«te [De@aak] KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws i E Conceptreglement van de 'Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten' (SNAAI) van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) Over gemakkelijke oplossingen 39 Up B v h V b d g u b A ri VI k d Naam Artikel 1 De sectie is genaamd: 'Sectie Nieuwe en Aan komend Archivarissen en Informatiespecialisten' van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Doel en middelen Artikel 2 De sectie heeft tot doel: a. het bieden van een platform aan studenten, recent afgestudeerden en in zijn algemeen aan nieuwe beroepsbeoefenaren om onderlinge contacten te onderhouden, zowel tijdens mo menten in de formele als in de informele sfeer; b. het koppelen van de onder a genoemde momenten aan een verdere vorming en educa tie van de doelgroep; c. het dienst doen ais klankbord voor de KVAN, de Stichting Archiefschool, de opleidingen en de studenten. Artikel 3 De sectie tracht dit doel te bereiken door: a. het organiseren of ondersteunen van symposia, studiedagen en excursies; b. het voorlichten van studenten of potentiële stu denten over de opleiding en het beroep en het meedenken en adviseren over de opleidingen tot archivaris of informatiespecialist; c. het participeren in de landelijke beroepsvereni ging voor archivarissen; d. het uitvoeren van (beroeps)enquêtes en ander onderzoek; e. het initiëren en stimuleren van overige activi teiten. Leden Artikel 4 1. Leden kunnen zijn personen die voldoen aan één van de volgende criteria: a. hij of zij is student aan de Universiteit van Amsterdam, en wel aan de bachelor-oplei ding Documentaire informatiewetenschap of de master-opleiding Archiefwetenschap, eventueel leidend tot het diploma Archi- vistiek A, of aan de Hogeschool van Amster dam, en wel aan de opleiding Informatie dienstverlening en -management, eventueel leidend tot het diploma Archivistiek B; b. hij of zij is recent, dat wil zeggen niet langer dan vijf jaar geleden, afgestudeerd aan één van de onder a genoemde opleidingen, de voorgangers van die opleidingen of de opvol gers daarvan; c. hij of zij is recent, dat wil zeggen niet langer dan vijf jaar geleden, werkzaam geworden in het Nederlandse openbare of particuliere archiefwezen, zonder afgestudeerd te zijn aan één van de onder a genoemde opleidingen, de voorgangers van die opleidingen of de opvolgers daarvan, d. hij of zij studeert, of studeerde niet langer dan vijf jaar geleden af, aan een andere dan de onder a genoemde opleidingen, welke voor bereidt op het beroep van archivaris of infor matiespecialist. 2. Om lid te worden van de sectie moet men zich schriftelijk aanmelden bij het sectiebestuur, dat beslist over de toelating. 3. Om te kunnen worden toegelaten tot de sectie moet men lid zijn van de KVAN. 4. Bij weigering van het lidmaatschap kan de kan didaat schriftelijk in beroep gaan bij het bestuur van de KVAN. Artikel 5 1. Het lidmaatschap eindigt door: a. beëindiging van het lidmaatschap van de KVAN; b. niet meer te voldoen aan de vereisten, zoals gesteld in artikel 4, lid 1, tenzij het lid blij vend wil bijdragen aan doelstelling en werk van de sectie en verzoekt om voortzetting van het lidmaatschap; c. schriftelijke opzegging door het sectiebestuur; d. ontzetting krachtens besluit van de ledenver gadering van de sectie. 2. Opzegging door het lid is slechts mogelijk tegen het einde van het kalenderjaar en met inachtne ming van een opzegtermijn van ten minste één maand. 3. Opzegging door het sectiebestuur kan slechts plaatsvinden wanneer een lid zijn verplichtin gen tegenover de sectie niet nakomt en wanneer van de sectie redelijkerwijze niet kan worden gevergd dat het lidmaatschap voortduurt. Tegen zulke opzegging kan het lid gedurende een maand na kennisgeving in beroep gaan bij het bestuur van de KVAN. 4. Ontzetting uit het lidmaatschap kan geschieden door een besluit van de ledenvergadering van de sectie, als een lid in strijd met het reglement of de besluiten van de sectie handelt, of de sectie in aanmerkelijke mate benadeelt. Geldmiddelen Artikel 6 1. De geldmiddelen van de sectie bestaan uit: a. een vast bedrag (basisbijdrage), jaarlijks vast te stellen door de ledenvergadering van de KVAN; b. buitengewone bijdragen door het bestuur van de KVAN aan de sectie verleend (doel subsidies); c. andere inkomsten. 2. De geldmiddelen van de sectie maken deel uit van die van de KVAN. 3. Het boekjaar is gelijk aan het kalenderjaar. Bestuur Artikel 7 1. Het bestuur bestaat uit ten minste drie en tei hoogste zeven leden, die uit de leden worde: gekozen door de ledenvergadering van de sectie 2. Bij de voordracht van bestuursleden wordt zi veel mogelijk rekening gehouden met evenredi ge vertegenwoordiging uit de verschillend: doelgroepen. 3. Kandidaat-bestuursleden worden voorgedrager. door het zittend bestuur of door ten minste vijl sectieleden. 4. Op de jaarlijkse ledenvergadering van de sectit treedt ten minste één lid af volgens een door hel bestuur op te stellen rooster. Een aftredend bestuurslid is maximaal één maal herkiesbaar. Een zittingsperiode is vier jaar. 5. De ledenvergadering van de sectie kan een bestuurslid te allen tijde ontslag verlenen. Hel bestuurslidmaatschap eindigt als het lidmaat schap van de sectie wordt beëindigd. 6. Bij een vacature in het bestuur benoemt de eerstvolgende ledenvergadering van de sectie een opvolger. 7. De voorzitter wordt in functie gekozen; de overi ge functies waaronder die van secretaris en pen ningmeester worden door het bestuur onderling verdeeld. 8. De voorzitter van de sectie is lid van het bestuur van de KVAN. 9. Bestuursbesluiten worden genomen bij meer derheid van stemmen. Bij het staken der stem men, is de stem van de voorzitter doorslagge vend. 10. Van de bestuursvergaderingen wordt verslag gelegd, waarvan binnen twee weken na de ver gadering een exemplaar wordt gezonden aan het bestuur van de KVAN. Artikel 8 1. Het bestuur is belast met het besturen van d( sectie. 2. Het bestuur onderhoudt externe contacten. Wanneer daarbij belangen van de KVAN me* betrokken kunnen zijn, wordt vooraf overleg gepleegd met het bestuur van de KVAN. Ledenvergadering Artikel 9 1. Jaarlijks wordt ten minste één ledenvergadering van de sectie gehouden op een door het sectie bestuur te bepalen plaats en datum. In deze ver gadering wordt ten minste voorzien in bestuurt vacatures en worden de jaarrekening en jaarver slag van het afgelopen kalenderjaar vastgesteld. 2. De ledenvergadering behandelt voorts de voor stellen gedaan door het bestuur of voorstellen door één of meer leden, die dit voorstel ten minste veertien dagen voor de vergadering schriftelijk bij het bestuur indienen. Artikel 10 Behalve het gestelde in artikel 9 wordt een ledenver gadering gehouden: a. als het sectiebestuur zulks noodzakelijk acht; b. als ten minste vijf sectieleden dit schriftelijk aan het bestuur verzoeken met opgave van redenen. In dat geval dient de vergadering binnen vier weken na het verzoek te worden gehouden. Is dit niet gebeurd, dan kunnen de leden zelf een leden vergadering bijeenroepen. c. als het bestuur van de KVAN zulks uitdrukkelijk wenst. Artikel 11 1. Het bestuur roept alle sectieleden ten minste twee weken tevoren schriftelijk voor de ledenvergade ring op onder vermelding van de te behandelen onderwerpen. 2. Bestuursleden van de KVAN zijn gerechtigd de ledenvergadering van de sectie bij te wonen. 3. De voorzitter van het sectiebestuur of diens plaats vervanger zit de ledenvergadering voor. 4. De secretaris van het sectiebestuur stelt verslagen op en draagt zorg voor de verzending van die ver slagen aan het bestuur van de KVAN. 5. Tenzij in de statuten van de KVAN anders is voor geschreven, worden alle besluiten genomen met volstrekte meerderheid van stemmen. Elk lid heeft één stem. Bestuursleden van de KVAN, voor zover geen sectielid, hebben een adviserende stem. 6. Over zaken wordt mondeling gestemd; over per sonen wordt gestemd met ongetekende briefjes, tenzij de ledenvergadering eenstemmig goedkeurt dat mondeling wordt gestemd. 7. Blanco stemmen en getekende briefjes zijn ongel dig. 8. Wordt bij benoeming van personen in eerste stemming geen volstrekte meerderheid behaald, dan volgt een tweede stemming. Wordt wederom geen volstrekte meerderheid behaald, dan wordt gestemd tussen de twee personen die in de vorige stemmingen de meeste stemmen hebben gekre gen. 9. Bij staking van de stemmen over zaken is het voorstel verworpen. Bij staking van stemmen over personen beslist het lot. Commissies Artikel 17. Voor het verrichten van een bijzondere opdracht kan het sectiebestuur of de ledenvergadering beslui ten tot het instellen van een commissie. Wijziging van het reglement Artikel 1.3 Dit reglement kan slechts worden gewijzigd door een besluit van de ledenvergadering van de KVAN op voorstel van het sectiebestuur, de algemene ledenvergadering van de KVAN of het bestuur van de KVAN. Opheffing Artikel 14 1. Tot opheffing van de sectie kan slechts worden besloten door de algemene ledenvergadering van de KVAN. 2. Het archief van de sectie wordt gedeponeerd bij het bestuur van de KVAN, indien de sectie ontbonden wordt. Slotbepaling Artikel 15 In gevallen waarin de wet, de statuten van de KVAN of het reglement van de sectie niet voor zien, beslist het sectiebestuur na overleg met het bestuur van de KVAN. Deze maal een Zaak die iedereen die met archieven werkt bekend zal voorkomen. Na een rondleiding, tijdens een serieus gesprek over archieven, ja zelfs op een feestje is er altijd wel iemand die roept maar jullie kunnen toch alles op de computer zetten of hebben jullie nog niet alles digitaal? Om zo iemand te laten begrijpen waarom dat (nog) niet zo is, vol staat het meestal om even beeldend uit te leg gen om hoeveel meters papier het gaat: dat er op de A13 een dozenfile zou staan van Rotterdam tot ver voorbij Delft (ruim 20 kilo meter) als alle archief uit de gemeentearchie ven van beide plaatsen daarop achter elkaar zou worden neergezet en zo. En de boekhou ders in het publiek worden weer stil als de kosten worden vermeld. Vervelender wordt het als dergelijke uitspra ken worden gedaan tijdens de uitvoering van projecten. Neem bijvoorbeeld die gemeente waar wordt gewerkt aan het scannen van de bouwvergunningen. In verband met de ver nietiging wordt er op een gegeven moment door de beheerder van die dossiers voorge steld om een scheiding aan te brengen tussen de dossiers van vóór en van na 1 januari 1996. Op grond van de vernietigingslijst voor gemeenten kunnen de oude dossiers, op enke le uitzonderingen na, allemaal vernietigd worden. Maar volgens de nieuwe concept selectielijst moeten de dossiers vanaf 1996 allemaal permanent bewaard blijven. Als de gemeente van de vele meters papier af wil, kan dat alleen door aan GS toestemming vra gen voor substitutie. De dossiers moeten dan, onder allerlei voorwaarden, op microfilm worden gezet en het papieren exemplaar kan daarna weg. Een medewerker van de afdeling automatise ring vindt dat allemaal maar onzin. Bijna alles is immers al gescand. Dan is de informatie aanwezig en kan het papier dus weg. Naar zijn mening moet de gemeente gewoon toestem ming vragen voor digitale substitutie en daar bij aangeven dat de wetgeving te laat is en dat alles al digitaal beschikbaar is. Zo'n voorstel heeft de charme van de eenvoud, maar mis kent een complexere werkelijkheid. Want, hoe graag iedereen het ook zou willen, van digitaal opgeslagen materiaal kan niet worden gegarandeerd dat het 'tot in de eeuwigheid' (want daar werken archivarissen toch voor) behouden blijft. Dus heeft de archivaris de ondankbare rol van spelbreker. Bij deze Zaak voorkomt de wet- en regelge ving dat er ongelukken gebeuren. Zelfs als er vanuit de gemeente een verzoek om digitale substitutie zou zijn uitgegaan, dan hadden GS (lees: de provinciale inspecteurs) daar nooit toestemming voor verleend. Maar als het niet zo goed zou zijn geregeld? Dan kan de archi varis terugvallen op zijn beroepscode. Bijvoorbeeld op het eerste artikel: Archivarissen dienen de integriteit van het archiefmateriaal te beschermen en zo te garande ren dat het betrouwbaar bewijsmateriaal van het verleden blijft. Dit in het geval dat iemand zou vragen waar hij zich mee bemoeit. En op de toelichting bij artikel acht waar staat dat de archivarissen niet kunnen toestaan dat perso nen vreemd aan hun beroep zich mengen in hun werk en beroepsverplichtingen. Dat staat er ken nelijk niet voor niets. Alleen jammer dat de automatiseringsdeskundigen uit deze Zaak gezien moeten worden als 'personen vreemd aan hun beroep'. Zou het niet veel beter zijn als automatiseerders en archivarissen samen ten strijde zouden trekken om systemen voor permanent houdbare digitale archieven te ontwikkelen? En daarmee de allerlaatste zin uit de code in de praktijk brengen: archivaris sen dienen op basis van wederzijds respect en begrip samen te werken met beoefenaars van aan verwante beroepen. Yvonne Bos-Rops archievenblad april 2004 april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 19