heraldiek heraldiek 28 29 Heraldiek bij het Centraal Bureau voor Genealogie Door Rob van Drie* Het samenstellen van een familiewapen voor de Heraldische databank. Sinds de oprichting in 1946 houdt het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) zich behalve met familiegeschiedenis ook met heraldiek bezig. Het type vragen dat de geïnteresseerde in familiewa pens aan het CBG stelt is in de loop der jaren gelijk gebleven. De mogelijkheden om een antwoord te vinden zijn door uitbreiding van de verzamelingen en verbetering van de toegangen sterk toegeno men. Vanaf 1997 wordt gebouwd aan een Heraldische databank en sinds kort is een Zegelbank operationeel. Familiewapens blijven mensen fascineren. Regelmatig kloppen onderzoekers op zoek naar heraldische informatie bij het CBG aan. De meest gestelde vraag is daarbij: 'Heb ik een fami liewapen?' Is dat er niet, dan is er soms de wens er een te laten ontwerpen. De vraagsteller wil daarover dan geadviseerd wor den. Iedereen is vrij een familie wapen aan te nemen. Dat is in ons land een onafgebroken tradi tie sinds wapens in de Middeleeuwen in gebruik raak ten. Wapens zijn dus niet voorbe houden aan de adel zoals wel gedacht wordt. Ze werden en worden ook door andere lagen van de bevolking gebruikt. Daarnaast zijn sommigen op zoek naar de naam die hoort bij een bepaald wapen. Wapens zijn op allerlei historische objecten te vinden en niet altijd is bekend aan welke familie ze toebehoren. Soms wil een bezoeker achtergrondinformatie over een bepaald heraldisch verschijnsel. Zijn vraag kan dan bijvoorbeeld zijn: 'Waar komt de halve adelaar vandaan die in veel Friese wapens voorkomt?' Voor de beantwoording van dergelijke vragen heeft het CBG een bibliotheek, heraldische col lecties (wapenboeken, wapenkaarten, zegels) en toegangen op heraldische bronnen. De traditio nele peilers voor het onderzoek zijn de collecties Muschart en Steenkamp/Damstra. Dit zijn fiche collecties die zijn samengesteld in de eerste helft van de twintigste eeuw. De verzamelaars die hun naam aan deze collecties gaven, R.T. Muschart, J.C.P.W.A. Steenkamp en M.N. Damstra, bezoch ten op zoek naar wapens archieven, bibliothe ken en monumenten. Zij noteerden op hun kaartjes gegevens over het wapen, de wapendra ger en de bron. Vanwege de kwetsbaarheid, de kaartjes raken al snel door elkaar bij het gebruik, zijn de fichecollecties gemicrofilmd en in de stu diezaal op microfiche ter inzage. Daarmee is een soort 'wapenregistratie achteraf' ontstaan. Wie een wapen ging voeren, hoefde dit namelijk ner gens vast te laten leggen. Om te weten te komen of iemand een wapen heeft gevoerd ben je als onderzoeker dus afhankelijk van het gebruik van het wapen en de neerslag hiervan in bron nen. Dat maakt deze fichecollecties zo belang rijk. Heraldische databank Hadden Muschart en de zijnen in onze tijd geleefd, dan zouden zij zeker hun toevlucht genomen hebben tot de computer. Dat is dan ook wat het CBG gedaan heeft toen besloten werd wapenboeken en wapenkaarten toeganke lijk te maken. In 1997 konden wij mede dankzij subsidies van het VSB-fonds, het Prins Bernhardfonds en de Stichting Nederland's Patriciaat starten met het project Heraldische databank. Het beschrijvingsproces van de wapens ziet er als volgt uit. Het begint met het fotograferen van het origineel, het wapenboek of de wapen- kaart. Door deze conserveringsmaatregel hoeven de vaak kostbare en kwetsbare originelen niet meer ter inzage gegeven te worden. De foto's komen voor onderzoek beschikbaar in de studie zaal. De gebruiker kan daarbij de context zien waarin het wapen voorkomt dat hij in de data bank gevonden heeft. In het project spelen vrijwilligers, begeleid door projectleider Hans Nagtegaal, een belangrijke rol. Zij maken als eerste een tekening in kleur van elk wapen en zij doen dit in het programma Corell Draw. Daarin is een beeldbank opge bouwd van de figuren die in een wapen voor kunnen komen. De meeste wapens kunnen de vrijwilligers met hulp van die figuren samenstel len. Ontbreekt een figuur dan wordt deze met de hand getekend, gescand en aan de figurenbank toegevoegd. Een tekening die af is wordt als tif- bestand opgeslagen. Daarna volgt een heraldische beschrijving van het wapen, de zogenaamde 'blazoenering', en wordt informatie toegevoegd over de wapen voerder en de bron. Dit alles gebeurt in een invoerscherm dat is gemaakt in Providex, het programma dat het CBG gebruikt voor alle data basetoepassingen (zie het kader). In dit scherm wordt ook de gemaakte tekening van het wapen opgehaald en geplaatst. De meeste daarvoor in aanmerking komende wapenboeken en wapenkaarten van het CBG zijn inmiddels ingevoerd. Daarnaast is door medewerking van enkele archiefdiensten ook een aantal daar berustende wapen boeken opgenomen in de databank. De Heraldische databank, die inmiddels een kleine twintigduizend wapens telt, kan in de studiezaal of via internet (www.cbg.nl) geraadpleegd worden. De gebruiker heeft de gelegenheid te zoeken op naam, maar ook in de tekst van de wapenbeschrijving. Op de studiezaal wordt daarbij de wapentekening ge toond, op internet niet. Daarmee zouden wij heraldische beunhazerij te veel in de kaart spelen. Wie geïnteresseerd is kan tegen een kleine vergoeding een kleu renprint kopen van de afbeelding met de bijbehorende tekst. Deze wordt vanuit de database gegenereerd als pdf-bestand. Delen van kennis Het werken aan de databank heeft inmiddels veel heraldische kennis opge leverd. Het beschrijven van wapens is een precies werkje, waarbij kennis nodig is van de heraldische terminologie. Daarbij was het in een database-omge ving nodig consequent om te gaan met begrippen en een vaste keuze te maken uit synoniemen. De kennis die dit alles opleverde vond zijn weg naar het Heraldisch vademecum, een naslagwerk dat vorig jaar door het CBG werd uitgege ven. Het bevat van A tot Z uitleg over heraldische begrippen en is daarbij voor zien van een groot aantal gekleurde afbeeldingen. Van de opgedane kennis profiteerde inmiddels ook een medewerker van het Gemeentearchief Amersfoort die vorig jaar stage liep bij het CBG om het beschrijven van wapens onder de knie te krijgen. Hij gaat bij zijn archiefdienst aan de slag met het fotograferen en beschrij ven van waszegels. Zegelbank Inmiddels is gestart met een nieuw heraldisch project, de 'Zegelbank'. Het CBG heeft een kleine vijfhonderd losse waszegels in beheer, waarschijnlijk een vergelijkbaar aantal hangend aan charters (vooral in familiearchieven), en daarnaast zo'n vijftigduizend lakzegels. Voor zowel de waszegels als de lakzegels geldt dat ze op dit moment niet goed ontsloten zijn. Lakzegels. Bovendien zijn ze nogal kwetsbaar. De zegels zullen de komende jaren beschre ven worden in de Zegelbank. Zij worden eerst digitaal gefotografeerd en daarna volgt een beschrijving. Deze is uitgebreider dan voor de Heraldische databank. Voor zover van toepassing komt van elk zegel informatie over rand schrift, kleur, vorm, afmetingen, materi aal, zegelvoerder, datering, plaats, wapen beschrijving en bron in de databank. Ook de digitale foto krijgt hierbij een plaats. De beschrijving is inclusief foto vrijwel direct na invoer in de studiezaal en na enkele weken, na de periodieke update van de internetbestanden, ook via inter net te bekijken. Wij vrezen hier minder misbruik door beunhazen. Op deze manier komt prachtig studiemateriaal beschikbaar, niet alleen voor wie zijn familiewapen zoekt, maar ook voor wie in de geschiedenis van de heraldiek geïn teresseerd is. Onderzocht wordt nu of de Zegelbank verbreed kan worden door andere instel lingen erbij te betrekken. Door de invoer web-based te maken zou elke instelling die deel wil nemen aan dit samenwer kingsproject zijn zegelfoto's en beschrij vingen on line toe kunnen voegen aan een centrale database. Het bestand is dan via de website van de deelnemende instellingen te benaderen. En de gebrui ker ervan krijgt bij het raadplegen van de resultaten behalve de foto en beschrijving ook een duidelijke verwijzing naar de instelling die het originele zegel beheert. Waarom Providex? Het CBG koos in 1992 voor het uit Canada afkomstige Providex als pro gramma voor zijn databasetoepas singen. Dat was aan de vooravond van de start van de GBA (Gemeentelijke Basisadministratie persoonsgegevens), waarbij het CBG de gegevens van de overleden per sonen digitaal aangeleverd zou krij gen. Daarvoor was een programma nodig dat met lange strings om kan gaan en snel kan zoeken in grote hoeveelheden informatie. Verder was er de wens zelf waar nodig te kunnen programmeren. En natuurlijk moest de prijs-prestatieverhouding aantrekkelijk zijn. De keuze viel op Providex en inmiddels zijn hierin ondermeer ook de catalogus, met alle bestanden die daar aanhangen, en (onlangs) de administratie onder gebracht. Het programma ontwikkelt zich nog steeds en de ondersteu ning is bijzonder goed. Het is (voor het CBG tenminste) een pakket dat dezelfde mogelijkheden biedt als bijvoorbeeld Oracle. Rob van Drie is hoofd van de afdelingen collectie en uitgeverij van het Centraal Bureau voor Genealogie. archievenblad februari 2004 februari 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 15