oooowooooooo Bouw van Nieuw Land Erfgoedcentrum van start Een half miljoen foto's op de website van het Nationaal Archief VGI innovatieprijs 2004 7È nieuws uit het veld nieuws uit het veld NIEUWS u i th e t veld Op de website van het Nationaal Archief (www.nationaalarchief.nl) zijn sinds 1 april 500.000 foto's te bekijken via de nieuwe beeldbank. De collectie bestaat uit foto's die zijn gemaakt in de periode 1900 tot 1990. De verzameling geeft een authentiek beeld van het alledaagse leven, kleine en grote evene menten, de Haagse politiek en het Koninklijk Huis. Het grootste deel van de collectie bestaat uit persfoto's afkomstig van het voormalig pers bureau ANEFO (Algemeen Nederlands Fotobureau). Daarnaast bevat de online- beeldbank fotomateriaal van onder andere de Nederlandse Heidemaatschappij, de fotograaf Willem van de Poll en Rijkswaterstaat. De beeldbank heeft ook een aantal extra functionaliteiten. Zo kan de bezoeker een persoonlijke pagina maken waar hij zijn favo riete foto's op kan plaatsen. Daarnaast kan de bezoeker meehelpen met het verbeteren van beschrijvingen door via een link bij een foto opmerkingen te plaatsen over de afbeelding. De kwaliteit van de beschrijvingen is name lijk niet altijd optimaal. Ook de scans die op dit moment in de beeldbank zitten zijn van een lage kwaliteit. De komende jaren gaat het Nationaal Archief hieraan werken door vrij willigers in te zetten bij het beschrijven van foto's en het opnieuw scannen van fotomate- Eén van de 500.000 foto's: een tennisballenfabriek. riaal. Een voorproefje van de kwaliteit van de nieuwe scans kunt u al zien bij een deel van de foto's van Artis en de KNVB. Henriëtte van der Linden (1949) is per 1 februari 2004 in dienst getreden als algemeen directeur van het Instituut Collectie Nederland. Van der Linden was sinds 1996 directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Daarvoor was ze vijf jaar directeur-generaal van het Mini sterie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen en zeven jaar wethouder van de gemeente Leiden met cultuur in haar portefeuille. Het museumveld ligt Van der Linden nauw aan het hart. Zo is zij voorzitter van de Stichting de Zonnehof, centrum voor moderne kunst en het Armando- museum in Amersfoort en heeft zij een bestuursfunctie bij de Armandostichting. Met Van der Linden heeft het ICN een daadkrachtige en bestuurlijk ervaren vrouw in huis gehaald. Onder haar leiding gaat het ICN een periode tege moet waarin een verhoogde klantge richtheid, het actief beschikbaar stel len van kennis en versterken van interne cohesie belangrijk zullen zijn. De Vereniging van Geschiedenis en Informatica (VGI) heeft ook dit jaar het initiatief genomen om een prijs uit te loven voor de meest vernieuwende ICT- toepassing op het terrein van de geschie denis. De jury roept iedereen op toepas singen voor te dragen voor de VGI inno vatieprijs 2004. Bij innovaties van ICT-toepassingen op het terrein van de geschiedenis valt te denken aan: innovatie in de manier waarop een bestaande doelgroep wordt bediend; innovatie in de manier waarop met een bestaande doelgroep wordt ge communiceerd; innovatie in de manier waarop een nieuwe doelgroep wordt aangeboord; nieuwe, geschiedwetenschappelijke, toepassingen die zijn bedacht voor bestaand ICT-gereedschap; nieuw ICT-gereedschap dat is ontwik keld ten dienste van historisch onder zoek. Een deskundige jury zal drie toepassingen uitkiezen die naar de mening van de jury tot de meest vernieuwende ICT-toepassin gen van het jaar gerekend kunnen wor den. Deze drie zullen op een speciale stu diedag van de VGI, op vrijdag 24 septem ber a.s., worden getoond. Aan het einde van de studiedag zal de jury de winnaar bekend maken. De winnaar krijgt een oor konde, het recht om het speciale 'VGI- innovatieprijs 2004'-vignet te gebruiken en diverse andere prijzen. De jury bestaat uit: Onno Boonstra (docent Culturele en Historische Infor matiekunde van de Faculteit Letteren KUN en voorzitter van de VGI), Marcel Ras (consultant cultureel erfgoed bij de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland en bestuurslid communicatie van de VGI), Michelle van den Berk (applicatie-ontwik kelaar bij het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten en hoofdredacteur Historia Informatica), Bart de Nil (beleidsmedewerker bij het Instituut voor Sociale Geschiedenis Gent en bestuurslid van de VGI), Bas Broek huizen (redacteur Internet van de Volkskranten redacteur Nieuwe Media van het Historisch Nieuwsblad). Wie een toepassing wil voordragen voor de VGI innovatieprijs 2004, kan een e- mail sturen naar de voorzitter van de jury, O.Boonstra@let.kun.nl. Vermeld in het bericht behalve naam, adres en telefoon nummer van de inzender, de naam van de toepassing, de URL (indien aanwezig) en een toelichting op het innovatieve aspect van de toepassing. De termijn voor de voordracht eindigt op 1 juni 2004. Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Op 26 februari jl. is aan de Lelystadse kust de eerste paal geslagen voor Nieuw Land Erfgoedcentrum. Het centrum gaat zich profileren als 'cultuurhistorisch warenhuis' waar collecties en archieven worden bewaard én gepresenteerd aan een groot publiek. Een belangrijk thema in de collecties van Nieuw Land is het Zuiderzeeproject: de dijkbouw en land aanwinning in de voormalige Zuiderzee. In december 2004 zal het centrum open gaan voor het publiek. Negen Flevolandse erfgoedinstellingen en archieven, de gemeentes Lelystad, Dronten, Urk en Zeewolde, het Water schap Zuiderzeeland, het Archeologisch Depot Flevoland, het Rijksarchief in Flevoland, het Sociaal Historisch Cen trum voor Flevoland en Nieuw Land Poldermuseum zijn begin 2004 samenge gaan in Nieuw Land Erfgoedcentrum. Daarmee werd een proces afgerond dat enkele jaren geleden begon met een samenwerking tussen twaalf erfgoedbe herende instellingen in de provincie Flevoland in het inmiddels operationele www.flevolandbovenwater.nl. Voor de negen instellingen was het succes van de gezamenlijke opzet van flevolandboven- water.nl aanleiding om onder de regie van de provincie Flevoland meteen door te gaan met de realisatie van een erfgoed centrum. Een projectbureau onder het management van projectleider Dick Scheepstra wist in een opmerkelijke vaart een haalbaar en betaalbaar plan uit te werken. Daarin wordt een centrum beschreven waar bewaren, beheren en presenteren van het Flevolandse erfgoed op een unieke manier worden gecombi neerd. Cultureel warenhuis De initiatiefnemers willen dat Nieuw Land Erfgoedcentrum een 'cultureel warenhuis' wordt, een plaats waar je als bezoeker geschiedenis kunt 'beleven'. Het centrum zal naast tal van mogelijkheden voor studie en kennisvergaring ook ver maak en beleving bieden. In het Erfgoedcentrum zal op op veel verschil lende manieren en niveaus kennis wor den aangeboden; niet alleen in het stu diecentrum en op tentoonstellingen maar ook met educatieve programma's, evenementen, lezingen en cursussen. De 'schatkamer' van het centrum is het depot voor de archieven en collecties. Dit onderdeel is ontworpen als een markan te, vierkante toren op de hoek van het centrum. Ernaast bevinden zich een mediatheek en een studiezaal/biblio theek. Het studiecentrum is verbonden met de tentoonstellingen en presentaties door een overdekt plein waar zich de hoofdentree bevindt. Dit plein wordt het hart van het centrum met een café, een winkel, de kaartverkoop en een gratis toegankelijke presentatie waarin Cornelis Lely, de grondlegger van de IJsselmeer- polders, de hoofdrol speelt. De Flevolandse geschiedenis wordt gekenmerkt door grote landschappelijke veranderingen: van moerasgebied in de prehistorie, daarna het wassende water van Almere en Zuiderzee tot ten slotte de dijkbouw en landaanwinning van het Zuiderzeeproject. In alle presentaties zal de interactie tussen bewoners en hun veranderende omgeving centraal staan. Er komen zes verschillende thematische presentaties en een ruimte voor tijdelijke tentoonstellingen. Een deel daarvan komt in de 'kijker' van het Nieuw Land Poldermuseum en een ander deel in een nieuwe vleugel aan de zuidzijde. In dit stuk van het gebouw is de gereconstru eerde, originele schokbetonschuur geïn tegreerd. Nieuw Land Erfgoedcentrum zal ook bui ten het centrum zelf actief zijn om een bredere rol in het culturele leven van Flevoland te krijgen. Zo wil het onder steuning bieden aan historische vereni gingen en in de deelnemende gemeentes activiteiten organiseren, zoals het verzor gen van lezingen of educatieve program ma's voor lokale scholen. archievenblad april 2004 april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 3