Cursusaanbod Archief school in het najaar van 2004 school Archief literatuur Bataven! Nederlandse vluchtelingen in Frankrijk 1787-1795 Stokebrand janus 1787. Opkomst en ondergang van een achttiende-eeuws satirisch politiek-literair weekblad 'Om prijs en plaats'. De Middelburgse Teeken Akademie 1778-2003 33 Archief be werking Doelgroep: archiefmedewerkers van archiefdiensten of overheidsorganen Duur: zeven bijeenkomsten EUR 1.625,- Archief assistent Doelgroep: studiezaalmedewerkers van archiefdiensten Duur: zeventien dagen EUR 1.990,- De Archiefschool biedt cursussen en trai- nigen aan voor mensen die werkzaam zijn in het archiefwezen en de documentaire informatie voorziening. De cursussen van de Archiefschool zijn praktijkgericht en innovatief. De cursisten zullen nieuwe inzichten verwerven en deze leren verankeren in hun eigen werkpraktijk. Opstellen Beheersregels Doelgroep: leidinggevenden aan DIV Duur: twee dagen EUR 750,- Sturing op waardering en selectie (selectiebeleid) Doelgroep: leidinggevenden aan DIV Duur: twee dagen EUR 1.180,- Selectielijst staat centraal Doelgroep: DIV-adviseurs, coördinatoren DIV, archiefinspecteurs Module Contextonderzoek gericht op selectie Contextonderzoek verrichten voor de eigen organisatie(onderdelen) Duur: drie dagen EUR 1.430,- Module Selectielijst ontwerpen en onderhouden Selectielijsten maken die optimaal aansluiten bij de primaire werkprocessen Duur: drie dagen EUR 1.430,- Module Selectielijst implementeren in de organisatie Waarborgen dat selectielijsten worden toegepast in de dagelijkse DIV-praktijk Duur: drie dagen EUR 1.430,- Werk in uitvoering voor waardering en selectie Leren werken met selectielijsten in de documentaire informatie voorziening. Doelgroep: DIV-medewerkers Duur: vierdagen EUR 1.680,- Waar? De cursussen worden verzorgd in gebouw 'de Leeuwenburg' van de Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam (nabij Station Amstel). Wanneer? De data van de cursussen vindt u op de website. Werk in uitvoering De Archiefschool is bezig met de ontwikkeling van een seminarcy clus Archivistiek voor niet-archivarissen. Dit seminar zal gericht zijn op medewerkers (op hbo wo niveau) die werkzaam zijn bij archief diensten of erfgoedinstellingen. Belangstelling? Meer informatie en een aanmeldingsformulier vindt u op de website www.archiefschool.nl (bij cursussen). Archiefschool Postbus 1025 1000 BA Amsterdam T 020 - 595 19 00 F 020 - 595 19 20 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDER WIJS EN -ONDERZOEK Joost Rosendaal Uitgeverij Vantilt, Nijmegen, 2003 ISBN 90-77503-06-4, 735 blz„ 39,90 Pieter van Wissing Uitgeverij Vantilt, Nijmegen, 2003 ISBN 90-75697-99-6, 600 blz., 34,90 Katie Heyning en Gerrit van Herwijnen (red.) Stichting Zeeuwse Katernen, Middelburg, 2004 ISBN 90-74517-129, 207 blz., 29,00 De boeken van C.H.E. de Wit waren in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw baanbrekend voor wat betreft de bestudering van de Neder landse patriottentijd. Baanbrekend, maar ook nogal eenzijdig. In de eerste helft van de jaren tachtig verschenen diverse lokale en regionale studies op dit terrein (bijvoorbeeld over Schouwen- Duiveland en Middelburg, die ik overi gens niet terugvond in de literatuurlijs ten in de boeken van Rosendaal en Van Wissing), waarin minutieus de plaatselij ke verhoudingen werden ontrafeld. Rond het 'herdenkingsjaar' 1987 zwol de golf van publicaties aan, om daarna weer af te nemen. Recentelijk versche nen bij de Nijmeegse uitgeverij Vantilt twee omvangrijke studies over de patri ottentijd, waaraan uitgebreid archieven- onderzoek ten grondslag ligt. In Bataven! Nederlandse vluchtelingen in Frankrijk 1787-1795 gaat historicus Joost Rosendaal, verbonden aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, uitgebreid in op de gevluchte patriotten. Na de Pruisische inval in de Republiek (sep tember 1787) vluchtten meer dan 4.000 patriotten naar Frankrijk. Gegevens over deze personen zijn te vinden op een bij het boek behorende cd-rom. Na een korte inleiding gaat Rosendaal uit voerig op de achtergrond van de vluch telingen in: hun herkomst (uit de gehele Republiek, maar opvallend weinig uit Groningen en Zeeland, daarbij bevond zich wel de Middelburgse stadsarts Lucas van Steveninck, die zowel in zijn woon plaats als in ballingschap een belangrij ke rol speelde - zijn woonhuis werd in juni 1787 met een scheepskanon kapot geschoten, maar meerdere huizen on dergingen dat lot niet, zoals Van Wis sing op blz. 211 van zijn boek meent) en hun leven in ballingschap. Met Franse revolutionairen, als Mirabeau, Lafayette en Cloots hadden de patriotse leiders nauwe banden. De auteur gaat verder onder meer in op mentaliteit, taal en de lobby voor de invoering van mensen rechten en democratie in de Republiek met Franse hulp. De Nederlandse 'kolo nie' (de vluchtelingen verbleven vooral te Sint-Omaars in Frans-Vlaanderen) beschikte over eigen genootschappen, uitgeverijen en kranten. Over een achttiende-eeuwse krant han delt het boek Stokebrand janus 1787. Opkomst en ondergang van een achttiende- eeuws satirisch politiek-literair weekblad van de hand van archivaris Pieter van Wissing, werkzaam bij het Gelders Archief. Het betreft de handelseditie van de dissertatie waar Van Wissing vorig jaar op promoveerde. Janus was een patriots weekblad dat slechts korte tijd verscheen (van januari-augustus 1787). Het had een anonieme redactie. De ver moedelijke eindredacteur was Petrus de Wacker van Zon. Het blad laveerde tus sen ironie en satire en lanceerde felle aanvallen op het Oranjehuis, met name stadhouder Willem V moest het ontgel den, en de Oranjegezinde regenten. Wissing gaat niet alleen zeer uitgebreid op de achtergronden van het tijdschrift in, maar neemt tevens uitvoerige citaten uit janus op. Ook op allerlei andere con temporaine tijdschriften wordt inge gaan. De auteur geeft voorts een 'Wie is wie in Janus' (bijlage 9) en de vindplaat sen van alle 39 opgespoorde exemplaren van het blad. Naast tijdschriften waren genootschap pen en onderwijsinstellingen typische voortbrengselen van de achttiende eeuw. Zo werd in 1778 de Middelburgse Teeken Akademie opgericht, die nog steeds bestaat. Ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van dit instituut was een vijftal tentoonstellingen te zien en verscheen een buitengewoon fraai boek. De Utrechtse hoogleraar Wijnand Mijnhardt geeft hierin als inleiding een verhandeling over het achttiende-eeuw se burgerschapsideaal. Vervolgens gaan diverse auteurs nader in op tal van aspecten, zoals de inrichting van de les sen, de academiedocenten Abraham Meertens en Conrad Kayzer, die respec tievelijk schilderkunst en architectuur doceerden, prijsuitreikingen, boekban den, onderwijsvernieuwing en schilde- rijenbezit. De Teeken Akademie kan ais eerste vorm van modern burgerlijk onderwijs in de Zeeuwse hoofdstad wor den beschouwd. Het was tevens de grootste onderwijsinstelling, waaraan niet alleen leden van de elite, maar bij voorbeeld ook honderden weeskinderen onderwijs genoten. De titel van het boek ('Om prijs en plaats') verwijst naar de inrichting van de academie - de leerlin gen konden prijzen verwerven en wer den in bepaalde groepen of klassen inge deeld. De academie beëindigde haar bestaan als onderwijsinstituut in 1867, maar bleef als subsidieverstrekkende instelling bestaan. Sedert 1993 vervult de Teeken Akademie weer een stimule rende rol op het terrein van het teken onderwijs van scholen voor voortgezet onderwijs op Walcheren. Dit mooi uit gegeven boek verscheen als nummer 3 in de reeks Grote Katernen van de serie Zeeuwse Katernen over kunsthistorische onderwerpen. (PS) april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 16