DEN nieuws NIEUWS Gedeputeerde Staten Gelderland verzoeken minister om geschikte archiefbewaarplaats BEDRIJVEN- EN PRODUCTENNIEUWS nieuws uit het veld ARCHIEFBIOS VAN HET HAAGS GEMEENTEARCHIEF nieuws uit het veld Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de minister van Onderwijs in een brief geadviseerd om de archieven van de provincie Gelderland (1813-1950) onder te brengen in een bewaarplaats die aan de wettelijke eisen voldoet. Deze bestan den bevinden zich nu in de depots van het Gelders Archief in Arnhem. De pro vinciale archiefinspecteur heeft geconsta teerd dat de depots van het Gelders Archief niet voldoen aan de wettelijke eisen. Uit onderzoek van de Rijksgebouwen dienst blijkt dat de constructie van de bovengrondse depots ernstig tekort schiet. De buitenwanden bijvoorbeeld voldoen nauwelijks aan de gestelde eisen. De provincie Gelderland en de gemeenten Arnhem, Renkum, Rheden en Rozendaal dragen hun archieven na twintig jaar over aan het Gelders Archief. Hierdoor valt de archiefbewaarplaats van het Gelders Archief onder het toezicht van de provinciale archiefinspecteur. (Bron: www.geldersarchief.nl) Agenda ter promotie van archiefwezen Tijdens de Landelijke Archievendag op 2 oktober dit jaar brengt DIVA de Archiefschatten Agenda 2005 uit! DIVA zet deze agenda in als promotieproduct ten behoeve van alle archieven in Nederland. Deze bureau-agenda bevat prachtige gekleurde illustraties van de mooiste archiefstukken. Alle archieven is gevraagd een bijdrage te leveren in de vorm van een afbeelding van een top stuk uit hun collectie. De bijdragen waren veelbelovend! In de loop van de zomer zal de agenda te bewonderen zijn, tot die tijd kan vast een voorproef je worden genomen in de catalogus van uitgever Bekking Blitz (www.bekking- blitz.com). De agenda zal voor 11,50 te koop worden aangeboden in archief winkels en in de betere boekhandel. Instellingen kunnen de agenda kopen tegen het inkooptarief. Algemene ledenvergadering Tijdens de Studiedagen van de KVAN op 11 en 12 mei zal de Algemene Leden vergadering van DIVA worden gehou den. Een uitnodiging met agenda zal binnenkort naar de leden van DIVA worden verstuurd. Landelijke Archievendag 2004 AI meer dan zestig archiefinstellingen hebben zich aangemeld om mee te doen aan de Landelijke Archievendag op 2 oktober a.s. Dat betekent dat de dag doorgaat! De commissie die de dag organiseert, is druk bezig met het voor bereiden van een landelijke manifesta tie. Deze manifestatie moet het archief wezen in Nederland op de kaart zetten. Volgende maand zal in het Archieven blad het logo van de dag worden gepre senteerd. Vanaf dat moment kunt u in elke editie van dit blad een artikel ver wachten met achtergrondinformatie, voortgangsberichten en voorproefjes van de Landelijke Archievendag. Doet uw instelling nog niet mee? Geef u dan nu op, via het secretariaat van DIVA: diva@divakoepel.nl. Enquête DIVA heeft onlangs een enquête ver stuurd naar alle leden over de bekend heid en het functioneren van de vereni ging. Het aantal reacties op de enquête was enorm; de betrokkenheid van instellingen bij de activiteiten van DIVA is hoog! De uitslagen van de enquête zijn te lezen in het verenigings blad DIVERSA, dat later deze maand verschijnt. Digidiva.nl De digitale revolutie is een feit. Dit vraagt om nieuwe kennis en een nieu we aanpak. Goede informatie is onont beerlijk. Digidiva.nl is de website die een antwoord geeft op al uw vragen op digitaal DIV-gebied. Elk kwartaal wordt de website bijgewerkt en voorzien van de meest actuele digitale ontwikkelin gen in het veld van de documentaire informatievoorziening. Onlangs ver scheen weer een nieuwe editie van de website. Deze keer wordt onder andere aandacht besteed aan standaardisatie- problematiek van dvd's, het archiveren van websites en 'retro-computing'. Digidiva wordt beheerd door DIVA en het Gemeentearchief Amsterdam. De achiefbios van het Haags Gemeentearchief toont doorlopend his torische beelden van Den Haag op een supergroot tv-scherm. De vertoning is volstrekt drempelloos. De beelden wor den vertoond in de publieke ruimte: het Atrium van het Haags Stadhuis. Vaak wordt het afhalen van paspoort of rijbe wijs gecombineerd met een bezoekje aan de bios. Het Haags Gemeentearchief zoekt ook met andere presentaties bij voorkeur de openbaare ruimte op. Ook de tentoonstellingen van het Haags Gemeentearchief worden in het Atrium gehouden en in oktober 2004 opent het gemeentearchief een affichegalerij in de Haagse tramtunnel. 10 I 1 archievenblad maart 2004 X Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland Nieuwsbrief DEN: Stuur een e-maii met als onderwerp: 'verzoek DEN-brief naar den@den.nl om automatisch de elektronische nieuwsbrief van DEN in uw mailbox te ontvangen. Vooraankondiging publicatie over digitalisering cultureel erfgoed Een nauwe samenwerking tussen de Mondriaan Stichting, DEN en een aantal experts uit het veld zal resulteren in de publi catie Cultureel erfgoed digitaal; leidraad bij pro jecten. Deze publicatie is speciaal bedoeld voor erfgoedinstellingen die te maken heb ben of krijgen met de digitalisering van hun informatie. Over de officiële presentatie van dit nuttige boekje zullen we u via de DEN-website (www.den.nl) nader informeren. Cultuurwijs- en Cultuurwijzerthema's Eind maart staat in de Cultuurwijzer (www.cultuurwijzer.nl; voor het brede publiek) het thema 'sanitair en hygiëne' cen traal. Eind april verschijnt het thema 'familie en vrienden' op de onderwijswebsite Cul tuurwijs (cultuurwijs.kennisnet.nl). Bij uit stek een onderwerp waar archieven bij aan kunnen sluiten. Hierna, vanaf juni, volgt het thema 'sport en recreatie'. Sluit één van deze thema's aan bij uw evene menten, activiteiten of collecties? Neemt u dan contact op met de redactie. De meest recente versie van de themaplanning voor de eerste helft van 2004 is te downloaden van www.den.nl, onder het kopje Cultuurwijzer, Jaarplanning 2004. Cultuurwijs/Cultuurwijzerredactie: tel. (070) 314 07 64, e-mail redactie@den.nl. Auteurs rechtenproblematiek DEN inventariseert welke problemen er leven op het gebied van auteursrechten met betrek king tot ICT. Wanneer u auteurrechtelijke vragen heeft die voortkomen uit digitalise ring van erfgoed, kunt u deze stellen via de speciale mailbox: auteursrecht@den.nl. Samenwerking provincie Zuid-Holland en Doxis De provincie Zuid-Holland en Doxis Informatiemanagers hebben een samenwer kingsovereenkomst getekend voor het pro ject BOA, Bewerking en Overbrenging Ar chieven van de provincie Zuid-Holland. Doxis werkt in dit project - de grootste Europese aanbesteding op het gebied van archieven - samen met het Nationaal Archief, de provinciale archiefinspectie en Haeghe- velde Document Services. Het belangrijkste doel van het project is om zo'n drie kilometer archieven van de provin cie over te brengen naar het Nationaal Archief in Den Haag. Hierdoor worden de archieven voor het grote publiek toeganke lijk. De archieven bevatten een overzicht van de werkzaamheden van de provincie Zuid- Holland op uiteenlopende gebieden, zoals algemeen bestuur, openbare orde en veilig heid, ruimtelijke ordening, milieu, verkeer en vervoer, waterstaat, volksgezondheid, maat schappelijke zorg, onderwijs en cultuur en economische zaken. Doxis zal eerst een selectie maken uit de archieven; niet alles komt in aanmerking voor 'eeuwige bewaring'. Gestart wordt met het griffiearchief, dat veel informatie bevat over de andere archieven. Doxis draagt de archieven na selectie over aan het Nationaal Archief. Om de archieven voor het grote publiek makkelijk toegankelijk te maken, wordt van elk deelarchief een uitgebreide beschrijving gemaakt. Ook worden de archie ven dusdanig verpakt dat onder andere roest, schimmel, beestjes en inktvraat geen vat op de documenten krijgen. Doxis voert de werkzaamheden uit vanuit het Nationaal Archief. Haeghevelde Document Services verzorgt de uiteindelijke verpakking van de archiefstukken. Naar verwachting zal het project zo'n vier jaar duren. Mailprofs en SOD starten nieuwe training voor projectmedewerkers archief Mailprofs (een joint-venture tussen TPG Post en Vedior Nederland) en het opleidingscen trum SOD hebben samen een exclusieve trai ning ontwikkeld voor tijdelijk archiefperso- neel. De eerste flexkrachten van Mailprofs volgen in maart 2004 de zesdaagse training 'Archiveren in projectvorm'. De gecertificeerde projectmedewerkers archief zullen de kennis en kunde hebben om organi saties tijdelijk te ondersteunen bij projectacti viteiten. Zij zijn onder andere in staat om pro jectmatig te werken, valkuilen te herkennen/ te melden en eigen werkzaamheden te analy seren. Daarnaast hebben ze kennis om op ver schillende manieren archiefbestanddelen te ordenen en te rangschikken en zijn ze in staat om zelfstandig (aan de hand van selectielijs ten) werkzaamheden op het gebied van selec tie en vernietiging uit te voeren. Meer informatie: Nonja Vóórhaar, product manager Archief, tel. (033) 461 76 76, e-mail: n.voorhaar@mux.nl. Karmac Microfilm Systems opent nieuw pand Karmac Microfilm Systems heeft in december 2003 een nieuw pand betrokken in Lelystad. Directeur Rob van Santen schetste bij de ope ning de geschiedenis van het microfilmbe drijf. De rode draad in zijn verhaal betrof het succes van specialisatie. "Richt je op je core- business en besteed je secundaire bedrijfspro cessen uit aan externe specialisten." Dennis Schouten van de Koninklijke Biblio theek somde een indrukwekkend rijtje eisen op waaraan Karmac voldoet in het kader van het landelijke Metamorfozeproject: een pro gramma dat de teloorgang van het Neder lands cultureel erfgoed als gevolg van papier verval opvangt door het te conserveren via microfilm. "Karmac is één van de drie bedrij ven in Nederland, en misschien zelfs wel Dennis Schouten van de Koninklijke Bibliotheek en de Lelystadse wethouder Bootsma (midden) krijgen van Karmac Microfilm Systems-directeur Rob van Santen (rechts) uitleg over de Zeutschel OS i 0.000 boekscanner. die zelfs AI -formaat in kleur kan scannen. Op de voor grond: microfilmoperator Monique Roffelsen (Fotostudio Wierd). wereldwijd, die aan deze strenge eisen vol doet," stelde Schouten. Karmac heeft het afgelopen jaar geïnvesteerd in specialistische digitalisering. "Onze verhui zing en investeringen symboliseren hoeveel vertrouwen wij hebben in de toekomst van microfilm. Niets kan op tegen de duurzaam heidsgarantie van een verfilmd document. Nu niet. En over twintig jaar ook niet," aldus Van Santen. De discussie over de toekomst van microfilm werd niet gemeden op de feestelijke bijeen komst. Zo refereerde Dennis Schouten aan de ontwikkelingen op het gebied van digitalise ring. "Maar," zo erkende hij ook, "op het gebied van conservering, van gegarandeerde duurzaamheid voor een lange termijn, bestaat er geen andere informatiedrager die aan microfilm kan tippen. Kies je voor zowel duurzaamheid als optimale toegankelijkheid, dan is de beste manier nog altijd om docu menten te microverfilmen en de film vervol gens te digitaliseren." maart 2004 11 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 5