U I Geheugen in Beeld wil dementerende ouderen activeren Hermitage Amsterdam opent haar deuren met Grieks goud Uitreiking J.R. Bruijnprijs 2003 UvA draagt historische geluidsdragers over aan NIBG European Centre for Mobility Documentation (ECMD) opgericht nieuws uit het veld De eerste fase van de Hermitage Amsterdam zal op 28 februari 2004 voor het publiek geopend worden. De Hermitage Amsterdam wordt gehuisvest in gebouw Neerlandia aan de Nieuwe Herengracht. In zes zalen zullen kleine wisseltentoonstellingen worden georga niseerd van objecten afkomstig uit de rijke en omvangrijke collectie van het Staats Hermitage Museum te Sint- Petersburg. Deze collectie omvat niet alleen kunst- en gebruiksvoorwerpen, maar ook boeken en archivalia. Iedere tentoonstelling zal ruim vijf maanden te zien zijn. Voor de openingstentoonstelling, die door de beschermheer van de Hermitage Amsterdam prins Willem-Alexander geo pend wordt, reizen in het olympische jaar de mooiste Griekse gouden sieraden uit de schatkamer van de Hermitage in Sint-Petersburg naar Amsterdam. Dit Griekse goud werd gevonden tijdens diverse expedities naar de Zwarte Zee, waar de Grieken nederzettingen hadden. Later in 2004 volgt een tentoonstelling over het leven en de verzamelingen van het laatste tsarenpaar, Nicolaas en Alexandra, gevolgd door een tentoonstel ling over Venetiaanse kunst uit de acht tiende eeuw. Gebouw Neerlandia vormt de eerste fase van het grote masterplan van de Hermitage Amsterdam. Eind 2007 zal de hele Amstelhof in gebruik worden geno men door de Hermitage Amsterdam, met een totale tentoonstellingsoppervlakte van ruim 4000 m2. Gebouw Amstelhof werd in 1681-1683 gebouwd als tehuis voor hulpbehoevende bejaarden en is tot op de dag van vandaag als verpleeghuis in gebruik gebleven. Het gebouw is een van de mooiste voorbeelden van monu mentale classicistische architectuur in Amsterdam. (Bron: www.hermitage.nl) JAARVERSLAGENARCHIEF ERASMUS UNIVERSITEIT NAAR MSG EN NEHA Het jaarverslagenar chief van de Erasmus Universiteit Rotterdam, dat negentig jaar gele den werd opgericht door N.J. Polak, gaat naar het Internatio naal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) en het Neder lands Economisch His torisch Archief (NEHA) in Amsterdam. Met de toevoeging van het 1400 strekken de meter jaarverslagenarchief uit Rotter dam aan de collectie die het NEHA al heeft, ontstaat in Amsterdam het grootste jaarverslagenarchief van Nederland. De reden voor de Erasmus Universiteit om het archief af te stoten is dat er te weinig gebruik van werd gemaakt om het in stand te houden. Het gemeentearchief in Rotterdam kon niets met de bedrijfsstuk- ken, omdat ze ook veel informatie omvat ten van bedrijven buiten de stad. Het voordeel van de verhuizing naar Amster dam is tevens dat daar goede faciliteiten zijn om de stukken te restaureren. Danielle van den Heuvel heeft op 1 november jl. de J.R. Bruijnprijs van de Nederlandse Vereniging voor Zee geschiedenis ontvangen. Zij kreeg deze prijs voor haar scriptie 'Bij uijtlandigheijt van haar man'. Echtgenotes van VOC-zee- lieden, aangemonsterd voor de kamer Enkluiizen (1700-1750), geschreven ter afsluiting van haar opleiding geschiede nis aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Het rapport van de jury, bestaande uit mw. dr. E.M. Jacobs (voorzitter), drs. G.M.W. Acda en drs. L.M. Akveld, ver meldt: 'Daniëlle van den Heuvel heeft voor het onderwerp van haar scriptie onderzoek een originele keuze gemaakt. Zij heeft een onderbelicht aspect van de maritieme geschiedenis voor het voet licht gehaald. Haar onderwerpskeuze getuigt van lef, want de belangrijkste gegevens moest zij verzamelen uit de boekhouding van de Compagnie - bepaald niet de eenvoudigste bron om te doorgronden'. De J.R. Bruijnprijs is in 2001 ingesteld door de Nederlandse Vereniging voor Zeegeschiedenis met het doel onderzoek naar de maritieme geschiedenis in de meest brede zin te bevorderen; in het bij zonder onderzoek door studenten in het hoger onderwijs in Nederland. De prijs is vernoemd naar de emeritus hoogleraar zeegeschiedenis Bruijn, die tijdens zijn langdurig docentschap aan de Leidse universiteit generaties studenten enthou siast heeft gemaakt voor de bestudering van de maritieme geschiedenis. De J.R. Bruijnprijs wordt elke twee jaar uitgereikt en bestaat uit een oorkonde plus een geldbedrag van 500,-. Een bewerkte versie van de scriptie kan gepu bliceerd worden in het Tijdschrift voor Zeegeschiedenis of een andere publicatie van de Nederlandse Vereniging voor Zeegeschiedenis. 6 nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl In verpleeghuis De Herik in het Drentse Borger is dit najaar het project Geheugen in Beeld van start gegaan. De initiatiefnemers, het Drents Archief, de GGZ Drenthe en de Stichting Harm Tiesing, willen met dit project werkvor men ontwikkelen waarmee historisch fotomateriaal vanuit het digitaal Drents Fotoarchief ingezet kan worden voor het activeren van dementerende ouderen. Foto's van kenmerkende plekken zoals kerken, gemeentehuizen, scholen en winkelstraten, roepen herinneringen op aan belangrijke levensgebeurtenissen als trouwerijen, begrafenissen, jaarmarkten en feesten. Juist deze herinneringen kun nen een grote rol spelen in het sociale contact met de dementerende ouderen. De digitalisering van historisch fotoma teriaal onder de vlag van het Drents Fotoarchief biedt het Drents Archief de mogelijkheid maatwerk te leveren. Zo kunnen via de digitale catalogus op een eenvoudige manier selecties van histo risch beeldmateriaal gemaakt worden op basis van plaats, straat of wijk, waar de bewoners geboren zijn of hun jeugd doorbrachten, et cetera. Op die manier komt het persoonlijke verleden weer dichtbij. Leden van de plaatselijke histo rische vereniging leveren een bijdrage aan het project door het inzetten van hun specifieke kennis van de lokale geschiedenis. Het psychogeriatrisch verpleeghuis De Vierackers in Borger van GGZ Drenthe zal diverse werkvormen ontwikkelen, zoals een bingospel met historisch beeld materiaal en een foto-expositie, waar langs een speurtocht uitgezet kan wor den. De expositie kan zowel gebruikt worden voor het aanbieden van een zin volle dagactiviteit als voor het opzoeken van de eigen geboorteplaats of woon plaats. Naar verwachting zal het histori sche beeldmateriaal bij de ouderen per soonlijke herinneringen oproepen die aanleiding geven tot het vertellen van verhalen. De oudere krijgt hierdoor een andere sociale rol en dat kan een positief effect op zijn of haar welzijn hebben. Naast een handleiding zal een voorlich tingsfilm over het project gemaakt wor den voor medewerkers in de geestelijke gezondheidszorg en professionele be heerders van fotomateriaal elders in het land. De producten die in het kader van Geheugen in Beeld ontwikkeld worden, zullen naar verwachting in juni 2004 worden gepresenteerd. Het project Geheugen in Beeld wordt financieel mogelijk gemaakt door het provinciaal bestuur van Drenthe, de Stichting Weten en de NAM. Op 25 november jl. is in Hilversum tij dens een feestelijke bijeenkomst de bruik leenovereenkomst tussen de Universiteit van Amsterdam en het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid onderte kend betreffende de overdracht van histo rische geluidsdragers uit de collectie-mr. Jaap Kunst van de Leerstoelgroep Muziekwetenschap. Deze collectie omvat circa 400 banden met unieke (veld)opna- men uit de jaren vijftig tot en met zeven tig. De opnamen zijn gemaakt over de hele wereld. De nadruk ligt op muziek uit Indonesië en Nederland. Archieven provincie Noord- Brabant naar Nationaal Archief Onlangs is in het provinciehuis een groot deel van de archieven van de provin cie Noord-Brabant formeel overgedragen aan het Nationaal Archief. Het gaat om de archiefstukken van de Commissarissen van de Koningin in de periode 1970-1986 (Kortmann, Van der Harten en Van Agt), Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten (1950 tot en met 1986), de Provinciale Planologische Dienst (PPD) en de Provinciale Planologische Commissie (PPC) uit de periode 1929-1986. Op de eerste dag van de Internatio nal Conference on the History of Transport, Traffic and Mobility (T2M), die van 6 tot 9 november 2003 op ver scheidene locaties op de campus van de Technische Universiteit van Eindhoven werd gehouden, is het European Centre for Mobility Documentation (ECMD) opgericht. Het Nederlands Centrum voor Autohistorische Documentatie (NCAD) zal deel gaan uitmaken van deze organi satie. Het NCAD is een non-profitorganisatie die thans in een gebouw op de campus van de Technische Universiteit van Eindhoven is gevestigd. Het doel van het NCAD is het verzamelen en behouden van alle mogelijke documentatie met betrekking tot de geschiedenis van de automobiel. De collectie bestaat uit bijna 2000 meter documentatie, voornamelijk boeken, technische documentatie, bro chures, tijdschriften en foto's, en is voor het publiek toegankelijk. Het ECMD zal een ruimere doelstelling hebben. Op dit moment worden voorbe reidingen getroffen om een database samen te stellen waarin data worden opgeslagen met betrekking tot mobili teitsgeschiedenis in de ruimste zin van het woord. Deze database zal de basis zijn voor een zogenaamd Virtual Mobility Museum, dat via internet bereikbaar zal zijn. Het behoud van documenten door digitalisering zal deel uitmaken van dit programma. Daarnaast heeft het ECMD tot doel om recente technologische informatie en meer algemene informatie omtrent ont wikkelingen op het gebied van automoti ve ter beschikking te stellen aan bedrij ven in de automotive sector. NIEUWS archievenblad december 2003 het veld december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3