. In 1997 werd het bureau Erfgoed Actueel opgericht als tijdelijk bureau om erfgoed instellingen en het onderwijs beter met elkaar te laten samenwerken. Daartoe werden in de eerste periode veel initiatie ven genomen om de mogelijkheden die cultureel erfgoed biedt, in het onderwijs bekend te maken. In de tweede periode werd de erfgoededucatieve infrastructuur een belangrijk aandachtspunt. Daarnaast is Erfgoed Actueel zich in deze periode nog sterker gaan richten op recente onderwijsvernieuwingen. De Raad voor Cultuur gaf in mei 2003 in zijn advies aan het niet wenselijk te vin den dat taken van Erfgoed Actueel zou den komen te vervallen: erfgoededucatie is nog te kwetsbaar en moet zich een nog duidelijkere positie naast de kunsteduca tie verwerven. Ook zag de Raad duidelij ke verschillen: erfgoededucatie is een contextgerichte methode, die kan wor den ingezet bij andere vakken dan kunst educatie. Het advies spreekt een duidelij ke voorkeur uit voor het continueren van een aparte organisatie op het terrein van erfgoededucatie, maar dan niet langer als onderdeel van het departement. Dat Erfgoed Actueel een stichting wordt is niet de enige verandering. Ook de taken van het nieuwe bureau zullen worden gewijzigd. Zo zal het onderwijs niet langer een directe doelgroep meer zijn. Scholen zullen voor landelijke informatie in de toekomst terecht kun nen bij Cultuurnetwerk Nederland. Deze organisatie heeft in haar bibliotheek al informatie op het gebied van cultureel erfgoed opgenomen. Daarnaast beheert Cultuurnetwerk Nederland sinds kort het Cultuurplein op Kennisnet: www.cul- tuurplein.kennisnet.nl. Erfgoed Actueel levert binnen een redactieraad de infor matie aan voor dit Cultuurplein. Ook zal Cultuurnetwerk Nederland in overleg met Erfgoed Actueel cultureel erfgoed nadrukkelijker opnemen in zijn onder zoekstaken. De beleidstaken van Erfgoed Actueel gaan terug naar het departement, waardoor het bureau voornamelijk beleidsuitvoerende taken voor zijn reke ning zal nemen. De nieuwe stichting zal in de eerste plaats een taak vervullen richting het erfgoedveld (zoals erfgoed huizen en erfgoedconsulenten). De nieuwe organisatie zal zich vooral bezighouden met toerusten en positione ren van de erfgoededucatie in Nederland. Daarbij horen op de branche gerichte taken als collectieve promotie, deskun digheidsbevordering, advies en strategi sche beleidsontwikkeling ten behoeve van erfgoededucatie. De nieuwe stichting zal bovendien de verschillende initiatie ven op gemeentelijk en provinciaal niveau met elkaar en met het landelijk niveau verbinden. kers trekken. Het nieuwe gebouw van Cultuur Onder Dak Apeldoorn is een schep ping van de befaamde architect Herman Hertz berger, die al eerder in Apeldoorn een aantal gebouwen neerzette en ook tekent voor de in gang zijnde uitbreiding van de Apeldoornse schouwburg Orpheus. Het pand is bijzonder in de transparantie van zijn enorme glasgevels, waar door publiek kan waar nemen wat binnen ge beurt en zo verleid wordt om daaraan deel te nemen, en in de plaatsing van depots en archieven in een gesloten con structie op de tweede etage met daaraan opgehangen vloeren van de verdiepin- gen eronder. Het resultaat is een samen spel van vides, ruimtes en doorzichten. Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492 - 5539 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl m flexis Voor meer informatie of een vrijblijvende demonstratie van MAIS-Flexis kunt u contact met ons opnemen Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 0503112600 ederee@de-ree.nl MAIS-Flexis is een krachtige applicatie waarmee archieven en andere collecties, zoals foto-, geluid- en filmarchieven, effectief beschreven en ontsloten kunnen worden. Flexibiliteit, een gebruiksvriendelijke interface, exports naar onder meer Word en internet, dat is de kracht van MAIS-Flexis! Door onze expertise op het gebied van conversies van bestanden kan de overgang van uw huidige systeem naar MAIS-Flexis eenvoudig, snel en adequaat verlopen. Wat verandert er? archievenblad april 2004 Koningin Beatrix met burgemeester De Graaf tijdens de openingshandeling. Foto Coda/Christa Balk.

Archievenblad | 2004 | | pagina 4