AA A archiefopleiding Integratie van Remano in een RMA Archiefselectie in de Franse tijd: Het 'bureau du triage des titres et papiers' in het departement van de Nedermaas 1798-1803 Het archiveringssysteem doorgelicht. Een onderzoek ter verbetering van het archiveringssysteem bij Woningcorporatie Centrada Invoering van een Documentair Informatie Systeem bij de gemeente Diemen Onder welke handeling valt dit? Implementatie van selectielijsten op basis van BSD's bij de centrale overheid arthiïerinetivifeem voor de archivering van statische intra netsites. Voor de archivering van dyna mische intranetsites, die 'on the fly' wor den samengesteld en dus steeds andere informatie presenteren, is de event- gerichte benadering van toepassing. Het gaat dan om het archiveren van de inter actie en de transactie tussen de gebruiker en de intranetsite. De archivering van intranetsites kan het best gestart worden met de objectgerichte benadering. De beste waarborgen voor het behoud van de intranetsites zijn een centraal archief met een archiefbeheerder die het initiatief tot archivering neemt. In verband met de toegankelijkheid en de terugvindbaarheid worden metadata aan de intranetsite toegevoegd. De gear chiveerde intranetsites kunnen on line beschikbaar worden gesteld. In de richt lijnen voor het ontwerpen en beheren moet rekening gehouden worden met de archivistische eisen die aan de intranetsi te en het beheer daarvan worden gesteld. (HvA, IDM en Archivistiek B) Thijs Hannen (e-mail thijs.hannen@hoine.nl) In deze scriptie is op basis van de softwarespecifica- ties van Remano onderzocht hoe een Record Mana gement Applicatie opgezet kan wor den. De randvoor waarden zijn in kaart gebracht om vanuit een huidig Document Management Systeem een volwaardig RMA te ontwikkelen. Het softwarepakket 'DIS&CO' is als casestudy onderzocht. Wil de RMA geschikt zijn voor de over heidsmarkt, dan dient rekening te wor den gehouden met de Archiefwet en de archiveringsfunctie. Een belangrijke reden om archief te beheren is om te vol doen aan de wet- en regelgeving. In Remano zijn ook onderdelen opgeno men van de NEN-ISO 15489 voor infor matie- en archiefmanagement, die niet uitsluitend van toepassing zijn op de applicatie, maar op het totale archiefsys teem. De functionaliteiten van het bestaande DMS en de te ontwikkelen RMA dienen bij elkaar aan te sluiten. Dit geldt onder meer voor het classificatie schema. Uit het gebruikersonderzoek is gebleken dat de bekendheid met digitale duur zaamheid bij organisaties nog gering is. Toename van begrip van digitale duur zaamheid is een belangrijke randvoor waarde om kennis op te bouwen om organisatiedoelen te kunnen bereiken. Het gehele project is voornamelijk gericht op praktische uitvoering van ken nisoverdracht over digitale archivering. Door aan voornamelijk technici inzicht te geven in de functionele kant van hun applicatie, komt deze op een hoger peil en kan deze op meerdere plaatsen ingezet worden. (UvA, Archiefwetenschap) drs.drs. Jac. Lemmens (e-mail: j.m.lem- mens@wanadoo.nl) In deze scriptie zijn de selectiewerkzaam heden van de triagecommissie in het departement van de Nedermaas onder zocht. De Franse wetgeving en het beleid op gebied van archiefselectie uit de perio de 1789-1814 zijn vergeleken met de praktijk van de archiefselecteurs, de 'pré posés', in dat departement in de periode 1798-1803. De triage was volgens Wouters (van 1947 tot 1977 stadsarchivaris van Maastricht) 'een systematische vernietiging, uitge voerd door piëteitsloze fanatici, volgens richtlijnen waarvan men de intentie en onkunde afleest'. Deze scriptie laat zien dat dit oordeel aan plaats en context gebonden is. De vernietiging was syste matisch door de duidelijke instructies. De archiefselecteurs waren geen fanatici, maar gewone ambtenaren, die redelijk opgeleid waren en hun werk punctueel uitvoerden. De archiefselectie in de Franse tijd bleek veel minder rigoureus dan velen totnog toe dachten. Door onvoldoende mede werking van de archiefvormers, gebrek aan dwingende rechtsmiddelen en gebrek aan tijd is de archiefroof en archiefvernietiging in het departement van de Nedermaas beperkt gebleven. De door de Fransen ingevoerde archiefwet geving en beleidsinstructies waren eerder beschermend dan destructief van aard. De selecteurs in de Nedermaas gingen strikt te werk volgens de archiefwetge ving en de instructies. De triagecommissie legde de fundamen ten van de hedendaagse werkwijze: men gaf aan wat vernietigd en wat bewaard moest worden. Zij stelden een selectie lijst avant la lettre op en legden deze voor aan de politieke besluitvormers in Parijs, die verantwoordelijk waren voor de vernietiging. (HvA, IDM en Archivistiek B) Annemarie van Oijen (e-mail annemarie- vanoijen@yahoo.com) In deze scriptie is onderzoek verricht naar de knelpunten in het archiverings systeem van Woningcorporatie Centrada te Lelystad. Het archiveringssysteem is beoordeeld op de efficiëntie en op de gangbare archivistische eisen. Een archiveringssysteem is efficiënt als de archiveringsprocessen duidelijk en soepel verlopen en als de bewaarde docu menten aan de eisen voldoen. Daarnaast zijn de archiveringsprocessen en compo nenten van het archiveringssysteem beschreven. De vastgestelde eisen vorm den het uitgangspunt voor het onder zoek in de organisatie. Resultaat van dit onderzoek is een overzicht van eisen. Aan de hand van het overzicht van eisen is de casestudy bij Centrada uitgewerkt. Doel van het onderzoek was om te ach terhalen waar de knelpunten van Centrada lagen in vergelijking met het algemene onderzoek. Daarnaast zijn de wensen en behoeftes van het bedrijf ten aanzien van het archiveren in kaart archievenblad februari 2004 gebracht. De archi veringsprocessen zijn daartoe beschre ven. Uit het onderzoek blijkt dat er vooral een gecontroleerde aanpak van het opnemen, opslaan en selecteren van archiefbescheiden moet plaatsvinden en dat ordenen en beschrijven volgens archivis tische methoden dient plaats te vinden. Om dit te kunnen realiseren dient het archiveringssys teem te worden aangepast, met name door het verwerven van gerichte kennis en door het opstellen van procedures. (HvA, IDM en Archivistiek B) Tamme Stallinga (e-mail tammestallinga@hotmail.com) Digitalisering heeft de laatste jaren voor veel problemen bij het archiveren gezorgd. Digitale documenten konden niet voldoen aan de wette lijke en kwaliteitseisen die aan archiefstukken worden gesteld. De hoofdprobleemstelling van deze scriptie luidt of deze problemen op te los sen zijn. In het eerste hoofdstuk komen de wet telijke en kwaliteitseisen waaraan een archief moet voldoen aan de orde. Een archief moet in goede, geordende en toegankelijke staat be waard worden. Archiefstukken moeten daarvoor authentiek en betrouwbaar zijn. Vervolgens worden in hoofdstuk 2 de problemen en moge lijke oplossingen behandeld. De duurzaamheid en de authenticiteit van digitale documenten kunnen niet gewaarborgd worden. Een van de mogelijke oplossingen is het Archiverings systeem. Een Documentair Informatie Systeem kan een onderdeel zijn van een Archiverings systeem. In de gemeente Diemen is men bezig met de invoering van een Documentair Infor matie Systeem. Als dit in combinatie zou gebeu ren met de invoering van een Archiverings systeem zouden veel problemen met digitale documenten voorkomen kunnen worden. (HvA, IDM en Archivistiek B) Rosanne Vis (e-mail r.vis@gar.rotterdam.nl) De Archiefwet 1995 stelt selectielijsten verplicht voor de Nederlandse overheid. Selectielijsten geven een overzicht van te vernietigen en te bewaren archiefbescheiden. De meeste selectie lijsten worden opgesteld op basis van een Basis Selectie Document. Deze BSD's zijn producten van het Project Invoering Verkorting Over brengingstermijn (PIVOT). Met deze methode werd beoogd een archief sneller gereed te maken voor overbrenging of vernietiging dan met de klassieke methode. In opdracht van de Rijksarchiefinspectie is onderzoek verricht naar de oorzaken en oplos singen van knelpunten bij de implementatie van selectielijsten op basis van BSD's bij de rijks overheid. Voor dit onderzoek zijn archiefmedewerkers geïnterviewd bij negen overheidsorganisaties. Bij een deel daarvan zijn ook structuurplannen en dossierregistratiesystemen onderzocht. Ten slotte is het standpunt van het Nationaal Archief inzake selectie met selectielijsten op basis van BSD's opgenomen. Hoe gemakkelijk een BSD toepasbaar is, hangt af van de abstractie van de selectielijst; type en structuur van de organisatie; en het opleidings niveau van de archiefmedewerkers. Selectie ver loopt beter met behulp van een Documentair Structuurplan, waarin een vertaalslag tussen selectielijst en archief gemaakt wordt. Niet alle overheidsorganisaties beschikken over een DSP. Alle geïnterviewden oordelen dat het vaststel lingstraject te lang duurt en dat het de selectie vertraagt. De belangrijkste doelstelling van PIVOT, het inhalen van de achterstand in overbrenging, is niet gehaald. De tweede doelstelling, het struc tureel verbeteren van het archiefbeheer, zal wel worden gehaald. Mits wordt gewerkt met kwali tatief goede structuurplannen, met personeel dat voldoende opgeleid is en de knelpunten bij actualisering van de selectielijsten worden opge lost. Marieke de Haan is communicatiemedewerker van de Archiefschool. m 4 februari 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 9