Audiovisuele kerncollectie Limburg veiliggesteld SCHEERESP iB.V LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemenVoor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den, wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl audiovisueel Begin jaren 1990 onderzocht de werkgroep Limburgs Film en Video Archief (LiFVA) de haalbaarheid van een provinciaal aanspreekpunt annex archief voor regionaal audiovisueel erfgoed. Een ronde langs instellingen in het veld leid de ook naar het Limburgs Museum i.o., dat aanbood facilitair bij te dragen aan werkzaamheden op het gebied van av- archivering. De voorloper van dit muse um had al een lokaal-regionale collectie films en een prijzenswaardige traditie in de vertoning hiervan. Het verzamelge bied van het toekomstige museum nodigde uit tot aanvullingen op het gebied van bewegend beeld. Hoewel de eerste opdracht de samenstelling van een Limburgse filmcatalogus betrof Limburg in bewegend beeld 1911-1996), leidden media-aandacht en het verzorgen van filmvoorstellingen al snel tot aanbod van collecties en vraag naar gebruik hiervan. Op deze terreinen werd vanaf het begin samenwerking gezocht met de av-materi- aal beherende archiefdiensten in de pro vincie, aanvankelijk in de adviserende sfeer. De ontsluiting, bewaring en mate riële verzorging van deze nieuwe verza meling werd een dusdanig omvangrijke taak, dat de overheid is gevraagd structu reel bij te dragen. Vanaf 1999 is het archi veren, presenteren en beschik baar stellen van bewegend beeldmateriaal via provinciale subsidie een nieuw taakgebied van het Limburgs Museum geworden. De samenwerking met de archiefdiensten heeft sindsdien de vorm gekregen van permanente overlegorga nen van collectiebeheerders en archivarissen (Kring van Archivarissen in Limburg). In die constructie zijn deugdelij ke overeenkomsten tot stand gekomen inzake bijvoorbeeld acquisitiebeleid en het wederzijds gebruik van av-materiaal door de provin ciale omroep LI en de archieven. Wat de actieve conservering betreft, heeft het platform NORAA (Nationaal Overleg Regionale Audiovisuele Archie ven) gezorgd voor een sterke impuls. Door subsidietoekenning van de Mon driaan Stichting en de provincie Lim burg, is bereikt dat een kern van het in Limburg bewaarde av-erfgoed nu gecon serveerd en digitaal toegankelijk wordt gemaakt. Onder de projecttitel Audio visuele kerncollectie Limburg. Een kleurrijke vertoning worden ruim 100 uur film, 250 uur video en 30 uur geluid veiliggesteld en gedigitaliseerd. Het gaat daarbij om een nauwkeurig geselecteerd deel van de audiovisuele verzamelingen in het Limburgs Museum en in zes archiefdien sten. Op het terrein van passieve conser vering is ook succes geboekt. Via fonds werving is onlangs een volgens de eisen van archiefbewaarplaatsen ingerichte filmkluis gerealiseerd in het Limburgs Museum. Dit depot gaat dienst gaat doen voor de collectie Limburgs Museum- LiFVA, maar ook als centrale bewaar plaats van de voor bovengenoemd pro ject geselecteerde filmcollecties van de archiefdiensten. Na afronding van het conserveringsproject en overbrenging van de collecties naar het nieuwe depot, is de constructie als volgt. Het Limburgs Museum fungeert namens de Limburgse archieven als coördinator van collectie- en presentatietaken van av-materiaal, als beheerder van origineel filmmateriaal, als servicecentrum voor het aanmaken en aanleveren van gebruikskopieën aan klanten, en als beheerder van een zoek en collectieregistratiesysteem dat gevuld wordt met data die door de archieven worden aangeleverd aan de hand van hun consultatiekopieën. Inmiddels is, mede door de laag drempelige uitstraling van het Limburgs Museum in een imponerende nieuw bouw, de vertoning van historische films gemeengoed geworden. Elke zondag kan het publiek een maandelijks wisselend compilatieprogramma zien onder de noemer Limburgs Museum Cinema. Buiten de muren van het museum reist de pro ductie Boerinnenleven, een film- en muziekvoorstelling waarin de resultaten van een recente conservering op bijzon der aanstekelijke wijze worden getoond aan een enthousiast publiek. Zo grijpen collectie- en presentatietaken voortdurend in elkaar. De verdere uitvoe ring van deze kerntaken valt of staat natuurlijk met beschikbare middelen, maar het ziet ernaar uit dat nu een deug delijke infrastructuur is opgezet die vol doende garanties geeft op een goede omgang met audiovisueel erfgoed in de toekomst. advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Organisatienaam Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: y Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden Materiële verzorging van bestanden en documenten y Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat y Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl Door Frank Holthuizen* In Limburg bestaat een voor Nederlandse begrippen unieke organisatiestructuur van audiovisuele archieven. Het Limburgs Museum en de gemeentelijke archiefdien sten hebben een gezamenlijke depotruimte gerealiseerd én werken aan een gemeen schappelijk conserveringsproject voor bewe gend beeld en geluid. 'Goed bewaren'. Foto Frank Holthuizen/collectie Limburgs Museum-LiFVA. Gezamenlijk conserveringsproject Limburgs filmdepot Viewingapparatuur voor 16mm-films. Foto Frank Holthuizen/collectie Limburgs Museum-LiFVA. Publieksactiviteiten Frank Holthuizen is medewerker Bewegend Beeld bij het Limburgs Museum. maart 2004 archievenblad 23

Archievenblad | 2004 | | pagina 11