DE REE archiefsystemen ocumenten acht Resultaten van daadkracht, visie en innovatie KRACHTIGE INSTRUMENTEN VOOR ARCHIEFDIENSTEN DE REE O archiefsystemen calamiteitenservice en schade preventie Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. column 'Ik ben ziek van mijn voorouders', dat is de intrigerende titel van een recent ver schenen boek dat ik laatst op de kop tikte. Een Franstalig boek welteverstaan met de titel, door mij misschien wat vrij vertaald: J'ai mal a mes ancêtres. La psy- chogénéalogie aujourd'hui', verschenen in de reeks 'entretiens clés' bij Albin Michel, Parijs 2002. U zou kunnen den ken dat ik hier een mystificatie in elkaar zet, maar de éditeurs, Patrice van Eersel en Catherine Maillard, zijn in staat geweest om voor deze bundel de mede werking te verkrijgen van gerenommeer de namen als Anne Ancelin Schützen- berger, Alexandro Jodorowsky, Serge Tisseron en Vincent de Gaulejac. En als dat al niet overtuigend genoeg is, de psy- chogenealogie is in Frankrijk een sterk groeiende 'beweging', wat u bevestigd zult zien als u even gaat 'googelen'. Wat is er aan de hand? Al zo'n dertig jaar is in het professionele circuit Freud natuurlijk volstrekt 'not done1. Alleen in de geestelijke volksgeneeskunde heeft hij zich gehandhaafd, net zoals de blaadjes en wortels van ranonkel en grote weeg bree. Maar nu blijkt hij opeens via een achterdeurtje toch weer door de profes sionals - ik noemde al enkele grote na men - te zijn binnengehaald. 'Comment expliquer le grand retour des ancêtres en psychothérapie?', vragen de éditeurs zich af. Natuurlijk speelden Oedipus en regres sietherapie altijd nog wel een belangrijke rol, maar in de Franse professionele psy chotherapie is opeens het genealogisch onderzoek 'hot' en een belangrijk instru ment geworden om mensen te 'genezen' van hun voorouders. Stelt u zich eens voor. Een dochter die tegen haar moeder zegt: "Jij bent de oud ste van twee kinderen waarvan de jong ste gestorven is; papa is de oudste van twee kinderen waarvan de jongste gestor ven is; ik ben de oudste van twee kinde ren en mijn zusje is dood." Het is een casus uit de praktijk van Anne Ancelin Schützenberger. De psychotherapeute gaat vervolgens met die dochter de stam boom van de familie uitpluizen en het blijkt dat het bovenvermelde patroon zich nog enkele keren in de familie heeft voorgedaan. En, hoe fantastisch het ook klinkt, na veel onderzoek van veel verge lijkbare casussen en na vele praatsessies kan niet anders geconcludeerd worden dan dat er in zo'n familie een onzichtba re grens is voor 'tweede' kinderen. Bewust of onbewust heeft zich iets in de familie genesteld: 'Répéter les mêmes faits, les dates ou les ages qui ont fait le roman familial de notre lignée est une manière pour nous d'être fidèles a nos parents et ancêtres'. Daarom zakt een student ook altijd voor het examen dat zijn vader nooit haalde: uit loyaliteit. En deze 'onzichtbare loyaliteit' grenst vaak aan het ongelofelijke. In bepaalde families is sprake van een 'verjaardagssyndroom' ten aanzien van dramatische gebeurte nissen: ziektes, miskramen, ongelukken. Daarnaast kent bijna elke familie haar 'geheimen' die sterk doorwerken in het leven van vele generaties. In haar thera peutische sessies laat Schützenberger haar cliënten veel archiefonderzoek doen om de stamboom te reconstrueren, maar ook om de activiteiten en geheimen van de voorouders in kaart te brengen. Wat dus nog steeds een onschuldige hobby lijkt, is sterk Freudiaans bepaald. En er doemt een verontrustend tafereel op van genealogen die vreselijke gehei men met zich mee dragen of er elk ogen blik een kunnen vinden. Genealogisch onderzoek is niet het verzamelen van dit jes en datjes, maar - meestal onbewust natuurlijk - een diep in de modder van onze geest gewortelde behoefte om ruim baan te maken, om af te rekenen met je voorouders, verhalen op te diepen en te verwerken, gebeurtenissen en data expli ciet te maken om zelf weer verder te kun nen. Alles opruimen om zelf verder te kunnen. Als je geen psychogenealogisch onderzoek doet, werp je voor jezelf aller lei barrières op die je eigen ontwikkeling als vrij mens in de weg staan. Historisch onderzoek om juist los te komen van de last van het verleden. De overtuigende casussen in 'Ik ben ziek van mijn voorou ders' spreken voor zich. Het is te ver wachten dat deze Franse 'beweging' bin nenkort ook ons land gaat overspoelen. Het hangt in de lucht zoals ik in een eer dere column al eens zei naar aanleiding van het grote genealogie-artikel in de Libelle (zomer 2003). Moeten we als archivarissen deze bewe ging een warm hart toedragen? Het past goed in ons streven om de emotionele kant van archieven te benadrukken. Sterker nog, de helende werking van het archief is één van de troeven voor de komende jaren. Laten we gauw ruimte maken in onze gebouwen voor een psy- chogenealogische praktijk. Een sofa en we kunnen aan de slag. I 29 Voor meer informatie of een vrijblijvende demonstratie van onze producten kunt u contact met ons opnemen Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 0503112600 ederee@de-ree.nl Onze website www.archieven.nl ontsluit archieven voor een breed publiek. Van inventarissen tot fotocollecties en doop-, trouw- en begraafboeken. De zoekfuncties van www.archieven.nl worden geïn tegreerd in uw eigen website. MAIS-Flexis is een beheerssysteem om archieven en collecties te beschrijven en toegankelijk te maken. Conversie van digitale bestanden (met name Word-files) en digitali sering van getypte toegangen door middel van scannen en OCR. 24 uurcalamiteitendienst Collectie- en depót inspecties Schade rapporten,schade-inventarisatie en restauratieplannen Schimmel-, insectenbestrijding en reiniging van collecties Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring Archiefbewerkingen Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling Een jaarabonnement op DocumentenWacht kost 28,75 Gratis bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 35 graden, schaderapport opmaken. DocumentenWacht is een dienst van restauratie atelier Sterken BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en perkament De Cloese 7-9,7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.cultuurbehoud.nl Psych ogen eal ogi e Door Bert Looper april 2004 b.looper@hcov.nl Tekening: Peter Vlot archievenblad I

Archievenblad | 2004 | | pagina 14