De emancipatie van Nederlandse plattelandsvrouwen De informatiespecialist: het verschil tussen winst ''en verlies 8 oktober 2003, De Reehorst Ede thema 18 8 oktober 2003 De Reehorst, Ede De Aftrap: De Eerste Helft: De Tweede Helft: De Verlenging: BSa DflG UHI1 HET HE1 DocuniEiiT Ja, ik neem graag plaats op de tribune! Door Susanne Neugebauer* Ondersteund door de vrouwenbeweging organi seerden boerinnen vanaf de jaren dertig van de vorige eeuw onderwijs voor hun dochters. Vijftig jaar later eisten zij verbetering van loon en secundaire arbeidsvoorwaarden. Het IIAV beheert archieven van plattelandsvrouwenorga nisaties en het landbouwhuishoudonderwijs. De archieven geven veel informatie over het emancipatieproces van plattelandsvrouwen. In dit artikel wordt als voorbeeld de ontwikke ling van de Christelijke Plattelandsvrouwenbond (CPB) geschetst. Na de Eerste Wereldoorlog organiseer den boerinnen zich zuilsgewijs in katholieke, protestantse en niet-confessionele bonden. Katholieke boerinnen hadden geen eigen vrouwenorganisatie en organiseerden hun werk binnen de drie ai bestaande katholieke boerenbonden. In 1930 werd de confessio neel-neutrale Nederlandse Bond voor Boerinnen en andere plattelandsvrouwen opgericht. De protestantse boerinnen hadden vanaf 1938 hun eigen organisatie: de Christen Boerinnen, Boerendochters, Plattelandsvrouwen en -meisjes Bond (CBPB). In 1946 werd de Centrale voor Plattelandsvrouwenverenigingen opgericht, die een koepelfunctie voor alle georganiseerde boerinnen kon vervullen. De Christelijke Plattelandsvrouwenbond Het archief van de Christelijke Platte landsvrouwenbond (CPB) 1932-1988, de opvolger van de CBPB, is onlangs geïnventa riseerd. Het IIAV presenteert dit archief op zijn website als een van zijn archiefschatten. Hier worden de onderwerpen belicht die vrouwen van de CPB bezighielden. Het was beslist niet alleen een gezelligheidsclub! Ga maar kijken: www.iiav.nl/archiefschatten/. Onderaan de webpagina kunt u doorklikken naar de presentatie over de CPB. Onderwijs Speerpunt voor de organisatie van prote stantse boerinnen was van begin af aan de verzorging van onderwijs voor meisjes. Met hulp van de Federatie van Christelijke Verenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes werden landbouwhuishoudscholen opge richt, die jonge boerendochters de gelegen heid gaven boven de rand van hun dagelijks zwoegen op de boerderij uit te kijken. Het onderwijs bood lessen in hygiëne, veeteelt en ziekenverzorging aan. Tijdens 'ontwikke- lingsweken' konden de jonge vrouwen ken nis maken met andere boerendochters elders in het land. Toekomstige boerinnen beseften dat zij door de opleiding een belangrijke bij drage konden leveren aan de verbetering van hun leefomstandigheden en dat zij zich kon den professionaliseren binnen gemoderni seerde landbouwbedrijven. Groeiend zelfbewustzijn Lidmaatschap van de CPB was onafhan kelijk van man of vader mogelijk. In het door de CPB uitgegeven periodiek Ons plattelands leven stonden het leven en werk van vrouwen op het platteland centraal. In de snel groeien de afdelingen in alle provincies werden onder andere leesclubs georganiseerd, die naast boe rinnen ook burgervrouwen aantrokken. Samen dacht men na over praktische en levensbeschouwelijke onderwerpen. Onder invloed van een afnemend ledenaantal en de tweede feministische golf veranderden de doelstellingen van de organisatie: emancipa tiewerksters werden in dienst genomen met het doel volledige participatie van haar leden aan de samenleving te bereiken. Zo wisten de leden in 1980 te bereiken dat zij onder eigen naam lid mochten worden van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB), dat was voorheen alleen aan man nen voorbehouden. Boerinnen leren eisen Naar aanleiding van het Internationaal jaar van de Vrouw in 1975 werden werkgroe pen rond het thema Derde Wereld opgericht en ontstond een nieuwe afdeling binnen de organisatie: ontwikkelingssamenwerking. Leden leerden politieke standpunten te bepa len als het ging om de wereldwijde organisa tie van landbouw en voedseldistributie. Maar ook wat hun eigen situatie betrof, werd er niet stil gezeten. In 1985 presenteerde de CPB het rapport Loon naar werken aan de regering. Het ontbreken van secundaire arbeidsvoor waarden en fiscale voordelen bij zwanger schap, moederschap, huishoudelijke hulp of ziekte werden in dit rapport aan de orde gesteld. Geschiedschrijving vergeet boerinnen? In 1999 promoveerde Roelof van der Woude op de geschiedenis van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB). In het 629 pagina's tellend werk ontbreekt de geschiedenis van de CPB. Vrouwen komen alleen als echtgenotes van bestuursleden voor. De CPB wordt zijdelings genoemd in verband met het ontbreken van een goed opgeleid kader. Gelukkig vermeldt Van der Woude in de literatuuropgave Margreet van der Burg, specialiste op het gebied van de geschiedenis van plattelands vrouwen. Zij promoveerde in 2002 op land- bouwmodernisering en onderwijs aan plat telandsvrouwen in Nederland 1863-1968, waarbij zij voor haar onderzoek ook gebruik Cartoon naar aanleiding van de presentatie van het rapport'Loon naar werken' (in: Agrarische Nieuwsbrief 1988, archief CPB inv.nr. 437). maakte van de in het IIAV aanwezige archie ven. Archieven van plattelandsvrouwen Tot nu toe zijn volgende archieven beschik baar: Christelijke Plattelandsvrouwenbond (CPB) 1932-1981; Vereniging van Leerkrachten bij het Landbouwhuishoudonderwijs 1919-1970; Federatie van Leerkrachten bij het Landbouwhuishoudonderwijs 1946-1967; Internationaal Congres van Plattelands vrouwen 1947; Centrale van Plattelandsvrouwen organisaties (CPVO) 1976-2001; Rijksscholengemeenschap 'Nieuw Rollecate' 1947-1905 (leerlingenadmini stratie van het opleidingsinstituut voor landbouwhuishoudonderwijzeressen). Het IIAV verwerft eind 2004 het archief van de Nederlandse Bond voor Plattelands vrouwen. Dit archief vormt samen met de andere genoemde archieven een belangrij ke bron van informatie over Nederlandse vrouwen op het platteland. Het IIAV hoopt met deze uitgebreide collectie het onder zoek naar deze vrouwen te stimuleren. Susanne Neugebauer is archiefmedewerkster van het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV). Literatuur Margreet van der Burg, Geen tweede boer: gender, landbouwmodemisering en onderwijs aan plattelandsvrouwen in Nederland, 1863- 1968, Hilversum: Verloren, 2002. 465 p. met foto's. R.E. van der Woude, Op goede gronden: geschiedenis van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond (1918-1995), Hilversum: Verloren, 2001. 629 p. met foto's. archievenblad september 2003 Humberto Tan, Studio Sport De informatiespecialist de transfers Hoe een informatiespecialist de competitie bepaalt Multimediale ontsluiting van voetbalwedstrijden bij SC Heerenveen en Ajax Van primeur tot archiefstuk: een totaaloplossing bij de publieke omroepen V2_ 's archief voor instabiele media: een portal over elektronische kunst Digidocprojecten bij de overheid: winst voor het hele publiek De aanpak van de Leeuwarden, Heusden en Antwerpen naast elkaar gezet Meer informatie: www.dagvanhetdocument.nl of 050-318 99 50 Hét evenement voor de informatiespecialist Bedrijf Naam: Adi*es: Postcode Plaats Tel. Fax email Kosten. 175 (excl. BTW). Fax naar Projectbureau Creutzberg 050-311 61 44, u ontvangt een bevestiging en factuur

Archievenblad | 2003 | | pagina 9