van Waterlands Archief Anne Doedens* Het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Waterland (ISW) is een samenwerkingsorgaan van de gemeenten Beemster, Edam-Volendam, Landsmeer, Purmerend, Waterland Wormerland en Zeevang. Het ISW omvat een aantal regionale diensten zoals het waterlands archief, het regionaal indicatie-orgaan en de muziekschool. Het personeelsbeleid is gericht op een personeels bestand met een evenredige vertegenwoordiging van de regionale arbeidsmarkt. Leden van etnische minderheidsgroeperingen worden daarom nadrukkelijk verzocht te solliciteren. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Centrum voor regionaal historisch onderzoek Vanuit de centrumgemeente Purmerend beheert het Waterlands Archief de archieven voor de zeven bij het ISW aangesloten gemeenten alsmede voor een waterschap, kerkgenootschappen, bedrijven, verenigingen en andere particuliere instanties. Tevens omvat de collectie van het Waterlands Archief een uitgebreide bibliotheek en een foto-, prent- en kaartverzameling met betrekking tot de regio Waterland. Op dit moment zijn er 10 medewerkers werkzaam bij het Waterlands Archief. In verband met het vertrek van een medewerker zoekt het Waterlands Archief met ingang van 1 mei 2004 een MEDEWERKER STUDIEZAAL m/v voor 24 uur (incl. ADV) Functie-informatie: De te benoemen functionaris zal onder verantwoordelijkheid van de archivaris worden belast met de volgende werkzaamheden: Verstrekken van inlichtingen uit de archieven en collecties van het WA Begeleiden van bezoekers van het WA bij historisch onderzoek Beantwoorden van genealogische correspondentie Het verrichten van baliediensten. Uitoefenen van toezicht op de studiezaal Het verrichten van administratieve werkzaamheden Het vellichten van logistieke werkzaamheden (ophalen van aangevraagde stukken). Functie-eisen: Een MBO werk- en denkniveau Het bezit van het diploma Archivistiek B/Middelbaar archiefambtenaar strekt tot aanbeveling Ervaring in een vergelijkbare functie Aantoonbare historische interesse Accuratesse, servicegerichte en flexibele instelling Zowel zelfstandig als in teamverband kunnen werken Goede communicatieve vaardigheden. Kennis van en ervaring met geautomatiseerde systemen (Word, Access, Excel). Salaris/arbeidsvoorwaarden Bij een fulltime dienstverband kan, afhankelijk van opleiding en ervaring een salaris worden overeengekomen van maximaal 2.473,00 bruto per maand (CAR/UWO, schaal 7). De bij de gemeente gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Informatie Voor informatie kunt u contact opnemen met de heer J. Haag plv. archivaris) telefoon: 0299-411541. Sollicitaties Belangstellenden worden verzocht hun sollicitatie schriftelijk vóór 20 maart 2004 te richten aan het dagelijks bestuur van het ISW, Postbus 188, 1440 AD Purmerend. Per e-mail kunt u deze richten aan: mevrouw e.pennekamp@isw.nl. de archiefervaring spoorweg? De vindplaats: lokale archie ven. Het initiatief werd mede gedragen door professor Richard T. Griffiths. In de jaren negentig werkte ik in het Utrechtse Rijksarchief, geholpen door bekwame en enthousiaste medewerkers. Zij kenden hun archief en wezen me op unieke bronnen. Die toewijding trof ik overigens in praktisch alle archieven aan! Ik vond een onbekend manuscript over de 'Nassause Vloot': een grote maritieme expeditie naar Amerika in 1623-1626. Het bleek een veel uitgebreider verslag van deze grootschalige onderneming te bevat ten dan te vinden is in de tot nu toe gepu bliceerde bronnen. Het stuk was omstreeks 1635 door een student aan de Utrechtse Staten verkocht om zijn Leidse studie te bekostigen. De tekst bleek ten dele geschreven te zijn aan boord van het schip van Witte de With. De ontcijfering was een goede oefening in zeventiende-eeuws cursief. Een andere verrassing in Utrecht was de vondst van de memoires van Hendrik Breton, de tweede man in Neder- lands-Indië omstreeks 1780. Hij wordt - zeer ten onrechte - nauwelijks genoemd in de literatuur. Deze memoires verschenen vorig jaar in druk, de 'Nassause Vloot' wacht nog op een uitgever. Wat ik beleef bij archiefwerk? Het is het ambacht van iedere historicus; een prettige en steeds weer verrassingen opleverende bezigheid; werk dat nieuwsgierigheid oproept en voldoening geeft. Een positieve verslaving! De plaats: de kamer van de Algemeen Rijksarchivaris in het gebouw Bleijenburg 7, voor de haard. Het jaar: 1969. De perso nen: rijksarchivaris Ribberink en een jonge, nerveuze promovendus. Ik had verlof gevraagd om het nog ongepubliceerde deel van het Archief Weitzel te mogen gebrui ken. Ribberink: "Dat is goed. Alleen, als u schrijft dat Willem III gek was, dan heb ik daar bezwaar tegen. Zegt u echter, 'dat hij niet altijd bij zinnen was': prima!" Die bezoeken aan het ARA omstreeks 1970 waren mijn archiefdoop. Na de residentie de provincie. In 1974/ 1975 vond ik in het toenmalige Utrechtse Rijksarchief een aantal fundamentele bronnen. Zoals de schadeclaims van gevluchte patriotten die een goede bron bleken te zijn voor de geschiedenis van deze grote exodus in 1787. De kennismaking met provinciale archie ven werd geïntensiveerd in 1980/1981. Een werkgroep vierdejaars VL-VU-studen- ten ging onder mijn leiding op zoek naar oproeren en onrust in de jaren 1813-1848. Vier studenten per windrichting naar alle provinciale archieven. De stukken van de Gouverneurs des Konings en het archief Staatssecretarie van het ARA leverden al een rijke oogst op. Meer dan vierhonderd oproeren en rellen in de tijd van Beets! Polderjongens en deserteurs bleken even zeer bij het tijdsbeeld te horen als koek ver gulden. Ik denk aan de honderden katho lieke Twentenaren die in 1830/1831 dienst weigerden en in oproer kwamen. Zwaar militair ingrijpen bleek noodzakelijk. Na de provinciale archieven kwamen die van gemeenten en particulieren. In 1983/ 1984 startte ik een studentenwerkgroep lokale geschiedenis. Het object: de historie van Muiden. De omstandigheden? Bij een verbouwing van het gemeentehuis lag het dak open; hetzelfde gold voor de archief stukken op de zolder eronder... Een vreem de manier om het verleden aan het licht te brengen. De 'geredde' stukken beant woordden de vraag hoe een kleinsteedse Hollandse samenleving in de negentiende eeuw functioneerde. Het is te lezen in deel II van de Regionale Geschiedenis van Neder land, een initiatief van de VL-VU. Jammer genoeg bleef het bij slechts twee delen. Aan de inhoud beleefden redactie en schrijvers echter veel plezier. Zoals aan het autobiografische verhaal van de Achter- hoekse boer Te Winkel. Een bron in parti culier bezit die een scherp inzicht geeft in het dagelijkse boerenleven in de vroege negentiende eeuw. Opgedoken door een student uit Aalten. De reeks werd gestaakt. Zo verscheen het resultaat van onderzoek in de Streekarchieven Krimpenerwaard en Lopikerwaard nooit in druk. In de jaren tachtig kregen 'egodocumen ten' groeiende aandacht. Bij toeval stuitte ik op enkele interessante autobiografische geschriften. Van een van de laatste zeilen de kapiteins uit de negentiende eeuw; van een achttiende-eeuwse Nederlander die op zijn grand tour onder meer Turkije be zocht; van een Engelse Hollander aan de Vecht, eveneens uit de achttiende eeuw. Ook nu weer werkten studenten mee aan de publicatie. Archiefwerk mondde zodoende uit in goed verzorgde uitgaven. Want als er één be langrijke leerschool voor aankomende his torici is, is dat het archief. Een ander 'leerschool'-project in deze tijd betrof de vraag: Hoe veranderde een dorp of stad door van de april 2004 archievenblad Anne Doedens was in de jaren 1976-1997 onder meer docent (nieuwe) geschiedenis aan de Vrije Leergangen/VU en het Nutsseminarium. Zijn laatste publicatie (samen met Liek Mulder) verscheen in 2003 onder de titel De memoires van Hendrik Breton ofwel de duistere zijde van de VOC. Aardappelen rooien in de Achterhoek omstreeks 1915. Foto B.J. Hoetink.

Archievenblad | 2004 | | pagina 19