IÜ E.J. Roskam Hzn., F.E. Posthuma, ll6 Met Archieven, Boeren en Cultuurhistorie naar een gerevitaliseerd platteland. Het ABC van de Brabantse reconstructie. colofon 118 De emancipatie van Nederlandse plattelandsvrouwen L38 Van feiten tot kennis. Boerderij* Vaste rubrieken Citaat van de maand 'Als je gebruikmaakt van een archief dan geeft dat aan dat het nood zakelijk is, dat je er wat aan hebt, dat je er iets mee wiit doen. En dat vind ik eigenlijk het spijtigst van ailes, dat wij ons niet of onvoldoen de realiseren in wat voor schatkamer wij wonen.' noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), LarissaVelkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 3 oktober 2003. N H 0 U D S C 10 Boerderijen en archieven Thema: Piet van Cruyningen [14 Hedendaagse presentaties van oude agrarische filmbeelden Thema: Frank Holthuizen het Nederlandsch Agrarisch Front en de Nederlandsche Landstand. Boerenland in boerenhand Thema:Annemieke van Bockxmeer Thema: Susanne Neugebauer [20 Nationaal Archief: De landbouwarchieven in Den Haag Thema: Henny van Schie Thema: Hans van de Laarschot [30 Boerderijgegevens en de oude Hanzestad Deventer Thema:Teun Kloosterboer [32 Boeren in het verzet Thema: Chaja Beek 34 De culinaire band met onze voorouders. Vergeten groenten zijn de spiegel van onze eetcultuur Thema: Jac Nijskens, Lizet Kruyff en Ton Vreeken Informatiemanagement:Albert Boekhorst 140 Runderpest in Utrechtse archieven Thema: Ronald Rommes 3 De archiefschat 6 Nieuws uit het Veld Column VU Literatuur |48 Verenigingsnieuws 60 Agenda Boudewijn Büch, één dag voor zijn dood, op 22 november 2002 tijdens een feestrede bij de viering van 757 jaar stadsrecht Haarlem. Uit: Kennemer Kroniek, december 2002. archievenblad september 2003 rk Kerkhof Een nieuw themanummer ligt voor u. We hopen er onder zoekers naar het verleden (en heden) van boerenenleven en boerderijen een plezier mee te doen. Het 'Jaar van de Boerderij' kent vele activitei ten waar we ook als medewer kers bij de archiefdiensten zeker hier en daar een grote rol in spelen. Dat moet ook, want juist bij dit soort 'jaren' kunnen we als archivarissen eens echt uitpakken: laten zien wat we in onze schatka mers verborgen houden. Het is voor de meesten van ons natuurlijk niets nieuws dat we het platteland met behulp van kadaster, kaartmateriaal en notarieel archief of transport- registers kunnen reconstru eren. Ook boedelinventarissen en familiearchieven geven vaak een goed beeld van het leven toen. Wat dat betreft zijn onze schatkamers al lang open. Toch weerspiegelen de artikelen verrassende, wat 'verstopte' schatten, waar we bij ons onderzoek naar het boerenleven in Nederland niet als eerste naar grijpen. Onbekend maakt onbemind? Gelukkig maken projecten als 'De Woonomgeving' het veel soortige bronnenmateriaal meer en meer bereikbaar en inzichtelijker. Met de ontslui ting van dat bronnenmateriaal zijn we er echter nog lang niet, moet er nog veel werk verzet worden. Duidelijk is wel: onze schatkamers moe ten en gaan meer en meer open. Zo'n 'jaar' helpt daarbij om een thema pregnant onder de aandacht van het publiek te brengen. We kunnen dus jaarlijks zo'n actie 'schatkamer open' houden, want voor elk themajaar hebben we wel enkele schatten in onze rek ken. Meedoen zal laten zien dat archieven niet zomaar wegbezuinigd mogen worden en leidt tot hogere maat schappelijke waardering. Want wat leuk is moet behou den blijven! En als archivaris hebben we toch de leukste schatkamer die er bestaat? Roelof Braad Door Hans van de Laarschot De provincie Noord-Brabant wil het platteland revi taliseren. Onderdeel hiervan is het behoud en her stel van cultuurhistorische waarden. Ook archieven kunnen een rol spelen bij de reconstructie van het landschap. Door Jac Nijskens, Lizet Kruyff en Ton Vreeken Het Genootschap der Vergeten Groenten wil de kennis over en de consumptie van 'vergeten groen ten' bevorderen. Een pleidooi voor de herinvoering en herwaardering van aardperen, schorseneren en pastinaak. september 2003 archievenblad Boerderijen en archieven Door Piet van Cruyningen De dreigende teloorgang van de historische boerderij was aanleiding om 2003 uit te roepen tot het Jaar van de Boerderij. Piet van Cruyningen van de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek gaat in op het belang van historische boerderijen en van archieven als bron voor historisch boerderijonderzoek. Met Archieven, Boeren en Cultuurhistorie naar een gerevitaliseerd platteland. Het ABC van de Brabantse reconstructie. Nationaal Archief: De landbouwarchieven in Den Haag Door Henny van Schie De archieven van het Ministerie van Landbouw die bij het Nationaal Archief berusten, worden weinig geraadpleegd. Het archiefmateriaal geeft een goed en gedetailleerd beeld van de landbouw in Nederland in de twintigste eeuw. De culinaire band met onze voorouders. Vergeten groenten zijn de spiegel van onze eetcultuur

Archievenblad | 2003 | | pagina 2