KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Nieuwe KVAN-leden Regeling vergoeding logies en ontbijt Morrenstichting 38 I KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Voor het voetlicht: Bernard Woelderink Directeur Koninklijk Huisarchief Den Haag 1982-2003 39 ym Vervolg van pagina 37 Ter gelegenheid van de pensionering van mw. dr. Griet Maréchal, afdelingshoofd bij het Algemeen Rijksarchief en Rijksarchief in de Provinciën, werd op 3 december 2002 te Gent een studiedag georganiseerd rond de problematiek van de archiefselectie. De teksten in dit boek zijn de geannoteerde versie van de lezingen die er werden gehou den. De bijdrage van mw. Maréchal zelf biedt een goede synthese van haar inzich ten over archiefselectie. Voorjaarsactie: tot april 2004 gelden de vol gende verlaagde prijzen: Jaarboek 1999: 15,00 i.p.v. 17,10 Jaarboek 2000 en 2001: 20,00 i.p.v. 24,00 Nevenstaande prijzen zijn inclusief admini stratie- en verzendkosten. Bestellingen van S@P-publicaties kunt u richten aan: Nationaal Archief, t.a.v. dhr. J. Brunings Postbus 90520 2509 LM Den Haag e-mail: john.brunings@nationaalarchief.nl De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: Mevrouw C.Z. Alberts student opleiding IDV1, tevens medewerker DIV bij Stichting Woonconcept te Meppel De heer L. Beaufort student IDM/MIM Archiefschool, tevens redactioneel registrator bij het Nederlands Architectuur Instituut te Rotterdam De heer dr. S. de Boer bedrijfshistoricus bij Rabobank Nederland te Oss De heer. dr. J.J. Bosma student archiefwetenschappen UvA te Amsterdam De heer dr. R.Th.M. van Dijk directeur Nederlands Carmelitaans Instituut te Boxmeer Mevrouw W.C.L. Jenniskens-Maessen cursuscoördinator Stichting GO te Den Haag De heer A.M. Kolvenbag marketing-manager bij KN BV te Badhoevedorp Mevrouw drs. M.A.B. Kroonen student Documentaire Informatieweten schappen UvA, tevens medewerker beheer bij het Haags Gemeentearchief De heer drs B.G.W. Mantel archivist bij het IISG te Amsterdam De heer J.A.C. Mathijssen projectleider interactieve media bij het Gemeentearchief Rotterdam De heer ir. A.J.M. Mossink controller/financieel bestuurlijk adviseur bij het Nationaal Archief te Den Haag De heer. J.W.F. Nieuwold student IDM/MIM Archiefschool te Amsterdam De heer P.G. Penning de Vries manager post- en archiefzaken bij N.V. Organon te Oss De heer F.F.H.J. van der Reijden BPS archiefonderzoeker/archivaris bij het Ministerie van Defensie en werkzaam voor eigen bedrijf FR Consultancy te Leiden Mevrouw M.W. Scheermeijer, student IDM/MIM Archiefschool te Amsterdam De heer drs. A.W.). Schot projectleider bij DIVA te Amsterdam De heer M. Tjallema archivaris/documentalist Radio TV Gelderland te Arnhem De heer. J. Weesie recordmanager bij Getronics Nederland BV te Amsterdam De heer mr. E.J. Wolleswinkel secretaris bij de Hoge Raad van Adel te Den Haag Mevrouw S. Zwier student IDM/MIM Archiefschool te Amsterdam De Stichting Tehuis voor Archiefamb tenaren (Morrenstichting) biedt archivaris sen en hun gezinsleden gelegenheid te logeren in Den Haag. Hiervoor komen in aanmerking wetenschappelijk archivarissen (bezit van het hoger of middelbaar archief diploma), die werkzaam zijn bij de Rijks archiefdienst, gemeente-, streek- en water schapsarchieven en provinciale archiefin specties. Met nadruk wordt erop gewezen dat het niet de bedoeling is dat de Morrenstichting hotelkosten vergoedt die verband houden met uw werk. Deze ko.sten dient u te decla reren bij uw werkgever. De logiesregeling is met ingang van 1 janu ari 2004 gewijzigd. Per kalenderjaar kunnen archivarissen (alleen, met partner of met gezin) maximaal een vergoeding krijgen van 175,00. De verplichting om een hotel, apparte ment, vakantiehuisje o.i.d. te boeken bin nen de gemeentegrenzen van Den Haag blijft bestaan. De keuze van hotel c.a. wordt vanaf deze datum vrijgelaten. Verzocht wordt tijdig te reserveren en het aanvraagformulier tijdig in te dienen bij de Morrenstichting. De procedure met betrekking tot het aan vragen/verkrijgen van een vergoeding van logies en ontbijt is gelijk gebleven, te weten: reserveren hotel door archivarissen; inzenden aanmeldingsformulier aan de Morrenstichting; krijgen van toestemming van de Morrenstichting; betalen van de rekening door de archiva ris; na verblijf indienen van originele reke ning bij de Morrenstichting; uitbetaling van de vergoeding door de Morrenstichting. Voor meer informatie kunt u contact opne men met administrateur van de Morren stichting, de heer J.N. Hanemaaijer Leeuwerik 47, 2295 PE Kwintsheul telefoon (0174) 295 806 (na 18.00 uur) I archievenblad februari 2004 Hij is pas een paar maanden bezig aan een nieuwe periode in zijn leven, Bernard Woelderink, van 1982 tot 1 oktober 2003 directeur van het Koninklijk Huisarchief, gehuisvest in de hofstad Den Haag. Het einde van een boeiende loopbaan met interessant werk en veel boeiende contacten. Een goede reden voor de redactie om samen met hem terug te blikken op zijn bijna veer tigjarige 'diensttijd' bij het Nederlands Archiefwezen. In tegenstelling tot vele van zijn vakge noten is het archiefwerk voor Bernard Woelderink altijd zijn eerste roeping geweest. Na het gymnasium ging Bernard, afkomstig uit het Zuid-Hol landse en Utrechtse rivierengebied, geschiedenis studeren aan de Utrechtse universiteit. Bij zijn afstuderen in 1964 was het gebruikelijk twee doctoraalscrip ties te schrijven. Beide scripties waren gebaseerd op archiefonderzoek en op die manier kwam hij in de praktijk in aan raking met het archiefvak. Voor het vak sociaal-economische geschiedenis schreef hij op aanraden van de latere rijksarchivaris Mentink een scriptie over de in 1866 uitgebroken cholera-epidemie in Rotterdam. Een tweede scriptie schreef hij over het leven en vooral over het werk van de Groningse botanicus en landbouwkundige dr. H. van Hall. Hij had ook nog een archivaris in de familie in de persoon van mr. B. van 't Hoff. Het is dus niet vreemd, dat hij een loopbaan in het archiefwezen wel zag zitten. Als afgestudeerde doctorandus in de geschie denis moest nog een studie aan de Rijksarchiefschool worden gevolgd. De militaire dienstplicht gooide gedeeltelijk roet in het eten. Omdat de lessen aan de Rijksarchiefschool ook op zaterdag kon den worden gevolgd, bleef de schade beperkt tot een jaar. Met plezier denkt hij nog steeds terug aan de lessen van profes sor van der Gouw die hem de liefde voor het inventariseren bijbracht. Deventer Zijn stageperiode bracht hij door bij het Rotterdams gemeentearchief. Zijn eerste 'wapenfeit' was de vervaardiging van de inventaris van het huisarchief van het landgoed Huis ten Donk, gemeente Ridderkerk. Hier resideert vanaf het mid den van de achttiende eeuw tot op de dag van vandaag nog steeds de Rotterdamse regentenfamilie Groeninx van Zoelen. Bernard was inmiddels in vaste dienst gekomen en opgeklommen tot adjunct gemeentearchivaris van Rotterdam met als baas gemeentearchivaris Renting, toen hij in 1974 solliciteerde naar de functie van gemeentearchivaris van Deventer. Bij zijn benoeming kreeg hij de opdracht van het gemeentebestuur om de archiefdienst uit te breiden en de huis vesting te verbeteren. Geen gemakkelijke opgave gezien de artikel 12-status van de gemeente Deventer destijds en de toen malige huisvesting van het archief op de zolder van het middeleeuwse stadhuis. De oplossing kwam toen een oud mid deleeuws zusterklooster in de jaren zeventig van de vorige eeuw werd geres taureerd. Dat gebouw had dienst gedaan als bibliotheek en was ook uitgerust met een modern archiefdepot, dat echter weer te klein was geworden voor de grote boekencollectie. De archieven van de gemeente Deventer vonden hier de juiste en vereiste klimatologische omstandig heden. Bernard ging met zijn gezin wonen in het plaatsje Bathmen in de omgeving van Deventer; een heel plezie rige periode voor de familie Woelderink. Bestuur In zijn periode als gemeentearchiva ris van Deventer werd hij actief binnen de toen nog niet koninklijke VAN. Hij werd bestuurslid en hanteerde zelfs twee jaar de voorzittershamer van de vereni ging als opvolger van Louis Pirenne. Verwonderlijk is het niet dat hij als voor zitter terecht kwam in allerlei commis sies. Een van de belangrijkste was de commissie Nota Archiefbeleid, waar hij de VAN vertegenwoordigde, en samen werkte met de SOD, ambtenaren van diverse departementen en andere belan gengroeperingen. Hij was ook als examinator betrokken bij de oude Rijksarchiefschool en betreurt het verlies van de oude opleiding middel baar archiefambtenaar ten zeerste. In 1979 trad hij af als voorzitter van de VAN. Baron Schimmelpenninck van Oye werd zijn opvolger. Van langere duur was zijn internationale betrokkenheid. Van 1968 tot 2000 be zocht hij menig buitenlands congres of andere bijeenkomst. Na zijn VAN-voor- zitterschap was hij ook nog een aantal jaren voorzitter van de commissie bui tenland. Het voert te ver om alle functies en commissies in deze bijdrage te noe men. Het waren er vele en tot genoegen van de nu pas gepensioneerde Woelde rink. Den Haag Vacatures bij het Koninklijk Huis archief worden niet gepubliceerd in bij voorbeeld het Archievenblad. Men wordt gepolst en hierna volgen de gesprekken. Zo ook bij Bernard, toen hij in 1982 werd benaderd voor de functie van directeur van het in 1825 door koning Willem I opgerichte Koninklijk Huisarchief. Het verliep allemaal positief voor hem en meer dan twintig jaar was hij verant woordelijk voor het reilen en zeilen van deze dienst met een archiefbestand van ongeveer 2500 strekkende meter, een boekencollectie van ongeveer 75.000 exemplaren en een zeer gevarieerde kunstcollectie. Een prachtige baan met de zorg voor erfgoed op nationaal en internationaal niveau. Het begrip vader landse geschiedenis wordt hier als het ware tastbaar. Zijn benoeming in Den Haag had nog twee verhuizingen tot gevolg. Eerst naar Zeist, vanwaar hij 'treinde' naar zijn wer- plek in Den Haag. Nadat hun jongste zoon het ouderlijk huis had verlaten werd in 1992 Den Haag ook de woon plaats van het echtpaar Woelderink. Dat komt mooi uit nu ons 65-jarige medelid nog blijft werken aan de inventarisatie van de archieven van de beide laatste stadhouders Willem IV en Willem V. Harry Strijkers februari 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 20