©OOG O Project inventarisatie waterschapsarchieven in Groningen bijna voltooid In memoriam IIAV-directeur Joke Blom E Haags fonds voor publicaties over straat, buurt en stad Gemengde Commissie voor Surinaamse Archieven opgeheven nieuws uit het veld 18 oktober 1957-26 januari 2004 Half januari maakte directeur Joke Blom bekend dat ze het I1AV zou gaan verlaten om na acht jaar directeurschap een nieuwe stap te maken in haar car rière. Op 2 februari zou haar aanstelling plaatsvinden als wethouder in Alkmaar. Het I1AV startte de voorbereidingen voor een passend - en dus groots - afscheid. Eerder dan verwacht werd het een definitief afscheid. Op 26 januari overleed Joke Blom volkomen onver wachts op 46-jarige leeftijd. In de zomer van 1995 trad Joke in dienst van het IIAV. Eerst als interim directeur en per 1 december van het zelfde jaar werd zij aangesteld als direc teur. Hierover vertelde ze in 1996 in een interview: "Ik wist niets van informatie voorzieningen. Uit gesprekken met de medewerksters ben ik gaan begrijpen dat er voor het behoud van de continuïteit van deze unieke collectie zeer specifieke deskun digheid noodzakelijk is. Ik diende mij snel in te werken." En dat heeft Joke gedaan. Onder haar leiding heeft het IIAV een enor me ontwikkeling door gemaakt. In 1996 was het een van de eerste vrouwenorga nisaties die informatie on line beschik baar stelden. Momenteel is de gehele collectie on line raadpleegbaar via www.iiav.nl. De oprichting van de afde ling Internationale Samenwerking heeft de internationale positie van het IIAV versterkt. Al met al heeft Joke Blom het IIAV omgevormd tot een modern kennis- en informatiecentrum en een financieel slagvaar dige organisatie. In verband met haar geplande vertrek zei Joke Blom half januari: "Ik ga de IIAV'ers mis sen. Deze organisatie is een stuk van mijn leven." We hebben haar niet meer kunnen vertellen hoezeer de organisatie haar gaat missen. Een uitgebreid 'in memoriamen het condoleanceregister zijn te vinden op: www.iiav.nl/jokeblom. Inge Ruys MBA (46) is per 10 februari 2004 aangesteld als interim-directeur van het Internationaal Informatiecen trum en Archief voor de Vrouwenbe weging (IIAV) te Amsterdam. Ruys was oprichter en directeur van Keerpunt, een organisatie vanuit verzekeraars die werkgevers en werknemers ondersteu ning biedt bij het beperken van onno dig ziekteverzuim. Sinds bijna drie jaar is zij zelfstandig adviseur en project/ interim-manager. Ruys heeft in de afge lopen anderhalf jaar al werkzaamheden voor het IIAV verricht. In principe blijft Ruys tot 1 november 2004 als interim directeur werkzaam op het IIAV. Zij volgt de op 26 januari plotseling over leden directeur Joke Blom op. Ralph Keuning is sinds 1 maart jl. de nieuwe directeur van het Nieuw Land Erfgoedcentrum in Le lystad. Medio december 2004 gaat het Nieuw Land Erfgoedcentrum open voor publiek. Keuning (1961) studeer de kunstgeschiedenis aan de Universiteit van Utrecht, werkte in de Nationalgalerie in Ber lijn en was sinds eind 1992 verbonden aan het Kröller-Müller Museum. Hier ver vulde hij diverse functies op inhoudelijk en zakelijk gebied. Keuning is tevens pro ject-coördinator voor Crossart, een samenwerkingsverband van tien Duitse en Nederlandse musea in de grensstreek tussen Otterlo en Düsseldorf. Nieuw Land Erfgoedcentrum is ontstaan uit een fusie van vier Flevolandse erf goedinstellingen. Ook de archieven van ""v s: 5s vier Flevolandse ge meentes en het wa terschap zijn hierin opgenomen. Naast archief- en depot functies krijgt Nieuw Land ook uitgebrei de studie- en educa tieve faciliteiten en worden er tentoon stellingen gerealiseerd. Verder zijn er vergaderzalen, een café en een winkel. Het erfgoedcentrum wordt gehuisvest in een door het Haagse architectenbu reau Atelier Pro ontworpen uitbrei ding van Nieuw Land Poldermuseum aan de Lelystadse kust, vlakbij de Bataviawerf en Batavia Stad outlet shopping. Nieuw Land wil in het eer ste openingsjaar tenminste 45.000 bezoekers trekken. In 1992 heeft het bestuur van het toenmalige waterschap Dollardzijlvest besloten om de oude archieven te laten inventariseren. Het project voorzag in de inventarisatie van de archieven van de waterschappen Westerwolde, Reiderland, Pekel A, Fiemel, Reiderzijlvest en rondom Veendam/Wildervank. Deze archieven waren zeer omvangrijk en bevatten waardevol historisch mate riaal, maar ze waren niet geschoond. Een medewerker van het waterschap, J. Popken, heeft de opdracht gekregen om deze archieven te inventariseren. Hij is destijds onder begeleiding van de pro vinciale archiefinspectie begonnen met de inventarisatie van het grootste en moeilijkste archief, het archief van het waterschap Westerwolde 1901-1968. Dit waterschap is verantwoordelijk geweest voor de ingrijpende kanalisatie in dit gebied. Op dit moment zijn de inventarissen van de waterschappen Westerwolde, Pekel A, Reiderzijlvest, Reiderland en rondom Veendam/Wildervank voltooid en ver schenen. De inventarisatie van het waterschap Fiemel zal dit jaar haar beslag krijgen, zodat het project dan voltooid is. De inventarissen zijn te koop bij het water schap Hunze en Aa's te Veendam, dat rechtsopvolger is van het waterschap Dollardzijlvest en bij het Regionaal Historisch Centrum de Groninger Ar chieven. In het waterschapshuis te Veen- dam kunnen de archieven geraadpleegd worden voor onderzoek. In totaal wor den bij Hunze en Aa's zo'n 500 archieven en archiefjes bewaard uit de waterschaps wereld, de meeste van deze waterschap pen zijn allang verdwenen en opgegaan in grotere eenheden. In 2004 wordt door de Gemeente Den Haag 25.000 euro beschikbaar gesteld voor het stimuleren van onder zoek naar een onderwerp uit de Haagse geschiedenis of eigen straat of buurt. Met deze subsidie hoopt de gemeente Den Haag het gevoel van trots op en de socia le cohesie in de stad te bevorderen. Marieke Bolle, gemeenteraadslid voor de PvdA, kwam met het initiatiefvoorstel voor deze subsidie. Het college van B&W nam hierin een positief besluit. De wet houders Engering van Cultuur en Klijnsma van Welzijn nemen beiden de helft van het fonds voor hun rekening. Het Haags Gemeentearchief is belast met de uitvoering van het besluit. Door deze subsidie hoopt de gemeente de drempel tot publiceren te verlagen, waardoor publicaties bereikbaar kunnen worden voor grotere groepen. De bijdra ge kan bijvoorbeeld worden gebruikt voor publicaties die vanwege de geringe oplage nu wellicht niet aantrekkelijk zijn voor uitgevers. Er is wel een aantal voorwaarden aan de subsidie verbonden. Zo moet het resul taat van het onderzoek in gedrukte vorm worden uitgebracht en mag de publicatie geen commercieel karakter dragen. Een financiële bijdrage wordt alleen gegeven aan projecten die niet op een andere wijze gefinancierd kunnen worden. Aan het einde van het project dient een financiële verantwoording te worden afgelegd. Aanvragen, voorzien van een manuscript of goed uitgewerkt idee en een begroting, kunnen schriftelijk worden ingediend bij het Haags Gemeentearchief. Er zijn twee aanvraagronden per jaar. De eerste sluit op 15 april en de tweede op 15 septem ber. In mei en november worden de aan vragen door een speciaal hiertoe benoemde commissie beoordeeld. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: biireau@kvan.nl In 1989 werd de Gemengde Com missie voor Surinaamse Archieven opge richt. De Commissie nam het initiatief over van de Werkgroep Surinaamse Archieven die een jaar eerder in het leven was geroepen door Evert van Laar. De Gemengde Commissie stond onder voor zitterschap van Gert Oostindie met Evert van Laar als secretaris. De laatste werd in 1992 opgevolgd door Peter Jan Margry. De Commissie telde gemiddeld zo'n tien leden, Nederlanders en Surinamers in Nederland en Suriname, die allen begaan waren met het lot van de Surinaamse archieven. In de periode 1989-1996 is er met regel maat vergaderd en slaagde de Commissie erin om een succesvolle lobby te ontwik kelen. Mede door toedoen van de Commissie werden enkele expert-mis sions naar Suriname geëntameerd, een reddingsactie voor het oud-archief van Suriname op touw gezet, een omvangrijk microverfilmingsproject in gang gezet en kwamen enkele haalbaarheidsstudies tot stand, die onder meer resulteerden in een programma van eisen voor de nieuw bouw van het Landsarchief in Parama ribo. Ondertussen is de archiefzorg in Suriname een zaak geworden die beide betrokken landelijke overheden en archiefdiensten, alsmede enkele stedelij ke overheden ter harte gaat. De rol van de Commissie als aanjager is daarmee overbodig geworden. De laatste jaren van haar bestaan was de Commissie dan ook nauwelijks meer actief. Aangezien er van de individuele leden evenmin meer respons was, is besloten de Commissie per 15 oktober 2003 op te heffen. Het archief van de Commissie (en de stukken van de Werkgroep) zijn in janu ari 2004 met plaatsingslijst aan het Nationaal Archief in Den Haag overge dragen. NIEUWS uit Marjet Douze, Adjunct-directeur IIAV 1 5 archievenblad maart 2004 het veld archievenblad maart 2004

Archievenblad | 2004 | | pagina 3