Het Archievenblaran charter tot chip 22 Li fLJ LH De documentatiecollectie van het Universiteitsmuseum Groningen ll1 Bewaartermijnen personeelsdossiers, ll5 Zaterdag 30 oktober 2004: colofon noot van de redactie [29 134 Citaat van de maand classification technology Diploma voor middelbaar archiefambtenaar Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofd redacteur), Maarten Broek (eind redactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 NHOUDSPGAVE 66,50 80.00 96,00 8,00 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin mei 2004. Vaste rubrieken Nieuws uit het veld Column 3 De archiefervaring |30 Literatuur [40 Agenda KVAN Nieuws De praktijk: Brigitte Hekker [14 Rijp voor de praktijk: automatische classificatie van documenten De praktijk: Pieter Woltjer en Kees Koster 117 z°° was Artis 1950-1990. Foto's uit de collectie van het Nationaal Archief in Artis De praktijk: Deirdre Carasso [19 Publieksmonitor archieven moet leiden tot grotere publieksgerichtheid Kwaliteit van dienstverlening: Fred Schot te belangrijk om aan het ABP over te laten? De praktijlcTheo Kremer |22 Gerrit Valk op de sofa van het verleden Archiefopleiding: Hans Scheurkogel Landelijke Archievendag De praktijk: Wendy de Visser 126 START: het archief van architect Rem Koolhaas tentoongesteld De praktijk: Alfred Marks 'Al zijn we ook te laat, laten we toch langzaam rijden waar veel mensen langs de weg staan. We mogen hen niet teleurstellen.' Koningin Juliana op dinsdag 25 april 1950 tegen 'gouverneur' mr.dr. F.J. Houben tijdens een werkbezoek aan Limburg. Rijp voor de praktijk: automatische classificatie van documenten Door Pieter Woltjer en Kees Koster Nederland speelt een vooraanstaande rol in de ont wikkeling van technologie voor het automatisch clas sificeren van documenten. Een beschrijving van het PEKING-project dat heeft geleid tot praktisch bruik bare classificatiesoftware. Gerrit Valk op de sofa van het verleden De commissie bedoeld in artikel 34, derde lid, van het Archief besluit verklaart dat Door Hans Scheurkogel GerritValk heeft een pleidooi gehouden voor 'eer herstel' voor de middelbare archiefopleiding. Het archiefwezen zou behoefte hebben aan mensen die na een kortdurende deeltijdopleiding ingezet kunnen worden voor basale taken als ordenen en beschrij ven van archieven alsmede voor studiezaalactivitei ten. Coördinator opleidingen van de Archiefschool Hans Scheurkogel is een andere mening toegedaan. Zoo was Artis 1950-1990. Foto's uit de collectie van het Nationaal Archief in Artis Door Deirdre Carasso Het Nationaal Archief heeft in samenwerking met Artis een fototentoonstelling georganiseerd in de Amsterdamse dierentuin. Op deze manier wil het Nationaal Archief met zijn collectie ook mensen bereiken die wel in geschiedenis zijn geïnteresseerd, maar het archief niet bezoeken. START: het archief van architect Rem Koolhaas tentoongesteld Door Alfred Marks In het Nederlands Architectuurinstituut is het vroe ge werk van de Rem Koolhaas en zijn bureau OMA te bezichtigen. In een 'open depot' staat het archief van deze architect letterlijk centraal. Gas terugnemen Terwijl ik dit schrijf, rouwt Nederland om het verlies van prinses Juliana, koningin van 1948-1980. Vele Nederlanders droegen haar een warm hart toe. Bij het doorbladeren van de pers berichtenmap in ons archief met werkbezoeken aan Limburg valt me op dat zij vooral veel belang stelling had voor de 'gewone' burgers. Ze maakte praatjes met mensen aan de machines van een schoenenfabriek, ze is zelfs 'onderin' geweest zoals de mijn werkers van weleer hier zeggen, ondergronds in een van de Staatsmijnen, waar ze aan het kolenfront een praatje maakte met een eenvoudige mijnwerker, bekeek een mijnwerkerswoning, was in een arbeidersgezin in Noord-Limburg te gast en noem maar op. Ongetwijfeld zijn die bezoeken door de provincie en RVD goed voorbereid, maar toch lees je tussen de regels door dat het een hartewens van haar was om contact te hebben met juist die 'gewone' mens. Dat was haar kracht en maakte haar daarom zo geliefd bij het volk, denk ik. Het door mij aangehaalde citaat bevestigt dat ook. Tijdens de vol gepakte programma's van de werkbezoeken liet ze zich niet opjagen ten koste van de contac ten met 'haar' volk. Ze was daar in dus zeer 'klantgericht' zouden we nu zeggen. Zowaar een spanningsveld waar we dagelijks in onze archiefprak tijk ook mee te maken krijgen. Organisatieveranderingen en ver- andertrajecten zijn aan de orde van de dag. De digitalisering van onze archieven wordt voortvarend aangepakt, er worden oplossin gen gezocht voor allerhande pro blemen die onze moderne manie ren van werken met zich mee brengen, zoals de bewaring van website's en digitale documen ten. We racen door de tijd. Moeten we soms niet wat 'lang zamer rijden' om te zien voor wie we het doen? En om uiteindelijk een doel te bereiken waar we onze 'klanten' niet teleurstellen? Leert de recente historie van de archiefwereld ook niet dat we hier en daar wel eens te hard gereden hebben? Misschien is dat ook wel het geval geweest bij het aanpassen van de archiefopleidin gen. De nieuwe tijd vraagt om een nieuwe aanpak. De discussie is opgelaaid, omdat er blijkbaar een vraag is ontstaan naar een meer gedifferentieerde opleiding. Een van de artikelen in dit num mer zal die discussie, denk ik, nog wel verder aanzwengelen. De redactie is zeer benieuwd naar de bezinning op dit onderwerp. Even gas terugnemen dus om straks weer gas te kunnen geven en daar uit te komen waar de 'klant' inderdaad zijn nut ervan heeft...?! Roelof Braad archievenblad april 2004 april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 2