PreservationTechnologies «te memorix, dé webdatabase voor beheren en raadplegen memorix beeld nieuw! gelanceerd bij RHC Tilburg memorix archief archievenoverzicht beheren en raadplegen probeer het zelf: www.pictura-dp.nl memorix LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V tt. A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc, door middel van de beproefde g,ool<! methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland beeld op van de volkskunde als een soort relictenkunde.' De volgende generatie volkskundigen in Nederland werd aangevoerd door J.J. Voskuil (1926). Hij behoorde tot een groep die was opgegroeid met Meertens' idee dat de volkskunde een eindig project was: op een gegeven moment zouden alle tradities en ritu elen zijn verdwenen, en dan mooi gedocumenteerd opgeslagen liggen in de kaartenbakken. Tot, zegt Rooijakkers, 'Voskuil en zijn collega's in de jaren zestig een rolberoerte kre gen toen ze merkten dat die volkscul tuur eeuwig duurde en voortdurend veranderde.' Ze werden er moedeloos van, aldus de hoogleraar. 'Wat moest er wel op hun kaarten, en wat niet? Waar hield de volkscultuur op? Voskuil legde zich als reactie toe op het ontmythologise ren. Hij ging de geschiedenis van allerlei fenomenen, van broodgebruik tot rituelen, onderzoeken. Daaruit bleek dat vele sterk veranderd of hele maal niet eeuwen oud waren.' Het was 'fantastisch werk', zegt Rooijakkers. 'Een hygiënische opera tie, met als berucht voorbeeld het midwinterhoornblazen in Twente, dat in die vorm pas in de jaren twin tig bedacht bleek. Maar Voskuil ver schanste zich wel in het verleden. Hij onderscheidde echte folklore en fake- lore: nep-folklore. Nieuwe tradities vond hij maar niks.' En juist die nieuwe gewoontes en tra dities interesseren Rooijakkers ('Ik ben een leerling van Voskuil') en zijn generatiegenoten. Waarom ontstaan er in Nederland overal museumboer derijen? Waarom 'verantonpiecken' we historische binnensteden? Waarom een vuilnishoop ombouwen tot 'landschap uit reststoffen'? Daarbij staat, stelt Rooijakkers, niet het puur beschrijven centraal. 'Het gaat mij niet zozeer om het verleden an sich, maar om de manier waarop we daarmee omgaan, hoe dat telkens wordt gemobiliseerd voor allerlei belangen.' Een voorbeeld: koningin Juliana die in Zeeuwse klederdracht Zeeuws-Vlaanderen bezoekt, juist als er een grensdispuut is met België, om zo de plaatselijke identiteit te benadruk ken. Mensen daardoor illusies ontnemen, zoals Voskuil deed, is niet zijn doel. Rooijakkers constateert eenvoudigweg dat er een enorme behoefte bestaat aan wat hij 'sociale ficties' noemt: de 'mythomanie' rond tradities, rituelen, gewoonten, kortom de cultus van het erfgoed. 'Daarmee hechten we ons in tijd en ruimte of geven we onze emo ties - zoals bij de begrafenis van prins Claus - letterlijk gestalte.' Het is een diepmenselijke behoefte om zich als groep te onderscheiden, aldus Rooijakkers. Het proces hoe mensen illusies koeste ren en vormgeven verraadt hoe men sen tegen hun wereld aankijken. Dat is wat Rooijakkers interesseert: 'Folklore is nooit onschuldig.' Hij legt uit: 'Onze omgang met cultuur is heel eenzijdig. Wat wij als traditie, ritueel, erfgoed beschouwen, belicht meestal alleen de positieve, esthetische kanten. Het zijn feesten die je kunt bezoeken, of unieke voorwerpen die onze identiteit symboliseren.' Maar je kunt cultuur ook in veel brede re zin opvatten, zegt Rooijakkers: 'als de vormgeving van het leven, in zowel materiële als geestelijke zin'. En een etnoloog die daar oog voor heeft, stuit al snel op 'The dark side of folklore', zegt de hoogleraar geanimeerd. Die donkere, vergeten kant van de volkscultuur ontdekt Rooijakkers door de cultuur 'vanuit een verschoven per spectief' te benaderen. Zo onderzoekt hij wat hij het 'folkloriserings- en musealiseringsproces' noemt. In dit proces signaleert een plaatselijke elite dat bijvoorbeeld een gewoonte of tra ditionele woning dreigt te verdwijnen. Er wordt een comité opgericht tot behoud daarvan. De spectaculaire, positieve kanten ervan worden bena drukt, de negatieve kanten (vechtpar tijen op Driekoningen, gewelddadige uitsluiting op het pre-industriële plat teland) vergeten. Aan het eind van dit proces is de gewoonte of het object getransfor meerd tot erfgoed en 'fundamenteel van functie en betekenis veranderd', aldus Rooijakkers. Een gebruik is een toeristenattractie geworden, een gebruiksvoorwerp een museumstuk. 'De angel is eruit. Er is onherstelbaar gerestaureerd.' En in tegenstelling tot wat velen den ken, voegt hij toe, wordt hiermee niet echt verzet gepleegd tegen de moderni sering. De folklorisering is daar juist een product van. 'Het is gewoon weer een nieuwe commodity. Het bevredigt op een comfortabele manier een ver langen naar vroeger.' De andere, meer fundamentele 'zwarte kant' treft Rooijakkers aan door routi nes en plekken te onderzoeken die door de samenleving nadrukkelijk niet tot de cultuur worden gerekend. 'Stigmatisering, uitsluiting van ande ren, no-go zones als bedrijventerrei nen. Of neem de criminaliteit in het Zuid-Nederlandse grensgebied: er loopt een rechte lijn van de roversbenden uit de 18de eeuw, via de smokkelaars en stropers uit de 19de eeuw naar de ille gale alcoholstokerijen en xtc-laborato- ria. Ook dat is een soort traditie.' Datgene wat de samenleving tenslotte bij uitstek niet tot zijn erfgoed rekent, is haar afval, zegt Rooijakkers. 'Terwijl dat ironisch genoeg uiteindelijk, meer dan ons officiële erfgoed, onthult wie we zijn en wat we doen.' Hij schopt tegen een microfilm met documenten van de DAF-fabriek, die op de vuilnishoop ligt te vergaan. 'We staan hier in feite op het belangrijkste archief van het 20ste-eeuwse Brabant.' Krachtig webbased systeem op 'open source' basis Eén licentie, meerdere gebruikers (RHC-model) Flexibel in te richten beheeromgeving Autorisatie tot op recordniveau Mogelijkheid voor eigen webwinkel Modules: beeld, audiovisueel, biblio-theek, museum en archievenoverzicht OAI implementatie - memorix-dataprovider Inhoudelijke begeleiding door documentalist Uw eigen internetserver bij Pictura, Perfecte back-up Publiek: eigen selecties bewaren, reageren per record Zoeken: vrij (google systeem), met index, op trefwoord, in thesaurus, op topografische kaart ihoomstructuur invoerscherm boomstructuur Q. O @©,o 0. advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopsiag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Vervolg van pagina 49 (Met toestemming overgenomen uit de Volkskrant, d.d. 19 oktober 2002.) september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 25