karmac k voor de middelbare archiefopleiding Art Conservation BuroDenBoer www.artconservation.nl RESTAURATIE CONSERVERING Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie V verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscanninu Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www.karmac.nl In het oktobernummer van het Archievenblad schrijft Albert Boekhorst over de geringe aantrekkingskracht die de archiefopleiding heeft op studenten. Hij concludeert dat het imago van archi varis er blijkbaar niet spannend genoeg uitziet om grote drommen jongeren naar de archiefopleidingen te trekken. Natuurlijk is het zo dat wie het rijtje jachtx'lieger-commando-Kamerlid-topvoet- baller aanvult dit nu niet direct besluit met het ambt van archivaris. Het beroep van archivaris maakt nu een maal geen deel uit van de droomwereld van meisjes en nog minder van jongens die op de middelbare school een keuze moeten maken voor een maat schappelijke carrière. Dat is op zich begrijpelijk en ik vind dat we ons daar maar bij moeten neerleggen en niet over moeten klagen. Een probleem is echter wel dat het gevolg is dat de bestaande archiefopleidingen onvoldoende studenten aan trekken, zoals ook onlangs de Raad voor Cultuur constateerde. Dat heeft de archiefschool ove rigens over zichzelf afgeroepen. Tot in de negentiger jaren ken den we twee opleidingen, de hogere en middelbare archief opleiding. Hoewel deze oplei dingen inhoudelijk nauwelijks van elkaar verschilden, was de eerste bedoeld voor recentelijk afgestudeerden aan de universi teit en de tweede voor mensen die niet in aanmerking kwamen voor topfuncties in het archief wezen, maar na hun vorming uitstekend in staat moesten worden geacht tal van functies in het archiefwe zen te kunnen bekleden. Vooral de mid delbare archiefopleiding was zeer in trek bij mensen die al wat langer in de maat schappij hadden rondgekeken en die ver volgens een zeer gemotiveerde keuze maakten voor het beroep van archivaris. Het aantrekkelijke van zowel de hogere als middelbare archiefopleiding was dat beide opleidingen in één a anderhalf jaar konden worden afgerond. Zeker voor mensen die al een baan hadden en van functie wilden veranderen was een perio de van een jaar nog wel te overzien. Gedurende de opleiding werd er vier dagen in de week stage gelopen bij een archiefdienst en werd er één dag in de week college gevolgd aan de Archief- school. Gedurende de stage leerden de studenten tal van facetten van het archiefwezen kennen, zoals het werken in de studiezaal en het inventariseren van archieven. De terechte gedachte ach ter de opleidingen was dat de echte ver dieping van het vak zou volgen na een aanstelling in het archiefwezen. Bovendien was het voordeel van de oude archiefopleiding, dat deze zo praktijkge richt was dat de archiefschoolverlater onmiddellijk aan de gang kon in het archiefwezen. Toen echter deze opleidingen werden opgeheven en vervangen door een uni versitaire en een HBO-opleiding verlooi de archiefopleiding haar aantrekkings kracht voor de wat oudere her- of zij- intreders. Een vierjarige HBO-opleiding is misschien wel aantrekkelijk voor iemand die net de middelbare school heeft verla ten en zich gesteund weet door studie financiering. Dat is niet echter niet het geval voor de categorie mensen waaruit het archiefwezen traditioneel veel van zijn medewerkers rekruteerde. Een herin treder of een zij-intreder, laat staan iemand die al een andere opleiding heeft gevolgd, heeft niet de mogelijkheid om bijvoorbeeld nog eens een vierjarige HBO-opleiding tot archivaris te volgen. Dat is erg jammer, want tal van geschikte mensen vinden op die manier niet meer hun weg naar het archiefwezen. Ik ben er een groot voorstander van dat ten minste de vroegere middelbare archief opleiding in ere wordt hersteld, waarin gemotiveerde studenten binnen ruim een jaar worden opgeleid voor een functie in het archiefwezen. Het is niet nood zakelijk dat alle facetten van het archiefwezen in al hun finesses onder de knie moeten worden gekregen alvorens een functie op een archiefdienst kan wor den vervuld. Een solide basis die wordt gelegd in een relatief korte opleiding lijkt mij op zich voldoende. Verdere verdieping kan worden opgedaan tijdens het werk zelf of eventueel via bijscholingscursussen. Ongetwijfeld zal mij worden verweten dat ik nostalgisch ver toef in het verleden en geen oog heb voor de dynamiek en de nieuwe ontwikkelingen van ons vak. Maar hoe komt het toch dat iedere archivaris die ik spreek verzucht dat het zo moei lijk is om met name voor de middenfuncties gemotiveerd personeel te werven? Vernieuwing betekent niet altijd vooruitgang. 27 Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 -46 20 24fax. 01 11 -46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl V Microfilm Systems EERHERSTEL Door Gerrit Valk ge rr jt. va lk@wxs.nl Tekening: Peter Vlot december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 13