Digitalisering: elk denkb www.pictura-im.nl Apart of bijeent Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl unieke Eilers kleurenfoto's van voor 1935 - waaronder 300 nieuwe digitale separatiemontages A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG DOOPSGEZINDE GEMEENTE HAARLEM KIEST EIGENZINNIGE WEG IN BEHEER KERKARCHIEF Archief bewaren op de plaats van zijn ontstaan omdat geschiedenis en archief een levend iets zijn en een bin dende component in het kerkelijk leven. Zo verwoordt de commissie Archief en Bibliotheek van de Verenigde Doops gezinde Gemeente Haarlem haar visie op het beheer van haar archieven. De Haar lemse dopers zijn al sinds 1684 gevestigd in een prachtig en monumentaal schuil kerkcomplex in de binnenstad en al die tijd heeft zich daar ook het archief bevonden. Begin jaren tachtig sluimerde de wens een geschiedenis van de ge meente te laten schrijven. De predikant die daartoe benaderd werd, stemde toe onder voorwaarde dat er ook vakkundige aandacht voor de archieven zou komen. De kerkenraad trok een parttime profes sionele archivaris aan. Het besef groeide dat de bestaande archiefruimtes in de kerk niet voldeden. In commissie en ker kenraad werd een stevige discussie gevoerd of er geïnvesteerd moest worden of dat er niet beter archieven afgestoten en overgedragen konden worden. Uit eindelijk besloot de gemeente te investe ren in haar eigen archiefbeheer. Een ongewone beslissing in kerkelijk Neder land, zo realiseerde zich ook de archief commissie. Zij nodigde op het openings feestje van haar vernieuwde archiefzol der de archivaris Floor Twisk van het Bisdom Haarlem, de adjunct-archivaris Florence Koorn van de Archiefdienst voor Kennemerland en haar eigen archi varis Mechteld Gravendeel uit om hier over van gedachten te wisselen. Vooropgesteld: Twisk en Koorn zou den zelf de keuze voor eigen beheer van de oude archieven door een kerkelijke gemeente niet zo snel gemaakt hebben. Twisk schetste zijn ervaring met de archieven van het bisdom Haarlem en met archieven van parochies in dat bis dom. Het bisdom Haarlem ontstond in 1853 en inmiddels bevinden zijn archie ven tot ongeveer 1970 zich bij een publieke archiefbewaarplaats. De actuele archieven bevinden zich in de kapitale bisschopswoning, waar Twisk parttime het beheer voert. Vroeger beheerde een priester deze archieven fulltime. Een der gelijke professional had tijd voor begelei ding bij historisch onderzoek, een bezig heid waar Twisk amper aan toe kan komen. Twisk wees verder op de leeglo pende pastorieën en de gevaren die dat inhoudt voor de parochiearchieven. Het bisdom probeert sinds een jaar of vijftien de parochies te ondersteunen bij het archiefbeheer. Vrijwel altijd leidt dit tot overbrenging naar openbare archiefdien sten. Florence Koorn van de Archiefdienst voor Kennemerland (AvK) illustreerde haar ideeën over apart of openbaar kerke lijk archief beheer aan de hand van een onderzoek dat zij deed naar een zestien- de-eeuws procesdossier. Het betrof een echtmijdingskwestie waarbij de echtelie den tegen de schout procedeerden omdat deze overheidsdienaar zich in hun ogen ten onrechte met hen bemoeide. Een typisch dopers en niet voor iedereen direct begrijpelijk dossier. In de geschie denis van de wereldmijdende dopers was echtmijding een kwestie die tot grote kerkscheuringen kon leiden. Kerkelijke archieven en archivarissen kunnen open bare archieven aanvullen. Verwerving van kerkelijke archieven is voor de AvK van belang voor het zicht op lokale geloofsgemeenschappen en hun rol in het dagelijks leven. De archiefdienst beheert momenteel zo'n 160 kerkelijke archieven. Een echt acquisitiebeleid kent zij nog niet. De maatschappelijke rol van de kerken verandert wel en de vraag is of de AvK in de toekomst volledige aanvul lingen zal blijven opnemen of alleen bepaalde documenten. Mechteld Gravendeel is tevens werk- zaam als lid van de Commissie tot de Archieven van de Algemene Doops gezinde Sociëteit. Die commissie staat de gemeenten in het land bij met raad en daad, waaronder een uitgewerkt archief- plan, de zogenaamde 'zeef'. Gravendeel schetste de vele 'dubbele' archieven die zij aantreft bij plaatselijke gemeenten - elke functionaris zijn eigen archief. Een lastig beheersprobleem, waar in Haarlem nu wel een oplossing voor is gekomen. In de discussie die ontstond waren het voor al de historici die in het eigen kerkelijk beheer een beperkte toegankelijkheid voor hun onderzoek zagen. Tja, Graven deel en Koorn konden gelukkig aangeven dat openbare archiefdienst en kerkelijk archivaris daarvoor dusdanige contacten hadden dat dat wel los zal lopen. Voorzitster Verheus van de archief- en bibliotheekcommissie van de Haarlemse doopsgezinden moet men echter het laatste woord geven. Niet de historici waren van belang voor de keus om de archieven apart te houden, maar de 10I die zij zag voor de archieven in de prak tijk van het huidige gemeenteleven. Echt concrete plannen lagen er nog niet, maar voor haar was het duidelijk: inzicht in je eigen geschiedenis helpt, al was het maar om op goede gronden ook een andere richting dan de gebruikelijke in te slaan. Het archief is ook op internet te benade ren via www.vdgh.org/archief. 15 de gehele collectie is te zien tijdens de tentoonstelling Bernard F. Eilers, van 21 november tot eind februari, in het Gemeentearchief Amsterdam alle foto's zijn te bestellen via de webshop en binnenkort op: www.beeldbank.amsterdam.nl te zien memorix webbeheergereedschap webhosting implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, groot formaat printen, drukwerk) v KARDEX Door Derk Prins* Op woensdag 22 november was er een feestje in Haarlem. Niet zomaar een feestje, maar een archief feestje. En ook niet zomaar een archieffeestje, maar een kerkarchief feestje. De doopsgezinde gemeente Haarlem opende haar nieuwe archiefzolder. Bijzonder, want veel plaatselijke kerkarchie ven worden overgedragen aan publieke archiefdiensten. De Haarlemse mennisten willen daar de discussie weieens over aan gaan en deden dat dan ook op hun feestje. Een impressie van kerkelijk archiefbeheer. Bisdom Echtmijding Levend archief Interieur van de doopsgezinde kerk te Haarlem, tekening uit 1865 door A. Hoeting. Collectie Archiefdienst voor Kennemerland. Derk Prins is lid van de Commissie tot de Archieven van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 7