cL NIEUWS Correspondentie Friese journalist en politicus Hendrik Algra overgedragen aan Rijksarchief in Noord-Brabant Start fusieproces tussen Streekarchieven Krimpenerwaard en Hollands Midden KVAN Studiedagen nieuws uit het veld F.J. Duparcprijs 2003 voor Tamara Groot nieuws uit het veld Theater Instituut Nederland maakt brieven van bekende theaterartiesten toegankelijk Op 25 november 2003 heeft Hetty Runia-Algra, dochter van de Friese jour nalist en Anti-Revolutionair politicus Hendrik Algra, de correspondentie van haar vader officieel overgedragen aan de collectie van de Stichting Oud-Gijzelaars. Deze collectie berust in het Rijksarchief in Noord-Brabant in 's-Hertogenbosch. Het gaat om brieven (zo'n 250 stuks) die Hendrik Algra tijdens zijn gijzeling in het kamp Beekvliet (1942-1943) te Sint- Michielsgestel stuurde aan zijn vrouw en kinderen. De familie Algra heeft besloten de correspondentie te schenken aan de Stichting Oud-Gijzelaars, omdat de brie ven inzicht geven in het leven van gijze laars in Beekvliet en Haaren en van hun achtergebleven families tijdens de Tweede Wereldoorlog. In de brieven die Algra tussen mei 1942 en december 1943 heeft geschreven, wordt het beeld opgeroepen van het leven in een kamp uitsluitend bevolkt door mannen. Algra dichtte zichzelf een missie toe bij kampbewoners uit alle lagen van de bevolking. Zo richtte hij samen met medekampbewoners een soort volksuniversiteit op, gaf er cursus sen vaderlandse geschiedenis en partici peerde in debatten en discussies. De brie ven roepen ook een ander beeld op, namelijk dat van de persoon Hendrik Algra die een prototype lijkt van het hoofd van een gereformeerd gezin in de jaren veertig. Op afstand dirigeerde hij zijn kinderen, maar ook zijn vrouw. Hij maakte zich grote zorgen als iemand van het gezin ziek was of problemen had. Maar hij bewaakte evengoed het gerefor meerde geloofsleven van zijn gezin. De brieven zijn spontaan en openhartig. Hij schrijft wat zijn hart hem op dat moment ingeeft. Er spreekt een grote bezorgdheid en liefde uit voor zijn vrouw en kinderen. Verder speelt in deze brief wisseling tussen beide partners telkens de vraag of de onderbroken relatie de weken en maanden van gevangen zitten tot ver loren tijd maakte. Een vraag die veel gij zelaars zich gesteld zullen hebben. Gijzelaars Beekvliet/Haaren In mei en juli 1942 werden door de bezetters ruim 1200 mannen als gijzelaar opgepakt en gevangen gezet in de gebou wen van de seminaries Beekvliet (bij Sint- Michielsgestel) en Haaren. De opgepakte mannen kwamen uit alle lagen van de bevolking. De bedoeling van de bezetters met deze gijzelingen was, door te dreigen met het ter dood brengen van gijzelaars, Nederlanders te weerhouden van het ple gen van verzets- en sabotagedaden. Tweemaal hebben de bezetters deze drei ging uitgevoerd en zijn er gijzelaars gefusilleerd. Waarschijnlijk omdat de Nederlandse bevolking verontwaardigd reageerde op deze execu ties, zijn ver- det geen gijze- Een tekening van Hendrik Algra. laars om het Deze tekening is gemaakt in het leven gijzelaarskamp, gebracht. De gijzeling in Beekvliet heeft een bredere betekenis gekregen, doordat groepen gij zelaars daar besprekingen hebben gevoerd over een beëindiging van de ver zuiling (de zogenoemde 'doorbraak') en een vernieuwing van de naoorlogse poli tieke en maatschappelijke verhouding in Nederland. Nalatenschap gijzelaars van Beekvliet/ Haaren De Stichting Oud-Gijzelaars Beek vliet en Haaren is verantwoordelijk voor een goed beheer van de 'nalatenschap' van de gijzelaars, die onder meer bestaat uit brieven, andere schriftelijke getuige nissen, beeldmateriaal en voorwerpen in verband met de gijzelingen. Het beheer van de nalatenschap is feite lijk in hoofdzaak toevertrouwd aan het Rijksarchief in de provincie Noord- Brabant in 's-Hertogenbosch en daar naast aan de Heemkundekring 'De Vyer Heertganghen' te Goirle. De Stichting geeft steun aan wetenschappelijk onder zoek naar de gijzelingen in Beekvliet en Haaren. De Streekarchieven Hollands Midden en Krimpenerwaard hebben het voornemen uitgesproken om met elkaar te gaan fuseren. Beide instellingen staan voor de opgave om te voldoen aan toene mende wettelijke eisen, veranderende maatschappelijke wensen en eisen die voortvloeien uit diverse ontwikkelingen op het vakgebied. Dit alles gekoppeld aan de ambitie om de taken zo goed mogelijk uit te (blijven) voeren, vormde aanlei ding tot de wens bij beide instellingen om de al bestaande samenwerking verder te verdiepen en te versterken in de vorm van een fusie tussen beide organisaties. De provincie Zuid-Holland is veel gele gen aan een goede kwaliteit van de archiefdiensten en ondersteunt dit fusie proces. Ook worden de mogelijkheden onderzocht van een verdere doorontwik keling in de richting van een structurele samenwerking en vorming van een Regionaal Historisch Centrum in het Groene Hart. De F.J. Duparcprijs 2003 is toegekend aan Tamara Groot voor haar inzending Naar een digitale zoektocht. De prijs, een geldbedrag van 2000 euro, wordt uitge reikt op de KVAN-studiedagen op 11 en 12 mei 2004. De F.J. Duparcprijs wordt eens in de drie jaar ter beschikking gesteld voor de meest waardevolle studie op het gebied van de archiefwetenschap of het archiefrecht die in die periode vervaardigd is. De prijs werd ingesteld in 1972 naar aanleiding van het afscheid van dr.mr. F.J. Duparc van het toenmalige Ministerie van CRM. Duparc had grote verdiensten voor het archiefwezen. In 1973 werd de prijs voor het eerst toegekend. De jury, onder voorzitterschap van drs. F.J. Duparc, directeur van het Mauritshuis en zoon van de naamgever, heeft vier inzendingen ontvangen. 10 archievenblad februari 2004 Eigentijds Verzamelen: archieven en migratie geschiedenis DIVA organiseert samen met de Nederlandse Museumvereniging (NMV) een aantal studiedagen over de verwerving van cultureel erfgoed van migranten. Migrantengeschiedenis maakt al sinds mensenheugenis deel uit van het Nederlands cultureel erfgoed, maar er is nog weinig ervaring met het beheren en ontsluiten van cultureel erfgoed van migranten. Het doel van deze cursus is dan ook expertisebevordering op dit terrein. Naast het verwerven van theoretische ach tergrondkennis, bijvoorbeeld over migran tenorganisaties en migratiegeschiedenis, staan de dagen vooral in het teken van de praktijk. De cursisten gaan aan de slag met het opstellen van collectie- en acquisitie plannen. Ook wordt er gekeken naar instellingen die al wel ervaring hebben met het verwerven en beheren van archieven of objecten van migranten. De data voor deze studiedagen zijn vastgesteld op don derdag 18 maart, 15 april en 13 mei. Inschrijven kan nog tot en met de eerste week van februari, dus wees er snel bij! Neem hiertoe contact op met nrw. E. Tromp van de NMV, tel. (020) 551 29 00. Stichting Blue Shield Nederland De Stichting Blue Shield Nederland is opgericht om snel en effectief hulp te kun nen bieden aan culturele instellingen in geval van gewapende conflicten of (natuur)rampen. Eén van de eerste stappen van het Blue Shield Comité Nederland zal bestaan uit het inrichten en onderhouden van een database waarin de namen van personen en instellingen met specifieke expertise op het gebied van cultureel behoudswerk en/of calamiteitenplannen zullen worden opgenomen. Yvonne Bos- Rops heeft namens DIVA plaats genomen in het bestuur van de stichting. DIVA is in samenwerking met het Instituut Collectie Nederland en de Nederlandse Museum vereniging bezig met het formuleren van een registratieplan voor gestolen objecten. Met eventuele vragen kunt terecht bij mw. Bos, via DIVA, tel. (020) 462 77 22. Update Landelijke Archievendag 2 oktober 2004 Het aantal inschrijvingen voor de Archievendag groeit nog steeds, en ook uw instelling kan zich nog aanmelden om mee te doen aan deze landelijke dag. Archieven laten zich op deze dag van hun beste kant zien! Het thema is 'Archiefschatten: Dit thema laat de instelling veel ruimte om zelf invulling te geven aan bijvoorbeeld actuele of lokale onderwerpen. Kijk voor de aller laatste nieuwtjes en wetenswaardigheden over de Archievendag op de website van DIVA www.divakoepel.nl. U kunt uw instelling dan direct aanmelden als deelne mer aan de Archievendag. - .-O-?? Jwfcdiv tuitouw C"^aU Theater Instituut Nederland heeft zijn collectie van bijna 10.000 brieven beschre ven, digitaal ontsloten en geconserveerd. Het gaat om brieven van en aan bekende acteurs, schrijvers, dramaturgen en regis seurs, zoals Annie M.G. Schmidt, Louis Bouwmeester, Ko van Dijk, Mary Dressel- huys, Fie Carelsen, Wim Sonneveld en Jean- Louis Pisuisse. Het grootste gedeelte van de brieven dateert van 1850 tot 1950, een klein deel is van oudere of recentere datum. Zo schreef Herman Heijermans, directeur van de Tooneelvereeniging en schrijver van het stuk 'Op Hoop van Zegen', in 1915 een boze brief aan Esther de Boer-van Rijk, de actrice die jaar in jaar uit de rol van Kniertje speelde en die kennelijk niet meer de moeite genomen had om op een repetitie te ver schijnen: 'Ik begrijp volkomen, dat het repe- teeren in dit stuk voor u geen aangename taak is, maar dat is het voor niemand die in dit stuk reeds zooveel keer is opgetreden.' En hij besluit de brief met 'Ik mag, - met hoeveel hoogachting en sympathie tegenover u staande, - moeilijk de anarchie toelaten, die het gevolg is van een dergelijk optreden.' In 1921 stuurt Heijermans haar een briefje om haar te feliciteren met de 800ste opvoe- fitannémr; Z£w~ i/o Jeu Je nwv/t* «ir A K-e Ah**—. Zt Tt 2»» U fi- -2~ rsw, 2a>iw zi -"jvr v*"*? Kut-r at- S t mL üj ztur- tut—4^ Jac- ooe 4m tfny Wé-om-. ui» ÏJJ.-u.- 1TX1 ./J—i urter -C'j'. u-C t—T, '^7^: £0—-- .U s ring van 'Op Hoop van Zegen': 'Vanavond, bij de herdenking van de 800ste 'Op Hoop van Zegen', had ik u in de bloemetjes willen zetten, maar de bloemist, wien ik per tele foon een extra fraaie mand had besteld, ver rast me met een mand Spaansche peper. Omdat vrouwen tot op de dag van vandaag een raadsel voor me zijn gebleven, kan ik niet vermoeden welk effect deze gepeperde dosis op u zal maken... Ik heb nog nooit - aan welke vrouw ter wereld dan ook - derge lijke niet riekende bloemen geschonken!' Database Alle 9779 brieven zijn op microfilm gezet. De originele brieven zijn daarna in zuurvrije mappen en dozen opgeborgen. Elke brief is apart beschreven en ingevoerd in de digitale database van het TIN, compleet met de namen van auteur, geadresseerde, instellingen en producenten. Deze database is op internet via www.tin.nl te raadplegen. Om redenen van privacy wordt de inhoud van de brieven niet op internet weergegeven. In de mediatheek van het TIN zijn wel samenvattingen via computers te raadplegen en zijn de brieven in hun geheel te lezen op microfilm. De originele brieven worden niet meer aan derden beschikbaar gesteld. Het conserveringsproject van de brievencol lectie is mogelijk gemaakt door een subsidie van Metamorfoze, het nationaal conserve ringsprogramma voor bibliotheekmateriaal. Vergeet niet u op te geven voor de KVAN Studiedagen 2004! De dagen vin den plaats op 11 en 12 mei a.s. in het prachtige Wijnfort bij Nijmegen. De dagen staan in het teken van idealen en realiteitszin in het archiefwezen en vor men een perfecte gelegenheid bij te pra ten met collega's uit het hele land! Neemt u voor meer informatie contact op met Betty Lutke Schipholt van het Nationaal Archief, of kijk op de site van de KVAN, www.kvan.nl of van DIVA, www.divakoepel.nl. februari 2004 archievenblad 11

Archievenblad | 2004 | | pagina 6