Hedendaagse presentaties T-v I oerderijen Met het uitroepen van 2003 tot Jaar van de Boerderij is ook het Limburgs Museum in Venlo zeer in zijn nopjes. Want dit provinciaal-histo risch museum beheert in zijn collectie LiFVA (Limburgs Film en Video Archief) een groot aan tal filmdocumentaires en -reportages over agra risch Limburg gedurende de twintigste eeuw. Deze filmcollecties geven een treffend beeld van de technische en sociale ontwikkelingen in de agrari sche sector. Van kleinschalige akker bouw eind jaren 1910, via het ont staan van standsorganisaties binnen de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond (LLTB) en de daarmee samen hangende verbetering van de positie van de boerengezinnen, via de eerste mechanisering voor de Tweede Wereldoorlog, de schaalvergroting in de wederopbouw tot aan de intensieve vee teelt in de jaren 1960-1970. Het gaat om onge veer 25 uur film, voor 60 procent professioneel opgenomen in opdracht van LLTB en overheid. Het mooiste en historisch meest afwisselende filmmateriaal is afkomstig uit het archief van de LLTB en betreft opdrachtfiims van cineast Alex Roosdorp uit Deventer uit de jaren 1938-1939. Door deze beelden krijgen we een authentieke impressie van het dagelijks bestaan van boeren en tuinders en hun gezinnen op het Limburgse platteland. Daarbij wordt de wezenlijke rol van de LLTB als belangenbehartiger van de agrariërs sterk benadrukt. Het waren vooral voorlichtings films, bedoeld om de LLTB-leden te informeren en te mobiliseren binnen de katholieke geloofs gemeenschap. De films van de LLTB kennen een lange ver toningsgeschiedenis die er - zoals zo vaak - aan heeft bijgedragen dat de collectie niet ongeha vend de tijd heeft doorstaan. Jarenlange verto ning - ook nog in de jaren vijftig - door vele ope rateurs en in vele projectoren, het voor dit doel verknippen van scènes uit de films, transport van het ene naar het andere zaaltje, verblijf in slecht geklimatiseerde ruimtes: omstandigheden die funest zijn voor film, maar er tegelijk natuur lijk mee verbonden zijn. Sinds de films in 1984 werden verwerkt in een uitstekende jubileum film - waarover hierna meer - zijn de beelden met rust gelaten. Omstreeks 1995 zijn de films, die inmiddels in het Landbouwhuis in Roermond terecht geko men waren, min of meer opnieuw ontdekt door historici die er weliswaar geen gebruik van maakten, maar wel zo attent waren om een plei dooi te gaan voeren tot actief behoud van de collectie. Nadat eerst de regionale Omroep Limburg in de gelegenheid was gesteld om de collectie door te spitten voor een kleine reeks tv- afleveringen over agrarisch Limburg, vond in 1998 overdracht plaats aan de Stichting LiFVA. Daar is het archief direct via een stageproject inhoudelijk ontsloten en materieel verzorgd. Het Limburgs Museum heeft de afgelopen jaren al flink kunnen pronken met enkele gedigitali seerde delen van de collectie, onder andere in de film/muziekproductie CineConcert die in het voorjaar van 2000 door Limburg reisde. Maar het wachten was op twee ontwikkelingen die een bredere en meer gerichte aandacht voor deze films mogelijk zouden maken: de noodza kelijke volledige conservering van de collectie en de inbedding in een breder publieksproject. Conservering is inmiddels voor een deel gereali seerd via een eerste subsidie van de Mondriaan Stichting in 2001. In 2003 zal de veiligstelling vervolg krijgen doordat binnen NORAA-verband (Nationaal Overleg Regionale Audiovisuele Archieven) aanzienlijke middelen zijn verwor ven van opnieuw de Mondriaan Stichting en van diverse provinciale en lokale overheden en fondsen. En met het Jaar van de Boerderij in zicht was het aantrekkelijk genoeg om een of meer publieksprojecten te ontwikkelen op basis van de geconserveerde films. Het oorspronkelijk voor de zomer maanden geplande hoofdproject met als titel Boerinnenleven moest vanwege nog niet toegezegde subsidies worden uitge steld. Om in de zomer met name de actie ve streekmusea in de provincie toch te kunnen voorzien van agrarisch filmmate riaal, heeft het Limburgs Museum een reeds in het archief aanwezige filmdocu mentaire gereedgemaakt voor vertoning en videodistributie. Het betreft een 16mm-film uit 1984 van regisseur Guillaume Dohmen, met scenario en commentaartekst van Cas Brugman. De productie is ontstaan bij gelegenheid van het 95-jarig bestaan van de LLTB, die ook Dohmens opdrachtgever was. Met het archiefmateriaal van Alex Roosdorp uit 1938 als basis, geeft de film een treffend beeld van de agrarische samenleving en de LLTB-organisatie vlak voor de Tweede Wereldoorlog, op het hoogtepunt van de economische wereldcrisis. Na restauratie en scanning is de film nu uitgebracht onder de titel Zuiderboeren. Een documentaire over agrarisch Limburg in 1938. Vijf streekhistorische musea ver spreid door de provincie vertonen de pro ductie momenteel, te weten Museum De Locht in Melderslo, Openluchtmuseum Eynderhoof in Nederweert-Eind, Streek museum De Moennik in Panningen, De Kasteeltuin in Valkenburg en Museum Schippersbeurs in Elsloo. Het publiek kan hier en via andere kanalen intekenen voor een exemplaar op video of dvd. Deze dvd is in eerste instantie een kopie van de film als geheel, zonder extra zoekmogelijkhe den. Ideeën voor zo'n uitgebreide, specia listische dvd zijn er wel al. Zo zou je moe- ten kunnen doorschakelen van een scène uit de film naar relevant bronnenmateri aal voor het betreffende thema en naar een selectie van niet gebruikte filmshots van Alex Roosdorp. Ook een database van het LLTB-filmarchief zou idealiter aan de dvd gekoppeld dienen te zijn. Het specia listische karakter hiervan maakt hem ech ter niet geschikt als verkoopmedium voor de doelgroep die we nu voor ogen heb ben, vandaar dat nu voor een eenvoudige uitbreng is gekozen. De belangstelling voor de dvd en vhs-versie is groot: heem- kundeverenigingen, oud-agrariërs en hun gezinnen en het agrarisch onderwijs heb ben al belangstelling getoond. En dan is er nog Boerinnenleven, een com binatie van film, live muziek en in dialect gezongen liederen over de positie van de boerin anno 1938 en het spanningsveld waarmee ze in haar gezin en werksfeer te maken heeft. Enerzijds gebaseerd op de historische werkelijkheid, anderzijds gekleurd door de teksten van een heden daags auteur. Boerinnenleven maakt even eens gebruik van de films van Roosdorp. We zien beelden uit de privé-sfeer van het boerengezin, van het werk op de boerde rij, van uitstapjes naar cursussen, vergade ringen van de Boerinnenbond of een bezoek aan het consultatiebureau. Het staat allemaal te gebeuren in het najaar en de winter 2003-2004, in de genoemde streekmusea en mogelijk ook op andere locaties. De keuze om regionaal filmmateri aal te presenteren in combinatie met nieuwe muziek is het Limburgs Museum en de Stichting LiFVA toevertrouwd. Door dergelijke presentatievormen kie zen we bewust voor het centraal stellen van de filmbeelden en nodigen we de kijker uit de schoonheid en authentici teit ervan tot zich te laten doordringen. De ervaring leert dat de vele bijzondere filmschatten uit ons archief via aanstu rende muziek pas geheel tot hun recht komen. We veroorloven ons gemiddeld een keer per jaar zo'n arbeidsintensieve eigen productie, naast reguliere presen taties en dienstverlening, zoals het leve ren van archiefmateriaal op verzoek aan omroepen, producenten en aan organi saties die een voorstelling aanvragen. Een eerste - niet bepaald bescheiden - experiment was te beleven in het voorjaar van 2000 met de voorstelling CineConcert. Honderd jaar Limburgse fümmagie. In vijf Limburgse bioscopen en theaters zag het publiek een programma van 75 minuten prachtig filmmateriaal uit Limburgse en landelijke archieven, voorzien van een muziekcompositie van Robert Weirauch die live werd uitgevoerd door een vijfkop pig ensemble. De filmbeelden werden van een extra laag voorzien door projectie van tekstregels en stills. In hetzelfde jaar schreef Weirauch een speelse compositie voor de korte productie Sentimental Journey, waarin sfeervolle vakantiefilms van een Heerlense familie centraal staan. En de eerste koopvideoproductie van het Limburgs Museum, Zestien millimeter Venlo, werd van muzikale begeleiding voorzien door componist Wiel Conen. Hij maakte een mix van op de beelden toege spitste, bewerkte devotieliederen, luchtige jazzstukjes en een klavecimbelcompositie met geluidscollage. In de muzikale lijn voor Boerinnenleven staan herkenbaarheid en toegankelijkheid hoog op het wensenlijstje. Dit uiteraard in verband met een zo groot mogelijk publieksbereik, dat naast de (oud-) agrariërs zelf ook leerlingen van de Agrarische Opleidingscentra omvat. De laatstgenoemden kunnen in het kader van het vak culturele en kunstzinnige vor ming (CKV) de voorstelling bezoeken, waarbij een lesbrief en de video Zuiderboeren als voorbereiding dienen. Het Jaar van de Boerderij biedt een gele genheid bij uitstek om het filmarchief van de LLTB op verschillende manieren te pre senteren aan een brede doelgroep. De investeringen in conservering en daartoe gedane subsidieaanvragen worden door dergelijke presentaties direct verant woord. Door een video-uitgave te combi neren met een reeks voorstellingen op locatie werken beide projectonderdelen bovendien versterkend op elkaar. Zuiderboeren en Boerinnenleven maken 2003 tot een zeer genietbaar Limburgs filmjaar. 14 15 mm Still uit een film van Alex Roosdorp, 1938. van oude agrarische filmbeelden Door Frank Holthuizen* Ruim vijftig activiteiten in de provincie Limburg, zo telt de website van de Stichting 2003 jaar van de Boerderij. Het merendeel daarvan in streekmusea, boerderijen, kasteelhoeves en bezoekerscentra. Allerlei facetten van het leven op de boerderij in verleden en heden worden belicht in de vorm van exposities, rondleidingen, 'living history events', fiets- en wandelroutes, lezingen, concerten en film vertoningen. Het Limburgs Museum levert twee opvallende bijdragen met filmarchiefmateriaal. Vertoning, hergebruik, verval en conservering i Twee publieksprojecten Leijenbroek-Sittard De Bergerhof ligt in Leijenbroek-Sittard en is een geslo ten hoeve uit de zeventiende eeuw. Boven de ingang is de zogenaamde 'Herenkamer', waar in vroeger tijden de heer tijdens jachtpartijen en andere feestelijke gebeurtenissen kon verblijven. In de tweede helft van de negentiende eeuw werd dit pand door verschillende verenigingen als buitencafé gebruikt en stond het bekend als het Casino. Geleidelijk is de naam Bergerhof in gebruik gekomen. Tot 1975 was het nog ;n: een boerderij. Na enkele jaren leegstand is het pand gerestaureerd. Momenteel dient het als kantoor van een gerenommeerd aannemer. (Harry Strijkers) Presentatievormen: film en muziek Frank Holthuizen is medewerker Bewegend Beeld bij het Limburgs Museum. Hij is initiatiefnemer en samen steller van beide publieksprojecten waarvan in het artikel sprake is. archievenblad september 2003 september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 7