ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? Consult A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKFLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN Cityhouse, Fngelandlaan 1/4, 2711 DW ZOETERMEER, telefoon 0/9 - 342 95 09, fax 079 342 59 46, www.diiconsulf.nl, e-mail: info@disconsult.nl Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. de praktijk Ook het bedrijfslevens is ahistorisch. Mare Bloch vergeleek al in de jaren dertig de onderneming met 'een wezen zonder geheugen'. Het archief wordt gezien als een bewaarplaats van oude informatie die niet relevant is voor de realiteit van de competive marketplace. Voor Coca-Cola en sommige andere bedrijven heeft het archief ech ter waarde door de inkomsten uit hergebruik van oud advertentiemateriaal en als bron voor de verdediging van patenten en merken. Shell beheert zorgvuldig de rapporten over alle oliebo ringen sinds 1890: er moet op worden terugge grepen wanneer een reeds lang verlaten put een nieuwe kans krijgt dankzij nieuwe exploratie technologie. En zo zou ik nog meer voorbeelden kunnen geven. Maar al met al is toch in de meeste bedrijven de return on investment van het bijhouden van het archief te gering om aan het archief waarde toe te kennen. Het blijft een gok, zoals Taylor ruim twintig jaar geleden al schreef. 'AU long term information systems - those that acquire, process, store and disseminate messages - are essentially a gamble that in the next minu te, day or year these messages will be useful.'4 Voor de overheid geldt dat niet, of liever gezegd: het behoud van het archivistische erf goed als een deel van het Nederlandse culturele erfgoed is door de wetgever gewaardeerd als algemeen belang. Die waardering kost (CBS-cij- fers over 2000) de belastingbetaler jaarlijks 73,5 miljoen euro (dat is nog geen 4,5 procent van de totale kosten van cultuurbeheer en recreatie en minder dan een kwart van wat de overheden aan het bibliotheekwezen kwijt zijn). Overheids archieven worden naar een archiefbewaarplaats overgebracht na waardering en selectie - of zoals men in Zuid-Afrika zegt: keuring. Die waarde ring betreft (art. 2 Archiefbesluit 1995) 'de waar de van de archiefbescheiden als bestanddeel van het cultureel erfgoed' en 'het belang van de in de archiefbescheiden voorkomende gegevens voor overheidsorganen, voor recht- of bewijszoeken- den en voor historisch onderzoek.' Waarde als bestanddeel van het cultureel erfgoed is een secundaire waarde, aangezien archieven niet als cultureel erfgoed gecreëerd worden, maar als procesgebonden informatie. Daarentegen is 'het belang voor overheidsorganen, voor recht- of bewijszoekenden en voor historisch onderzoek' wel een primaire waarde van de archiefbeschei den, mits we 'historisch onderzoek' ruim opvat ten, niet beperkt tot cultuurhistorisch onder zoek of tot onderzoek door vakhistorici (aldus de Nota van toelichting op art. 2 Archiefbesluit 1995), maar er ook onder begrijpen alle reflectie op het bestuurlijke verleden door de archiefvor mer zelf en door 'institutionele waakhonden' als de bestuursrechter, de Algemene Rekenkamer, de Nationale Ombudsman en het parlement. Daarin ligt, zou je zeggen, de waarde van het archief. Zoals mijn Amerikaanse collega Richard Cox onlangs schreef: 'Records are one of the most valuable commodities produced by institu tions and individuals, more valuable than the investment made in their creation. Records possess a variety of important values for institu tions and, indeed, all of society from legal rights of the institution and individuals to the admini strative continuity of an organization.'5 Archief, schreef ik, heeft waarde, niet voor het verleden, maar voor de toekomst. Maar die toe komst ligt in het heden. Of, zoals T.S. Eliot dichtte (in de vertaling van Martinus Nijhoff): Deze tijd en tijd van vroeger zijn beide misschien aanwezig in tijd die komt en tijd die komt bestond reeds in tijd van vroeger Tijd van vroeger en tijd die komt Wat had kunnen gebeurd zijn en wat is gebeurd Zijn uiteindelijk één en altijd aanwezig. I 19 documentbehandeling, training en service Algemeen belang Eric Ketelaar is hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Dit artikel is een bewerking van een voordracht voor de Werkgemeenschap Informatiewetenschap uit 2003. maart 2004 archievenblad Noten 1. Douwe Draaisma, Waarom het leven sneller gaat als je ouder wordt. Over het auto biografische geheugen (Historische uitgeverij, Groningen 2001), p. 66. 2. Douwe Draaisma, De metafo- renmachine. Een geschiede nis van het geheugen (Historische uitgeverij, Groningen 1995), p. 168. 3. Paul 't Hart, Verbroken verbindingen. Over de politi sering van het verleden en de dreiging van een inquisitie- democratie (De Balie, Amsterdam 2001), p. 127-128. 4. R.S. Taylor, aangehaald door J.S. Mackenzie Owen, Waarde-aspecten van infor matieverzorging (RABIN, Den Haag 1992), p. 25. 5. Richard J. Cox, Managing records as evidence and information (Quorum books, Westport - London 2001), p. 153. «fSSE&ss

Archievenblad | 2004 | | pagina 9