Deie maand in Od f 1111 literatuur Dr.ir. J.A. Hendrikx, Traditionele boerderijen in Noord-Brabant. H.K. Nagtegaal, Heraldisch Vademecum. Heraldisch 46 P.J. van Cruyningen, 'Schone welbetimmerde hofsteden'. Boerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintig ste eeuw. literatuur 47 Kempen Uitgevers, Liempde/Zaltbommel, 2003 ISBN 90-6657-391-0, 176 blz., 45,00 In 1994 verscheen van de hand van dezelfde auteur en bij dezelfde uitgever Brabantse boerderijen. Beleven, Bewonen en Bewaren. Voor beiden leek 2003, het (aar van de Boerderij, een geschikt moment om tot een 'gedeeltelijke' herdruk ervan te komen. Het is 'in veel opzichten naar vorm en inhoud veranderd; er zijn veel foto's en kaar ten in kleur aan toegevoegd, de lay-out is aanzienlijk verrijkt en de tekst is waar nodig geactualiseerd en uitgebreid' laat de auteur in zijn voorwoord de lezer weten. Lay-out, foto's en tekeningen zijn inderdaad een ver rijking ten opzichte van 1994. De actualise ring en uitbreiding - met name voor wat betreft Noord-Brabant - zijn aan de magere kant. Het aantal pagina's is uitgebreid van 104 naar 176. De indeling in hoofdstukken is identiek aan die van 1994, met uitzonde ring van het nieuwe hoofdstuk 4 over alge mene kenmerkende bestanddelen. De lijst van gebruikte literatuur vermeldt heel weinig publicaties van na 1994. Vooral voor de voorgeschiedenis, waarbij we het met name moeten hebben van archeologische bron nen, is dit jammer. Een groot gedeelte van het boek behandelt namelijk de voorge schiedenis van de agrarische bouwkunst. Zeker voor Noord-Brabant heeft archeolo gisch onderzoek de afgelopen drie decennia veel te vertellen over boerderijtypen, zodat de vele uitstapjes buiten Brabant niet nodig waren. In tegenstelling tot wat de titel sugge reert gaat het boek niet enkel over boerderij en uit Noord-Brabant. Hoofdstuk 1 tot en met 4, ongeveer de eerste 100 pagina's, behandelen de boerderij-architectuur en het boerenbedrijf van allerlei delen van Nederland; een pre om tot een juiste indruk van het kenmerkende van de Noord- Brabantse boerderij te komen. Hoofdstuk 5 over de ontwikkeling van de verschillende boerderijtypen is geheel Brabants. Het boek (of beide boeken) bevat(ten) een geweldig dualisme. Het zesde, laatste hoofd stuk is een oproep aan eigenaren, vergun ningverstrekkers, architecten en planologen om de karakteristiek van de traditionele boerderij te behouden; er is ai zoveel, zowel qua aantal als kwaliteit, verloren gegaan. 2003, Jaar van de Boerderij moet dat ieder een nu goed duidelijk maken, want tot nu toe is het streven van monumentenhoeders veelal mislukt. Bij de presentatie van het boek, tijdens een boerderijsymposium op 7 april 2003 te Tilburg, moest Commissaris van de Koningin Houben erkennen, dat Brabant het stoutste jongetje van de klas was. Noord-Brabant is de provincie waar sinds 1940 de meeste traditionele en cul tuurhistorisch waardevolle boerderijen ver dwenen zijn. In het boek wordt in het voor woord door de voorzitter van de provinciale werkgroep '2003, Jaar van de Boerderij' geme moreerd aan een rapport uit 2001. Daarin werd bekend, dat in de vijftien jaar ervoor 37,4 procent van de cultuurhistorisch waar devolle boerderijen in Brabant is verdwenen en 22,6 procent is aangetast. De oorzaak van de neergang ligt in de ontwikkeling van het boerenbedrijf. Daardoor zijn de vorm en de functie van de traditionele boerderij uit de Centraal Bureau voor Genealogie, Den Haag, 2003 ISBN 90-5802-030-4, 192 blz., 19,95 Heraldisch Vademecum is gepubliceerd als uitvloeisel van de Heraldische Databank die het Centraal Bureau voor Genealogie beheert. De schrijver van dit naslagwerk is de projectleider van de databank. In deze databank worden beschrijvingen en teke ningen opgenomen van Nederlandse fami liewapens, met bronvermelding, en indien aanwezig informatie over personen die het betreffende wapen gevoerd hebben. In dit Vademecum zijn alle heraldische begrippen van A tot Z verklaard. Om een saaie opsom ming te voorkomen, is deze alfabetische ver klarende woordenlijst verluchtigd met toe lichtende afbeeldingen. Een glimlach om de mond kreeg ik van beschrijvingen als 'Schaap: een tweehoevig, herkauwend, wol- dragend dier'. De lijst met gebruikte litera tuur en de kleurige verklarende afbeeldingen in het hoofdstuk 'Systematiek heraldische verschijningsvormen' maken deze nieuwe uitgave in de CBG-reeks tot een handboek dat in elke archiefstudiezaal aanwezig zou moeten zijn. (EH) tijd geraakt. In met name de oostelijke helft van Noord-Brabant is deze ontwikkeling erg tastbaar in het landschap. De in het boek beschreven historie is echter een bevestiging van hetgeen nu gebeurt; vervanging van niet meer functionele boerderijen en aan passing van oude boerderijen aan nieuwe functies (burgerwoning, horecagelegenheid, kleinschalige niet-boerenbedrijfjes). De auteur laat weten dat de langgevelboerderij pas in het begin van de zeventiende eeuw in Noord-Brabant is opgekomen. Het oude type werd tussen ongeveer 1600 en 1900 lang zaam maar zeker door de langgevel verdron gen. En ook de boerderijtypen uit eerdere cultuurperioden zijn geheel verdwenen. Desondanks bewijzen de in het boek aange haalde voorbeelden van kundig aangepaste oude boerderijen, dat deze echt bezienswaar diger zijn, dan die waar de individuele wens van de machtige eigenaar beeldbepalend is geweest. En ondanks de informatieve dou blure met 1994 mag het boek van 2003 niet in onze bibliotheken ontbreken. (HvdL) vademecum archievenblad september 2003 Uitgeverij Matrijs, Utrecht, 2002 ISBN 90-5345-220-6, 216 blz., 29,95 Schone welbetimmerde hofsteden ver scheen vorig najaar. Het is niet het eerste boek over boerderijen van Piet van Cruyningen en het zal ook zeker niet het laatste zijn. De auteur, werkzaam bij de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek en Wageningen Universiteit, is zeer productief en buitengewoon deskundig op het gebied van historische boerderijen. Over de onder havige uitgave zegt hij zelf: 'Dit boek ver schijnt enerzijds te vroeg, maar anderzijds is het net op tijd.' (p. 7). Te vroeg omdat we nog steeds te weinig weten over de boerderij- bouw in met name de Middeleeuwen en te laat omdat de historische boerderijen in de provincie Zeeland in rap tempo verdwijnen. Er is veel over het boerenbedrijf geschreven, maar weinig over de boerderijen. Schone wel betimmerde hofsteden voorziet in die leemte. Het belooft trouwens meer dan de titel sug gereert, omdat ook de Zuid-Hollandse eilan den, West-Brabant en de aangrenzende Vlaamse poldergebieden aan bod komen. Het boek is helder geschreven en duidelijk opgebouwd. Na een inleiding, waarin onder andere de diverse boerderijtypen en de bron nen voor onderzoek aan bod komen, volgen drie chronologische hoofdstukken (Bouw- tradities in de Middeleeuwen, Het ontstaan van een nieuw boerderijtype, 1550-1650 en Bloeitijd en ondergang van de traditionele boerderijtypen, 1650-2000). Heel interessant zijn de bestekken en aanbestedingscontrac ten van verschillende boerderijen (uit de periode 1595-1767), die als bijlagen zijn opgenomen (p. 195-208). Van Cruyningen gaat in zijn boek niet zozeer uit van conti nuïteit, als wel van discontinuïteit. Hij onderscheidt 'breuken' die te maken hebben met geografische en politieke veranderin gen. Zo kwam gedurende de Middeleeuwen de invloed op het bouwen vooral uit het zui den (van de machtige Vlaamse kloosters), terwijl in de zestiende en zeventiende eeuw de invloed vooral uit het noorden kwam (van de rijke kooplieden uit de Hollandse en Zeeuwse steden). Zijn studie is bovendien gebaseerd op twee uitgangspunten: ten eer ste dat in de zestiende en zeventiende eeuw in Zuidwest-Nederland een nieuw boerderij type is ontstaan en ten tweede dat de ont- *Sch«K iwllttrimnwfdf hofsteden' Boerderijbouw in Zeeland van dctiendc tot de twintigste eeuw M wikkeling van de boerderijvorm vooral wordt bepaald door veranderingen in de omvang, aard en inrichting van het land bouwbedrijf (p. 20). (PS) Maandblad van de vereniging voor docu mentaire informatievoorziening en admini stratieve organisatie (SOD). Jaargang 57 juli/augustus 2003, nummer 7/8 Algemene ledenvergadering en congres SOD 2003 SOD-secretaris Martin Tuit nodigt leden en andere belangstellenden uit tot het bijwonen van deze bijeenkomst in de Amsterdam Arena. Hoe zorgen we voor een controleerbare digitale overheid? Dr. A.J. Meijer doet vanuit een bestuurs kundig perspectief drie aanbevelingen aan overheidsorganisaties die parlemen taire en juridische controle willen faciliteren. De PIVOT-ketenconferentie Drs. K. de Hart signaleert procedurele knelpunten bij selectielijsten en doet voor stellen voor de zorgdragers. 'Onder welke handeling valt dit?' Mevrouw R. Vis deed onderzoek naar de knelpunten bij implementatie van selectie lijsten op basis van BSD's bij de rijksover heid. Overzicht van opleidingen op het terrein van de informatievoorziening Onder redactie van drs. J. Jonkers en mevrouw mr. C.I.Th. Bierlaagh. Een DMS Europees aanbesteed R. Groeneweg gaat in op een door de directie Publiek en Communicatie van de Rijksvoorlichtingsdienst in 2002 gedane Europese aanbesteding voor een docu ment managementsysteem. Een afdelingsplan voor facilitaire zaken: ons kent ons? T. van den Berg geeft inzicht in hoe zo'n plan is opgebouwd. HMDI levert twaalf nieuwe informatie managers af. Verslag van de diplomauitreiking. De HMDI gaat modulair Nieuwe service van de Hogeschool Management Documentaire Informatievoorziening. Verbetering dienstverlening H. van Biezen doet verslag van de voor jaarsbijeenkomst van Regio West, eerder dit jaar. •Jaarverslag SOD 2002/2003 M. Tuit, secretaris van de SOD, schreef het verslag van de Vereniging SOD. september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 23