0 Tentoonstellingen BINNEN- E BUITENLANDSE evenementen agenda Cursussen Bijeenkomsten 36 agenda Internationale bijeenkomsten 37 1 t/m 4 april Folkert Nicolaasvan Loon (1775-1840) Een baanbrekende scheepsontwerper uit Friesland De bekende Friese scheepstekenaar en -ontwerper Folkert Nicolaas van Loon was van beroep gemeentesecretaris en had een florerend exportbedrijf voor zui velproducten, maar was vanuit zijn liefde voor het zeilen in hoge mate geïnteres seerd in de aërodynamica en hydrodyna mica van verschillende scheepsvormen en maakte daar een complete studie van. Hij was zijn tijd vooruit door zijn ont werpen soms eerst op schaal te bouwen en dan in het water te testen op snelheid en stabiliteit. Zijn scheepsontwerpen kenmerkten zich door vloeiende en ronde lijnen. Op de tentoonstelling zijn een aantal van Folkert van Loon's ontwerptekeningen te zien en ook boeken waarin hij zijn scheepsbouwtheorie ontvouwt. Het enige door Van Loon gebouwde bewaard gebleven scheepsmodel maakt ook deel uit van de expositie alsmede enkele later gebouwde scheepsmodellen, gemaakt naar de bouwtekeningen van Van Loon. Fries Scheepvaart Museum, Kleinzand 14, Sneek I n fowww.friesscheepvaartmuseum.nl 1 t/m 2 mei Grensgevallen Uit de grote cartografische ver zameling van het Limburgs Museum heeft historicus Ad Bogers, de medewerker beheer en behoud van het Limburgs Museum, in zijn kwali teit van historischekaartlezer een ten toonstelling samengesteld van de meest interessante en bijzondere kaarten uit de museumcollectie. Enerzijds wordt aan de hand van kaarten de staatkundige ge schiedenis van Limburg in beeld ge bracht dat tot 1839 nog uit een lappen deken van staten en staatjes bestond. Maar ook zijn prachtige zeventiende- eeuwse en achttiende-eeuwse stadsplatte gronden te zien van Maastricht, Roer mond, Sittard en Venlo. Ze vormen het overtuigende bewijs van het meester schap van de Nederlandse cartografen, graveurs en drukkers. Het zijn kaarten die historische informatie verschaffen, maar het zijn bovendien kunstwerken waar naar je met plezier kijkt. Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel. (077) 352 21 12 of via www.limburgsmuseum.nl t/m 5 mei Vieren en herdenken in Rotterdam. Rotte's Man nenkoor 150 jaar present In het Gemeentearchief Rotterdam is veel te vinden over belangrijke gebeurte nissen in de stad. En of het nou ging om vreugdevolle, verdrietige, plechtige of feestelijke gebeurtenissen: het Rotte's Mannenkoor was erbij! Al 150 jaar 'In Vreugd' en Rouw elkaar getrouw'. Het Gemeentearchief Rotterdam vond dit 150-jarig jubileum een goede aanleiding om in de Archiefwinkel, die 25 jaar bestaat, een expositie aan het Rotte's Mannenkoor te wijden. Daarvoor is een keus gemaakt uit het archief van het mannenkoor, dat uiteraard bij het gemeentearchief berust, en uit de schrif telijke nalatenschap van koorlid Jan Alphenaar. Hij stond aan de basis van het archief van het Rotte's Mannenkoor en bouwde tijdens zijn leven ook een grote privé-collectie over het koor op. Archiefwinkel Gemeentearchief Rotterdam, Coolsingel 91, Rotterdam Info: www.gemeentearchief.rotterdam.nl of www.rottesmannenkoor.nl 1 t/m 9 mei Structuur-schriftuur. Verkenningen van context en beleving De kunstenaars Simon Woudwijk en Peter Peereboom hebben in de collecties en archieven van Spaarnestad Fotoar chief en het Rijksarchief in Noord- Holland gezocht naar documenten en foto's die volgens hen raakvlakken heb ben met hun eigen werk of werkwijze en tonen combinaties hiervan in de exposi tieruimtes van deze twee instellingen. In de presentaties van Peter Peereboom ligt de verbindende factor in structuren. Landkaarten, documenten van ruilverka veling, foto's van havens, wasgoed en hoogbouw gaan een gesprek aan met zijn eigen recente foto's waarin structuur, constructies en ritmiek belangrijke ele menten zijn. Schriftuur staat in de com binaties van Simon Woudwijk centraal. Minutieus onderzoekt hij via fotografi sche uitvergrotingen van details in zijn Time Piece-schilderijen zijn persoonlijke schriftuur. Daartegenover plaatst hij handschriften en inventarissen, detailfo to's van tapijtmonsters, edelstenen en verstuivingen. Spaarnestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 52 of via www.spaarnefoto.nl; Rijksarchief in Noord-Holland, Kleine Houtweg 18, Haarlem Info: tel. (023) 517 27 00 of via www.noordhollandsarchief.org I vanaf 17 maart Workshop werkprocessen Bernadette van Pampus organiseert een workshop werkprocessen als uitvloei sel van het Handvest Dienstverlening. Er is een startersworkshop op woensdag 17 maart, 21 april, 19 mei en 16 juni en een vervolgworkshop op woensdag 31 maart, 28 april en 26 mei. Informatie: www.divakoepel.nl 1 29 en 30 maart, 26 en 27 april en 24 mei Klassiek inventariseren Doxis Informatiemanagers organi seert weer de cursus 'Klassiek inventarise ren'. Dit is een vijfdaagse, praktijkgerich te training in het toegankelijk maken van archieven door middel van een klas sieke of beschrijvende inventaris. Aan dacht wordt besteed aan het inventarise ren van gemeentelijke archieven, maar ook van bedrijfsarchieven en particuliere archieven. Locatie: Het Utrechts Archief Informatie: Doxis, tel. (070) 317 71 72 of e-mail: femia.siero@doxis.nl I 7 maart, 7 en 28 april Uw God, mijn God? Over geloven en geloofsstrijd in Groningen Lezingencyclus waarin achtereenvol gens drie periodes behandeld worden waarin er sprake was van (interconfessio nele) strijd. Bovendien is de sprekers gevraagd in hun lezing aandacht te besteden aan de rol die geschriften speel den, aan de vergelijking van de situatie archievenblad maart 2004 in Groningen met elders en aan de even tuele rol van familieverhoudingen en netwerken. 7 maart: Alex Klugkist over 'De Nadere reformatie in Groningen en Oost-Friesland'; 7 april: Egbert van der Werff over 'Emancipatie in de diaspora: Rooms- Kathotieken in Groningen in de 19e eeuw'; 28 april: Gert van Klinken over: 'Gereformeerden in Groningen 1870-1950' Aanvang: 20.00 uur; de toegang is gratis Locatie: Groninger Archieven, Cascadeplein 4, Groningen, aanvang 20.00 uur (gebouw open: 19.30 uur). Informatie: tel. (050) 599 20 00 of via de Nederlandse Genealogische Vereniging, afd. Groningen, www.ngvgroningen.nl en de cultuur-historische vereniging Stad Lande, www.stad-lande.nl I 11 maart Verleiden en besmetten Op deze themadag georganiseerd door Cultuurnetwerk Nederland, wordt voor leidinggevenden en beleidsmedewerkers binnen de sector voor beroeps- en volwas seneneducatie aan de hand van verschil lende presentaties en lezingen een beeld gegeven van cultuur in de bve-sector in het algemeen en de Regeling Cultuur en School voor de bve in het bijzonder. Kosten: 50,00 per persoon (incl. BTW). Hierbij is een exemplaar van het onder zoeksrapport 'De cultuur van het verlei den' inbegrepen. Locatie: Musis Sacrum, Velperbuitensingel 25, Arnhem Informatie: via Rob Noordhoek, robnoordhoek@cultuurnetwerk.nl Inschrijving: via mscheper@cultuurnetwerk.nl I 16, 23, 30 maart en 6 april Beeldmateriaal; lezingen in het Nationaal Archief De miljoenen kaarten, tekeningen, foto's en reproducties die in de archiefde pots liggen vormen een onmisbaar onderdeel van het Nederlands cultureel erfgoed. Het Nationaal Archief verzorgt in samenwerking met het Haags Gemeentearchief, het Centraal Bureau voor Genealogie en de Koninklijke Bibliotheek lunchlezingen waarbij voor onderwerpen geput wordt uit deze schat van beeldmateriaal. Tijd: 12.30-13.30 uur; de toegang is gratis Locatie: Auditorium van het Nationaal Archief, Den Haag. Informatie: www.nationaalarchief.nl/onder- wijs/cursussen/lezingen/ I 19 maart Workshop Open Source en Open Standaarden De Vereniging voor Geschiedenis en Informatica (VGI) organiseert een work shop met als thema 'Open Source en Open Standaarden'. De workshop is een vervolg en meer praktische invulling op een eerder gehouden studiedag. Locatie: IISG, Cruquiusweg 31, Amsterdam Informatie: www.vgi-online.org I 25 maart Cultureel erfgoed, goed voor iedereen! Op deze Nationale Monumenten studiedag wordt ingegaan op de vraag 'Hoe toegankelijk en bereikbaar is ons cultureel erfgoed?' De studiedag zal geo pend worden door de staatssecretaris voor cultuur, mr. Medy van der Laan. Na het plenaire ochtendprogramma zijn er zes parallelle middagprogramma's, gericht op specifieke voorbeelden van publieksbereik en educatie op verschil lende locaties in de gemeente Apeldoorn. Deze studiedag is met name bedoeld voor beleidsmakers in de culturele sector van gemeenten, provincies en rijk maar ook voor (bestuurs)leden van particuliere organisaties die zich inzetten voor het behoud en de toegankelijkheid van cul tureel erfgoed. Kosten: 50,00 Locatie: voormalige Klein Seminarie (thans LSOP) in Apeldoorn Informatie en inschrijving: Stichting NCM, tel. (020) 627 77 06 of via www.stichtingncm.nl 30 maart Informatieve bijeenkomst over ReMANo De Archiefschool heeft de inmiddels veelbesproken softwarespecificaties voor Records Management Applicaties voor de Nederlandse overheid (ReMANo) verder ontwikkeld. Vergeleken met de eerder door derden verspreide conceptversie, is er het nodige veranderd. De Archief- school zal tijdens de bijeenkomst een nieuwe concepttekst van ReMANo pre senteren. Een aantal onderwerpen zal de revue passeren. Het zal daarbij vooral draaien om de inhoud van ReMANo en ook zal duidelijk gemaakt worden wat ReMANo wel is en wat het juist niet is. Vanzelfsprekend wordt voldoende ruim te gereserveerd voor discussie. Aanvang: 13.30 uur, deelname is gratis maar het aantal plaatsen is beperkt Locatie: gebouw De Leeuwenburg, Weesperzijde 190, Amsterdam Aanmelding: bij Marieke de Haan, m.de.haan@archiefechool.nl o.v.v. naam, bedrijf/organisatie, functie en 'ReMANo 30 maart 2004'. 8 april RMC Congres Tijdens dit congres zal het thema 'Records Management in bedrijf' centraal staan. Er worden presentaties gegeven door vertegenwoordigers van ABN- AMRO, Shell en PCM Dagbladen waarin zij de toepassingen van Records Manage ment binnen hun bedrijf belichten. Na afloop van het evenement bestaat de mogelijkheid om deel te nemen aan het 'RMC-diner' in Polman's Huis, op loopaf stand van de congreslocatie Ottone. De kosten voor deelname aan dit diner bedragen 75,00 (excl. BTW) Kosten congres: gratis voor leden van de Vereniging RMC, niet-leden betalen 350,- Locatie: Ottone, Kromme Nieuwegracht 62, Utrecht. Informatie en aanmelding: www.rmconven- tie.nl/evenementen/event080404 I 11 en 12 mei KVAN Studiedagen 2004: 'Idealen in realiteit' De KVAN studiedagen, georganiseerd in samenwerking met DIVA en de Archiefschool, staan in het teken van idealen en realiteitszin in het archiefwe zen. Het ideaal van een brede gebruikers groep, een breed assortiment en een brede collectie, aangestuurd door de pro fessionele archivaris, wordt geplaatst in de realiteit van financiële beperkingen, bezuinigingen en starre beleidsmakers. Maar er is meer: tijdens de Studiedagen wordt het nieuwe S@P Jaarboek gepresen teerd, wordt een nieuwe KVAN-sectie opgericht voor jonge startende archiva rissen, worden er verschillende vergade ringen gehouden, waaronder de KVAN Algemene Ledenvergadering en uiteraard is het een perfecte gelegenheid bij te pra ten met collega's uit het hele land. Locatie: Het Wijnfort bij Nijmegen Informatie en aanmelding: tel. (020) 462 77 27, bureau@kvan.nl of via www.kvan.nl I 14-16 april, Antwerpen Driedaagse Erpanet-workshop 'The Role of Audit and Certification in Digital Preservation' Kosten: 150,00 Locatie: Universiteit van Antwerpen Informatie en aanmelding: www.erpanet.org maart 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 18