de praktijk de praktijk 26 Het erfgoed van de Nederlandse psychologie Door Jacques Dane* Psychotechnisch laboratorium van Philips (ca. 1930). De personen op de foto verrichten vaardigheidsproeven. Philips was het eerste bedrijf in Nederland dat in 1924 overging tot de aanstelling van een eigen psycholoog. ADNP/Psychology Pictures.© Philips Company Archives. De Groningse hoogleraar Gerard Heymans (1857-1930) ontvouwde in 1909 in zijn rectorale rede het visioen van 'de toekomstige eeuw der psychologie'.1 Hij kreeg gelijk: de westerse samenleving is meer en meer een psychological society geworden - tegenwoor dig heeft Nederland, samen met de Verenigde Staten, de hoogste 'psychologendichtheid' ter wereld. Sinds 1989 bewaakt en beheert het Archief Documentatiecentrum Nederlandse Psychologie (ADNP) het veelomvattende psy chologische erfgoed van Nederlandse bodem. De letterlijke betekenis van het begrip 'psychologie' is zielkunde: de psychologische wetenschap bestudeert de werking van de (menselijke) geest, ook wel 'psyche' of 'ziel' genoemd. Deze negentiende-eeuwse be gripsomschrijving is intussen vervangen door het begrip 'gedrag'. In de definitie van de psycholoog en methodoloog A.D. de Groot (1914) wordt onder 'gedrag' verstaan: 'Alle activiteiten van een (menselijk) orga nisme, die waarneembaar of registreerbaar zijn of tot waarneembare of registreerbare toestandswijzigingen leiden Binnen De Groots definitie vallen uiterlijk waarneem bare gedragingen als fietsen, spreken, eten, schrijven en werken. Maar tegelijkertijd behoren ook innerlijke, niet-waarneembare gedragingen - zoals dromen, denken en voe len - tot het onderzoeksterrein. De taak van de psychologie is een verband te leggen tus sen de buitenwereld (uiterlijk) en de binnen wereld (innerlijk) van mensen.2 In navolging van de natuurwetenschappen werkten de pioniers van de psychologie in laboratoria met zelf ontwikkelde apparaten, waarmee geestelijke functies, zoals waarne men, associëren en het geheugen werden gemeten. In Nederland was het Heymans, die vanaf 1892 in zijn Groningse woonhuis een laboratorium tot zijn beschikking had, waar hij in de loop van zijn werkzame leven duizenden proeven afnam. De experimente le psychologie kreeg al snel een praktische toepassing in het onderwijs (intelligentie tests), de psychiatrie (projectietests) en de industrie (psychotechnische proeven). Heden ten dage spelen psychologen een belangrijke rol in wat wel het 'sociaal beheer' wordt genoemd: binnen vrijwel alle maat schappelijke domeinen, zowel publiek als privé, waarin mensen hun leven inrichten, zijn psychologen werkzaam. De hedendaag se psychologie is opgedeeld in academische, toegepaste en populaire psychologie - deze drie gebieden nemen ieder op zich een van zelfsprekende plaats in binnen het ingewik kelde samenspel van sociale, culturele, poli tieke en economische processen. Kinderen (leerlingen) worden in de loop van hun schoolcarrière diverse malen getest. In de industrie en het bedrijfsleven worden bij beoogde werknemers technische, sociale en vakinhoudelijke vaardigheden onderzocht. Afname Rorschach-test. In de jaren dertig en veertig raakten tests in zwang waar mee de persoonlijkheid onderzocht werd: de projec tietests. Het bekendste voor beeld is de inktvlekken-test van de Zwitserse psychiater Hermann Rorschach 1884- 1922), een leerling van Sigmund Freud en Carl Gustav Jung. In plaats van woorden koos Rorschach voor vlekken als methode om inzicht te krijgen in de diepere persoonlijkheids structuur. De in 1921 gepu bliceerde test bestond uit tien platen met symmetri sche inktvlekken, vijf zwart wit en vijf in twee of meer kleuren. Deze platen werden één voor één aan de proefpersoon voorgelegd, met de vraag: 'Wat zou dit kunnen zijn?' Bij de interpretatie van de testresultaten diende volgens Rorschach niet gelet te worden op de inhoud van de ant woorden, maar wel op wat hij 'vormkenmerken' noemde: de nauwkeurigheid van de antwoorden, het verschil tussen antwoorden die betrekking hebben op de hele plaat en antwoorden waarin een detail centraal staat, het al of niet letten op kleur en het waarne men van bewegende, dan wel statische figuren.Aan elk van deze kenmerken kende Rorschach een bepaalde psychologische beteke nis toe. Zo waren volgens hem introverte mensen geneigd tot het zien van bewegende figuren in de inktvlekken. Extraverte mensen zouden daarentegen sterker reageren op kleur. Lange tijd was de Rorschach-test een van de meest populaire en veelgebruikte psy- chologische tests. ADNP/Psychology Pictures.OArchives of the History of American Psychology. In de medische, juridische en psychiatrische wereld worden patiënten, cliënten, verdach ten en gedetineerden psychologisch onder zocht. Mensen met psychische nood en echtparen met huwelijksproblemen kunnen therapeutische hulp inroepen. Sinds de jaren vijftig wordt het grote publiek door mediapsychologen in de populaire dag- en weekbladpers en op de televisie vertrouwd gemaakt met psychologische begrippen als depressie, empathie, intelligentie en ver dringing. Iedereen doet aan psychologie!3 Historische Materialen Psychologie In de statuten van de op 25 mei 1989 opgerichte Stichting Historische Materialen Psychologie (HMP) staat vermeld dat de stichting ten doel heeft: 1) het bevorderen van behoud van historisch materiaal met betrekking tot de Nederlandse psychologie; 2) het wekken van belangstelling voor de geschiedenis van de Nederlandse psycholo gie, zowel onder psychologen, als bij een breed publiek; 3) het bevorderen van histo risch onderzoek op het gebied van de Nederlandse psychologie. Enkele jaren voor de formele oprichting van de stichting HMP was onder dezelfde naam een landelijke werkgroep actief. Begin 1989 publiceerde medewerker M.A. Hartevelt onder de vlag van de werkgroep de Catalo gus van historische psychologische apparaten in Nederland. Hartevelts inventarisatie van his torische psychologische apparatuur, aanwe zig bij universiteiten, musea, bedrijven en instellingen, is verre van uitputtend: in don kere kasten en op stoffige zolders, zo merkte hij op, ligt nog veel materiaal verborgen. Hartevelt betreurde het dat in het verleden wegens plaatsgebrek en desinteresse com plete collecties met de vuilnisman zijn mee gegeven. Heel oude apparaten waren door medewerkers met gevoel voor historie veiliggesteld, maar de pas verouderde appa ratuur bevond zich in de gevarenzone.Hoe is dit mogelijk? Archief Documentatiecentrum Nederlandse Psychologie (ADNP) Evenals hun illustere voorgangers kij ken hedendaagse psychologen graag voor uit: in het heden en de toekomst ligt immers de kracht van het vak. Wetenschappelijke vooruitgang en praktische toepasbaarheid van de psychologie liggen niet in het verle den; daarvoor moet je bij zoiets 'stoffigs en saais' als de geschiedwetenschap zijn. Vanuit het gezichtspunt van de historicus lijkt het alsof psychologen lijden aan wat de Amerikaanse psycholoog Dan Kiley het Peter Pan syndrome heeft genoemd: de droom eeu wig jong te blijven.3 De oprichters van de HMP, psychologen werkzaam op de universiteit en in het bedrijfsleven, leden niet aan dit 'jonkheid syndroom' - in de tweede helft van de jaren tachtig waren zij zich zeer bewust van de waarde van het verleden voor de psycholo gische wetenschap. De stichtingsnaam ech ter repte alleen van apparaten; de puur materiële kant van de zaak. De geschiedenis van de psychologie omvat nog tal van ande re bronnen. Eind 1994 veranderde de stich tingsnaam in Archief Documentatiecentrum Nederlandse Psychologie (ADNP) - een naam waarin de doelstellingen uit 1989 en - naast de apparaten - uiteenlopende bronnen samenkomen. Historische collecties ADNP Het ADNP beheert een boekencollectie, een aantal persoons- en instellingsarchie ven, beeldmateriaal, een testcollectie en een documentatiecentrum. Bibliotheek In samenwerking met de Bibliotheek Sociale Wetenschappen (BSW) van de Rijksuniver siteit Groningen beheert het ADNP een uit gebreide collectie boeken en tijdschriften op het gebied van de Nederlandse psychologie - de Bibliotheek van de Nederlandse Psycho logie en Pedagogiek (BNPP). De BNPP heeft als doel het op één plaats bijeenbrengen van psychologische en pedagogische literatuur waar Nederlandstalige auteurs bij betrokken zijn. De BNPP bevat 26 rubrieken, corres ponderend met de belangrijkste deelgebie den in de psychologie. Binnen de rubrieken zijn de titels chronologisch geordend, waar door de ontwikkeling binnen de verschillen de deelgebieden inzichtelijk wordt gemaakt. De BNPP bevat diverse negentiende-eeuwse titels, zoals P.J. Prinsens Beginselen der ziel kunde (1833) en Isidoor Vogels' Vraagstukken der zielkunde. De mensch als zinnelijk wezen (1898). Archieven Het ADNP bezit een omvangrijke collectie persoons- en instellingsarchieven. Deze col lectie is raadpleegbaar op de studiezaal van de Groninger Archieven (GA), waarmee het ADNP een samenwerkingsverband heeft. Archieven van bekende hoogleraren psy chologie, zoals A.D. de Groot en Pieter A. Vroon (1939-1998), zijn bij het ADNP ondergebracht. Maar ook de notities van bij voorbeeld de pedagoog Otto Barendsen (1879-1923), een leerling van Heymans, over zijn pupil Jaap Kann bevinden zich bij het ADNP. In de periode 1914-1918 was Barendsen privé-onderwijzer van Jaap Kann, een telg uit een welgesteld joods gezin. Van de dagelijkse huiswerksessies hield de pedag oog uitgebreide notities bij, die een beeld geven van het ingewikkelde 'zielsleven' van een opgroeiende puber. Barendsen wilde met behulp van deze aantekeningen een boek maken over de psychologische ontwik keling van een middelbareschoolleerling - dit beoogde boek is door Barendsens vroege dood nooit verschenen.6 Beeldmateriaal De collectie beeldmateriaal bestaat uit sta tisch beeldmateriaal (foto's, dia's, negatie ven) en bewegend beelmateriaal (films, videobanden). De collectie is omvangrijk en uniek in haar soort. De fotocollectie (circa 800 afbeeldingen) is beschreven in een data bestand en geselecteerd op datum, her komst, trefwoord en rubriek. De foto's zijn bovendien fysiek geordend op onderwerp, met de hoofdrubrieken wetenschappelijk onderzoek, psychologische tests, geestelijke gezondheidszorg, personen en gebouwen/ plaatsen. De collectie videobanden en films (105 items) bevat onder andere opnames van therapiesessies, voorlichtingsfilms, his torische fragmenten uit de Nederlandse test- psychologie en interviews met Nederlandse psychologen. Testcollectie De testcollectie omvat meer dan 1200 in Nederland gebruikte tests. Naast de zoge naamde paper-and-pencil tests bestaat de col lectie uit een groot aantal psychotechnische proeven en apparaten, projectieproeven en intelligentietests. Bij de testcollectie behoort ook een verzameling (inter)nationale testli teratuur, testprotocollen en -instructies. Documentatiecentrum Het door het ADNP beheerde documentatie centrum bevat gegevens, data en informatie over de historische en actuele ontwikkelin gen in de Nederlandse psychologie. De over- zichtsdocumentatie omvat onder andere ledenlijsten en adresboeken (vanaf 1947) van het Nederlands Instituut van Psychologen (NIP), gegevens over de psy- chologie-opleiding en de beroepsontwikke ling, documentatie over personen (met het accent op levensbeschrijvingen en publica tie-overzichten) en instellingen op het ter rein van de Nederlandse psychologie. Het ADNP heeft een omvangrijke (historische) knipselcollectie (circa 11.000 stuks). Sommige onderwerpen zijn thematisch geordend, zoals een collectie knipsels over het Psychotechnisch Laboratorium van de PTT in de jaren dertig en de geruchtmaken de affaire rond de Leidse hoogleraar crimi nologie Wouter Buikhuisen over aanleg en crimineel gedrag bij kinderen in de tweede helft van de jaren zeventig.7 Het ADNP heeft ten slotte een omvangrijke collectie geluids banden, cassette-tapes en mini-discs met interviews, toespraken, discussies, congres sen en radioprogramma's. De oral-history collectie bestaat uit opnamen van inter views met herinneringen van (vooraan staande) psychologen. Naar aanleiding van dit project verscheen Bezielde wetenschap, een bundel waarin vijf naoorlogse hooglera ren psychologie hun verhaal vertellen.8 Tot slot Anno 2004 organiseert het ADNP con gressen, beheert een website', geeft studies uit en stimuleert en verricht onderzoek naar de geschiedenis van de Nederlandse psycho logie.10 Een congres in november 2003 over de ontwikkeling van een veelgebruikte niet- verbale intelligentietest waarvan de eerste versie in 1943 het licht zag, werd door meer dan 225 deelnemers bezocht.11 Naast weten schappers en studenten maken ook journa listen en televisie- en radiomakers gebruik van de expertise, de archieven en het docu mentatiecentrum. Om met de historicus Johan Huizinga (1872-1945) te spreken: met het ADNP geeft de psychologie zich reken schap van haar rijke en veelomvattende ver leden. Jacques Dane is historicus en coördinator en onder zoeker van het Archief Documentatiecentrum Neder landse Psychologie (ADNP). Noten G. Heymans, De toekomstige eeuw der psychologie. Rede uitgesproken bij de overdracht van het rectoraat der Rijksuniversiteit te Groningen, den 20slen september 1909 (Groningen 1909). 2. A.D. de Groot, Elementair begrip van de psychologie (Utrecht 19809 [19721]) 9-15, aldaar 10. 3. Jeroen Jansz Peter van Drunen (red.), A social history of psychology (Oxford 2004). 4. M.A. Hartevelt, Catalogus van historische psychologische apparaten in Nederland. Een registratie van historische psy chologische apparatuur aanwezig bij universiteiten, musea, bedrijven en instellingen (Groningen 1989). Uitgave Werkgroep Historische Materialen Psychologie. 5. Dan Kiley, The Peter Pan syndrome. Men who have never grown up (London 1984). 6. Over het archief Barendsen, 0. /Kann, J. 1914-1918 is een boek uitgekomen: Mien Doddema-Winsemius, Jeroen J.H. Dekker 8t Mineke van Essen (bezorgers), De jongen Jaap Kann. Aantekeningen (1914-1918) van de pedagoog Otto Barendsen (Baarn 1996). 7. Voor een artikel n.a.v. deze deelcollectie, zie Gerrit Breeuwsma, 'Die kinderen moet je toch helpen...Een reconstructie van de kwestie Buikhuisen', in: De Psycholoog 37 (2002) 170-176. 8. Peter van Drunen en Henk Jan Conradi, Bezielde weten schap. Een halve eeuw Nederlandse psychologie in vijf por tretten (Assen 1998). Uitgave onder auspiciën van het ADNP. 9. www.ppsw.rug.nl/-adnp 10. Zie bijvoorbeeld: Pieter J. Van Strien 8< Jacques Dane (red.), Driekwart eeuw Psychotechniek in Nederland. De magie van het testen (Assen 2001). Uitgave onder auspi ciën van het ADNP. 11. De Snijders-Oomen niet-verbale intelligentietest. Zie hier over: Peter van Drunen, Tussen traditie en vernieuwing. Zestig jaar SON-tetst (Amsterdam 2003). Uitgave onder auspiciën van het ADNP. februari 2004 archievenb ad archievenblad februari 2004

Archievenblad | 2004 | | pagina 14