Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 SNAAI: een nieuwe sectie binnen de KVAN Op de Algemene Ledenvergadering van afge lopen oktober zijn enkele nieuwe leden in het KVAN-bestuur benoemd. Christian van der Ven en Joost Salverda zijn vanuit de opleiding Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam in het bestuur benoemd met als opdracht het contact tussen beroepsvereniging en studenten te verbeteren. Sindsdien wordt door hen hard gewerkt aan de oprichting van een nieuwe sectie. Inmiddels is ook Tamara Groot, oud-studente van de opleiding Informatiedienst verlening en Management (IDM), bereid gevon den om toe te treden tot het oprichtingsbestuur. Van der Ven, initiatiefnemer van het idee: "Het oprichten van een nieuwe sectie was in feite een idee van het eerste uur. Aanvankelijk werd gedacht aan het geven van voorlichting over de beroepsvereniging in colleges, maar we waren van mening dat er veel meer mogelijk is dan dat." De naam van de nieuwe sectie is: 'Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatie specialisten1, of kort gezegd 'SNAAI'. In het verle den zijn reeds verschillende initiatieven geno men om nieuwe beroepsbeoefenaars bij de ver eniging te betrekken. Het meest recente voor beeld daarvan is de in 2000 opgeheven sectie PROA (Platform Recent Opgeleide Archivarissen). Salverda: "Ons initiatief borduurt hier deels op voort, maar wil een bredere doelgroep bereiken. PROA richtte zich met name op archivarissen. De nieuwe sectie zal zich echter ook gaan richten op informatiespecialisten. Daarnaast bestaat de doelgroep niet alleen uit recent opgeleiden en studenten, maar ook uit mensen die zonder opleiding aan een baan in het archiefwezen of de documentaire informatievoorziening zijn begonnen." Groot beaamt dit: "We wil len als nieuwe sectie ook mensen die niet of nauwelijks be kend zijn binnen archiefwezen en be roepsvereniging een platform bieden om elkaar te leren ken nen, maar juist ook om bekend te raken in het bestaande, voor een buiten staander toch vaak redelijk gesloten netwerk van ar chivarissen en informatiespecia listen." Van der Ven: "Op de laatste Kete laarlezing was duidelijk te zien hoe lastig het voor studenten is om contact te leggen met het beroepsveld. Mensen in dit veld kennen elkaar vaak al jaren en stappen daarom vrij direct op elkaar af. Van een groepje jongere mensen viel ons op dat ze nauwelijks werden aangesproken of zelf initiatief namen om naar mensen toe te gaan. Het bleken enkele studenten te zijn, die de opdracht hadden gekregen deze lezing te bezoeken. Hier willen we uiteraard iets aan doen. Juist in een tijd dat er zoveel verande ringen plaatsvinden in zowel de opleidingen als het veld is een goed contact tussen deze twee vol gens ons uitermate belangrijk. We willen dan ook als klankbord gaan fungeren voor zowel de beroepsvereniging als de Archiefschool." De nieuwe sectie beoogt zowel op een informele als op een formele manier een platform te vor men voor haar leden, onder andere door middel van het organiseren van excursies. Salverda: "Over de ideeën die we hierover hebben kunnen we uiteraard nog niet al te veel zeggen, maar bij het brainstormen hierover zijn al verschillende moge lijkheden aan bod gekomen die mensen zeker enthousiast zullen maken. Het voordeel is dat je met een grote groep veel meer kans maakt om bepaalde deuren geopend te krijgen, die normaal gesproken voor een individu gesloten blijven." Inmiddels wordt de formele oprichting van de nieuwe sectie met man en macht voorbereid. Groot: "Je merkt dat het voorbereiden van zo'n oprichting heel veel organisatorisch werk met zich meebrengt. Ook in het werven van leden gaat veel tijd zitten. We zijn op dit moment dan ook op zoek naar enkele mensen die ons hierbij zouden willen helpen." Tijdens de KVAN Studiedagen in mei zal de officiële oprichtings vergadering van de nieuwe sectie plaatsvinden. Geïnteresseerden worden opgeroepen zich aan te melden ais lid voor de nieuwe sectie, via het bij dit nummer ingesloten inschrijfformulier. Inschrijfformulieren zijn ook op tevragen bij het bureau van de KVAN (bureau@kvan.nl). 32 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws KVAN Studiedagen 2004 Ze zijn er weer: de studiedagen van de Koninklijke Vereniging van Archiva rissen in Nederland! Voor het laatst geor ganiseerd in 2001, maar met vernieuwde energie en enthousiasme weer opgepakt door een kleine werkgroep, op initiatief van DIVA, KVAN en de Archiefschool. Voor sommigen onder u zal de windstille periode ongemerkt voorbij zijn gegaan; anderen zullen blij zijn dat ze eindelijk weer in de gelegenheid worden gesteld zich bij te scholen en collega's uit het hele land te ontmoeten. De KVAN Studiedagen zijn een tweedaags evene ment voor alle archiefmedewerkers, waarbij kennisuitwisseling in een ont spannen omgeving centraal staat. Wij nodigen u graag uit bij deze studiedagen op 11 en 12 mei a.s. aanwezig te zijn! De Studiedagen staan in het teken van 'Idealen in Realiteit'. Archiefmedewerkers bevinden zich in een voortdurend veran derende omgeving. Nieuwe ontwikkelin gen zijn soms nauwelijks bij te houden, laat staan dat er op (budgettair) verant woorde wijze op ingehaakt kan worden. De invloed van ICT-ontwikkelingen is verreikend. Archieven en inventarissen worden toegankelijker voor het publiek. Tegelijkertijd wordt het publiek veelei sender. Deze omstandigheden dwingen archivarissen na te denken over het assortiment, het aanbod en de presenta tie van het archief. Hoe kan een archief goed met zijn klanten omgaan? Uit onderzoek is gebleken dat het wel dege lijk mogelijk is om met een archief een breed publiek te bereiken. Dit biedt per spectieven op het gebied van ontsluiting, groei en maatschappelijke waarde van het archief. Het bestaansrecht van de instelling wordt verbreed! De studiedagen worden gewijd aan deze nieuwe omgeving. Het ideaal van een brede gebruikersgroep, een breed assorti ment en een brede collectie, aangestuurd door de professionele archivaris, wordt geplaatst in de realiteit van financiële beperkingen, bezuinigingen en starre beleidsmakers. Ook zal veel aandacht worden geschon- ken aan de toekomst van het archiefwe zen. Jonge, startende archivarissen krij gen de gelegenheid te discussiëren met ervaren collega's en er is ruimte voor nieuwe, verfrissende inzichten en ideeën. Young professionals kunnen hier op een aangename manier kennis uitwisselen. De KVAN Studiedagen bieden de ideale gelegenheid om een netwerk op te bou wen of bij te vijzelen. Er is een prachtig programma voor u samengesteld, waarvan wij u alvast een klein voorproefje kunnen geven: Koos van Dijken vertelt over zijn Kwaliteitsrapport voor archieven. Presentatie van nieuwe secties binnen het archiefwezen. Carolien Schönfeld van het GAA houdt een lezing over de acquisitie van websites. Petra Schoen van het NA geeft haar visie op klantengroepen. Daan Hertogs presenteert de Digitale Studiezaal van Stadsarchief Breda. Rolf Hage licht de Ethische Code toe. Frans Hoving van DIVA vertelt over het Digitale Genootschap van het Verle den. Naast het inhoudelijke programma wor den ook de ledenvergaderingen van de verschillende verenigingen gehouden. Op de tweede dag, 12 mei, vinden onder meer de ALV's van de KVAN, TOP 25 en DIVA plaats. Deze vergade ringen en nog vele andere lezingen en workshops kunt u bijwonen tijdens de KVAN Studiedagen! De dagen vinden plaats in het histori sche Wijnfort bij Nijmegen. Deze loca tie is niet alleen van historische waar de, er is ook een fantastische keuken en een expositieruimte waar plaats is voor uw eigen nieuws en aankondigingen. Via het Archievenblad worden flyers en programmaboekjes verspreid. Ook zul len archiefinstellingen extra flyers ont vangen voor de medewerkers. Via de websites van de organisatoren (DIVA, KVAN en Archiefschool) blijft u op de hoogte van nieuwtjes en programma wijzigingen. Kijkt u dus regelmatig! Betty Lutke Schipholt (NA), Hans Janssen (RA West Brabant), Klaartje Pompe (GAR), Erika Hokke (Archief school) en Barbara Boender (DIVA) zijn de organisatoren van de Studiedagen 2004. Vragen over de inhoud van de dag kunt u aan één van hen stellen. De inschrijving vindt plaats via het bureau van de KVAN, bij Mathilda van Geem (mvangeem@kvan.nl). Wees er snel bij, want in het oude fort is maar plaats voor een beperkt aantal deelne mers. 33 Hp Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Joost Salverda. Christiaan van derVen. archievenblad maart 2004 Archief school Hp Programma maart 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 16