De ontwikkeling van de archieforganisatie NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Verslag van een NVBA-seminar Op woensdag 18 juni 2003 organiseerde de NVBA Regio Midden Nederland i.o. een seminar onder de titel: De ontwikkeling van de archieforganisatie. Gastheer voor dit seminar was wederom VDA informatiebeheersing bv te Hilversum. De reeks van seminars van Regio Midden i.o. was gericht op de uitwisseling van gedachten over ontwikkelingen rondom het archief, waarbij de eigen ervaringen, uitdagingen en ontwikkelingen van de deelnemers centraal staan. De doelgroep omvatte NVBA-leden en geïnteresseerde niet- Ieden. Tijdens het seminar Bedrijfsarchivaris, recordsma nager of informatiespecialist op 12 maart 2003 is onder andere het thema 'De organisatie van het archief' naar voren gekomen als een belangrijk onderwerp om verder uit te diepen. Dit thema kan op tweeërlei wijze worden geïnterpreteerd: De manier waarop het archief zelf is georgani seerd. De plaats en de functie van het archief in een organisatie. Uiteraard hebben die twee invalshoeken alles met elkaar te maken. De activiteiten, taken en bevoegdheden van een archief zijn nauw verwe ven met de relaties die het archief onderhoudt in de organisatie en de ondersteuning die het daarbij biedt. Voor dit seminar is de tweede invalshoek als voornaamste insteek gekozen. De oorspronkelijke werkgroep was na het eer ste seminar uitgebreid met vijf nieuwe leden. NVBA-voorzitter Peter de Jong opende de bijeen komst met een woord van dank aan de gastheer VDA voor de beschikbaar gestelde faciliteiten. Er waren ruim 25 deelnemers, onder wie als bijzon dere gast onze Belgische collega Marcel van Campen, bestuurslid van de sectie Archief en Hedendaags documentbeheer van de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen en voorzitter van de Werkgroep Bedrijfsarchieven van deze sectie. Vervolgens gaf Marian Hanzens een korte toelich ting op het doel, de uitwerking en de opzet van het seminar. Als voorbereiding op de workshops hadden alle deelnemers een deelnemersformulier ingevuld waarna de deelnemers in vier groepen het gesprek met elkaar aangingen. Pieter de Jong, Henk de Lauré, Tirza Odor en Maya Thieme fun geerden als begeleiders en monitors van de works hops. De bevindingen van iedere workshop wer den vastgelegd op het monitorformulier. Tijdens de pauze bereidden Marian Hanzens en Maya Thieme de plenaire sessie voor aan de hand van de monitorformulieren. De plenaire discussie werd geleid door Marian Hanzens. Het deelnemersformulier werd gebruikt om in korte tijd een gemeenschappelijke basis te leggen voor het gesprek in de workshops, waar een klein uur voor was uitgetrokken. De deelnemers werden verzocht om hun eigen situatie in een aantal tref woorden weer te geven aan de hand van de vol gende onderwerpen: Huidige positie van het archief binnen uw orga nisatie; Gewenste veranderingen van het manage ment/u/de archiefmedewerkers; Korte termijn doel(en) van het management/u; Opties voor aanpak. Het formulier van monitors bevatte daarnaast ook de volgende punten: Benoem de knelpunten; Benoem mogelijke oplossingen voor de knel punten. De formulieren waren ook een hulpmiddel voor de monitors om in alle workshops dezelfde onder werpen te behandelen, zodat deze inventarisatie ronde vergelijkbare informatie zou opleveren voor de plenaire bespreking. Een rondgang langs de workshops maakte duidelijk dat iedere monitor haar of zijn eigen lijn volgde in de behandeling van de aangereikte onderwerpen. Om de participatie van alle deelnemers tijdens de plenaire discussie te bevorderen was gekozen voor een zaalinrichting zoals die van het Britse Lagerhuis. Aan weerszijden van een gangpad een tweetal rijen stoelen, zodat het merendeel van de deelnemers elkaar in de ogen keek en de gespre- kleidster Marian Hanzens de mogelijkheid had om lopend tussen de gelederen door de discussie aan te wakkeren. Een verfrissende opzet, die gezien de levendige discussies nu al effectief bleek, maar bij het onder hevige thema was geen sprake van een polarisatie 54 tussen de twee 'kampen'; de deelnemers waren het in grote lijnen met elkaar eens. Voor volgende seminars zal bekeken wor den hoe de zaalinrichting inhoudelijk meer uitgebuit kan worden door deelne mers in twee groepen te verdelen die let terlijk en figuurlijk qua mening tegenover elkaar staan. Tijdens de plenaire discussie liepen de onderwerpen zoals besproken in de work shops nogal eens door elkaar. Om die reden staan in dit verslag de onderwerpen centraal die tijdens de workshops naar voren zijn gekomen. Overgang van papier naar digitaal Uit de inventarisatie blijkt dit één van de belangrijkste onderwerpen waarmee archi varissen in veel organisaties vandaag de dag worstelen. Terwijl de informatie-uit wisseling binnen en tussen bedrijven en organisaties in toenemende mate elektro nisch verloopt, is de positie van het archief daarin vaak (nog) onduidelijk. Waar gaat het archief nog over? Moet je 'grip' krijgen op al deze informatiestromen en zo ja, hoe doe je dat? Dat er wat moet veranderen aan de positie van het archief, zowel qua plaats in de organisatie, qua eigen structuur als qua ondersteunende middelen, staat voor alle deelnemers vast. Probleemeigenaar Het moet duidelijk zijn wie probleemeige naar is, want een archiefprobleem hangt samen met de wijze waarop medewerkers in een organisatie omgaan met archiefdo cumenten. De meest voor de hand liggen de probleemeigenaar is uiteraard het managementteam. Maar hoe overtuig je dat management van de noodzaak om het archief in de digitale context anders te positioneren en te organiseren? Op dit moment is er te weinig geld en als het er wel is, waarom zou dat geïnvesteerd moe ten worden in het archief? Tijdens de discussie werden de volgende suggesties gedaan om invloed uit te oefe nen en de noodzaak tot investeren in het archief voor het voetlicht te brengen. Maak een kosten/baten-analyse. Niet altijd makkelijk, maar als je kan aanto nen dat investeringen uiteindelijk een veelvoud opbrengen, is een belangrijke slag gewonnen. Als het financiële plaatje niet helemaal rond te breien is, kun je altijd nog kijken of de rechten en plich ten van de organisatie bewaakt worden en wat de 'schade' kan zijn als dat niet het geval is; een vorm van risico-analyse. In aanvulling op het voorgaande punt: Ga op zoek naar een 'mandaat', bijvoor beeld door eisen die de wetgeving stelt aan het archiveren van elektronisch ver stuurde berichten en documenten. Maak er een extern project van, geleid door een externe partij. Over het alge meen luistert het management daar eer der naar dan naar interne initiatieven. Bekijk of binnen het managementteam een persoon zich als 'archiefambassa deur' sterk wil maken voor de belangen van het archief. Het archief valt in veel organisaties onder het facilitair bedrijf of een vergelijkbare afdeling. De manager daarvan kan als pleitbezorger optreden. Volgens de deelnemers werkt dit alleen goed als de betreffende per soon affiniteit heeft met het archief, bij voorbeeld omdat de manager daar zelf werkzaam is geweest. En last but not least: communicatie, communicatie en nog eens communica tie. Daar is de gemiddelde archivaris niet goed in, maar communicatie is van wezenlijk belang. Veel organisaties heb ben te weinig zicht op de gevolgen voor de archieffunctie van de steeds verder gaande digitalisering. Maak dit op alle niveaus inzichtelijk. Communicatie Bij veel archieven wordt momenteel te weinig gedaan aan communicatie op welk terrein dan ook. Als het al gebeurt, is het geen structurele activiteit. Over het alge meen is de archiefmedewerker reactief, dat herkenden veel aanwezigen ook wei bij zichzelf. Met het louter rondsturen van een setje schriftelijke instructies lukt het niet om andere afdelingen te doordringen van het belang van de archieffunctie en de noodzaak om een aantal uitgangspunten te hanteren om de overdracht en uitwisse ling van informatie goed te organiseren. Een pro-actieve opstelling is dus gewenst, maar hoe doe je dat? Wederom een aantal NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry LM. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: yrrah47@planet.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN j.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Organisatie en opzet archievenblad september 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen september 2003 archievenblad I Bevindingen Lees verder op pagina 57

Archievenblad | 2003 | | pagina 27