voor de middelbare archiefopleiding O Preservation Technologies A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services, contact persoon: Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211. Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl ö/sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt 4]^ in de eerste week van april 2004. 7 erucceri JANSSEN FILM AUDIO SERVICES column Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com sales, rental services Benelux ut etdwUtoitu} tutd ftcMicitcp Film scanning (pos.-neg.) naar (digitaal) video - DVD Reparatie/reiniging 8 -16 - 35mm film Omblikken - labelen - archief gereedmaken van films Re-recorden geluid: - verbetering optisch geluid - bewerking - mixage perfotapes (16-17,5mm) - overzetten M.C.'s en i/4" tapes naar b.v. CD-R Film Supplies: Aan- en afloopstroken 8 - 9,5 -16 - 35mm Perfotapes 16 -17,5 - 35mm Producent van 'Crystal Clear' lastapes 8 -16 - 35mm Perforatie reparatietape voor 16 en 35mm Plakpersen voor (S)8 - 9,5 -16 -17,5 - 35mm Importeur van filmblikken (o.a. staal gegalv.) voor 8 -16 - 35mm Vinegar Syndrome tester EERHERSTEL Door Gerrit Valk In mijn vorige column brak ik een lans voor het herstel van de vroegere archiefopleiding die het mogelijk maakte dat mensen na één of anderhalf jaar zich konden kwalificeren tot archivaris. Die oude opleiding, zo betoogde ik, was met name interessant voor mensen die beslo ten op latere leeftijd een carrière in het archiefwezen te beginnen. Een jaar of meer is te overzien in tegenstelling tot de periode van vier jaar die er nu voor de archiefopleiding staat. Bovendien, zo constateerde ik, is het heel goed mogelijk om na een opleiding en stage van ruim een jaar in de meeste archieffuncties goed te functio neren, waarbij de rest geleerd wordt via de praktijk en mogelijke appli catiecursussen. Deze column heeft een golf aan reacties gegeven, waarbij ik dege nen die daartoe de moeite namen hartelijk wil be danken. Die reac ties waren, één uitgezonderd, allemaal positief. Diverse collega's, al jaren succesvol bezig in hun vak, onderstreepten dat zij zonder de mo gelijkheid van de ruim eenjarige oplei ding nooit voor het archivarisambt zou den hebben gekozen. Zo schreef een archiefmedewerker bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis: 'Ik was heel blij dat ik op latere leeftijd de middelbare archiefopleiding in één jaar kon doen. Het was voor mij de enige kans om een korte opleiding te volgen in mijn interessegebied met zelfs een betaal de stageplaats.' Een Limburgse collega, die ook al lang in dit vak werkzaam is, onderstreepte dat de oude opleiding een uitstekend roepingen-reservoir was voor mensen die ai iets anders gedaan hadden en alsnog kozen voor het archief wezen. Zelf was ik ook één van deze kan didaten en zonder de oude archiefschool zou ik nooit in het archiefwezen geko men zijn.' De directeur van een grote archiefdienst liet mij weten dat het hem zeer moeilijk valt om goed gekwalificeerde krachten aan te trekken die ingezet kunnen wor den voor basale taken als ordenen en beschrijven, alsmede studiezaalactivitei ten. De huidige afgestudeerden, aldus deze directeur, hebben hun mond vol over management en efficiency, maar als ik vraag om een waterschaps- of kerkar chief te inventariseren hebben ze daar totaal geen kaas van gegeten. Een andere archiefdirecteur wees mij erop dat het zo moeilijk is geworden om goede inventa- risatoren te vinden dat sommige archief diensten in hun werving er zelfs toe zijn overgegaan om in hun personeelsadver tenties zeifs 'arbeidsmarkttoelagen' te beloven aan nieuwe archivarismedewer kers. De moeilijkheid om goed opgeleide archivarissen te vinden wordt nog eens onderstreept door de elfde stelling van de onlangs gepromoveerde Corien Glaude- mans. Zij formuleerde die als volgt: 'Voor het behoud van het beroep van archiva ris in Nederland is het opnieuw instellen van een kortdurende deeltijdopleiding voor archivarissen een dringende nood zaak'. Temidden van al deze bijval kreeg ik één afwijzende reactie van een archivaris-in- opleiding in Noord-Holland. Deze wees mij erop dat her- en zij-intreders wel degelijk de mogelijkheid hebben om een loopbaan te vinden in het archiefwezen, namelijk via de deeltijdopleiding. Die duurt echter vier jaar in plaats van de vroegere één a anderhalf jaar en dat is juist de reden waarom zoveel ouderen daarvan afzien. Wie een nieuwe draai aan zijn of haar carrière wil geven, heeft geen vier jaar de tijd. Ook stelde hij dat het teruggaan naar de opleiding oude stijl geen rekening houdt met de vele ver anderingen op het gebied van de digitale informatievoorziening waarmee ons vak nu wordt geconfronteerd. Ik zou echter niet willen pleiten voor een kopie van de oude opleiding. Natuurlijk moet de archiefopleiding inspelen op dergelijke nieuwe ontwikkelingen, maar nogmaals: daar is geen op leiding van vier jaar voor nodig. Inmiddels heeft de directeur van het Nationaal Archief, Maarten van Boven, aange kondigd om het peil van nieuwe medewerkers van zijn dienst op te krikken door het opzet ten van eigen opleidingen, de zogenoemde in company-trai- ningen. Daarmee lijkt de stap herhaald te worden die eens werd gezet door de toenmalige algemeen rijksarchivaris Van der Gouw, die op die manier ooit de basis legde voor de Rijksarchiefschool. Maarten van Boven is overigens niet de enige die pro beert te voorzien in de bestaande behoef te aan andersopgeleide archiefmensen. Een grote instelling die tal van opleidin gen op de terreinen van de informatie voorzieningen verzorgt, heeft mij laten weten bepaald geïnteresseerd te zijn om in de bestaande leemte te voorzien. Wordt vervolgd? gerrit.valk@wxs.nl Tekening: Peter Vlot

Archievenblad | 2004 | | pagina 14