Archiefinspecties gezamenlijk on line Stage in Frankrijk 'Archival Affinities. Adapting and Adopting Archival Cultures' Friese gemeenten en waterschappen gaan FriesArchiefNet uitbreiden nieuws uit het veld FUSIE REGIONAAL ARCHIEF TILBURG EN NEDERLANDS TEXTIELMUSEUM nieuws uit het veld I-CHORA 2 in Amsterdam NIEUWS u i t Al enige tijd heeft de landelijke samen werking van de archiefinspecties ook een virtueel gezicht gekregen. Via de website www.archiefinspectie.nl zijn de rijks-, provinciale en gemeentelijke inspecties te benaderen. De sites van de provinciale inspecteurs, www.lopai.nl, en die van de gemeentelijke inspecteurs, www.wga.nu, zijn naast de al bestaande site van de rijksarchiefinspectie, www.rijksarchiefin- spectie.nl, nu ook operationeel. Op de gemeenschappelijke site staan de voor iedere overheidslaag belangrijke zaken, zoals de landelijke wet- en regelge ving, informatie voor burgers en voor overheden. Op de site van de provinciale inspecteurs is veel informatie te vinden die voor de lagere overheden van belang is. Te down loaden zijn bijvoorbeeld de provinciale beleidsregels voor vervanging (substitu tie) en voor archiefbewerking, modelre gelingen en verordeningen voor gemeen ten, waterschappen en provincies, en modelcontracten bij aanbesteding van archiefbewerking. Ook zijn er een hand leiding voor digitaal archiefbeheer en voor het maken van calamiteitenplan nen te vinden en binnenkort aanwijzin gen voor het maken van een Documen tair Structuurplan. De site van de gemeentelijke inspecteurs wordt gebruikt voor de uitwisseling van informatie en kennis tussen de inspec teurs. Binnenkort wordt op de site een forum geopend zodat snellere discussie tussen de gemeentelijke inspecteurs mogelijk wordt. Bovendien zijn handige hulpmiddelen, zoals een checklist bij de gemeentelijke inspectie, te downloaden. ecnBChappeltyke pc e archlcfwetgcvlng werkt en hoe hc Sinds 1951 organiseert de Direction des Archives de France jaarlijks een 'Stage technique internationale des Archives'. Deze stage is bestemd voor (jonge) archi varissen uit binnen- en buitenland die al enkele jaren beroepservaring hebben. Dit is een unieke gelegenheid om archiefer varing op te doen in het buitenland. Deelnemers worden ondergedompeld in het Franse archiefwezen en maken actief kennis met alles wat er op archiefgebied gaande is. De stage loopt in 2005 van april t/m juni en duurt dus drie maanden. Voldoende kennis van het Frans is noodzakelijk om de stage te kunnen volgen. De officiële aanvraag om tot de stage te worden toe gelaten moet vóór 1 maart 2004 door middel van een speciaal inschrijfformu lier worden ingediend. Een aanbeveling Archive de France van het eigen diensthoofd is noodzake lijk. Er is jaarlijks slecht een beperkt aan tal stageplaatsen beschikbaar. Informatie over de 'Stage technique' en het inschrijfformulier zijn op te vragen via www.archivesdefrance.culture.gouv.fr/ fr/formation of via Jean-Pierre De France, tel. 00 31 1 40 276 723, e-mail jean-pier- re.defrance@culture.gouv.fr, mme Natha lie Dufau, tel. 00 31 1 40 276 190, e-mail nathalie.dufau@culture.gouv.fr of mme Joëlle Lamowaltay, tel. 00 31 1 40 276 397, e-mail joelle.lamowaltay@culture. gouv.fr. Na een voortraject van bijna ander half jaar is de fusie tussen het Regionaal Flistorisch Centrum Tilburg en het Nederlands Textielmuseum sinds 1 janu ari 2004 een feit. Het Regionaal Histo risch Centrum Tilburg heeft sinds die datum een nieuwe naam, namelijk Regionaal Archief Tilburg. Er is voor deze naam gekozen, omdat bezoekers zich bij het woord 'archief' vaak meer kunnen voorstellen dan bij de term 'historisch centrum'. Het gegeven dat op dit moment zes, en mogelijk in het voorjaar 2004 zelfs twaalf gemeenten bij de Tilburgse archiefdienst zijn aangesloten, is een extra rechtvaardiging voor deze keuze. Door de fusie ontstaat er een organisatie onder leiding van één directeur en één managementteam. Binnen deze organi satie krijgen het Nederlands Textiel museum, het Regionaal Archief Tilburg en het nieuwe Stadsmuseum Tilburg de kans om zichzelf te profileren. Deze drie onafhankelijke onderdelen worden ondersteund door drie faciliterende afde lingen, namelijk Bedrijfsvoering, Pu- bliekszaken en Educatie Onderzoek. De fusie heeft ook nog andere verande ringen met zich meegebracht. De naam van de studiezaal is veranderd in 'onder zoekerscentrum'. Dit is voorlopig ge woon te vinden aan het Kazernehof 75 te Tilburg. Waarschijnlijk verhuist het Regionaal Archief Tilburg in 2007 naar een andere locatie. Dit is afhankelijk van nieuwbouwplannen. Rectificatie In de rubriek 'Nieuws uit het veld' in het Archievenblad van december 2003 is ten onrechte vermeld dat archiefstukken van de provincie Noord-Brabant zijn overgedragen aan het Nationaal Archief. Ze zijn overgedragen aan het Rijksarchief in Noord-Brabant. archievenblad februari 2004 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Nu de meeste inventarissen van over- heidsbescheiden van alle Friese gemeenten en waterschappen in het FriesArchiefNet zijn ingevoerd, wordt er intensief nage dacht over het aanbieden van andere bronnen en nieuwe toepassingen via de website www.friesarchiefnet.nl. Daarbij gaat het niet alleen om archiefbescheiden die hoofdzakelijk worden gebruikt voor genealogisch onderzoek. Een aantal ge meenten overweegt naast het afbeelden van haar topstukken op archiefgebied (denk bijvoorbeeld aan het oudste stuk), gedigitaliseerde bescheiden aan te bieden in combinatie met het Raadsinformatie- systeem (RIS) of in combinatie met bouw vergunningen. In ieder geval zal de nadruk worden gelegd op archiefstukken die uniek zijn en die veelal zullen uitnodigen tot een bezoek aan het archief van die gemeenten. Er is steeds meer vraag naar digitale afbeeldingen van archief stukken zelf. In 2002 en 2003 is binnen het FriesArchie fNet een pilotproject uitgevoerd door de provinciale archiefinspectie, de gemeente Gaasterlan-Sleat, het voormalig Ryksargyf en de firma KeyBite. Dit project is in november 2003 geëvalueerd. De conclusie luidde dat de pilot op alle terreinen beter heeft gefunctioneerd dan verwacht. De samenwerking tussen alle partijen bij de totstandkoming van de pilot heeft een ste vige basis gevormd om verder te gaan met het plaatsen van gedigitaliseerde archiefbe scheiden binnen het FriesArchiefNet. Daarnaast zijn alle technische aspecten die komen kijken bij het goed digitaliseren zo inzichtelijk geworden dat er nu voor de drie noordelijke provincies minimum voorwaarden zijn waar de provinciale archiefinspecties op kunnen wijzen. Ten slotte was ook het publiek erg enthousiast. Aangezien het eerste doel van de pilot lag in het technisch onderzoeken van de mogelijkheden was besloten om de pilot te richten op de qua omvang overzichtelijke bevolkingsgegevens van de voormalige gemeente Sloten (1811-1902). Dat daar voor de relatief korte duur van de pilot 1820 zeer tevreden bezoekers op afkwa men, die in totaal 2751 bezoeken aan de site brachten, is een goede stimulans om door te gaan met het digitaliseren van archieven. Geïnteresseerden kunnen het evaluatie rapport van de pilot opvragen bij de provinciale archiefinspectie via e-mail r.steensma@fryslan.nl. In samenwerking met de Universiteit van Amsterdam organiseert de Archief- school een internationale conferentie over de geschiedenis van archief, archief vorming en archiefbeheer met als thema 'Archival Affinities. Adapting and Adopting Archival Cultures'. De confe rentie zal worden gehouden van 1 tot en met 3 september 2005 en is de tweede onder de vlag van I-CHORA. Het eerste I- CHORA vond plaats in oktober 2003, in Toronto (zie Archievenblad november 2003, nr. 9, p. 11 en www.fis.utoronto. ca/research/i-chora/home.html). De conferentie vraagt aandacht voor interculturele en uitheemse invloeden op archivering en archieftheorie, en voor de herkomst en weerklank van buitenlandse theoriën en noties over archiefvorming. Onderwerpen die binnen dit thema val len, zijn onder meer: archivering in het vaderland en in de overzeese gebiedsdelen, in het land van de bezetter en dat van de overheer sten, in het land van de kolonisator en in de kolonie, etc. archivering na (herwonnen) onafhan kelijkheid in vergelijking met archive ring onder het voorgaande regime buitenlandse trekjes als kenmerk van een archiefpraktijk sporen van uiteenlopende nationale archiefpraktijken binnen internationa le en multinationale organisaties en NGO's succesvolle 'import': archivarissen die school maakten na immigratie de betekenis van internationale net werken van archivarissen voor de beïn vloeding, over en weer, van theorie en praktijk Voorstellen voor een bijdrage aan de con ferentie zijn welkom, hetzij over lopend onderzoek, hetzij over afgesloten onder zoek op bovengenoemd gebied. Samen werking over de grenzen heen wordt ten zeerste aangemoedigd. Schrijf in hooguit 750 woorden waarover u van plan bent een bijdrage te leveren. februari 2004 Uw voorstel kan worden opgesteld in het Nederlands. Tijdens het conferentie is Engels de voertaal. Het voornemen is een selectie van de gepresenteerde papers, na 'peer review', te publiceren in een themanummer van Archival Science. Uw voorstel kunt u per e-mail zenden aan Peter Horsman, Archiefschool: p.j.horsman@archief- school.nl. De uiterste datum voor inzen ding is 1 april 2004. De organisatiecommissie, bestaande uit Eric Ketelaar, Agnes Jonker en Peter Horsman, gaat in april aan het werk om een voorlopig programma op te stellen. Vóór 1 mei 2004 ontvangen de inzenders bericht of hun voorstel al dan niet is geaccepteerd. Voor bijdragen over de geschiedenis van de archivistiek die buiten het conferen tiethema vallen, zal tijdens de conferen tie een aparte bijeenkomst worden gehouden. archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 4