het archief vanarchitect Rem Koolhaas tentoongesteld NEDERLANDS ARCHITECTUURINSTITUUT n de praktijk de praktijk Het NAi verwerft en beheert archieven van Nederlandse architecten, stedenbouwers, interi eur- en landschapsarchitecten. De gehele collec tie bestaat nu ongeveer uit 550 archieven en ver zamelingen en bestrijkt globaal de periode 1850- 1980. 26 Omdat het pas terugkijkend op de geschiedenis van een bureau mogelijk is vast te stellen welke plaats het binnen de Nederlandse architectuur heeft ingenomen en of het archief ervan wel of niet een plaats verdient in de collectie van het NAi, wordt er in principe alleen archief verwor ven van architecten en/of bureaus die niet meer actief zijn. Op deze manier is er ruimte voor reflectie. Het archief van het bureau OMA is hierop een uitzondering. Het bureau is actiever dan ooit tevoren en beleeft misschien nu wel zijn groot ste bloeitijd. Vast staat dat het bureau nu al zo'n nationale en internationale bekendheid heeft opgebouwd dat of het archief wel of niet verwor ven moet worden geen discussiepunt meer is. Al in 1984 verwierf het NDB (het Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst; één van de voorgangers van het in 1988 opgerichte NAi) de eerste gebouwdossiers van het toen nog piepjonge, in 1975 opgerichte bureau OMA. Het ging hier om de dossiers van de prijsvraaginzen ding voor de nieuwbouw van de Tweede Kamer en van het woningbouwcomplex aan het IJplein in Amsterdam-Noord dat toen nog in aanbouw was. In 1988 volgde onder andere het dossier van het ontwerp voor het Nederlands Danstheater in Den Haag. Er werd toen tevens afgesproken dat verdere gebouwdossiers overgedragen zouden worden aan het NAi, onder de voorwaarde dat deze wel voor de eigen medewerkers toegankelijk bleven. Dossiers werden overgedragen zoals die van de verbouwplannen voor het Huis van Bewaring te Arnhem en het busstation te Rotterdam. In 1994 volgde op basis van vernieuwde afspra ken een derde belangrijke aanwinst. Naast het uitvoerige dossier van de Kunsthal in Rotterdam betrof het hier de dossiers van belangrijke bui tenlandse projecten. Een voorbeeld hiervan was het ontwerp voor het Zentrum für Kunst und Medien in Karlsruhe. Op dit moment is het NAi in onderhandeling met het bureau OMA over verdere acquisitie. Het Nai verwerft complete archieven. Het archief moet de neerslag zijn van het hele ont werpproces, van schets tot bestek, van opdracht verstrekking tot maquette. Het archief moet de weerslag zijn van de opvattingen van de archi tect over architectuur. Daarnaast is zeker ook het museale aspect van belang. Deze drie aspecten zijn vertaald in een selectie van tekeningen die rondom het open depot wordt getoond. Uitvoerig wordt stilgestaan bij het ontwerppro ces voor het gebouw voor het Nederlands Danstheater. Aan de hand van vele schetsen, voorontwerpen en al verder uitgewerkte plan nen wordt dit proces verduidelijkt. De eerste opdracht behelsde een gebouw voor het Nederlands Danstheater pal naast het al bestaande Circustheater in Scheveningen. Toen het bestek klaar was, besloot de gemeente Den Haag de locatie van het theatergebouw te verplaatsen naar het Spui in het centrum van Den Haag. Hier moest in combinatie met een muziekzaal voor het Residentie Orkest (waarvoor het bureau Van Mourik Vermeulen als architect was aangesteld) een nieuw Cultureel Centrum komen. Rem Koolhaas was verbolgen en besloot in eerste instantie zijn ontwerp voor Scheveningen gewoon te gebruiken voor de nieuwe locatie. Uiteindelijk ging hij overstag en werd een nieuw ontwerp getekend. Rem Koolhaas is een architect met heel eigen opvattingen over architectuur en stedenbouw. Als publicist is hij daarom net zo belangrijk als als architect. In de ontwerpen voor het Zentrum für Kunst und Medien in Karlsruhe en de Jussieu Universiteitsbibliotheek te Parijs, beide complexe bouwopdrachten, zijn het vooral de ruimteoplossingen die de eigenheid van de architect tonen. Tekeningen hiervan zijn in de presenta tie te zien. Het museale aspect wordt getoond via het presentatiemateriaal dat zich in de collectie bevindt. Ieder bureau maakt presentatietekeningen, zo ook OMA. OMA maakt hier echter een afzonderlijk werk van, vaak in een grotere oplage, en verkoopt dit. Voorbeelden van dit zoge naamde 'Art Work' zijn een litho uit drie delen voor het Boompjesplan (een ste denbouwkundig ontwerp voor de Boompjes, langs de Maas in Rotterdam), een vogelvluchtperspectief van het prijs vraagontwerp voor het nieuwe Tweede- Kamergebouw en tekeningen van het ontwerp van Rem Koolhaas voor de prijs vraag uit 1988 voor het NAi-gebouw. Voordepot Zoals gezegd staat het archief cen traal in de tentoonstelling. Het voor de tentoonstelling ontworpen open depot, dat een afgesloten binnenruimte vormt, is een weergave van de wijze waarop de archieven in het eigenlijke depot worden bewaard, gerangschikt op formaat. Zo zijn er stellingen voor de archiefdozen met geschreven stukken en/of gevouwen teke ningen, voor de porte feuilles en voor de kokers. Maar voordat een archief geïnventa riseerd is en netjes ver pakt een plek krijgt in een depot, gaat er veel werk aan vooraf. Hieraan wordt in de tentoonstelling tevens aandacht geschonken. Tijdens de voorberei ding van de tentoon stelling, waarbij regel matig overleg is ge voerd met het bureau OMA, bleek dat er in de depots van het bureau nog tekeningen, ma quettes e.d. lagen die behoorden tot de al in het NAi aanwezige dos siers. Voor deze aanvul ling op het archief, zo'n twintig maquettes en twintig meter archief materiaal, is in de tentoonstelling een soort 'voordepot' gebouwd. Het is de bedoeling om in de loop van de tentoon stelling deze aanvulling te verwerken. Door medewerkers van de afdeling Collectie wordt er daarom tussen 12.00 en 16.00 uur in de tentoonstelling geïn ventariseerd. De bestaande beschrijvin gen die op het bureau zijn gemaakt, wor den gecontroleerd en aangepast aan die van de inventaris op het OMA-archief in het NAi. De tekeningen en andere docu menten worden verpakt en worden in de stellingen geplaatst. Hiervoor is extra ruimte in het open depot beschikbaar. De maquettes krijgen speciale aandacht. Niet alleen worden ze beschreven, maar er vinden ook conserverings- en restaura tiewerkzaamheden plaats. Vanzelfsprekend komt ook de dienstver lening aan bod. Voor uitgebreide infor matie over OMA kan het publiek terecht aan een leestafel waarop diverse publica ties over het werk van het bureau ter inzage liggen. Verder kan aan deze tafel op vier publieksterminals gezocht wor- 'V 4 ri r den in een database die als toegang dient op het archief en waarin ook achter grondinformatie over de inhoud van het archief is opgenomen Deze database is tevens via internet raadpleegbaar (www.nai.nl). Een uitdraai op papier van de inventaris is eveneens beschikbaar. Via de database en de inventaris kan het publiek archiefstukken aanvragen. Hier voor vult men een bezoekerskaart in en aanvraagbriefjes, zoals dat ook gebruike lijk is in de studiezaal. De stukken wor den gelicht en de bezoeker wordt uitge nodigd om aan raadpleegtafels die in de binnenring zijn geplaatst de aangevraag de stukken te bekijken. Dit alles onder het motto 'Komt de bezoeker niet naar het archief, dan komt het archief wel naar de bezoeker'. De tentoonstelling is nog te zien tot en met 31 mei a.s. 27 START: Door Alfred Marks* «MA In het Nederlands Architectuurinstituut is sinds 12 februari de tentoonstelling START te bezichtigen; een tentoonstelling over het vroege werk van de architect Rem Koolhaas en zijn bureau Office for Metropolitan Architecture, kortweg OMA. In deze tentoonstelling staat het archief van het bureau, dat door de afdeling Collectie van het NAi beheerd wordt, centraal. Letterlijk, omdat het hele archief, zo'n 105 strekkende meter, uit de depots is gehaald en hoofdbestanddeel is geworden van de tentoonstelling. In een afgesloten binnenring is een depotruimte nagebouwd. Daar omheen is een pre sentatie van tekeningen uit het archief te zien en zijn ook alle maquettes te bewonderen. Via een database kan het publiek zelf informatie zoeken over de verschillende projecten die door Rem Koolhaas en het bureau zijn ontworpen en waarvan het NAi de projectdossiers beheert. Overzicht van de tentoonstelling START met het 'open depot'. Foto NAi, Suzanne Kole. Complete archieven Een archiefmedewerker toont stukken uit het 'open depot'. Foto NAi, Suzanne Kole. Alfred Marks is coördinator Bibliotheek en Dienst verlening bij het Nederlands Architectuurinstituut te Rotterdam. archievenblad april 2004 april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 13