NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Een onvermijdelijk afscheid?! Welkom nieuwe NVBA-Leden NVBA nieuws Bedrijfsarchivarissen buigen zich over NEN-ISO 15489 Probleemstellingen voor documentmanagers 39 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: yrrah47@planet.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J. van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Zoals ik de NVBA-leden reeds in een persoonlijke brief heb laten weten, is dit nummer van bet Archievenblad het laatste dat ze als onderdeel van het lidmaatschap van de vereniging ontvangen. Een afscheid was om allerlei redenen kennelijk onvermij delijk. Allereerst was het een grote hap uit ons vereni gingsbudget, maar tevens heeft de samenwerking met het Archievenblad beide partijen niet dat gebracht wat we er vooraf van mochten hopen. Begonnen ais 'moetje' ontstaan op een opvallend goed bezochte ledenvergadering, waar het bestuursvoorstel om de samenwerking met Kantoor Efficiency om te zetten in een samenwerking met VIP niet alleen geen genade vond, maar zelfs werd omgebogen in een gedwongen samenwerkingovereenkomst met het Archievenblad. Met die situatie geconfronteerd heeft het bestuur destijds geredeneerd dat de inhoud van het blad zou kunnen worden omgebogen in een voor de NVBA meer gewenste richting en wel door een behoorlijke eigen inbreng aan artikelen. Zonder de auteurs uit onze gelederen tekort te willen doen, die wel degelijk bijdragen hebben geleverd, moet ik ach teraf constateren dat we daar in onvoldoende mate in geslaagd zijn. Zelf las ik het Archievenblad voor een stuk algemene ontwikkeling en uit historische belang stelling, maar zeker niet om mijn vak bij te houden en ik was niet de enige. Een ander aspect is dat het Archievenblad te specialis tisch is, waardoor het een te beperkte lezerskring bui ten de eigen kring, bijvoorbeeld op bedrijfsdirectie niveau, heeft. Het bereik voor promotie van het vak buiten de eigen gelederen is dus onvoldoende. Graag wil ik bij deze laatste overpeinzing zowel onze eigen (de Harry's!) als de overige redactieleden bedan ken voor alle pogingen om er toch wat van te maken. Aan hen heeft het niet gelegen, de kloof was kennelijk te groot om te overbruggen. Het staat eenieder vrij om Harry Strijkers, die na 1 januari 2004 in de redactie van het Archievenblad blijft, verhalen aan te leveren die passen in die omge ving en die het nieuwskarakter van 'NVBA Nieuws' in het straks nieuwe E-zine te boven gaan. De heer A. Bergsma Accolade Facilitair Postbus 341, 8440 AH Heerenveen Tel. (0513) 614 222 E-mail abergsma@accolade-facilitajr.nl Mevrouw M. Vermaire-Diks TAB Products Europe B.V. Postbus 12400, 1100 AK Amsterdam Tel. (020) 697 98 41 E-mail mirella.vermaire@tab.nl Hopelijk zal een aantal van onze leden, om andere dan vakinhoudelijke redenen, besluiten om een privé- abonnement op het blad te nemen, zodat de pijn voor onze zustervereniging enigszins wordt verzacht. We mogen deze stap niet uitleggen als een beëindiging van het zoeken naar samenwerkingsmogelijkheden met de KVAN. Feitelijk is het wel een stapje terug op die weg. Als alternatief bieden wij onze leden in elk geval het E- zine, waarin leden nog meer dan voorheen alles kwijt kunnen, als het tenminste genade vindt in de strenge redactionele ogen van onze andere Harry, Harry Hendriks. Van groot belang daarbij is wel dat jullie reageren op mijn oproep om het e-mailadres beschikbaar te stellen aan ons secretariaat. Ga er daarbij gemakshalve nou even niet vanuit, dat we dat op de een of andere manier reeds hebben. Stuur het ons s.v.p. desnoods nogmaals. Communicatie met de leden is voor het bestuur van een vereniging immers van levensbelang. Zitten er nou ook nog positieve kanten aan zo'n afscheid? Natuurlijk zijn die er ook. Met de overstap naar het E-zine kunnen we in een keer ons stoffig imago van ons afwerpen. Bovendien maken we geld vrij om via de website onze leden nog beter te bedie nen. Ook dat zal op termijn ons imago in positieve zin beïnvloeden. Ook kunnen we de extra kosten dekken die ontstaan door de ontwikkelde initiatieven van de Regio Midden-in-oprichting. Die Regio heeft bij de gast heer/sponsor VDA te Hilversum meerdere seminars georganiseerd, die gelukkig ook goed werden bezocht. En dat alles zonder dat we de laatste jaren aan de con tributie hebben hoeven te sleutelen. Tot slot een woord van dank aan onze leden die als auteur bijdragen hebben geleverd aan zowel het Archievenblad als aan het NVBA Nieuws dat daarin opgenomen was. Met tegelijk een oproep om daarmee vooral door te gaan ten behoeve van de nu nog selecte lezerskring van het E-zine. Peter de Jong, voorzitter Dhr. A. van Grunsven Reisswolf Nederland B.V. - Archief- en datavernietiging Zoggelsestraat 7, 5384 LL Heesch Tel. (0412) 455 228 E-mail a.vamgrunsven@rejsswolf.nl Mevr. M. Damhoff Pitney Bowes Management Services Nieuweweg 222, 3905 LT Veenedaal Tel. (0318) 586 402 E-mail info@pbms.nl archievenblad december 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Op 6 november 2003 vond de Algemene Ledenvergadering van de NVBA plaats bij Ernst Young te Den Haag, Wassenaarseweg 80. Voormiddags hield de vereniging haar Algemene Ledenverga dering. Daarna verzorgde de firma Doxis* (www.doxis.nl) een inleiding bij monde van ir. Paul Gelderman over NEN-ISO 15489 'Informatie en documentatie - Archiefbeheer'. Veel organisaties willen aan de slag met kwaliteits beleid in het informatie management en de archi vering. Deze ISO-norm biedt zowel het raamwerk voor een goede nulmeting, als een plan van aanpak om het kwaliteitsbeleid handen en voeten te geven, als een toetsingska der om het kwaliteitsbeleid te toetsen. Na een generieke risico-analyse van de bedrijfsprocessen kan het document management worden ingericht. ISO biedt daar een raamwerk voor. Vrijwel elke organisatie worstelt met de uit dagingen van digitalisering. Deze ISO-norm biedt panklare ingrediënten voor een compacte en samenhangende checklist en een plan van aanpak voor eenvoudige en gecompliceerde digitalise ringstrajecten. Ook biedt de norm bruikbare aanzet ten tot een programma voor personeels- en organi satieontwikkeling en mogelijkheden voor de DlV-organisatie om het eigen imago en de eigen positie te verbeteren. De ISO-norm biedt volop argumenten en strategi sche overwegingen om dat te bereiken. Kortom: de moeite waard om (beter) kennis te maken met NEN-ISO 15489. Doxis is een zelfstandige dochter van Ernst Young en partner van de VNG. Doxis houdt zich op projectbasis bezig met een breed scala aan werkzaamheden op het gebied van het (documentaire) informatie management. Daarbij worden al naar gelang omvang en inhoud van een project één of meer ervaren medewerkers van het bureau ingeschakeld. De huidige bedrijfs terreinen van Doxis zijn: archivering/gege vensbewerking, advisering, onderzoek, inte rim-functievervulling, interim-manage ment, verandermanagement, digitalisering, training. Zoals reeds vermeld in NVBA Nieuws van het novembernummer van het Archie venblad togen veel NVBA-leden op woens dag 17 september gezamenlijk naar de Digital Management Solutions (DMS)-beurs in het Duitse Essen. De reis werd gemaakt in een comfortabele dubbeldekker. Deze gratis reis was mogelijk dankzij de medewerking van Image Group Europe (IGE), BancTec, Van Buuren Informatie-, Beeld- en Docu mentverwerkingssystemen, de Nederlandse Associatie Informatie Management (NMA), Advanstar, Kodak Document Imaging en last but not least de NVBA. Archiefbeleid Het was warm toen de deelnemers, beladen met beurs- en sponsorinformatie, in Essen de bus verlieten en zich mengden onder de bezoekers op de beursvloer. Een oase op de beursvloer was zeker de VIP- ruimte, waar de deelnemers hun dorst kon den lessen en genoten van heerlijke hapjes. De redactie van NVBA Nieuws was er bij en interviewde enkele deelnemers aan de hand van door Harry Hendriks opgestelde pro bleemstellingen. Ton Meeuwisen, informatiemanagementad- viseur bij de gemeente Arnhem, was bereid te antwoorden op de vraag wat hij zou doen als in een organisatie geen centraal archief beleid is en het management niets wil Ton Meeuwissen investeren om dat te veranderen. Stappen "Men moet op de eerste plaats ervoor zorgen dat het onderwerp op de agenda van het top management komt te staan en hiervan een bussinesscase wordt gemaakt," aldus Ton. "Hierin moet duidelijk worden omschreven wat er mis kan gaan, als men hieraan geen aandacht schenkt. Duidelijke voorbeelden maken een en ander transparant. Verder moet men kunnen laten zien dat investeringen terug worden ver diend. Belangrijk is verder dat de uitvoeren de instanties van meet af aan hierbij worden betrokken. Het is zaak iedereen te overtuigen dat 'archiveren met het handje' veel moeilij ker is. Men moet alles op papier zetten om hierna te bepalen wat men wil bereiken. Risico's zijn er altijd, omdat inzichten in technologieën veranderen. Het moet ook niet bij adviezen blijven, uiteindelijk moeten er beslissingen worden genomen. Een ander risico is het ontbreken van voldoende draag vlak bij de uitvoerende medewerkers. Na elke fase moeten de erbij betrokken medewerkers een goed gevoel hebben. Terugkoppeling en communicatie zijn zeer belangrijk." Problemen "Problemen zijn er om opgelost te wor den. Zo is het bij documentmanagement van belang niet alleen de 'tools' te kiezen, maar er ook voor te zorgen dat er een ade quaat ordeningssysteem wordt geïmple menteerd. Is dit niet het geval, dan stopt men er 'rommel' in en komt er ook 'rommel' uit. De aangeschafte 'tools' helpen dan niet en de medewerkers die ermee moeten wer ken, raken gefrustreerd. Het project loopt dan gevaar. Goede afspraken over versiebe- heer van documenten zijn een voorwaarde. Dat wil echter niet zeggen dat alles moet worden bewaard. Om zeker van succes te zijn zal het project 'top down' en andersom moeten worden gepromoot. Meehelpen en oplossingen aandragen horen hier ook bij," aldus Ton Meeuwissen (ton.meeuwissen@ arnhem.nl). Harry Strijkers december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 19