Erfgoededucatie en historische verenigingen ete&n/fbtcröp xtc OvvVrenthe/ archief en educatie archief en educatie Door Tineke de Danschutter* Verkeerspark Assen eind jaren vijftig. Gewapend met een historische foto uit het digitale fotoarchief van het Drents Archief gaan leerlingen voortgezet onderwijs uit Assen en Norg op stap om een stukje lokale geschiedenis te achterhalen. Ze vergelijken het straatbeeld van toen met de huidige situatie en krijgen via interviews, archiefbronnen en literatuuronderzoek inzicht in de historische achter gronden van de door hen gesignaleerde veranderin gen. Leerlingen plaatsen hun uitkomsten op een speciaal ontwikkelde website: www.drentsarchief.nl/foto-op-stap. Doel van dit project is na te gaan op welke wijze het onderwijs in zijn lessen gebruik kan maken van deskundigheid en diensten van vrij willigers binnen plaatselijke historische vereni gingen. De gedachte hierachter is dat binnen deze verenigingen een enorm potentieel aanwe zig is van vrijwilligers met een grote kennis van de geschiedenis van de eigen plaats of streek, die ook ingezet zou kunnen worden in het onder wijs. Het proefproject moet duidelijk maken wat de kansen, mogelijkhe den en onmogelijkheden hiervan zijn. De resultaten worden landelijk overdraagbaar gemaakt. Het project is geïnitieerd door Bureau Erfgoed Actueel. Als project bureau van het Ministerie van OCW richt dit bureau zich op de imple mentatie van cultureel erfgoed in het onderwijs. Eén van de huidige speerpunten van dit bureau is de verankering van erfgoededucatie in het onderwijs. Het pilotproject Erfgoededucatie en Historische verenigingen valt binnen dit beleid omdat gezocht wordt naar een methodiek om historische verenigingen structureel in het onderwijs rond erfgoed in te zetten. De projectaanvraag is ingediend door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur in samenspraak met de werkgroep Regionale Geschiedenis, de landelijke kaderwerkgroep van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur op het terrein van de regionale geschiedenis, waar in alle consulenten regionale geschiedenis zit ting hebben. In Drenthe berustte de projectleiding bij Drents Plateau, het erfgoedhuis in deze provincie, als participant in het landelijke project 'Vrijwilligers en Erfgoededucatie'. Andere samenwerkings partners in de pilot zijn het Dr. Nassaucollege (locatie Norg), de scholengemeenschap Vincent van Gogh in Assen, historische verenigingen in Assen en Norg en het Drents Archief. Aanpak Het project is gestart in september 2002 met een kennismakingsbijeenkomst voor alle samen werkende organisaties. Vervolgens heeft de uit voerend projectleider van het Drents Plateau iedere projectpartner afzonderlijk gesproken om een beeld te krijgen van kennis en mogelijkhe den van de deelnemers. De volgende vragen stonden hierbij centraal: Wat weten de docenten van de historische vereniging? Wat weet de historische vereniging van het onderwijs? Wat verwachten ze van elkaar? De samenwerkingspartners bleken over het alge meen nog weinig van elkaar te weten. Daarom is extra aandacht besteed aan wederzijdse uitwisse ling en verdieping. De leden van de historische vereniging bezochten de school en de docent kreeg informatie over de lokale geschiedenis en de werkzaamheden van de historische vereni ging. Tijdens deze bijeenkomsten werden ook de verwachtingen over en weer concreter. De wen sen van de school ('het lesmateriaal moet leuk en uitdagend zijn en daarnaast lesstofvervan- gend') en de historische verenigingen ('wij wil len de jeugd laten zien dat de eigen omgeving erg inspirerend kan zijn') bleken goed op elkaar aan te sluiten. Gaandeweg het project werden de rollen van de partners ingevuld. De taakverdeling liep langs de scheidslijnen van eenieders expertise. Het Drents Archief heeft een rondleiding verzorgd en bij de door de docent gekozen onderwerpen pakketjes gemaakt met krantenartikelen, secun daire literatuur etc. Leerlingen konden deze op de studiezaal bestuderen. De historische vereni ging heeft daarnaast haar eigen archief en heeft onder haar leden vrijwilligers gezocht die wel geïnterviewd wilden worden. De docenten heb- Garage en Bonds Hotel te Norg, ca. 1930. ben tenslotte de onderwerpen bepaald en de les opzet bedacht. Het lesmateriaal De leerlingen werken in groepjes van drie. Elk groepje krijgt een ansichtkaart, zoals die van een turfschip in het Noord-Willemskanaal. Op school maken de leerlingen een aantal 'kijkvra- gen' om de foto goed te bestuderen. Vervolgens gaan ze een foto maken van dezelfde plek nu. Het belangrijkste onderdeel van het project is een onderzoekje in het archief. Lid van de Asser Historische Vereniging Hiemink: "We bedenken vragen en geven zonodig aan waar de bronnen zijn. Neem het kanaal. Dat is in 1870 gegraven Smederij in Norg. om een verbinding te maken met Groningen. Daardoor kwamen de ontginningen van de venen bij Diever en Smilde op gang. Turfwin- ning dus: een onderwerp waar in het archiefveel over te vinden valt. De woningen langs de nieu we vaart waren groot en kostbaar. Wie woonden daar? Dat is ook iets wat je kunt uitzoeken, even als de opkomst van de handel en de scheep vaart." Uiteindelijk houden de leerlingen een interview met een ooggetuige. Hiemink: "Bij voorbeeld met een lid van onze vereniging die vroeger nog als beurtschipper heeft gevaren." Het materiaal is ontwikkeld voor een periode van twee jaar. De helft van de foto's is tijdens de proefperiode in 2002/2003 gebruikt. De andere helft wordt in het schooljaar 2003/2004 ge bruikt. Samenwerking Alle partners zijn het erover eens dat de samenwerking de basis heeft gevormd voor het welslagen van het project. Historische vereni gingen weten vaak weinig van onderwijs en docenten in het voortgezet onderwijs zijn lang niet altijd op de hoogte van de omgevingsge schiedenis. Het archief heeft veel bronnen in huis, maar kan de kennis van Drents Plateau gebruiken bij de selectie van geschikte bronnen voor leerlingen. Door de wekelijkse brainstorm is er veel van elkaar geleerd en - niet onbelang rijk - alle partijen onderschrijven dat het belang rijk is om leerlingen enthousiast te maken voor hun eigen omgeving. Het project gaat dan ook zeker door, scholen in Coevorden en Zuidlaren hebben zich voor dit jaar aangemeld. Met De Foto Op Stap ASSEN DOCENT Met De foto Op Stap I nlfotoXZDopX2 Ds up TIJ Adresboek ASSEN DOCENT otter dc pesccriedeflii Reacties van leerlingen "Juist deze nieuwe manier van werken vind ik erg leuk. We moesten echt naar buiten, de klas uit en op pad. Je praat, je ziet en je voelt. We hebben veel plezier gehad, de samenwer king in de werkgroepjes ging goed en was gezellig. Soms hebben we ook dingen alleen gedaan." "We vonden het ook leuk omdat we dit nog nooit hadden gedaan. Het is altijd beter dan een GP (Gezamenlijk Proefwerk) maken. Het interviewen van de mensen was wel las tig. Dat was helemaal nieuw, zulke vragen stellen aan iemand." Meer informatie: Esther Koops, Drents Plateau, tel. (0592) 305 930 Janneke Kingma, Drents Archief, tel. (0592) 313 523 Tineke de Danschutter is werkzaam op de afdeling Communicatie en Educatie van het Drents Archief. Met dank aan de redactie van Oud Nieuws en Marie-Jose Vervest, Civcq. archievenblad februari 2004 archievenblad februari 2004

Archievenblad | 2004 | | pagina 12