O Tentoonstellingen 0 Internationale bijeenkomsten buitenlandse evenementen BINNEN- E agenda Het Stadsarchief Dordrecht presenteert in samenwerking met fotograaf Ahmet Polat het verhaal van Turkse migranten in Dordrecht. Verwachtingen, heimwee en persoonlij ke ervaringen van de migranten zelf en hun kinderen zijn vastgelegd in een serie foto's en interviews. Foto's en verhalen van twee werelden: Kayapinar in Turkije en Dordrecht in Nederland. Als rode draad door de tentoonstelling lopen vra gen die betrekking hebben op beeldvor ming. Hoe belangrijk is het dat de geschiedenis van nieuwkomers wordt vastgelegd. Door wie en hoe? De ten toonstelling, met foto's, teksten en een dvd-presentatie, vormt als het ware een uitnodiging om hierover na te denken en in gesprek te raken. De, door het streekarchief Bom melerwaard samengestelde tentoonstel ling, vertelt in woord en beeld hoe de Bommelerwaarders in de negentiende eeuw met fotografie kennismaakten. Ook wordt aan de hand van de tweehonderd foto's, daterend van de jaren 1948 tot 1914, duidelijk hoe de techniek van de fotografie zich in deze jaren ontwikkeld heeft. Bijna honderdvijftig van de geëxposeer de foto's zijn in het gelijknamige boek opgenomen. Het boek is uitgegeven door Uitgeverij Aprilis te Zaltbommel en ver krijgbaar bij de boekhandel voor 18,50. Maarten van Rossummuseum, Deze tentoonstel ling ter gelegenheid van het 130-jarig be staan van het Konink lijk Nederlands Aard rijkskundig Genoot schap belicht het leven van de avontuurlijke wetenschappers tij dens onderzoekstoch- ten naar verre oorden. Van een gevaarlij ke tocht door moerassig riviergebied in een wankele kano tot ontmoetingen met de inheemse bevolking. Historische foto's en kaarten, verslagfragmenten en objecten illustreren het verhaal van vijf expedities naar Sumatra, Suriname, Noord-Amerika, Afrika en Nieuw Guinea. KIT Tropenmuseum, Linnaeusstraat 2, Amsterdam Info: tel. (020) 568 82 15 of via www.kit.nl Aan de hand van een tentoonstelling in de vroegere keuken van het Van de Perrehuis, wordt 300 jaar eetcultuur in Zeeland (1650- 1950) van alle kanten belicht. De keuken is ter gelegenheid van de tentoonstelling weer helemaal ingericht volgens zijn oor spronkelijke bestemming. Behalve kook gerei zijn er ook weelderig versierde menukaarten, tafelschikkingen, damast en chique serviesgoed te zien. Verder zijn handgeschreven instructies voor bedie nend personeel, achttiende-eeuwse dieet- voorschriften, etiquetteregels en menu's voor kinderen in het weeshuis te bewon deren. Een film uit 1956 van de Vak school in Goes laat zien wat de jongeda mes allemaal moesten kunnen als toe komstige huisvrouwen. Bij de tentoonstelling geeft het Zeeuws Archief een kleine uitgave van verzamel de oude recepten uit, die Zeeuwen na een oproep hebben ingestuurd. Op die manier hoopt het Zeeuws Archief iets van de oude keukengeheimen te bewaren voor het nageslacht. 40 Cursussen De nieuwe leergang SOD 11+ van het SOD-Opleidingscentrum behandelt de leerstof van SOD II nadrukkelijk in het licht van de hedendaagse en toekomstige ontwikkelingen en geeft bovendien ruim aandacht aan de vaardigheden die essen tieel zijn om mee te blijven draaien in een veranderende wereld. SOD 11+ is bedoeld voor DIV'ers die de SOD II-oplei- ding willen volgen en zich bewust zijn dat naast kennis meer nodig is om te functioneren in een moderne organisa tie. Maar ook voor diegenen die in het verleden het SOD Il-diploma hebben behaald, is de SOD II+-leergang een ideale gelegenheid om hun vaardigheden en kennis op een hedendaags peil te brengen. SOD 11+ vindt plaats op een vaste locatie in Friesland en richt zich met name op cursisten uit Noord-Nederland. Doxis Informatiemanagers organi seert weer de cursus Klassiek Inventa riseren. Dit is een vijfdaagse, praktijkge richte training in het toegankelijk maken van archieven door middel van een klas sieke inventaris. De training is gespreid over drie maanden en vraagt een redelij ke hoeveelheid zelfwerkzaamheid en betrokkenheid van de deelnemers. Informatie en aanmelding: tel. (070) 317 71 72 of e-mail: femia.siero@doxis.nl Cursus over de eigenschappen van papier, verpakken, hanteren en trans port, nummeren en plaatsen van archief materiaal in stellingen, depotzorg en eer ste hulp aan beschadigde stukken. agenda DIVA organiseert evenals vorig jaar samen met de Nederlandse Museum vereniging een aantal studiedagen over de verwerving van cultureel erfgoed van migranten. Naast het verwerven van theoretische achtergrondkennis, staan de dagen vooral in het teken van de praktijk. Informatie en inschrijving: www.divakoe- pel.nl. Bijeenkomsten De Limburgse boerin, haar gezin, werk en omgeving anno 1938 vormen het thema van een verhalende film-/muziekvoorstelling van het Limburgs Museum. De beelden die cineast Alex Roosdorp in opdracht van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond in de jaren 1938/39 van het dagelijks leven en werken van boe rengezinnen heeft vastgelegd worden vertoond in combinatie met de vertol king van een vijftal liederen in Midden- Limburgs dialect. Een muzikaal ensemble begeleidt de voorstelling live met een voor deze gelegenheid gecomponeerde muziekcompositie. Boerinnenleven wordt uitgevoerd in authentieke dorpszalen, op 16 februari a.s. in Limbricht. In het voorprogramma zijn zelden vertoonde filmbeelden te zien uit de regio waar de voorstelling speelt. Aanvang: 20.00 uur. De Vereniging voor Geschiedenis en Informatica (VGI) organiseert een studie middag met als thema Open Standaar den en Open Source. Ingegaan zal wor den op het gebruik hiervan binnen het cultureel erfgoed, onderzoek, onderwijs en de overheid. Deze studiedagen vinden voor de vijftigste keer plaats en dat maakt ze net wat anders dan de andere keren. Ze staan in het teken van verschillende facetten van documentaire informatievoorzie ning binnen de elektronische overheid. Locatie: Conferentieoord De Werelt, Lunteren Informatie en aanmelding: www.sod-opleidingen.nl I 11 en 12 mei De studiedagen staan in het teken van idealen en realiteitszin in het archiefwezen en vormen een perfecte gelegenheid bij te praten met collega's uit het hele land. Congres naar aanleiding van de moord op Bonifatius in Dokkum 1250 jaar geleden. Zeven specialisten op het gebied van de vroegmiddeleeuwse geschiedenis van Nederland verzorgen presentaties over uiteenlopende onderwerpen met als doel Bonifatius een nieuwe plaats te geven tegen de achtergrond van zijn tijd. Prof.dr. Herman Pleij besluit het congres met een lezing over de wijze waarop Nederland omgaat met de vaderlandse 'helden' in zijn geschiedenis. Het congres wordt opgeluisterd met een aantal cultu rele activiteiten. Driejaarlijkse internationale bijeen komst voor degenen die werkzaam zijn op het gebied van bewaring van beeld en geluidsdocumenten. In samenwerking met de ICA organi seert het Oostenrijks rijkarchief deze vier jaarlijkse conferentie voor archivarissen en andere deskundigen uit de hele wereld met dit jaar als thema 'Archives, Memory and Knowledge'. Deze tweejaarlijkse conferentie biedt een forum voor historici, sociologen, antropologen en anderen die werkzaam zijn op het gebied van stadsgeschiedenis. Informatie: www.le.ac.uk/urbanhist/urban- conf/athens.html 41 t/m 29 februari Gurbetg. Home is where I left my dreams De Kunstkerk, Museumstraat 65, tegenover het Dordrechts Museum in Dordrecht Info: www.dordrecht.nl/stadsarchief t/m 28 maart 'Zo goed als deze silhouet ten maar kunnen zijn' De oudste foto's van de Bommelerwaard 1848-1914 Nonnenstraat 5, Zaltbommel Info: www.streekarchiefbommelerwaard.nl of tel. (0418) 512 617, e-mail: maartenvan- rossummuseum@planet.nl Oyana-indianen met dhr. Bisschop van Tuinen,Toemeok- hoemak gebergte, Suriname t/m 18 april In kaart gebracht met kapmes en kompas t/m 5 juni AAN TAFEL! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis tW7 U archievenblad februari 2004 NDA Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 678 800, e-mail info@zeeuwsarchief.nl, of via www.zeeuyysarchief.nl februari SOD 11+ Informatie en aanmelding: tel. (0348) 485 143, e-mail info@sod-opleh dingen.nl of www.sod-opleidingen.nl l vanaf maart Klassiek inventariseren I 9,10,16 en 17 maart Praktische zorg voor boeken en papier Bestemd voor behoudsmedewerkers, col lectie- en depotbeheerders, conservato ren en restauratoren archief en biblio theek. Kosten: 485,00 Locatie: Gemeentearchief Amsterdam Informatie en aanmelding: ICN, tel. (020) 305 45 45, e-mail: informatiecentrum@icn.nl of www.icn.nl 18 maart, 15 april en 13 mei Eigentijds verzamelen: Archieven en migratiege schiedenis 1 16 februari Boerinnenleven. Een voor stelling met film, live muziek en dialectliederen Informatie en reserveringen: Limburgs Museum, tel. (077) 352 2112 5 maart Studiedag Open Standaarden en Open Source Locatie: Den Haag. Informatie: www.vgi-online.org I 11 en 12 maart Studiedagen SOD I 8 april Het 7e RMC-congres Informatie: tel. (070) 300 06 84 of via www.RMConventie.nl KVAN Studiedagen Locatie: Het Wijnfort bij Nijmegen Informatie en aanmelding: tel. (020) 462 77 27, e-mail: bureau@kvan.nl of via www.kvan.nl 11 juni r. w -Li oc/iitm Bonifatius en zijn tijd Locatie: De IJsherberg te Dokkum Kosten: 50,00 (inclusief lunch) Informatie en aanmelding: Geschiedeniswinkel RUG, tel. (050) 527 41 87 of y.njjman@LeLrug.nl 16 juni 9e KBenP Event 'Mensen en Kansen' Informatie: tel. (070) 300 06 84 1 24-26 juni, Toronto, Canada Joint Technical Symposium 2004: Preserving the Audio Visual Heritage Transition and Access Informatie en aanmelding: www.its2004.org 1 23-29 augustus, Wenen, Oostenrijk 15th International Congress on Archives Informatie en aanmelding: www.wien2004.ica.0rg 27-30 oktober 2004 Athene-Piraeus, I Griekenland 7e Internationale Conferentie over stadsgeschie denis: De Europese stad in vergelijkend perspec tief februari 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 21