O Bijeenkomsten TENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen agenda 40J 41 12 december 2003 t/m 3 januari 2004 Aanwinsten in beeld. Foto's en tekeningen in 2003 verworven door het Gemeentearchief Kampen Begin dit jaar heeft het Gemeentearchief Kampen alle inwoners van Kampen en IJssel- muiden uitgenodigd in- teressante foto's in bewaring te geven of uit te lenen zodat het archief nog beter de geschiedenis van IJsselmuiden en Kampen gestalte kan geven of documenteren. Enkele tientallen inwoners van de gemeente Kam pen hebben foto's ingezonden. Op deze ten toonstelling getuigen foto's van het leven van alledag en van speciale, dynamische gebeurtenissen. Maar er zijn ook meer stati sche foto s te zien van gebouwen, straten en boerderijen die het bewaren waard zijn omdat ze een opvallende eigenschap laten zien. Een tweede onderdeel van de tentoon stelling wordt gevormd door tekeningen van Hans van der Horst, die in opdracht van het archief markante plekken in Kampen en omliggende kernen vastlegt. Van der Horst toont de eerste zes pen- en potloodtekenin gen uit een collectie die over drie jaar veertig tekeningen zal omvatten. Koornmarktspoort, IJsselkade i, Kampen Info: tel. (038) 331 98 52 of info@kampen-nl/ inro@ijsselakademie,nl t/m 11 januari 2004 De kunst van het bewaren. Restauratie en conservering van kunstvoorwerpen Deze omvangrijke tentoonstelling laat zien wat er mogelijk is op het gebied van kunstconservering en -restauratie. Bezoe kers worden op interactieve wijze betrokken bij onderzoek en restauratie van oude en moderne kunstwerken en kunnen objecten bekijken met behulp van dezelfde technie ken en instrumenten als restauratoren gebruiken, zoals microscopen, camera's en diverse soorten licht. Verschillende restau ratoren zijn tijdens de tentoonstellingspe- riode aan het werk op zaal. Elke week komt een ander restauratiespecialisme aan bod. De tentoonstelling geeft ook achtergrond informatie over transport, bewaaromstan digheden en over presentatie van kunstwer ken. Iedere bezoeker ontvangt daarnaast gratis een boekje waarin aanbevelingen worden gedaan voor het omgaan met kunst in eigen huis. Rijksmuseum Twenthe, Lasondersingel 129 Enschede Info: tel. (053) 435 86 75 of via www.dekunst- vanhetbewaren.nl t/m 12 januari 2004 Stadssecre taris Jan van Hout 1542- 1609). )e weet niet wat je ziet! Visuele bron nen in het Gemeentearchief Leiden en omstreken Deze kleine vitrine-expo sitie ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de vriendenvereniging van het Leids gemeen tearchief 'Jan van Hout toont de topstukken van een aantal schenkingen die deze vereniging Jan van Hout de afgelopen vijftien jaar aan het gemeentearchief Leiden gedaan heeft. Te zien zijn onder andere charters over het kleermakersgilde St. Franciscus uit 1436 en 1578, een notariële akte uit 1573 van de hand van Jan van Hout als notaris en een affiche van de stadsloterij uit 1712. Natuurlijk zijn ook archivalia te zien van degene aan wie de vereniging haar naam ontleent. Jan van Hout was notaris, dichter en van 1564 tot zijn dood in 1609 stadsse cretaris van Leiden. Een aparte vitrine is gewijd aan de Vereniging Jan van Hout en haar vrijwilligers die meehelpen aan projec ten voor het ontsluiten van bronnen, waar bij het vooral gaat om ondersteunend onderzoek naar de geschiedenis van stad en regio. Gemeentearchief Leiden e.o., Boisotkade 2A Leiden. Info: tel. (071) 516 53 55 en via www.leidenar- chief.nl of www.janvanhout.nl t/m 31 januari 2004 Haagse handelsgeest Aanleiding voor deze tentoonstelling vormen het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel (Delft/Den Haag) en het Nieuwe Haven nr. 95, ambachtschool, gasfitter C.J.v.d. Burg leertT. Duyzer de kneepjes van het vak, ca. 1965. Collectie Haags Gemeentearchief. tienjarig bestaan van de Stichting Haags Industrieel Erfgoed (SHIE) in 2003. Den Haag is niet alleen een stad van ambtena ren, maar ook een industrie- en handels stad. In de loop van de eeuwen zijn bedrij ven verdwenen of naar de periferie van Den Haag verplaatst. Waar zijn ze terecht geko men en wat is er voor in de plaats geko men? Wie waren de stichters en welke pro ducten leverden zij? De visserij van Scheve- ningen en de Loosduinse tuinbouw vormen eveneens belangrijke elementen voor Den Haag. Den Haag kent een rijke geschiedenis van technisch onderwijs en ambachtsscho len. In de tentoonstelling wordt een ant woord gevonden op al deze vragen en meer. Haags Gemeentearchief Tentoonstellingsruimte Spui 70, Den Haag Portret van Jar. Sirks, collectie Gemeentear chief Rotterda Info: tel. (070) 353 70 20 (070) 353 70 42 via www.gemeentearchief,denhaag.nl t/m 31 januari 2004 )an Sirks. Rotterdam in etsen Het Gemeentearchief Rotterdam heeft een grote collectie topografisch histo rische werken. Door Rotter damse locaties zowel in het verleden als heden vast te leggen op prenten, tekenin gen en foto's ontstaat een compleet beeld van de geschiedenis van een dynamische stad Deze dynamiek van de grote stad heeft tij dens het interbellum een groot aantal kun stenaars geïnspireerd. Een van hen was de graficus Jan Sirks (1885-1938) die een respectabel oeuvre heeft opgebouwd. Sirk schilderde, aquarelleerde, tekende en etste de havens van Rotterdam, sleperspaarden, stadsgezichten en landschappen. Zijn werk onderscheidt zich door een originele com positie, sfeervolle tekening, knappe stofuit drukking en een vaste greep op zijn objec ten. Zijn romantisch-realistische stijl la; genoeg te raden over, zodat zijn etsen span nend blijven. In het kader van deze expositie verschijnt, van de hand van Aad Knops, een monogra fie met een catalogusoverzicht van de door Jan Sirks gemaakte etsen. De Archiefwinkel, Coolsingel 91, Rotterdam Info: tel. (010) 243 46 73 of via www-gemeen- tearchief.rotterdam.nl 'ding in 1861 schonk aan Koningin una Paulowna. i de tentoonstelling verschijnt een bege leidende publicatie met kleurenafbeeldin- gfn van de hand van gastconservator drs u|rey Wagtberg Hansen in samenwerking h.ot medewerkers van het Koninklijk gjffilsarchief. Museum Meermanno, Prinsessegracht 30 Den Haag fo: www.meermanno.nl m 15 februari 2004 t/m 1 februari 2004 Gesloten boeken. De mooiste boekbanden van het Koninklijk Huis Ter gelegenheid van het afscheid wegens pensionering van drs. Bernarc Woelderink als directeur van het Koninklijl Handbijbeltje van Koningin Emma, met gouden slotje en afbeelding van Apeldoorn, geschenk bij haar huwelijk met Koning Willem III (1879). Huisarchief wordt in deze unieke tentoon- stelling een overzicht gegeven van de mooi ste en meest bijzondere boekbanden uit de negentiende en twintigste eeuw in de col lecties van het Koninklijk Huisarchief. Dl ongeveei 75 getoonde banden omvatten o.a. huldeblijken, gedenkboeken, persoon lijke bijbels en fotoalbums, alle geschonken aan of uit het bezit van leden van hr Koninklijk Huis. Zo is er bijvoorbeeld het wit perkament gebonden exemplaar van c Grondwet, waarop Koningin Juliana b. haar inhuldiging in 1948 de eed aflegde e een fraai gebonden fotoalbum dat de hoi Boeken om naar te kijken. ederlandse prentenboeken 890-1950 Lekker lezen, maar Vooral plaatjes kijken! Museum Willet-Holthuy- sen staat in het teken van het prentenboek. Kenmerkend voor het prentenboek is dat het plaatje domineert of minstens gelijk waardig is aan de tekst. Behalve vakillustra- :oren waren vanaf het einde van de negen tiende eeuw ook beeldend kunstenaars voor inderen aan het werk. Invloed en aandacht -'an kunstenaars en liefhebbers voor het prentenboek zorgden voor een doorbraak in de tot die tijd nogal stijve en vooral beleren- e kinderboekillustraties. Ze produceerden geheel op zichzelf staande prentenboeken meestal in kleine oplagen. Deze boeken zijn neestal sterk door de eigentijdse kunst beïn vloed, van Art Nouveau tot Cobra. Ver- -chillende thema's uit prentenboeken wor sen in de tentoonstelling belicht: sprookjes muziek, natuur, de stad en oorlog zijn s.echts enkele voorbeelden. Opengeslagen ooeken prikkelen de nieuwsgierigheid en iaarom kunnen bezoekers een groot aantal hoekjes digitaal doorbladeren. Gelijktijdig met de tentoonstelling ver schijnt bij Uitgeverij Ludion de publicatie •f«oot1en^eken- Ideol°gie en illustratie p 1950 onder redactie van Saskia de Bodt. Museum Willet-Holthuysen, Herengracht 605 Amsterdam Info. tel. (020) 523 18 22 of via www.willetholt- huvsen.nl t/m 14 maart 2004 Portret van FrederikV van de Palts. Koning van Bohemen, Gerard van Honthorst, 1634, olie verf op doek, collectie Kupfalzisches Museum der Stadt Heidelberg (in bruikleen van de deelstaat Baden-Württemberg). lijk op de been gehouden toen hun leven politiek een drama werd. In deze tentoon stelling staan het leven en de liefde van dit koninklijke paar centraal. De internationale bruiklenen weerspiegelen de Europese dimensie van de tentoonstelling, die daar naast wordt omlijst met muziekfragmenten en nieuwsberichten uit de zeventiende eeuw. Bij de tentoonstelling verschijnt een rijk geïllustreerde publicatie waarin prof.dr. S. Groenveld aan de hand van het levensver haal van de Winterkoning de machts- en geloofsstrijd in Europa beschrijft. Het boek De Winterkoning zal alleen verkrijgbaar zijn in het Haags Historisch Museum. Haags Historisch Museum, Korte Vijverbere 7 Den Haag 9e Winterkoning, balling aan het Haagse hof Op Valentijnsdag in 1613 trouwde in Londen een Engelse koningsdochter met een Duitse vorstenzoon. Elizabeth Stuart >1596-1662) was de mooiste prinses van uropa en bovendien intelligent, creatief en éHdernemend. Frederik V van de Palts >596-1632) was de knappe en zorgeloze ibon van een van de vier Duitse keurvor sten. Het was liefde op het eerste gezicht, 'e passie voor elkaar heeft hen waarschijn- 12 december Studiedag 'Kwaliteitsnormen voor Archieven' Op deze door DIVA georganiseerde stu diedag wordt 's ochtends onder meer een presentatie gegeven door Willem Boude- stijn van Evidens. De resultaten van de Kwaliteitsmonitor 2003 staan hier centraal Gedurende de middag kan deel worden genomen aan een drietal workshops rond om het thema kwaliteitsnormen. De dag wordt afgesloten met een plenaire rapporta ge. Hierbij is er uitgebreid gelegenheid tot discussie! Josje Calff, hoofd Dienstverlening van de Koninklijke Bibliotheek, zal optre den als dagvoorzitter. Belangstellenden kunnen zich aanmelden voor deelname aan deze dag. Het bijwonen van de studiedag kost 30,00, lunch en borrel inbegrepen. Tot 8 december kunt u zich opgeven bij DIVA: diva@divakoepel.nl Locatie: Nationaal Archief, Den Haag j 13 december Dag van oude foto's en prentbriefkaarten (1860-1940) Deze open dag van het Zeeuws Archief is helemaal gewijd aan het thema oude foto's en prentbriefkaarten. Bezoekers kun nen hun meegebrachte oude foto's en pientbriefkaarten laten determineren door experts, advies vragen over hoe deze het beste te bewaren, een doorlopende diashow bekijken en zelf een cd samenstellen met (rechtenvrije) afbeeldingen naar keuze uit de collectie van het Zeeuws Archief. In de Expositiekelders is de tentoonstelling 'Typisch Zeeuws??? Zeeland Migra tieland' nog te bekijken. Bij de Infotafel is gratis infor matie verkrijgbaar over het Zeeuws Archief, de Stichting Vrienden van het Zeeuws Archief, giften en legaten, cursussen etc. In de Archiefwinkel tenslotte zijn relevante producten voor archiefonderzoek te koop naast leuke aan 'tijd' gerelateerde artikelen. De Studiezaal is die dag ook gewoon geo pend. 6 De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur en de toegang is gratis. Locatie: Zeeuws Archief, Van de Perrehuis, Hofplein 16, Middelburg Info: tel. (0118) 67 88 00 of via www.zeeuws- archief.nl I 16 december De nieuwe Europese Unie en het Nederlandse cultu rele veld? Seminar georganiseerd door de Stich ting Internationale Culturele Activiteiten (SICA) en de European Cultural Foundation (ECF), waarin de uitbreiding van de Euro pese Unie en de gevolgen daarvan voor de Nederlandse culturele sector centraal staan Met het toetreden van tien landen veran dert de schaal van de Europese Unie en dat zal ook gevolgen voor de Nederlandse cul turele sector. Betekent 'meer EU' ook 'meer Europa' in Nederland? Welke kansen biedt de uitbreiding en waar moeten Nederlandse organisaties rekening mee houden? En welke gevolgen heeft de uitbreiding voor de culturele samenwerking met de landen die voorlopig nog niet tot de Europese Unie zullen toetreden? Deze vragen en nog vele andere zullen op 16 december aan de orde komen in plenaire debatten en diverse themawerkgroepen. Het seminar is zowel bedoeld voor culturele organisaties, intermediairs en beleidsma kers met 'Europa-ervaring', als ook voor ver tegenwoordigers van instellingen die deze ervaring nog niet hebben en wel willen weten wat de aanstaande veranderingen in de Europese Unie voor invloed kunnen hebben op hun dagelijks werk. Tijd: 10.00-17.30 uur. Toegang: 30,00 (inch lunch) Locatie: Artis Party- en Congrescentrum, Plantage Middenlaan 43 te Amsterdam Info: tel. (020) 616 42 25 of e-mail: post@sjca- sica.nl, o.v.v. EU-seminar. archievenblad december 2003 december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 20