OOOGt(DOO0GOO On line toegong tot Diepenbrochs erfgoed DEN nieuws Joodse archieven terug in Den Haag nieuws uit het veld 8 nieuws uit het veld Digitaal forum voor onderzoekers en archiefinstellingen 9 Prof.dr. Eric Ketelaar, hoogleraar Archief wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam, is benoemd tot Honorary Professor aan de Monash University te Melbourne. De School of Information Management and Systems aldaar behoort tot de top vijf in de wereld op het gebied van archiefwetenschappelijk onderzoek. Enkele jaren geleden ont wikkelde men het 'records continuum'- model, dat theorie en praktijk op archiefgebied diepgaand beïnvloedt. Nederland was een van de eerste lan den buiten Australië waar het 'records continuum' als basis voor de vernieu wing van het onderwijs in de archief wetenschap werd aanvaard. Ketelaar zal Master- en PhD-seminars geven, onderzoek doen en adviseren over de theoretische grondslagen van de programma's van de School. Daartoe zal hij jaarlijks enkele weken (in juli en augustus) in Melbourne verblijven. Voorts zal worden onderzocht of er samenwerking tussen Monash en de UvA mogelijk is, bijvoorbeeld in het ontwikkelen van een Engelstalige Master die gedeeltelijk door middel van lange-afstandsonderwijs zou kunnen worden aangeboden. In december 2003 is Wim Jaegers, bestuurslid van de Nederlandse Genea logische Vereniging, afdeling Land van Cuijk en Ravenstein, benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Jaegers heeft een belangrijke rol gespeeld bij de groei van de genealogische afdeling en heeft zich onder meer verdienstelijk gemaakt door van alle parochies in het Land van Cuijk en het Land van Ravenstein de doop- en trouwboeken vanaf 1610 tot 1820 om te zetten in meer dan 75.000 gezinskaarten. Ook in het Rijksarchief in Noord-Brabant is hij een graag geziene gast. Hij werkt daar als vrijwilliger aan de geboorten 1811- 1902, huwelijken 1811-1922 en overlij- dens 1811-1942 van de burgerlijke stand van de bestanden van het streek archief Brabant-Noordoost. Daarnaast heeft hij ook verschillende publicaties op zijn naam staan. Na ruim acht jaar directeurschap neemt Joke Blom afscheid van het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV) te Amsterdam. Per 1 februari treedt zij aan als wethouder in de gemeente Alkmaar. Zij krijgt de verant woordelijkheid voor de portefeuille Welzijn, Cultuur en Sport. In juni 1995 werd Joke Blom (1957) aangesteld als interim-directeur van het IIAV. Een half jaar later werd deze tijdelijke functie omgezet in een vaste aanstelling. Het IIAV had een grote fusie achter de rug en een verhuizing naar de huidige locatie in de Gerardus Majella- kerk in Amsterdam-Oost. Een onrustige tijd die een zware wissel had getrokken op de organisatie. Blom kreeg de op dracht mee de rust te herstellen en meer naar buiten te treden met het IIAV. Onder haar leiding heeft het IIAV een enorme ontwikkeling doorgemaakt. In 1996 was het een van de eerste organisa ties die informatie on line beschikbaar stelden. Momenteel is de gehele collectie on line raadpleegbaar via www.iiav.nl. De oprichting van de afdeling Interna tionale Samenwerking heeft de interna tionale positie van het IIAV versterkt. Al met al heeft Joke Blom het IIAV omge vormd tot een modern kennis- en infor matiecentrum en een financieel slag vaardige organisatie. Al sinds 1994 is Joke Blom PvdA-raadslid in Alkmaar en haar politieke ambities heeft zij nooit onder stoelen of banken gestoken. Het IIAV beraadt zich momen teel over haar opvolging. Dit jaar staat in het teken van de ontwikkeling van een nieuw meerjarenbeleidplan en -net zoals veel andere (vrouwen)organisaties- een bezuinigingstaakstelling voor 2005. Terug naar de bron ofwel terug naar het manuscript was nog nooit zo eenvou dig. Het Nederlands Muziek Instituut, de nationale bewaarplaats voor bronnenma teriaal op muziekgebied, stelt de defini tieve manuscriptversies van alle compo sities van de componist Alphons Diepen- brock (1862-1921) beschikbaar via inter net. De manuscripten zijn sinds 13 janu ari jl. via de website van Het Geheugen van Nederland en het Nederlands Mu ziek Instituut te bekijken. Het Neder lands Muziek Instituut heeft - in de vorm van foto's en tekst - gezorgd voor uitge breide informatie over de componist en zijn muziek. De website is uniek omdat niet eerder het integrale werk van een Nederlandse componist op internet werd gepubliceerd. Een verkennend onderzoek naar de muziekmanuscripten kan nu zon der tussenkomst van een archief of bibliotheek worden uitgevoerd. Musici kunnen op eenvoudige wijze kennismaken met het oeuvre van Diepenbrock. Met de presenta tie van de website staan de poorten naar Diepenbrock open en is er een primaire onderzoeksbron bijgekomen. Geheugen van Nederland Het Geheugen van Nederland is een van de landelijke digitaliseringsprogram ma's van de Koninklijke Bibliotheek (KB) in Den Haag. De KB coördineert Het Geheugen van Nederland en draagt zorg voor de centrale opslag en beschikbaar stelling van de materialen. Het doel van Alphons Diepenbrock, 1912. Het Geheugen van Neder land is het opbouwen van een nationale digitale erf goedcollectie die op een een duidige wijze hoogwaardig beeldmateriaal aanbiedt. Op deze manier kan de erfgoed sector tevens komen tot standaardisatie op het gebied van collectiedigitalisering. Het zijn niet alleen grote instellingen die deelnemen aan Het Geheugen van Nederland. Ook kleinere musea, biblio theken en archieven zijn met deelcollec ties aanwezig in dit grootschalige digita- liserings- en ontsluitingsproject. Informatie: www.geheugenvannederland.nl of www.nederlandsmuziekinstituut.nl. archievenblad februari 2004 Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland Nieuwsbrief DEN: Stuur een e-mail met. als onderwerp: 'verzoek DEN-brief naar den<3>den.nl om automatisch de elektronische nieuwsbrief van DEN in uw mailbox te ontvangen. Jaarplanning Cultuurwijs en Cultuurwijzer De jaarplanning met de thema's die in 2004 de homepages van Cultuurwijzer en Cultuurwijs vullen is te vinden op de websi te van DEN onder het kopje 'Cultuurwijzer'. Thema familie en vrienden Eind april verschijnt het thema Familie en Vrienden op de website Cultuurwijs. Bij de te belichten aspecten kunt u denken aan ritu elen en gebruiken rond huwelijk, geboorte en dood, dagboeken en briefwisselingen. Bij uitstek een onderwerp waar archieven bij aan kunnen sluiten. Cultuurwijs stelt instel lingen in staat om door middel van korte artikelen de collectie onder de aandacht te brengen van leerlingen en docenten in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Als dit thema aansluit op één van uw eve nementen, activiteiten of collecties, neem dan contact op met de redactie. Ook als u beschikt u over bestaand materiaal dat na bewerking als artikel opgenomen kan wor den komt de redactie graag met u in con tact. Tel. (070) 314 07 64, e-mail redac- tie@den.nl. Dublin Core op de DEN-site Op de website van DEN (www.den.nl) is nieuwe informatie te vinden over Dublin Core en publieksgerichte presentatie. Kijk onder standaarden, temple of Standards, bij sectoroverschrijdende informatie-ontslui ting. Educatie en ICT Ook vindt u een stuk over educatieve websi tes van culturele instellingen. Kijk onder het kopje Onderwijs bij Erfgoed. Auteursrechtenproblematiek DEN inventariseert welke problemen er leven op het gebied van auteursrechten met betrekking tot ICT. Wanneer u auteursrech telijke vragen heeft die voortkomen uit digitalisering van erfgoed, kunt u deze stellen via de speciale mailbox: auteurs- recht@den.nl. In december 2003 keerden na een afwe zigheid van zestig jaar de door de nazi's geroofde archieven van Haagse joodse instel lingen terug in Den Haag. De vele honderden dossiers uit de periode 1850-1943 werden teruggevonden in Rusland en Tsjechië. Op 2 februari 1941 drongen Nederlandse nazi-sympathisan ten het gebouw van de Nederlands Israëlitische Ge meente (NIG) binnen en sloe gen het interieur van het admi nistratiekantoor kort en klein. Het kerkbestuur besloot tot inbewaringgeving van een gedeelte van de archieven aan het Haags Gemeentearchief. De overdracht vond in het geheim op 11 februari 1941 plaats. Nadat de Duitse order was afgekondigd dat er na 23 april 1943 in Den Haag geen joden meer mochten wonen, betekende dit het voorlopige einde van de NIG. De achtergebleven archiefbestan den in het kantoor van de NIG werden door de Duitse bezetter in het najaar van 1943 geroofd en uit Nederland weggevoerd, onder andere het bijzondere archief van het Israëlitische Weeshuis in Den Haag. 'Trofeeënarchief' Vele in Europa geroofde archieven kwa men in Berlijn in handen van het zogenaam de Amt VII van het Reichssicherheits- hauptamt (RSHA), dat materiaal over politieke opponenten van het Duitse rijk verzamelde. Maar ook andere Duitse instanties roofden archieven. De zware bombardementen van Berlijn door de geallieerden deed het RSHA in 1944 besluiten de archieven buiten Berlijn op te slaan. De documenten werden verplaatst naar opslagplaatsen in Silezië (thans Zuid- Polen) en Sudetenland (thans Noord- Tsjechië). Het grootste deel van de archieven Bewijs van O van de joodse instellingen uit Den Haag kwam in mei 1944 terecht in het Silezische slot Wölfelsdorf (thans Wilkanów). De ar chiefdocumenten in Sudetenland zijn na de oorlog terechtgekomen in Tsjechische han den. De archieven in Silezië werden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog ontdekt De laatste kwitantie in het archief is misschien het meest schrijnende document van alle. Op het moment dat alle volwassen en jeugdige bewo ners al waren gedeporteerd en ver moord, is er aan het archief nog een grauwgele rekening afkomstig uit Amsterdam uit juni 1943 toegevoegd: een nota voor de betaling van drie koffers. door de Sovjettroepen en in september en oktober 1945 in tientallen wagons als krijgs buit naar Moskou gevoerd. Zelf noemden de Russen de uit Duitsland meegenomen archie ven hun 'trofeeënarchief. Een deel van de Nederlandse archieven keerde reeds kort na de Tweede Wereldoorlog terug. Uiteindelijk tekende op 16 december 2002 president Poetin een decreet, waardoor ook de overige archieven van joodse instellingen in 2003 na een afwezigheid van zestig jaar naar Den Haag konden terugkeren. Zwartste bladzijden De 8,5 strekkende meter teruggekeerde bestanden worden als een apart onderdeel aan de oude inventaris van de Nederlands Israëlitische Gemeente bij het Haags Gemeentearchief toegevoegd, waardoor goed zichtbaar is welke archivalia uit Rusland en Tsjechië zijn teruggekeerd. De Duitse of Russische omslagen zijn niet verwijderd, eveneens zijn de aangetroffen Russische regi stratieformulieren niet uit de dossiers verwij derd. Een deel van de tot voor kort verloren gewaande documenten beschrijven mis schien wel de zwartste bladzijden uit de geschiedenis van Den Haag, met name die van het vreselijke lot dat meer dan tiendui zend Haagse joden heeft getroffen. De uit Rusland en Tsjechië teruggekeerde bronnen dragen er mede toe bij dat hun geschiedenis thans tot de laatste dag kan worden geschre ven. Onderzoekers kunnen de archieven na toestemming van de NIG of de stichting Israëlietisch Weeshuis inzien op de studiezaal van het Haags Gemeentearchief. X Enige tijd geleden heeft Archiefblad- redacteur Eric Hennekam een digitaal forum 'archieven Nederland en Vlaan deren' gestart op internet. Dit forum wil een agora zijn waar onderzoekers en archiefinstellingen elkaar kunnen ont moeten, informeren, helpen en advise ren bij archiefonderzoek. Archiefinstel lingen in Nederland en Vlaanderen kunnen er hun actuele informatie in kwijt. Het forum richt zich vooral op archivarissen, div'ers, historici, journa listen, docenten en wetenschappers. De registratie in het forum is gratis. Commerciële uitingen zijn niet toege staan. Deelnemers aan dit archiefforum krijgen via het geregistreerde e-mail- adres regelmatig (maximaal 1 x per maand) een digitale nieuwsbrief met onder andere de laatste archiefberich- ten, tip trucs voor onderzoek, inter- net-zoektips, handige software en web sites etc. Het forum is te bereiken via www.hen- nekam.org. februari 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 5