Compactus® Archieflijn Wij sjcheppeh weer orde Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering l bij instellingen,en bedrijven. 4Ook voor specifieke tracing van archièfpersoneel. keep it smart compactus Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk - Tel. 0416 - 34 89 80 powered by bruynzeel Het belang van informatie ais bedrijfsmiddel is groter dan ooit tevoren. Deze informatie moet aanwezig zijn en blijven. Snel en eenvoudig be schikbaar zijn voor iedereen. Bruynzeel filing and storage heeft een ruime ervaring in het op maat inrichten van archieven en depots. De Compactus® Archieflijn onder steunt alle bekende archiverings- en organisatie- middelen en kan uitgerust worden met vele accessoires. Zo kan in de archiefruimte maxi male opgeslagcapaciteit worden gerealiseerd. documenthandling, training en service Bruynzeel filing and storage Tel.: (077) 306 90 00 Fax: [077] 306 90 35 info@brfs.nl, www.brfs.nl NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Vervolg van pagina 57 le afdeling of juist gedecentraliseerd in de afdelingen. Logischerwijs heeft dit tot gevolg dat over de inrichting van de functies ook anders wordt gedacht. Alle deelnemers waren het er in ieder geval wel over eens, dat het digitale archief kansen biedt voor het archief om zich te profileren. Het kan leiden tot een verbeterde centraal georgani seerde, maar voor iedereen decentraal te bereiken dienstverlening. De ar chiefmedewerker kan steeds meer optreden als adviseur en hulpmiddelen en methoden beschikbaar stellen, waarmee afdelingen binnen de organi satie een deel van het voorbereidende werk al in de werkprocessen zelf kun nen uitvoeren. Het profiel van de archiefmedewerker Is er wel een profiel op te stellen, vroe gen de deelnemers zich af. Er werd een poging gedaan: Allereerst 'Dé archivaris', hij/zij die ervoor gestudeerd heeft. HBO- niveau. In sommige organisaties in een solo- of hooguit een duo-functie, in andere de manager van een afde ling. Op die afdeling zijn traditioneel de volgende functies te onderscheiden: Invoeren van documenten, veelal functies die door medewerkers op LO-niveau worden ingevuld. Classificeren, waarbij met name medewerkers op MBO-niveau zijn betrokken. Behalve duidelijk aanwijsbare ar chiefmedewerkers zijn in veel orga nisaties de archieffuncties (vaak onbenoemd) verspreid over de orga nisatie (bijvoorbeeld bij secretares ses). Deze profielen staan op de helling als er steeds meer invulling gegeven moet worden aan de eerder besproken the ma's. Het archief kan te maken krijgen met zaken als applicatiebeheer van een Document Management Systeem (DMS), met het gaan verstrekken van advies bij de inrichting van bedrijfs processen, met het vertalen van wette lijke verplichtingen naar de bedrijfs voering ten aanzien van bewaartermij nen en dergelijke en met het opstellen van projectplannen en business cases. Verschuivingen in profielen en werk zaamheden die ook zijn weerslag heb ben op (het niveau van) de medewer kers zelf. "Is er een verschil tussen 'oud' en 'jong'?", vroeg een van de aanwezigen, waarbij de achterliggende stelling was, dat je de archieffunctie wellicht beter kunt veranderen met een jonge nog niet te veel door het verleden belaste club mensen dan met mensen die gewend zijn aan ingesleten gewoontes. Dat hoeft natuurlijk niet, het heeft ook niets met leeftijd te maken. Het heeft meer met het gevoel te maken dat bij archiefmedewerkers, die al jaren in dezelfde organisatie werken, kan gaan overheersen (vaak na vele pogingen tot veranderingen), dat veranderingen toch nauwelijks van de grond komen. Dit geldt overigens net zo hard voor andere functies in organisaties en is dus geen exclusief fenomeen voor de archieffunctie. Hoe dan ook, je zult wat moeten ondernemen om de bestaande mede werkers mee te krijgen en daadwerke lijk handen en voeten te geven aan de beoogde veranderingen in de archief organisatie. Kijk eerst goed naar je klanten en pas je dienstverlening aan op hun wensen. Bijvoorbeeld door aan te sluiten bij een afdeling die een dui delijke behoefte heeft om haar archief functie voor digitale informatie ade quaat in te vullen. Maak daar een pilot- project van waarbij je samen met die gemotiveerde afdeling de zaak ontwik kelt. Op die manier maak je anderen 'medeplichtig' aan de realisatie van je plannen en worden ze ook ambassa deurs van je plannen. Dit werkt direct versterkend op de motivatie van de eigen archiefmedewerkers. Op basis daarvan kun je gaan werken aan zaken als cultuursessies organiseren (zowel voor de eigen medewerkers als voor andere belanghebbende medewerkers in een organisatie), een tijdje laten meedraaien van archiefmedewerkers bij andere afdelingen, gerichte oplei dingen enzovoorts. Tot slot In de plenaire discussie is ten slot te gekeken naar de mogelijkheden van de NVBA om als vereniging de positie van het archief in organisaties te ver sterken. Dit leverde een paar nuttige suggesties op: De NVBA zou meer wervend moeten optreden: bedrijven actief benaderen om de positie van het archief op de agenda te zetten. De NVBA zou ervoor moeten zorgen dat er in bestaande of nieuwe oplei dingen aandacht besteed gaat wor den aan zaken als: Beleidsnotities schrijven om bepaalde zaken onder aandacht te brengen van het management. Presentatietechnieken waarmee de communicatievaardigheden wor den versterkt. Leren opstellen van business cases (zowel kwantitatief als kwalitatief). Hiermee was het inhoudelijke deel van het seminar afgesloten en kon na het slotwoord nog nagepraat worden onder het genot van een hapje en een drankje. Mijn eerste indruk daarbij was dat alle aanwezigen het een uiterst geslaagde en informatieve middag vonden. De evaluatieformulieren be vestigen die indruk en geven verder een aantal nuttige suggesties om derge lijke seminars nog beter te organiseren. Een volgend seminar zal in het najaar van 2003 zeer zeker gaan plaatsvinden. Dit verslag is tot stand gekomen onder de redactie van Brian Dommisse, senior consultant bij Pheidis Consultants te Zoetenneer en lid van de werkgroep semi nars van Regio Midden i.o. Als u naar aanleiding van dit artikel wilt reageren, stuurt u uw reactie dan naar dommisse@pheidis.nl. september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 29