«te iDeHpaaki «te Almanak voor het Nederlands Archiefwezen 2004 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over het weigeren van stukken vanwege eigen onderzoek 34 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Professionele atlasbeheerder werd vrijwilliger Voor het voetlicht: Piet Ratsma Hp Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Vanaf nu maandelijks een nieuwe rubriek in het Archievenblad: De Zaak. De Zaak gaat over actu ele en minder actuele voorvallen waarin de archiva ris werd geconfronteerd met een dilemma. Dat heeft altijd op een of andere manier een relatie met het vak. Dat kan te maken hebben met belangente genstellingen tussen zijn bezoekers en zijn dienst. Of met verschillen van inzicht over het vak. Vaak is de archivaris daarbij in een onmogelijke situatie beland en is de voor de hand liggende keuze vaak de verkeerde. Vandaag de eerste Zaak. Die heeft te maken met de waarden en normen in het vak, de perceptie van de archiefgebruikers en vermeende (oude) gewoonten. Het begint allemaal met een interview in Radicaal, het personeelsblad van Rijksarchieven en RHC's. Daarin komen twee historisch onderzoekers aan het woord, die vertellen over hun ervaringen met archiefonderzoek. Een leuk verhaal over de kick van het vinden van de menselijke sporen in documen ten, het voordeel van werken met uitgegeven bron nen en het inzien van originelen. Uit het artikel blijkt enthousiasme en tevredenheid over de servi ce in archieven. Maar dan komt het. Een van de twee onderzoekers, bezig met dissertatieonderzoek, merkt op dat in sommige diensten 'medewerkers niet heel hard lopen om materiaal op te zoeken; alsof onderzoek voor een proefschrift van weinig belang is lijkt het wel'. En in dat verband noemt hij ook de publicatieplicht van archieven, waardoor het kan voorkomen dat men stukken niet beschikbaar stelt i.v.m. eigen onderzoek. Toen ik dat las was mijn eerste reactie: wat? Publicatieplicht? Dat is toch iets van universiteiten? In de 26 jaar dat ik nu in het archiefvak werk heb ik daarvan nog nooit iets gemerkt (eerder het tegen deel). Maar het tweede kwam vroeger wel eens voor. Stukken achter houden omdat de archivaris of een van de medewerkers er zelf mee bezig was. En vaak jarenlang zonder dat het beoogde onder zoek ooit af kwam. Maar dat waren uitzonderin gen. En het is verleden tijd. Dacht ik. Ik ieder geval hoort het niet. Archivarissen hebben sinds 1996 een internationaal aanvaarde beroeps code. Ook in Nederland is die aangenomen. En daar blijkt het duidelijk. Uit regel 6: Archivarissen dienen een zo breed mogelijk gebridk van archieven te bevorderen en onpartijdig aan alle gebruikers diensten te verlenen. En uit de toelichting op regel 8: Archivarissen mogen noch financieel, noch anderszins persoonlijk voordeel behalen teit koste van instellingen, gebruikers of collega's Archivarissen mogen de archieven die in hun instelling worden bewaard voor eigen onderzoek en publicaties gebruiken, op voorwaar de dat dit gebeurt onder dezelfde voorwaarden als voor andere gebruikers. Een duidelijk verhaal lijkt me. Of het echt waar is wat de geïnterviewde onderzoe ker vertelt, heb ik niet verder uitgezocht. Voor De Zaak is dat niet van belang. Waar het mij om gaat is de reputatie van de archivaris. Het is, denk ik, van belang om zelfs maar de schijn van dergelijke prak tijken te vermijden. Dus een oproep aan iedereen die in contact komt met de bezoekers: let er op dat je de waarheid vertelt als er een stuk niet ter inzage geven kan worden (daarvoor kunnen verschillende legitieme redenen zijn). En uiteraard: stukken aan de bezoekers weigeren vanwege eigen onderzoek, dat doet een echte archivaris niet. Toch? Volgende maand weer een volgende Zaak. Yvonne Bos-Rops Tegen het eind van deze maand ver schijnt de vernieuwde en geactualiseerde papieren versie van de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. De Almanak is een handzaam overzicht van het archiefwezen. Per categorie vindt u op alfabetische volg orde de archief(gerelateerde) instellingen met hun adres- en bezoekersinformatie en in de meeste gevallen ook de namen van hun medewerkers. De Almanak is een praktisch hulpmiddel voor iedereen die archieven raadpleegt, zoals archivarissen, genealogen, historici en andere archiefvorsers. Daarom verdient de nieuwe Almanak een plaats in elk archief, studiezaal, bibliotheek of informa tiebalie. De Almanak is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Leden van de KVAN krijgen een exemplaar van de Almanak kos teloos toegezonden. De Almanak is voor andere geïnteresseer den te bestellen voor 29,50 (excl. 3,50 verzendkosten) bij: Bureau KVAN, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam, telefoon: (020) 462 77 27, fax: (020) 462 77 28, e-mail: bureau@kvan.nl. archievenblad december 2003 Hp Hij is iedere dinsdag nog te vinden in het Gemeentearchief Rotterdam, de plaats waar hij ruim 37 jaar geleden begon aan zijn ambtelijke loopbaan en waar hij deze in 1996 afsloot bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar, Piet Ratsma. Hij woont vlakbij Rotterdam, in het thans 36.000 inwoners tellende Barendrecht, 'de plaats voor nieuwe ideeën', aldus de gemeentelijke website van Barendrecht. Zoals met vele vakgenoten het geval is, was het archiefwerk van Piet niet direct de eerste roeping. Piet toog na de middel bare school naar de Economische Hogeschool van Rotterdam, de voorloper van de Erasmus Universiteit, en studeer de daar enige jaren economie. Dat was het toch niet. Piet stortte zich tijdens zijn militaire diensttijd op de studie MO- geschiedenis. De militaire diensttijd bekortte hij door het volgen van een spoedcursus voor onderwijzer. In die tijd was er een groot tekort aan onderwijzers. Hij kwam vervroegd uit dienst en kreeg een baan als onderwijzer in Leiden, later in Enkhuizen. De geschiedenis liet hem echter niet los. Piet behaalde alsnog zijn akte MO-geschiedenis. Advertentie Het was zijn echtgenote die hem op een gegeven moment attendeerde op een advertentie in de krant. Hierin werd een beheerder voor de topografisch-histori- sche atlas bij het gemeentearchief van Rotterdam gevraagd. Piet had hier wel oren naar. Voordat hij echter ging sollici teren bereidde Piet zich gedegen voor. Hij kende de archivaris van Enkhuizen en liet zich uitgebreid informeren en rond leiden door het archief om zich een idee te vormen wat dit begrip eigenlijk inhield. In een Amsterdamse bibliotheek stelde hij zich vervolgens op de hoogte van de geschiedenis van Rotterdam. Zijn aanpak was blijkbaar succesvol. Piet werd met ingang van 1 april 1966 aangeno men als beheerder met een tweevoudige opdracht. Hij kreeg een beheertaak, maar hiernaast ook een educatieve taak. In die periode waren de bibliotheek en het museum reeds bezig met het naar buiten brengen van hun collecties, naar de bur ger en dat moest voor het archief ook zo gebeuren. Specialist Vanaf het begin kreeg Piet het druk met het organiseren van allerlei activi teiten op zijn vakgebied zoals tentoon stellingen, rondleidingen, dialezingen en het geven van cursussen. Gaandeweg ontwikkelde hij zich tot een specialist op zijn werkterrein. Op een gegeven moment kwamen zijn vakmatige bezig heden te veel in het gedrang. Er volgde een splitsing van taken en Piet kon zich weer meer aan zijn beheertaak wijden. Dat betekende echter niet dat hij niet over de schutting keek en niet wist wat zich in de buitenwereld afspeelde. In 1970 trad hij toe tot het bestuur van de vereniging van atlasbeheerders en werd niet lang hierna secretaris. De behoefte aan meer scholing op zijn vakgebied resulteerde in de uitgave door deze ver eniging van een handleiding medio jaren zeventig van de vorige eeuw. Deze handleiding werd vanaf die tijd als les boek gebruikt bij de Archiefschool. Vijftien jaar lang gaf Piet les aan deze archiefopleiding. Ongeveer 900 leerlin gen gaf hij in die periode les over zijn vak. De lessen werden op zijn werkplek in het gemeentearchief van Rotterdam gegeven. Hier kon hij namelijk ook de praktijk laten zien, inclusief excursies verzorgen. Deze lessen zijn later onder gebracht bij de Gemeenschappelijke Opleidingen (GO) te Den Haag in de cur sus kaart- en atlasbeheer. Piet is ook nog voorzitter geweest van de opleidings commissie. In de tweede helft van de jaren tachtig was hij betrokken bij de samenstelling van de GABOS-elemen- tenlijst als opzet naar de onvermijdelijke automatisering; ook op zijn werkterrein. Publicaties Publiceren is meestal een logisch gevolg van iemands bezigheden. Bij Piet was dat niet anders. In de loop der tijd publiceerde hij veel op zijn vakgebied. Een belangrijk werk is zeker de publicatie 'Prospecten van Rotterdam: gezichten op de stad 1500-2000', een uitgave van de gemeentelijke archiefdienst uit 1997. Op instigatie van de vereniging De Topo grafische Atlas schreef hij samen met mw. Tolien Wilmer de Handleiding voor Atlasbeheer. Met name over Rotterdam verschenen vele publicatie van zijn hand, onder andere de succesvolle reeks 'Rotterdam in oude ansichten' met vele herdrukken en hij werkte mee aan de serie 'Ach Lieve Tijd'. Ook in het Rotterdams Jaarboekje, Spiegel Historiael en het voormalige Rotterdams Parool ver schenen bijdragen van zijn hand. Piet is al weer een jaar of zeven vrijwilliger. Hij heeft zodoende de gelegenheid gekregen geleidelijk af te bouwen en zijn kennis over te blijven dragen. Piet Ratsma kan voorlopig nog vooruit! Harry Strijkers december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 17