van M/V DEN HAAG fwrrrf ar ml Aad de Fm nnittm Stadhuis I Ét' ftfit I f j mr Êïi'i i Bestuursdienst MEDEWERKER ICT nmnmnHH gedetailleerd en naar het lijkt betrouw baar beeld gegeven van huis, schuur en andere bijgebouwen. Daarbij is soms zelfs de variatie qua materiaalgebruik (steen of hout) aangeduid. Er moeten sinds de achttiende eeuw zeer veel van dergelijke bedrijfskaartboekjes in Zeeland in omloop zijn geweest. Zeker na de invoering van het kadaster waren ze eenvoudig te vervaardigen. Toch zijn ze in de Zeeuwse archieven maar mond jesmaat vertegenwoordigd, met als be langrijkste uitzondering het Gemeen tearchief Schouwen-Duiveland, met het Familiearchief Van de Stolpe. Eén boekje uit dat archief draagt zelfs als titel 'Ploegens en majens veld boek'. Omdat er des te meer bedrijfskaartboekjes in par ticuliere handen werden vermoed, heeft de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) enkele malen een oproep gedaan. Dat leverde uiteindelijk een (voorlopige) oogst van circa vijftig boekjes op, vooral uit de regio's Tholen en Schouwen- Duiveland. In het kader van een landelijk onderzoek naar kaartboeken zijn deze Zeeuwse boekjes met steun van kartogra- fen van de Universiteit Utrecht inmid dels geregistreerd en vervolgens door het Zeeuws Archief digitaal gefotografeerd of gescand. Een selectie van het materiaal zal te zien zijn op een expositie die de SCEZ in het late najaar in het eigen kan toorgebouw De Burg in Middelburg zal inrichten. Een onbekende vorm van cul tureel erfgoed is dan gedocumenteerd en een specifiek Zeeuwse bijdrage aan '2003 Jaar van de Boerderij' gerealiseerd. de archiefschat Wat heeft Zeeland in '2003 Jaar van de Boerderij' te bieden wat niet ook elders tot het aanbod in dit themajaar behoort? Voor een consulent regionale geschiedbeoefening, van huis uit histo- risch-geograaf, is dat geen vraag om lang over na te denken. Zeeland kan met trots wijzen op een heel eigen, maar in de ver getelheid geraakte vorm van cultureel erfgoed: agrarische bedrijfskaartboekjes. Soms in de vorm van fraai ingekleurde atlassen van formaat, maar meestal een voudiger uitgevoerd en niet veel groter dan een schoolschrift. Ze heten kaart(en)boek, meetboek of veldboek. In zo'n boekje staan van één boerenbedrijf getekend de woon- en bedrijfsgebouwen, het erf met toebehoren, en de landerijen, hetzij in eigendom hetzij in pacht. De eerste kaart in een dergelijk bedrijfs- kaartboekje is er meestal een van de boer derij zelf, met erf, moestuin, boomgaard en huisweide. De weergave van het geheel doet soms denken aan de naïeve afbeeldingen van boerderijen die je ook wel op merklappen kunt aantreffen. Daarna volgen - in kleur uitgevoerde - kaartjes van elk perceel of groepjes van percelen, met de aanduiding van de grootte, de lengte van de greppels (of, op z'n Zeeuws: reeduiven) en soms het grondgebruik. Een tabel met het totaal, de zogeheten 'vergaring', rondt de serie kaartjes meestal af. Volgens de Groninger boer Grommers, in 1890 op werkbezoek in Zeeland, beschik- ten bijna alle Zeeuwse landbouwers over een kaart van hun land. De landbouwhis- torici Priester en Van Cruyningen dich ten dergelijke kaarten, los of in de vorm van de hier bedoelde boekjes, een bedrijfskundige functie toe. Op basis van de effectief bewerkbare oppervlakte van de percelen kon een boer de vruchtwisse ling binnen zijn bedrijf plannen en nauwkeurig de stuklonen van de arbei ders berekenen. Ik houd het vooral op het laatste. Daarvoor pleit het gegeven dat zeer consequent de grootte van elk stuk grond telkens op twee verschillende manieren staat aangeduid. Naast de oppervlakte hemelsbreed was de nuttige oppervlakte van belang. Dat noemde men de oppervlakte 'zaaiens' of 'ploe gens' - dat wil zeggen: 'soo verre als den ploeg gaat' - voor het akkerland en 'maai- ens' voor het grasland. Vooral op Schouwen-Duiveland kende men daar naast nog de oppervlakte-aanduiding 'meekoop', een verwijzing naar de teelt van meekrap (Rubia tinctorum). Het waren meestal echte werkkaarten. Ik zag er - in het archief - met de klei er nog aan! Je ziet de boer zo'n boekje aan het eind van de dag uit zijn zak halen, om met behulp van één van de kaartjes pre cies te kunnen vaststellen hoeveel de arbeider krijgt uitbetaald die een lange dag heeft gewied op het Voorste Stik of gemaaid op de Achterste Hofweie. Voor de hedendaagse onderzoeker ligt de bete kenis vooral op het vlak van de microto- pografie, veldna men en agrarische bedrijfsvoering. De kaarten tonen soms minutieus de indeling van tuin en erf, wijzen je het honden hok, de mest- en de veedrinkput of attenderen op de simpele plank over de sloot. Een andere toepassing betreft de agrari sche bedrijfsge- van een hofstede te bouwen. Niet zel den wordt een www.denhaag-vacatures.nl Zodra je binnenkomt voel je het: dit is een grote gemeenschap. Met een veelheid aan mensen, culturen, architectuur en bedrijvigheid. En al lijkt het een willekeurige dag, voor de mensen die hier binnenkomen is dat waarschijnlijk niet zo. Iemand haalt z'n paspoort op, komt met zijn wethouder praten, doet aangifte van z'n pasgeboren kind of doet onderzoek op de studiezaal van het Haags Gemeentearchief. Den Haag, cultuurstad, stad van vrede en recht, groene woonstad aan zee. Maar vooral een stad waar mensen met plezier wonen en werken. Wil jij meewerken aan die stad? Kijk dan of deze baan past bij jouw betrokkenheid. Stuur je reactie met CV binnen 14 dagen aan: Bestuursdienst, Afdeling MPO Postbus 12 600 2500 DJ Den Haag Het Haags Gemeentearchief (HGA) is het kenniscentrum voor de geschiedenis van Den Haag en zijn bewoners. Het verwerft, beheert en ontsluit historische informatie die daaraan bijdraagt. Het stelt de informatie beschikbaar, op de studiezaal, maar ook via tentoonstellingen, publicaties, educatieve activiteiten en de website. Tevens is het Haags Gemeentearchief verantwoordelijk voor de concernkaderstelling, -plan ning en -control op het terrein van archiefbeheer. Het Haags Gemeentearchief is een van de vijf directies van de Bestuursdienst. Meer informatie en meer banen www. denhaag-vacatures, nl De medewerker ICT levert een bijdrage aan de ontwikkeling en implementatie van ICT beleid binnen de directie, in samenwerking met degenen die belast zijn met (kantoor-) automatisering en specifiek applicatiebeheer. De functie kent naast beleidsmatige en projectmatige taken ook beheerstaken: verantwoordelijkheid voor het organiseren, coördineren, plannen en bewaken van ICT-projecten en het beheer van specifieke toepassingen. Het betreft een nieuwe functie binnen het HGA. Meer weten? www.denhaag-vacatures.nl of bel het hoofd van de afdeling Concerntaken, de heer H. C. Duits tel. 070-353 7017. Kennis en vaardigheden: -HBO werk- en denkniveau ruime kennis en ervaring met het optimaliseren van bedrijfsprocessen m.b.v. ICT bij voorkeur bekendheid met de verschillende vakge bieden binnen een archiefinstelling ICT-vaardigheden op uitvoerend en beleidsmatig terrein kennis en ervaring met informatieanalysetechnieken en informatieplanning(stechnieken) bij voorkeur kennis van relevante software pakketten Arbeidsvoorwaarden: Salaris maximaal 3.102,- p/mnd; de gemeente Den Haag biedt haar werknemers uitste kende primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een goed salaris, regelingen voor (ouder schapsverlof en kinderopvang, mogelijkheden tot deeltijdwerken en ruime middelen voor vorming en opleiding. Ingang Stadhuis Den Haag woensdagmiddag half drie, gemeente Den Haag Foto: Rob Hendriksen september 2003 Aad de Klerk is consulent regionale geschiedbeoefe ning bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) en voorzitter van de provinciale werkgroep Zeeland '2003 Jaar van de Boerderij'. Zijn favoriete archiefstuk bevindt zich in het Gemeentearchief Schouwen- Duiveland, Zierikzee, Familiearchief Van de Stolpe, inv.nr. archievenblad 1 Ploegens en majens veld boek' door Jan Bal, kopie Adriaan Bal Nieuwerkerk, achttiende eeuw.

Archievenblad | 2003 | | pagina 1