em Mm &mAewcima, bij kerkelijkearchieven de praktijk ven van de verschillende confessionele organisa ties. En de klassieke zuilen blijken hier nog een belangrijke rol te spelen. Ondanks het slechte weer waren meer dan zestig archivarissen uit alle windstreken naar de Lutherse Kerk gekomen. Het programma van de studiemiddag was breed opgezet. De sprekers presenteerden hun visie vanuit verschillende invalshoeken. Arend Pietersma van Het Utrechts Archief vertelde over de problemen die zijn dienst tegenkomt bij het bewaren en toeganke lijk maken van kerkelijke archieven. Op het gebied van kerkelijke archieven vervult Het Utrechts Archief een spilfunctie in Nederland. Pietersma noemde de kerkelijke archieven een 'parel aan de kroon' van het archief. Ze vormen immers een waardevolle bron van informatie voor onderzoekers. De kerkelijke archieven bevatten veel informatie over onderwijs, armen zorg en de mentaliteit van de gelovigen. Maar van de archieven wordt ook dankbaar gebruik gemaakt door onderzoekers op het gebied van migratiegeschiedenis. Ook de stukken over de inwendige organisatie van de kerken worden in veel gevallen nog steeds bewaard én geacqui- reerd. Pietersma stelde in zijn betoog aan de orde of het nog nodig is om dit onderdeel van de archieven op kosten van de staat te beheren. De aftrap voor de discussie was hiermee gege ven. Florence Koorn van de Archiefdienst voor Kennemerland beaamde dat een kritische hou ding bij de acquisitie van nieuwe kerkelijke archieven noodzakelijk is. Het historisch en maatschappelijk belang van de archieven moet doorslaggevend zijn bij het verwerven hiervan. Mart van der Sterre van de Stichting Kerkelijk Kunstbezit Nederland (SKKN) betoogde dat keu zes bij selectie en acquisitie veelal gemaakt wor den op grond van de waarden van de tijdgeest. Een meer wetenschappelijke benadering is vol gens hem noodzakelijk. Op de studiemiddag bleek dat er in de mees te archieven nog weinig concreets wordt gedaan met kerkelijke archieven van 'nieuwe Neder landers'. Wanneer wel een poging wordt gedaan om bijvoorbeeld archieven van een moskee te verwerven, spelen culturele verschillen vaak een rol. Lodewijk Winkeler van het Katholiek Documentatiecentrum (KDC) in Nijmegen zag de verzuiling bij kerkelijke archieven herleven. Het KDC is gericht op het behoud van archieven en ander erfgoed van katholieke organisaties. Ondanks zijn 'verzuilde' achtergrond waar schuwde Winkeler voor 'gettovorming' bij kerke lijke archieven. Een weloverwogen beleid is dus een vereiste, zowel bij de acquisitie van archie ven van nieuwkomers in Nederland, als bij het verwerven en bewaren van Nederlands kerkelijk erfgoed. Hij concludeerde dat kerkelijke archie ven deel uitmaken van een afgesloten tijdperk, maar geen afgesloten geschiedenis zijn. Dagvoorzitter Charles Noordam richtte zich tij dens de discussie vooral op de problematiek rond het bewaren van de kerkelijke archieven. Is de kwestie rond de selectie een wezenlijk pro bleem, of kan het af worden gedaan als borrel praat? Hoe herken je relevante archieven met maatschappelijke waarde? De aanwezigen waren het erover eens dat de archieven nog steeds erg betekenisvol zijn en dat daarom de acquisitie moet worden gecontinueerd. Bij de selectie ech ter moeten strengere criteria worden gehan teerd. Er bleek behoefte te bestaan hierover door te praten en ervaringen uit te wisselen. Bij ande re categoriale archieven dan de kerkelijke archie ven loopt men tegen dezelfde problemen aan. Duidelijke richtlijnen voor inventariseren en archiveren ontbreken vaak voor specifieke archieven. DIVA wil graag nagaan of er draag vlak is voor een sectie categoriale archieven. Met deze toezegging werd de studiemiddag afge sloten. Dat kerken van nieuwkomers wel degelijk een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de kerkgeschiedenis en de vorming van de samen leving, bleek later tijdens een gesprek met Lieuwe Zoodsma. De Lutherse Kerk in Haarlem is bijvoorbeeld een typische migrantenkerk. Door de eeuwen heen was meer dan 60 procent van de Haarlemse Lutheranen van buitenlandse afkomst. Vaak waren zij afkomstig uit Duitsland en in mindere mate uit Scandinavië. Zoodsma vindt dan ook dat er meer aandacht besteed zou moeten worden aan archieven van moderne migranten. Hij noemde daarbij het Stadsarchief Dordrecht als lichtend voorbeeld voor andere instellingen. Maar het acquireren van migran tenarchieven is geen doel op zich, meent Zoodsma. Niet de versnippering, maar juist de betrokkenheid bij de kerken en de archieven moet aan de orde worden gesteld. Vroeger had den alle verschillende kerken en confessionele organisaties een eigen archiefdienst. Het net werk van archiefconsulenten was sterk. Het Samen-op-wegproces heeft dit netwerk geen goed gedaan. De persoonlijke betrokkenheid bij het eigen erfgoed is bijna verdwenen. Voor de kerken en het erfgoed van de kerken is deze zakelijkheid dan ook een bedenkelijke ontwik keling. En het behoud van het kerkelijk erfgoed staat of valt met de betrokkenheid bij de kerken. Zoodsma ziet hierin de sleutel tot de oplossing van de problemen waar de kerkelijke archieven nu voor worden gesteld. Hij was dan ook tevre den over de studiemiddag en de grote opkomst van de archivarissen. Hij is bovendien zeer hoopvol over de toekomst van de kerkelijke archieven. De dag stond in het teken van de uitdagin gen waar de kerkelijke archieven voor worden gesteld. Vroeger waren ontwikkelingen in de maatschappij veelal een weerspiegeling van die in de kerk. Maar de secularisatie en ontzuiling hebben het maatschappelijk belang van kerken en hun archieven gemarginaliseerd. Wat er in kerkgenootschappen gebeurt, is niet meer repre sentatief voor de ontwikkelingen in de samenle ving. De betrokkenheid bij het kerkgebouw en de gebeurtenissen in de kerken of kloosters slinkt voortdurend als gevolg van het groeiend aantal kerkelijke fusies. Zo gingen in 2003 de hervormden, gereformeerden en lutheranen samen in de Protestantse Kerk in Nederland. Eén van de sprekers tijdens de studiedag noemde deze fusie 'een ramp' voor de kerkelijke archie ven. De archivarissen van de kerkelijke archie ven buigen zich over actuele vragen met betrek king tot de selectie en het beheer van de archie- Door Barbara Boender* Parel aan de kroon Gettovorming Nieuwkomers Barbara Boender is communicatiemedewerker van DIVA en redacteur van het Archievenblad. maart 2004 archievenblad archievenblad maart 2004 De Lutherse Kerk in Haarlem vormde op 29 januari het decor voor een bont gezelschap aan archivaris sen van kerkelijke archieven en geïnteresseerden in de kerkelijke geschiedenis. Zij waren samengeko men om de studiemiddag 'Kerkelijke Archieven: hoe staat het ermee?' bij te wonen. De middag werd georganiseerd door DIVA en de Commissie tot registratie van de protestante kerkelijke en semi- kerkelijke archieven, CPA. Een evaluatie van de bij eenkomst door de voorzitter van het CPA, Lieuwe Zoodsma, volgde in een Haarlems café. Dagvoorzitter Charles Noordam.

Archievenblad | 2004 | | pagina 6