Digitale Oplossingen MAIS f§ im HaegheVelde BV nnnnnnaoDDDDDODD Van Bilsen Consultancy een krachtig i nstru m eNT van DE REE archiefsystemen Resultaat van daadkrachtvisie en innovatie Document Management - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl DE REE O archiefsystemen de praktijk De regeling 'geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden' geeft in artikel 6 een aantal mogelijke standaarden voor tekstbestan den. In dit project is gekozen voor XML en PDF. Alle bestanden, behalve de 'kale' e-mails, zijn omgezet naar PDF. De e-mails zijn omgezet naar een XML-formaat. Alle bestanden zijn verpakt in een zogenaamde wrapper, een XML-document waarin alle metadata zijn opgenomen. De zo ont stane collectie bestanden is opgeslagen in een rfirecto/y-systeem dat een getrouwe kopie is van de mappenstructuur waarin de oorspronkelijke documenten waren opgeborgen. De aanpak is in grote lijnen dezelfde zoals beschreven in de publi catie van het Testbed Digitale Bewaring 'Van digi tale vluchtigheid naar digitaal houvast'. Deze is te bekijken en te downloaden op de websites www.digitaleduurzaamheid.nl en www.ictu.nl. Bij de overdracht van het digitale archief is ook een viewer-applicatie meegeleverd waarmee de bestanden kunnen worden geraadpleegd. Naast de geconverteerde bestanden zijn ook de oor spronkelijke bestanden meegeleverd. Deze ma ken formeel echter geen deel uit van het archief maar zijn meegeleverd zodat het Nationaal Archief eventueel zelf nog experimenten kan uitvoeren. In eerste instantie is er gedacht aan een over brenging op cd-roms. De bewerkelijkheid van dit proces en de onbetrouwbaarheid van het medium cd-rom, hebben de betrokken partijen doen kiezen voor transport op harde schijf en op tape. Flet materiaal wordt binnen het Nationaal Archief in een zogeheten storage-module opge slagen; tapes en harde schijven worden slechts als transportmiddel beschouwd. Ffet Nationaal Archief zal in de toekomst dan ook geen archief materiaal op cd-roms, dvd's etc opslaan, maar een digitaal depot realiseren waarin met behulp van on line toegankelijke opslagmedia een archieftechnisch verantwoord beheer kan wor den uitgevoerd. De overbrenging van het digitale archief Arbeidsvoorziening is voor het Nationaal Archief een belangrijk leerproces geweest. Het belangrijk ste dat we hebben geleerd is dat het zó in elk geval niet moet. Archiveren begint aan de bron. Als er binnen een organisatie geen deugdelijk archiefbeheer is, dan is de chaos compleet. Om daarin achteraf weer ordening aan te brengen, is een complexe en tijdrovende klus voor de orga nisatie zelf en de archiefinstellingen. Dat is een ervaringsfeit dat in de papieren wereld geldt en - zo hebben wij ervaren - ook in de digitale wereld. Een tweede ervaring die we hebben opgedaan, is daf de regeling 'geordende en toegankelijke staat archiefbescheiden' werkbaar is gebleken. De daarin opgenomen bestandsformaten en voor schriften bleken voor wat betreft documenten die uit een kantooromgeving komen, voldoende aanknopingspunten te leveren. Een ander belangrijk leerpunt is dat digitale duurzaamheid niet te realiseren is zonder een intensieve samenspraak tussen ICT en archiva rissen. In dit project is deze samenwerking erg gelukkig verlopen. De wederzijdse bereidheid om naar elkaar te luisteren en eikaars problemen te begrijpen is hier erg belangrijk geweest. Het overgebrachte archiefblok is het resultaat van een selectie op twee momentopnames van het totaal aan digitale informatie dat in septem ber en december 2001 binnen Arbeidsvoor ziening beschikbaar was. Veel organisaties zullen beweren dat ze nauwelijks of geen digitaal archief produceren. Oppervlakkige beschouwing van het KA-materiaal van Arbeidsvoorziening logenstraft dit overtuigend. Onze ervaring met de bedrijfssystemen, die in het geval van Arbeidsvoorziening voor vernietiging in aan merking kwamen, heeft ons de ogen geopend voor wat ons nog te wachten staat op het gebied van bewaring van digitaal archief. Binnen de overheid moeten er honderden systemen opera tioneel zijn die wel materiaal bevatten dat voor bewaring in aanmerking komt. Bij Arbeids voorziening is het financieel niet haalbaar geble ken om de bedrijfssystemen voor de termijnen zoals die in de selectielijsten staan te verduurza men. Let wel, het gaat om termijnen in de orde van slechts zeven jaar. Zelfs het draaiend hou den van de bestaande systemen in het compu termuseum is ongelofelijk duur. Het ligt voor de hand om te veronderstellen dat het archiefwe zen hier te doen heeft met het spreekwoordelij ke topje van de ijsberg. Digitalisering bij de over heid - en daardoor ook bij het archiefwezen - is daarmee een volwassen probleem, dat een vol wassen aanpak verdient. Zonder de positieve houding van de men sen binnen Arbeidsvoorziening die verantwoor delijk waren voor de afwikkeling van de opheffing, zou dit proces binnenskamers zijn afgerond door vroegtijdig de stekker eruit te halen. Het strekt hun tot eer dat ze dit niet heb ben gedaan, maar dat ze de moeilijke weg heb ben gekozen. 21 m flexis Voor meer informatie of een vrijblijvende demonstratie van MAIS-Flexis kunt u contact met ons opnemen Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen 0503112600 ederee@de-ree.nl MAIS-Flexis is een krachtige applicatie waarmee archieven en andere collecties, zoals foto-, geluid- en filmarchieven, effectief beschreven en ontsloten kunnen worden. Flexibiliteit, een gebruiksvriendelijke interface, exports naar onder meer Word en internet, dat is de kracht van MAIS-Flexis! Door onze expertise op het gebied van conversies van bestanden kan de overgang van uw huidige systeem naar MAIS-Flexis eenvoudig, snel en adequaat verlopen. Technische aspecten Leerproces Tot slot Jacques Bogaarts is senior medewerker ICT bij het Nationaal Archief. Noten 1 Hugo Butter, Cees van der Weijde en Kees Rijniersce, 'Praktijkervaringen bij de liquidatie van Arbeids voorziening. Gevaren voor digitale archieven bij opheffing en fusie', in: Archievenblad jrg. 107, nr. 2, maart 2003, p. 28-31. december 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 10