';ï5-<r te belangrijk om aan het ABP over te laten? BuroDenBoer BEWAARTERMIJNEN PERSONEELSDOSSIERS, SU2 Temperatuur- vochtregistratie Data logger ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT C/ Boekverfilming Q' Boekscanning Fotoscanning kleur/zwart-wit Cf Negatiefscanning Ei' Diascanning Documentverfilming Q' Documentscanning Zi Groot formaat verfilming Q Groot formaat scanning Df Microfilmscanning Q' Microfichescanning Of Microfilmafdrukken z£ Plotten CAD-bestanden op microfilm de praktijk De gemeente beschikt niet meer over gegevens van haar voormalige perso neelslid, aangezien Jan sinds 1992 niet meer voor de gemeente heeft gewerkt. De laatste jaren voor zijn pensionering heeft hij als administratief medewerker bij een zaadhandel gewerkt. De gemeente besluit contact op te nemen met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, dat de admini stratieve zorg voor oud-werknemers heeft overgenomen. Inderdaad, Jan is van 1960 tot 1980 bij de dienst Publieke Werken in dienst geweest, daarna bij de dienst Openbare Werken tot 1990 en tot 1992 bij de dienst Stedelijk Beheer. Hij heeft daarbij 32 pensioenjaren opge bouwd en is in schaal 8 uitgestroomd. Op grond van deze gegevens heeft hij recht op pensioen sedert 1998. Nee, het is niet na te gaan of Jan met gevaarlijke stoffen heeft gewerkt. Nee, de functie van Jan is ook niet na te gaan. De claim die de inmiddels erven van Jan H. indie nen bij de gemeente wordt afgewezen wegens gebrek aan bewijs. Een horrorverhaal? Nee, als de richtlijnen bij de vernietiging van personeelsdossiers strikt worden nageleefd is de hierboven beschreven situatie zeer wel denkbaar. Formeel staan alle partijen in hun recht. De gemeente is niet verplicht om langer dan de voorgeschreven tien jaar na ont slag personeelsdossiers te bewaren. Temeer daar het ABP enkele jaren geleden heeft aangegeven haar administratie dus danig op orde te hebben dat gemeentes vanwege pensioenaanspraken geen scha- duwadministratie meer hoeven te voeren. Echter, op grond van deze gegevens zijn mogelijke gezondheidsclaims niet te onderbouwen noch te weerleggen. Zo is niet meer na te gaan of een werknemer van een gemeentelijk we genbouwbedrijf werkzaam was op de administratie of achter de teerwagen liep. Binnen Amsterdam is een aantal jaren geleden de Rokingroep opgericht, waarvan een van de taken is te zorgen voor ex-werkne- mers van opgeheven dien sten. Bij deze dienst is sedert haar oprichting in middels voor meerdere mil joenen aan claims inge diend. De hoogte van de claims varieert sterk, maar het gaat altijd om vele dui zenden euro's. Naast asbest- claims kan het gaan om de gevolgen van bedrijfsonge vallen. Een oud-werknemer klaagde de gemeente Am sterdam aan voor de gevol gen van een bedrijfsongeval en verlangde 800.000 gul den. Op basis van het personeelsdossier kon worden vastgesteld dat het ongeval inderdaad had plaatsgevonden, maar dat de gemeente minder verwijtbaar was dan de indiener had doen voorkomen. De gemeente werd veroordeeld tot het beta len van 50.000 gulden. Wat betekent dit voor de documen taire informatievoorziening? Formeel zijn er geen gevolgen. Als u op grond van de huidige wet- en regelgeving handelt, valt u niets te verwijten. Of u ervoor kiest zich te houden aan de voorgeschreven bewaartermijn van tien jaar na ontslag of de dossiers langer te bewaren is een keus die u binnen uw eigen organisatie zult moeten maken. Het Gemeentearchief Amsterdam heeft ervoor gekozen om alle vierenzestig beheerseenheden aan te schrijven en te wijzen op deze problematiek. In dit schrijven wordt geadviseerd om te kiezen voor een bewaartermijn van honderd jaar na geboorte om alle eventualiteiten uit te sluiten. De beheerseenheden zijn vrij om deze aanbevelingen op te volgen, danwel naast zich neer te leggen. Duur? Bij de opheffing van de dienst Stedelijk Beheer in Amsterdam is destijds bij de afwikkeling een post van bijna 40.000 gulden opgenomen als frictiekos ten om de personeelsdossiers tot ver in de eenentwintigste eeuw te bewaren. Het betrof hier naast personeelsdossiers van deze dienst ook de dossiers van haar rechtsvoorgangers die nog her en der in kasten en kelders werden aangetroffen. Dit werd duidelijk als de verantwoorde lijkheid gezien van de dienst en als een kwestie van fatsoen ten opzichte van oud-werknemers. Overigens, het betrof hier diensten die op hun hoogtepunt meer dan 6000 man personeel hadden. Hoe deze kwestie in andere gemeentes wordt opgepikt, zal sterk afhangen van de plaatselijke situatie en omstandighe den. Besef echer dat een personeelsdos sier meer is dan de weerslag van iemands arbeidsverleden waarmee iemands pen sioen is vast te stellen. 21 testo 175-H2 betrouwbare klimaatbewaking van uw kostbare archief Stabiele en nauwkeurige vochtsensor Goed afleesbaar display van actuele waarde en grenswaarde overschrijding Groot (ring)geheugen voor langdurige metingen Ook uitleesbaar via printer en datastick Bel voor meer informatie of advies Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 - 46 20 24 fax. 01 11 - 46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@gmsnl.nl Website: gmsnl.nl Door Theo Kremer* Maart 2005. Jan H. uit Hoorn komt zojuist terug van zijn longarts. Er is asbestkanker geconstateerd. Zijn levensverwachting wordt uitgedrukt in maanden. Zijn vrouw en kin deren zijn verdrietig, maar ook boos. Boos op Jans voormalige werkgever, de Dienst Publieke Werken van Amsterdam, Hoofdafdeling Wegen. Jarenlang heeft Jan gewerkt met, wat achteraf blijkt, gevaarlijke stoffen. Zijn kinderen besluiten het er niet bij te laten zitten en stellen de gemeente Amsterdam aansprakelijk. Rokingroep Keus Theo Kremer is werkzaam bij het Gemeentearchief Amsterdam. april 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 10