mr per week Samen werken aan een betere dienstverlening w/v KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Voor het voetlicht: mw. drs. Coos Wentholt Educatief boegbeeld van het Haags Gemeentearchief 1968-2004 Op het 'politiek terras', een bekende locatie binnen het Haags gemeentehuis, heeft ze inmiddels officieel afscheid geno men van haar collega's en relaties. Dit gebeurde tijdens een receptie op vrijdag middag 12 maart. We hebben het over mw. drs. Coos Wentholt, een begrip bin nen de afdeling dienstverlening van het Haags Gemeentearchief en bij vele bezoe kers. Coos Wentholt, officieel Jacoba Frederika Maria Wentholt, werd geboren in 1943 te Utrecht en werkte precies 36 jaar bij het Haags Gemeentearchief. Sinds 1 maart 2004 is ze met vervroegd pensioen, maar ze blijft als vrijwilliger actief aan het archief verbonden. Ze heeft maar kort met haar ouders in Utrecht gewoond. De familie verhuisde naar het landelijke Bennekom in de pro vincie Gelderland. Hier bracht Coos haar jeugd door en doorliep ze de Openbare Lagere School. Als slimme meid was zij op haar toekomst voorbereid. Coos ging naar de Rijks-HBS in Wageningen, waar ze de Middelbare Meisjesschool (MMS) afmaakte. Colleges Het was na de MMS niet geheel dui delijk wat de toekomst voor Coos zou brengen. Haar vader, een beroepsmilitair met onderzoekservaring in archieven, adviseerde haar in die richting. Daar wilde zij toen nog niet aan. Een beroepskeuze test bracht aan het licht dat Coos iets moest doen in de communicatieve sfeer met 'veel mensen', zoals lesgeven. Ook het beroep van diëtiste werd haar aanbevolen. Dat zag haar moeder, een kooklerares, echter niet zitten. Coos was volgens haar niet precies genoeg voor dit beroep! Het werd de opleiding MO-geschiedenis in Utrecht. Hier kreeg ze les van docenten die ook doceerden aan de Utrechtse uni versiteit. Meermalen volgde zij daar colle ges om haar geschiedkundige horizon te verbreden. In haar studietijd moest de opleiding MO-geschiedenis in één keer worden afgemaakt. Dat was geen gemakkelijke opgave. Het schriftelijk examen bracht net niet de vereiste zes om op mondeling te kunnen gaan. Coos besloot de Archiefschool in Den Haag te gaan volgen. De benodigde (onbezoldig de) stageplaats werd ge vonden bij het Haags Gemeentearchief. De opleiding Middel baar Archiefambtenaar aan de Archief- school in Den Haag volgde Coos op de zaterdag. Nog voor het behalen van haar diploma in juni 1968 trad Coos op 1 maart 1968 in dienst bij het Haags Gemeentearchief als adjunct-commies. Zij begon met halve dagen in de studiezaal en werd verder belast met het beheer van de historisch-topografische collectie. Het was het begin van een veelzijdige en inte ressante loopbaan met veel contacten. Het woord educatie was dertig jaar gele den reeds een bekend begrip bij het Haags Gemeentearchief, dat toen al royaal aan de weg timmerde met Coos als boegbeeld. In de loop der tijd heeft zij honderden lezingen gehouden voor de meest uiteen lopende groeperingen binnen de samen leving. Speciale aandacht was er altijd voor de scholen. Met name met geschie denisleraar Roos van een bekend Haags gymnasium werkte zij nauw samen. De zesdejaars gymnasiasten kregen op het archief lessen in het lezen van het zeven- tiende-eeuwse schrift en moesten ook his torisch onderzoek doen met als afsluiting het maken van een 'kleine' scriptie. Leerlingen van deze school lagen op dat gebied voor op de rest, wanneer ze verder gingen studeren. Ook met andere scholen waren er goede en intensieve contacten, zoals het Johan de Witt College met veel kinderen van allochtone afkomst. Hier werd het project 'de straat waarin je woont' met veel succes opgestart. In haar Haagse perio de nam Coos de studie boeken weer ter hand. De MO-geschiedenis was on dertussen gesplitst in een A- en B-opleiding. Deze opleiding werd nu in etappes en met goed ge volg afgemaakt. Het zinde Coos echter niet dat haar mannelijke collega's 'ho ger in de schaal' stonden en, volgens haar, hetzelfde werk verricht ten. Verder studeren op academisch ni veau was de enige mogelijkheid om deze 'ongelijkheid' recht te trekken. Door haar vooropleiding kreeg zij verschillende vrij stellingen. Met een scriptie over de doops gezinden van Den Haag studeerde zij in 1993, op haar vijftigste jaar, af bij prof. Simon Groenveld. Coos is volgens eigen zeggen meer een prater dan een schrijver. Uitleggen en vertellen zijn haar sterke kanten. Toch heeft zij door haar educatieve werkzaam heden veel geschreven en wel in de vorm van lesbrieven en kleine publicaties. Met name bij projecten op het gebied van bij voorbeeld de vrouwenemancipatie, de eerste meisjes-HBS, het COC en kinder boeken was ze betrokken. Ook de kunst kwam aan bod, zeker toen de bezetting werd uitgebreid met een kunsthistoricus. Spraakmakend was de introductie van de kunstkar, een omge bouwde SRV-wagen volgestouwd met kunst die de straat opging. Coos stond mede aan de wieg van dit geweldige pro ject. Vele projecten volgden en zullen nog volgen, want zij is en blijft in de toekomst een bekende verschijning binnen het Haags Gemeentearchief. De gemeenten Elburg, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Oldebroek en Putten werken samen in het Streek- archivariaat Noordwest-Veluwe. Het werkgebied van het streekarchivariaat is verdeeld in twee rayons (Elburg, Nunspeet en Oldebroek) en een zuidelijk rayon (Ermelo, Harderwijk en Putten). Voor het zuidelijk rayon zijn we op zoek naar een Kom werken in Elburg! Elburg is een veel zijdige en goed bereikbare gemeente met historie, natuur schoon en recreatie op de Veluwe aan het Veluwemeer. De gemeente Elburg wil voor haar 21.000 inwoners een doel matige en dienst verlenende instelling zijn en voor haar ruim 175 medewerkers een aantrekkelijke werkgever. Gemeente Elburg Functie-inhoud: je houdt toezicht op het modern archiefbeheer; je bent verantwoordelijk voor de toegankelijkheid van de archieven en collecties en voor de keuze van de ontsluitingsmethoden; je stuurt de archiefmedewerkers en vrijwilligers aan; je bent verantwoordelijk voor de educatieve activiteiten en voor de kwaliteit van de dienst verlening in je rayon; je ondersteunt de streekarchivaris bij het opstellen van rapportages en beleidsnotities; je bent depotbeheerder van de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen in je rayon; je begeleidt onderzoekers en onderzoeksprojecten, je verricht zelf onderzoek en publiceert hierover; je bent applicatiebeheerder van het archiefbeheerssysteem en (inhoudelijk) verantwoordelijk voor de website van het streekarchivariaat. Functie-eisen: ten minste hbo-werk- en denkniveau, blijkend uit een diploma Archivistiek; affiniteit met het werken met vrijwilligers; affiniteit met automatisering en ontwerp en beheer van websites; uitstekende schriftelijke en mondelinge uitdrukkingsvaardigheden; je hebt een creatieve en flexibele instelling en bent in staat zowel zelfstandig als in team verband te werken; je beschikt bij voorkeur over gemeentelijke ervaring. Arbeidsvoorwaarden: Het personeel van het streekarchivariaat is rechtspositioneel ondergebracht bij de centrum gemeente Elburg. Afhankelijk van je opleiding, kennis en ervaring bedraagt het maximum salaris op basis van een voorlopige waardering 2.802,- (functieschaal 8), respectievelijk 3.164,- (eindschaal 9) bruto per maand bij een fulltime aanstelling. De definitieve beschrijving en waardering van de functie moet nog plaatsvinden. De gemeente Elburg kent aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden, zoals flexibele werktijden, opleidingsfaciliteiten, een fiscaal vriendelijke regeling voor de aanschaf van een personal computer en een fiets en regelingen op het gebied van sparen, zorg en hypotheek. Inlichtingen en sollicitatie: Voor nadere informatie over de functie kun je contact opnemen met Hanneke van Aalst- Houbraken, streekarchivaris, telefoonnummer (0525) 68 87 17. Je sollicitatie kun je tot uiterlijk 16 april 2004 richten aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Elburg, Postbus 70, 8080 AB Elburg onder vermelding van vac. streekarchivariaat in de linkerbovenhoek van de envelop. De sollicitatiegesprekken zullen plaatsvinden op vrijdag 23 april a.s. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Hp Studiezaal Doctoraal Publicaties Harry Strijkers april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 18