goed beginnen Laten we 2004 CULTUREEL ERFGOED en het basison 2004 Ad Inter im januari de praktijk .»rrrf a 19 Nieuwjaarsdag Bent u voornemens in 2004 uw archief goed aan te pakken? Eindelijk de informatie, documenten en het archief voor eens en voor altijd te ordenen, maar u weet niet waar te beginnen? Dit proces start bij Ad Interim Consultancy: specialist in alle disciplines van informatiebeheer en -management. Wij helpen de rode draad te vinden in uw informatie structuur. Samen met u brengen we de beste oplossing archiefbewerking consultancy digitaal archiveren interim personeel opslag archiefverhuizingen in kaart voor het beheren van uw informatie. Vervolgens stropen we de mouwen op en gaan aan de slag. Na professionele bewerking is een opgeruimd, toegankelijk archief - fysiek en/of digitaal - het resultaat. Zoekt u opslagfaciliteiten voor uw archief? U bent bij ons aan het juiste adres; veilig, betrouwbaar en alleen voor u toegankelijk! Ad Interim Consultancy; uw rode draad in informatieprocessen. december 15 Eerste Kerstdag Tweede Kerstdag consultancy l/otn da goed* Distributieweg 27, 2404 CM Alphen a/d Rijn, tel 0 I 72 - 42 43 55, fax 0 I 72 - 49 47 44, info@aicholding.com www.voordegoedeorde.nl 17 Door Wendy de Visser* De digitale wereld van het cultureel erfgoed heeft er een nieuwe locatie bij. De website www.datbewarenwe.nl biedt een 'marktplaats' voor erfgoedinstellingen en basisscholen. Docenten vinden hier lessen over cultureel erf goed. Instellingen kunnen op deze plek hun informatie voor het onderwijs plaatsen. De website www.datbewarenwe.nl is het nieuwe startpunt voor cultureel erfgoed in het basisonderwijs. De vier erfgoedkoepe'ls voor archieven (DIVA), monumenten (NCM), musea (NMV) en archeologie (SNA) hebben in nauwe samenwerking met de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN), Erfgoed Actueel en de rijksdiensten deze website ontwikkeld. Met name het Nationaal Archief en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg spanden zich in om de website van beeldmateriaal te voorzien en om samen met de koepels feedback te geven op de inhoud. Voor het basisonderwijs is over cultureel erf goed slechts weinig te vinden op het internet. Om deze lacune te vullen is met financiële steun van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen deze website ont worpen die een aantal basislessen bevat en die in de toekomst wordt aangevuld met steeds meer verdiepingslessen. Het project team stond onder leiding van Kind of Media. IJsfontein bouwde de website en inhoudelijk werkte De Nieuwe Collectie aan de lessen. Bewaren en verzamelen In de eerste les maken de leerlingen ken nis met de drie 'hoofdpersonen' van de websi te, Mo, Sven en Iris. Zij keren steeds terug in verschillende onderdelen van de site. Deze drie leerlingen ontdekken tijdens het voetbal len de overblijfselen van een monument. Ze gaan op onderzoek in het archief, bij de opgraving en in het museum. Het verhaal van deze zoektocht wordt afgewisseld met opdrachten om de leerlingen bij de informa tie alert te houden. Deze introductie op cultureel erfgoed is een goed begin voor de docent die zijn leerlingen wil leren wat cultureel erfgoed nu eigenlijk is. In de tweede erfgoed-basisles gaan de leerlin gen op bezoek bij de drie hoofdpersonen thuis. Aan de hand van hun slaapkamer of woonhuis worden de begrippen bewaren en verzamelen toegelicht. Indien de docent minder tijd heeft kunnen de lessen ook afzonderlijk gebruikt worden of eventueel in een andere volgorde. Volgende lessen zijn Zoeken O I °oe en /vüc'-s - V-V Lr" v- de lessen«f^l8»£Vpia Woordenboek ofwel op de computer te volgen ofwel in de klas uit te voeren door het werkblad voor de leerlingen te printen. Tevens is er voor elke sector een Op-stap-les gemaakt. Met behulp van een leerlingen werkblad en een handleiding voor de docent kan een bezoek gebracht worden aan een museum, monument, opgraving of archief in de eigen regio. Twee Doe-lessen bieden een activiteit in de klas die gaat over bewaren en het waarom ervan. De website heeft een uitgebreide handleiding voor docenten met tips voor gebruik van de website. En ook voor instellingen is via de homepage een handleiding beschikbaar. Instellingen kunnen dan ook zelf een les maken. Op een relatief eenvoudige wijze en zonder dat hier kosten aan verbonden zijn, kunnen erfgoedinstellingen met gebruik van het speciaal ontwikkelde 'content manage ment system' een les toevoegen. De les hoeft niet alleen uit informatie te bestaan die leer lingen via het scherm kunnen lezen. Ook interactieve spelletjes als klik- en sleepplaten kunnen met deze 'editor' samengesteld wor den. Door Erfgoed Extra Weblessen te maken kunnen instellingen op een eenvoudige manier educatief materiaal aanbieden aan deze doelgroep. Momenteel zijn drie extra lessen beschikbaar van het Drents Plateau en het Rembrandthuis. Deze twee instellingen namen als pilotinstelling deel aan het project en testten het 'content management system' voor instellingen. Door zich aan te melden via info(s>datbewarenwe.nl kunnen nu ook andere instellingen aan de slag met de websi te en een les toevoegen. Zo'n les kan bijvoor beeld het uitgangspunt vormen voor een klassenbezoek aan de instelling. Of een bestaande les kan via dit nieuwe kanaal wor den aangeboden. Het levert zo tevens een manier om de bekendheid van de instelling bij het onderwijs te vergroten. Ten slotte is de website ook een naslagwerk. Het Woordenboek geeft verklaringen van de meest voorkomende termen die in de vier erf goedsectoren en algemeen in de culturele sec tor gebruikt worden. In de lessen zijn de woorden die een verklaring kregen in het woordenboek onderstreept. Na aanklikken verschijnt een 'pop-up' met de uitleg. In de toekomst kan het woordenboek worden uit gebreid met nieuwe termen die in instellings- lessen gebruikt worden. Naast dit Woordenboek en De lessen is er het onderdeel Zoeken dat toegang biedt tot de instellingen in de eigen regio. Hier kunnen docenten en leerlingen zoeken naar erfgoed instellingen in de buurt Adressenof naar activiteiten (Op stap!). Bij dit deel van de web site is nauw samengewerkt met DEN. Het onderdeel maakt dan ook gebruik van de informatie uit de website Cultuurwijs (cultuurwijs.kennisnet.nl), die DEN voor het onderwijs ontwikkelde. Het onderwijs wordt op diverse manieren op de hoogte gebracht van deze website en de mogelijkheden die www.datbewarenwe.nl biedt. Iedereen die geïnteresseerd is, kan zich abonneren op de digitale nieuwsbrief van de website. Hierin worden nieuwe lessen ver meld en kunnen nieuwtjes worden aange kondigd die bijvoorbeeld door instellingen aan de erfgoedkoepels of webcoördinator zijn doorgegeven. Reacties De website is op 1 oktober 2003 gelan ceerd. Daarvoor zijn tests op scholen uitge voerd en werden docenten gevraagd naar hun reactie. De website is goed ontvangen en positieve reacties komen bij de erfgoedkoe pels binnen. Medewerkers noemen de websi te 'prachtig', 'aantrekkelijk' en 'goed overzich telijk'. Docenten vinden de website 'fantas tisch', 'mooi' en 'leuk'. De website is 'precies wat ik ook nog nodig had', aldus een van deze docenten. Enkele instellingen zijn reeds begonnen met het maken van een les met behulp van de 'editor'. Op 30 januari 2004 is een studiedag rond de website georganiseerd. Kon u niet aanwezig zijn op deze studiedag of wilt u meer informatie over de website, dan kunt u terecht bij SNA, Elisabeth Wiessner, info@dat- bewarenwe.nl, tel. (020) 422 79 79, of bij DIVA, Wendy de Visser, diva@divakoepel.nl, tel. (020) 462 77 22. Natuurlijk biedt ook de website zelf achtergrondinformatie: www.datbewarenwe.nl. Wendy de Visser is werkzaam bij DIVA. februari 2004 archievenblad

Archievenblad | 2004 | | pagina 10