ONDfRBÏZO OP DIV-GEBIED? reaaen w wij onze collecties? Restauratieatelier 'De Tiendschuur' [PisfljConsult^ Archiefbewerking en DIV-diensten Ook uw archief ontsluiten met onze sleutels? onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Schilderijrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Kunstobjectenrestauratie Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade 24-uurs calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 IC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Pax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur&rdiamant-groep.nl Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. m DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKFLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN Cityhouse, Engelandlaan 174, 2711 DW ZOETERMEER, Telefoon 079 - 342 95 09, fax 079 - 342 59 46, www.disconsulf.nl, e-moil: info@disconsulf.nl de praktijk 1 In 2002 startte het ICN met negen tien collectiebeherende instellingen in Den Haag een pilot voor het opstellen en verbeteren van hun calamiteitenplannen. De belangrijkste doelstellingen binnen dit preventieproject waren om binnen een netwerk gezamenlijk te komen tot een plan van aanpak en preventie bij calami teiten en hierbij kennis en ervaring uit te wisselen en te vermeerderen. De resulta ten van de pilot werden op het congres gepresenteerd door de projectdeelnemers: de brandweercommandant, de museum directeur, de conservator en de beveili gingsmedewerker. De Federal Emergency Management Agency in de Verenigde Staten ontwikkel de een calamiteitenplan. Zo'n plan bestaat uit een organisatie-overzicht en een af spraken- en waarschuwingssysteem dat tijdens calamiteiten wordt gebruikt. Maar het plan bereidt de organisatie ook voor op een calamiteit. Een calamiteitenplan bevat telefoonnummers en adressen van in- en externe contactpersonen en leve ranciers, ontruimingsinstructies, evacu atieplannen, plattegronden met vlucht routes en overzichten van alle aanwezige preventievoorzieningen. Naast de bedrijfs hulpverlening (BHV) voor personen en gebouw, wordt de collectiehulpverlening (CHV) in het plan opgenomen: de veilig heidszorg voor de collectie. Er was veel te horen en te zien tijdens deze congresdagen. Het ICN maakte daarvan een uitgebreid verslag. Ik beperk mij daar om tot een impressie van mijn deelname aan de Workshop Evacuatie Collectie op 7 november. De opdracht aan de deelne mers van deze workshop luidde: Hoe redt je, met een team van collega 's, de gevarieerde museumcollectie, die door een zware lekkage al enige uren in een depot met 20 cm water ronddrijft? Hierbij moest gelet worden op zaken als prioriteiten stellen, inhoudelijke kennis, wijze van transport, bestemming, veiligheid, organisatie en communicatie. De enscenering was 'reality-on-the- spot': een aantal waterbakken in het res tauratieatelier van de Koninklijke Biblio theek fungeerde als ondergelopen depot met daarin diverse soorten 'zwemmende' en 'verdronken' objecten, zoals papieren dossiers, olieverfschilderijen, textiel, ijze ren en houten voorwerpen, cd's en disket tes. Vijf beredderingsteams gingen voort varend aan de slag, terwijl observanten het proces stilzwijgend gadesloegen en notities maakten. Als observant van 'mijn' team stond ik te trappelen om in te grijpen, omdat het uren leek te duren eer het team tot prak tisch handelen overging. Terecht besloten de teamleden eerst na te denken over wat te doen en in welke volgorde, voordat ze handelden. Ze besloten om eerst het water uit het depot te pompen. In deze situatie betekende dat de stop uit de waterbak trekken. De door het ICN in 1999 op de markt gebrachte calamiteitenwijzer bleek een handig hulpmiddel bij de reddingsac tie. De wijzer bevat 'eerste-hulp'-verpak- kingen om doordrenkte voorwerpen naar veiliger oorden over te brengen. Deze wij zer zou in elke instelling op vele plekken moeten hangen. De inhoud ervan zou verplichte leerkost moeten zijn voor iede re medewerker van een museale of ar- chiefbeherende instelling. Parate kennis is essentieel voor het efficiënt optreden van medewerkers en het redden van je collec tie. De tips en handelingen die erop staan, vragen wel om regelmatige repetities. Bij de evaluatie van deze workshop, onder leiding van ICN-adviseur Tessa Luger en fotorestaurator Clara von Waldthausen, werd nuttig en uitvoerig gediscussieerd. Gezamenlijk werd geconcludeerd dat je bij calamiteiten de tijd moet nemen om eerst te denken en daarna te handelen. Je moet achterhalen waar de calamiteit vandaan komt en ervoor zorgen dat de communica tie, ondanks de chaotische situatie, tussen betrokken redders goed verloopt. De per soonlijke veiligheid staat voorop. Bij brand heb je problemen met water en roet, maar ook met schuim. Bij water overlast is het belangrijk om te weten met wat voor soort water je te maken hebt: grondwater of leidingwater. Erg belangrijk is de uitschakeling van elektriciteit. Weet waar de schakelkasten, ook van de liften, zich bevinden. Een medewerker van het museum Boijmans Van Beuningen vertel de over de 15 cm hoge wateroverlast in hun depots. Pas op het laatste moment dacht men aan de netwerkservers die nog aan bleken te staan. De inmiddels gearri veerde brandweermannen waren net van plan om het water in te stappen... De uitschakeling kan ook op problemen stuiten, zoals zich voordeed bij de water catastrofe in de depots van het streekar- chivariaat in Wijk bij Duurstede. Daar openden en sluitten de deuren magne tisch, het water barricadeerde de deuren en niemand kon de depots in. Toegang tot een depot met een sleutel blijkt van essen tieel belang te zijn. Je moet dan wel weten waar die sleutel te vinden is. Iemand sug gereerde dat de brandweer altijd een twee de sleutelset in bezit moet hebben. Een essentiële vraag was of de bered deringsteams van de instellingen aan de hand van hun calamiteitenplan regelma tig oefeningen houden. Krijgen de teams trainingen en hoe is hun relatie met de brandweer? Alle aanwezigen beaamden dat hun instelling geen beredderingsteam heeft. Hiervoor geld en menskracht vrij maken, kan een probleem zijn. Bestuur ders en management van collectiebehe rende instellingen moeten ervan over tuigd worden dat het hebben van een calamiteitenplan en een beredderings team van essentieel belang is. In dergelijke organisaties heb je naast BHV'ers, die er zijn om mensen in veiligheid te brengen, calamiteiten- en collectiehulpverleners nodig. In een beredderingsteam zou idealiter een restaurator moeten zitten die met haar/zijn expertise aanwijzingen kan geven. Ieder teamlid kan van tevoren al een taak toebedeeld krijgen. Al deze zaken kunnen in tijden van nood de redding van een collectie betekenen. Van document tot digitaal image Wij bieden u de volgende dienstverlening: J Beschrijven, waarderen en inventariseren van archiefbescheiden Materiële verzorging van bestanden en documenten 1/ Traditionele ontsluiting middels het opstellen van een inventaris op maat Analoge en/of digitale ontsluiting middels microverfilmen en scannen/indexeren Postbus 9577 9703 LN Groningen Tel. 050-5446000 lnfo@Zodiarch.nl HOE Door Patricia Böschen* Onder de titel 'Glamour for Safety Securi ty' organiseerden het instituut Collectie Nederland (ICN) en de Nederlandse Museum vereniging op 6 en 7 november 2003 een bijzonder en druk bezocht congres met tal van sprekers over calamiteiten en collecties. Op de informatiemarkt konden de bezoekers kennismaken met tal van bedrijven die novi teiten op preventiegebied presenteerden. Wat is een calamiteitenplan? Workshop in actie Elektriciteit en water Beredderingsteams Patricia Böschen is archivaris en redacteur van het Archievenblad. Een handleiding voor het opstellen van een calamiteitenplan kan voor 22,00 besteld worden bij het ICN. De calamiteitenwijzer die het ICN in 1999 op de markt bracht kost 5,00. Zie: www.icn.nl. februari 2004 archievenb ad

Archievenblad | 2004 | | pagina 11