karmac Erfgoed, onderwijs en internet: datbewarenwe.nl (of toch niet?) Van Bilsen Consultancy Art Conservation Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl www .artconservation.nl Conservation for Future Generation Presert 'a tip n Mi erover film in g Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www.kms.karmac.nl de praktijk De dag werd gehouden in het statige, van 1787 daterende, gebouw Felix Meritis in Amsterdam en was georganiseerd door de vier erfgoedkoepels, samen met de vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN).1 De aanleiding was de lancering in oktober 2003 door de erfgoedkoepels van de educatieve website www.datbewaren- we.nl. Deze website, gericht op leerlingen van de bovenbouw van het primair onder wijs, wil op een speelse manier kinderen in contact brengen met cultureel erfgoed. Een van de meest interessante opties hier bij is dat de instellingen zelf lessen kun nen samenstellen en toevoegen aan de site. Het programma zag er veelbelovend uit: een mengeling van theorie en prak tijk. Naast de presentatie van de website zou er een spreekster uit Groot-Brittannië komen en in de middag zouden work shops worden gehouden met praktische oefeningen. Helaas bleek al snel na aan komst dat de koffie- en thee voorziening niet helemaal berekend was op de grote drukte. Daarbij kwam dat de lezingen en activiteiten in verschillende zalen op uiteen lopende verdiepingen plaats vonden, maar dat alleen in de te kleine foyer op de begane grond koffie gedronken kon worden. Dit leidde tijdens de pauzes niet alleen tot langdurige filevorming op de trappen en in de gangen van het gebouw met de daar bij behorende ergernis, maar - net als in het verkeer buiten - tot grote vertragin gen. Hierdoor moesten de lezingen en workshops later beginnen dan gepland en liep het programma als gevolg daarvan nog meer uit dan het anders al had gedaan. Daarbij kwam dat Felix Meritis, dat kennelijk een flinke opknapbeurt onderging, er op een aantal plekken uit zag als een bouwplaats, waardoor de ambiance, hoe sfeervol het gebouw op zichzelf ook is, veel weg had van een Oost- Europees overheidsgebouw uit de tijd voor de val van de Muur. Misschien ook wel weer passend voor een ex-communis- tisch bolwerk... Terug naar het programma. Voor de koffiepauze hield Jan Gosselink, adviseur van Giralis, de onderwijsadviesdienst in Noord-Oost Brabant, een vlot gebrachte presentatie over cultureel erfgoed in het onderwijs. Volgens Gosselink was het langzamerhand tijd te erkennen dat cul tuur ook een leergebied, een interessante manier van leren is, dat thuis hoort op school. Hij zag hierin een duidelijke taak voor onderwijsbeleidingsdiensten, als schakelpunten tussen onderwijs en cul tuurinstellingen. Hoe belangrijk internet kan zijn als schakel tussen cultuurinstel lingen en onderwijs, liet Anra Kennedy, education officer van het 24 Hour muse um in Groot-Brittannië, zien. Onder de titel 'Bridging the Gap. Children meet museums online' zette zij uiteen hoe deze Engelse variant van Kennisnet tot stand is flMH c\ \x4v gekomen en hoe deze site in korte tijd uit groeide tot een enorm succes. Jammer genoeg was Kennedy geen groot spreek ster en duurde de presentatie veel te lang. De vraag is ook hoe relevant zo'n uitput tend verslag van Engelse ervaringen is in de Nederlandse situatie. Na de koffiepauze volgde de presentatie van de website www.datbewarenwe.nl, gevolgd door twee lezingen van 'erva ringsdeskundigen'. Femke Hameetman, educatiemedewerkster van het Rem- brandthuis in Amsterdam, vertelde over haar ervaringen met het maken van een concrete les en Hans Huigen van basis school De Driemaster in Hoek van Holland over zijn ervaringen in de klas. Uit de presentatie van Hameetman bleek dat vooral kleinere cultuurinstellingen baat kunnen hebben bij het presenteren van eigen educatief materiaal op internet via www.datbewarenwe.nl. Grotere instel lingen zullen echter, gezien de beperkin gen die de gegeven, nogal starre, structuur van de site hun oplegt, ongetwijfeld kie zen voor hun eigen websites. Inmiddels was het programma zozeer uitgelopen dat de middagsessies pas hal verwege de middag konden beginnen. Als gevolg van het grote aantal deelnemers kwam van de oorspronkelijke bedoeling - praktisch oefenen in workshops - niet veel terecht. De inleider bij wie ik aanwe zig was, beperkte zich noodgedwongen tot het houden van zijn verhaal en het uitdelen van de opdrachten waarmee hij met ons aan de slag had willen gaan. De tweede workshop begon zo laat dat ik deze in verband met de lange reis terug naar huis en afspraken, die ik die avond nog had, niet meer kon bijwonen. Daar mee eindigde de studiedag, waar ik met grote verwachtingen naartoe was gegaan, voor mij toch enigszins katterig. Uiteraard is het altijd een lastig dilemma, wanneer je als organisatoren geconfronteerd wordt met een zo grote aanmelding: moet je iedereen toelaten of moet je een grens stellen aan de toelating en dus een aantal mensen teleurstellen? Misschien is de les die geleerd kan worden, dat als je de toela ting ruimer maakt, je ook het programma (en de cateringfaciliteiten) daaraan moet aanpassen. Workshops aankondigen die, omdat er te veel mensen aanwezig zijn, geen workshops kunnen zijn, stelt óók mensen teleur. 15 Art Conservation BV Kon. Wilhelminahaven 7219 3134 KG Vlaardmgen Telefoon 010 234 02 91 Fax E-mail lnfo@artconservation.nl Massa-cons Microfilm Systems Door Henk Roosenboom* Erfgoed, althans de instellingen die zich daarmee bezighouden, onderwijs en internet hebben elkaar definitief gevonden, zo lijkt het. Als je tenminste het aantal deelnemers aan de op 30 januari georganiseerde studie dag over dit thema als graadmeter mag nemen. Niet minder dan 155 personen uit alle windstreken en vanuit alle mogelijke disciplines hadden zich ingeschreven. Files en vertragingen Erfgoed, onderwijs en kinderen Ontdek een museum, bewonder een monument. stort |e in een opgraving en duik in een archief! lessen Online beurten'), adressen en evenementen. Hé, clif is eon doosje, grappig zeg www.DatBewarenWe.nl Workshops in de knel Henk Roosenboom is educatief medewerker bij het RHC Eindhoven. Noot 1. Behalve DIVA waren dat de Stichting voor de Neder landse Archeologie (SNA), de Stichting Nationaal Contact Monumenten (NCM) en de Nederlandse Museumvereniging (NMV). maart 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 7