regionaal-historische samenwcdng Rotterdam van start de praktijk egïonaal ""Historische Samen de praktijk werking Dat op zich valt toe te juichen. De ervaring heeft de afgelopen jaren ech ter geleerd, dat het culturele erfgoed van deze gemeenten weliswaar in geor dende staat bewaard wordt in de depots van het Rotterdamse gemeentearchief, maar dat het grosso modo daarbij ook blijft. Voor vele geïnteresseerden (parti culieren, instellingen en besturen) is dit culturele erfgoed 'op afstand' komen te staan; het is vrijwel onzicht baar geworden voor deze potentiële gebruikers. Bovendien beperken de contracten met de gemeenten zich tot het beheren en ter beschikking stelling van deze archieven. Activiteiten op het gebied van het behoud en (nader) toegankelijk maken van de archieven en verzame lingen worden op verzoek van de gemeentebesturen tegen het reguliere tarief uitgevoerd. Verwerving van parti culiere collecties en verzamelingen en educatieve activiteiten zijn ook niet inbegrepen. Het Gemeentearchief Rotterdam wil de komende jaren meer inhoud geven aan zijn functie als regionaal historisch centrum door naar (meer) mogelijkhe den tot samenwerking te zoeken om de zichtbaarheid van het culturele erfgoed van de zeven Zuid-Hollandse gemeen ten en daarmee het publieksbereik in de regio te vergroten. Daartoe is het Pilotproject Regionale Historische Samenwerking in het leven geroepen, financieel gesteund door het Ministerie van OC&W en de provincie Zuid-Holland. Fase 1: Inventarisatie Deze fase kenmerkt zich door het opbou wen, uitbreiden en consolideren van een netwerk van contacten binnen de zeven deelnemende gemeenten. Gedurende dit 'netwerken' wordt duidelijk, welke be hoeften er leven binnen de verschillende gremia ten aanzien van de bij het Gemeentearchief Rotterdam berustende culturele erfgoederen. Deze fase maakt uit te werken projecten zichtbaar. Ook is duidelijk in hoeverre er bereidheid is om op vrijwillige basis mee te werken aan het doen slagen van het project. De pro jectleider zoekt ankerpunten en gene reert enthousiasme binnen de (potentië le) samenwerkingspartners. Fase 2: Projecten In deze fase zullen de vruchten van de inventarisatie- en consultatierondes uit fase 1 geplukt worden. In totaal drie, maximaal vier, in het oog springende deelprojecten, waarin meer dan één gemeente kan participeren, worden uit gewerkt in plannen van aanpak. Het ligt in de bedoeling sterk gevarieerde projec ten van de grond te krijgen. In deze fase zal de projectleider al stevig inzetten op ondersteuning vanuit de gemeenten, die het aangaat. Producten die de regiogemeenten kun nen verwachten liggen bijvoorbeeld op het gebied van: Digitale Stamboom; digi talisering notariële archieven en litera tuur- en archievenoverzichten; ver filming, scannen, restauratie(planning), ontsluiting, beschrijving en toegankelijk maken van archieven, verzamelingen, beeldmateriaal e.d.; bevordering zicht baarheid van het culturele erfgoed bin nen de gemeentegrenzen, bijvoorbeeld door middel van eigen websites en het samenstellen van beeldbanken. Fase 3: Realisatie In fase 3 zal de projectleider, samen met betrokken gremia, aanvangen met het uitvoeren van de uitverkoren projecten. In deze fase moet ook duidelijk worden, in hoeverre en in welke mate de gestarte deelprojecten na afloop van de project periode beklijven en als voorbeeld kun nen dienen voor activiteiten in andere gemeenten. De rol van relevante gemeentelijke instellingen, andere lokale organisaties en vrijwilligers zal hierbij van onschatbare waarde zijn. Besturen en ambtelijk verantwoorde lijken nemen een voorbeeldfunctie in als het gaat om het enthousiasmeren van andere (historisch) belanghebbenden in de verschillende gemeenten. Tijdens de symposia over regionale samenwerking, die in maart en mei 2003 in Rotterdam zijn gehouden, is door de aanwezigen al enthousiast gereageerd op nauwere samenwerking. Dit enthousiasme dient omgezet in de wil, om daadwerkelijk 'de handen uit de mouwen te steken'. Er zijn met de gemeenten over het alge meen alleen afspraken gemaakt over het beheren van hun archieven door het Gemeentearchief Rotterdam. Gedurende het project zullen ook zaken als behoud, ter beschikking stellen en andere wijzen van toegankelijkheid speerpunten zijn. Gemeentebesturen zijn ontvankelijk voor een eventueel daaruit voortvloeien de financiële meervraag, wetende dat het Gemeentearchief Rotterdam alle logistie ke, technische en materiële faciliteiten verstrekt. De communicatielijnen naar de betrok ken gemeenten zijn zodanig kort en open dat problemen snel en adequaat kunnen worden opgelost zonder dat er discontinuïteit ontstaat in de uitvoering van het project. Veel aandacht voor de informatiestromen en rapportages is een vanzelfsprekendheid Aan het einde van het project zal aan het Ministerie van OC&W een eindrap portage worden aangeboden die inzicht biedt in de wijze waarop langdurige samenwerkings verbanden tussen een grote re archiefinstelling en ande re instellingen en overhe den in de regio tot stand zijn gekomen en onderhou den worden. Daarnaast biedt het rapport inzicht in de wijze waarop hiervoor op bestuurlijk en maatschappelijk niveau draagvlak is gecreëerd en wordt voortgezet, zowel in inhoudelijk als financieel opzicht. Het rapport gaat in op welke wijze de juiste strategische partners (bij voorbeeld historische ver enigingen, scholen en bibli otheken) gevonden werden en welke kanalen konden worden inge zet om (historische) informatie uit archieven en verzamelingen voor het publiek te ontsluiten. Bovenstaande wordt gelardeerd met voorbeelden van (en voorwaarden voor) goed functione rende infrastructuren om de continuïteit van regionale cultuurhistorische activi teiten te waarborgen. De resultaten zullen als voorbeeld dienen voor andere erfgoedinstellingen, die stre ven naar schaalvergroting in een of ande re vorm. Het project heeft een vliegende start gemaakt. Inmiddels is er met meer dan vijftig personen en instellingen gespro ken. Het enthousiasme waarmee sommi gen het project omarmen, werkt prikke lend. Er zijn inmiddels historische ver enigingen die menskracht hebben aange boden om de projecten uiteindelijk daad werkelijk uit te voeren. Opvallend is dat verenigingen en instel lingen in de betrokken gemeenten al ver rassend veel doen aan bijvoorbeeld nade re (digitale) ontsluiting van archieven en verzamelingen. Ook bestaan er al veel contacten tussen onderwijsinstellingen en historische verenigingen en/of oud heidkamers. Het is de taak van de pro jectleider om hier enige lijn in te brengen én om lijnen samen te brengen. Heel belangrijk is de communicatie rond om dit project. 'De herhaling van de boodschap is de beste boodschap' geldt hiervoor zeker. Het succes van het resul taat is immers afhankelijk van dat al genoemde enthousiasme van het werk veld. Inmiddels is gestart met een perio dieke nieuwsbrief, terwijl in maart een zogenaamde 'Aftrapbijeenkomst' is gepland, waarbij de gedeputeerde van Cultuur van Zuid-Holland een lans zal breken voor regionale samenwerking in het algemeen en dit regioproject in het bijzonder. Mensen zijn bereid mee te denken, noe men weer namen van anderen die 'zeker bezocht moeten worden', omdat ze con structieve ideeën hebben op het gebied van behoud en gebruik van het culturele erfgoed. Kortom, het project is gestart. Het moet een voorbeeld worden voor andere regio's. 26 27 Pilotproject Door Hans Mathijssen* Op december 2003 is in de regio Rotter dam het Pilotproject Regionaal-Historische Samenwerking van start gegaan. Al enige jaren geleden hebben de gemeenten Albrandswaard en Capelle aan den IJssel zich aangesloten bij het Rotterdamse gemeentearchief. Dit heeft geresulteerd in de benoeming van de gemeentearchivaris van Rotterdam tot gemeentearchivaris van genoemde gemeenten en tot de overbren ging van hun archivalia naar de Rotter damse archiefbewaarplaats. Vanaf 2000 hebben zich hierbij de gemeenten Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Ridderkerk aange sloten. In 2004 zullen de archieven van Bergschenhoek worden overgedragen en - naar verwachting - in 2008 die van Baren- drecht. Op dat moment zal in de regio Rijnmond dan ook een 'dekkend net' van archiefbeheer tot stand gekomen zijn. Doelen en doelgroepen Het pilotproject moet gaan voldoen aan de volgende uitgangspunten: •Ontwikkeling van publieksvoorlichting en vergroten van de toegankelijkheid, vindbaarheid en zichtbaarheid van archieven en verzamelingen. Te den ken valt aan informatie en dienstver lening op afstand, bijvoorbeeld via de websites van de verschillende gemeenten. Productontwikkeling voor een breed publiek. Het zichtbaar maken van het culturele erfgoed, de bevordering van cultuur toerisme, bijvoorbeeld in samenwer king met de plaatselijke historische vereniging of oudheidkamer/museum. •Ontwikkeling van educatieve activitei ten. Het entameren van onderzoeksprojec ten, bijvoorbeeld op het gebied van de omgevingsgeschiedenis, het ont werpen van onderzoeksopdrachten, het ontwikkelen van educatieve web sites en exposities en het organiseren van cursussen (KUG 'Ken Uw Gemeente1). •Veiligstellen van particuliere archieven en verzamelingen, die zich bevinden in de regiogemeenten. Het opzetten van een uitgebreid net werk, waarbinnen helder gecommuni ceerd dient te worden welk belang particuliere archieven en verzamelin gen hebben voor de kennis van en het begrip voor de directe leefomge ving. •Streven naar continuïteit. Het project een dusdanige plaats in de organisatie geven, dat hieraan een structureel vervolg kan worden gege ven. Na beëindiging van het project moet de continuïteit van de (deeQpro- jecten gewaarborgd zijn. Beoogde samenwerkingspartners/ doelgroepen zijn: gemeentebesturen •gemeentelijke (culturele) sectoren •historische verenigingen oudheidkamers/musea •genealogische verenigingen •archeologische verenigingen bibliotheken (middelbare) onderwijsinstellingen (amateur-)historici Werkwijze Kritische succesfactoren Kwaliteit van het resultaat De actuele stand van zaken Raadhuis aan de Dorpsstraat in Bleiswijk door J. Verheul Dzn., Verzameling Gemeentearchief Rotterdam. Hans Mathijssen is door het Gemeentearchief Rotterdam aangetrokken als projectleider Regionaal- Historische Samenwerking. Wilt u de digitale nieuwsbrief ook ontvangen? Een mail naar secretariaat@gar.rotterdam.nl is voldoende. archievenblad maart 2004 maart 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 13