en gij zult BuroDenBoer ADLIB I Archief Uitleenmodule ADLIB I Bibliotheek Bestelmodule Uitleenmodule Tijdschriften module ADLIB I Internet Server ADLIB I Museum Fotobestelmodule Flexibel informatiebeheer Zeer uitgebreid gebruiksvriendelijk Webportalen Full Text zoekmogelijkheid Real time interactie gebruikers, zoals on-line reserveren Geavanceerd thesaurusbeheer Cross domain ondersteuning ADL7B Information Systems mer ^°°r ertrovJhMde ^arcft've^ yjvNv/er \v;e op assisted® v doe\^ Restauratie -Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. 37 Zoekt vinden Telefoon: 030 - 241 18 85 E-mail: info@nl.adlibsoft.com www.adlibsoft.com Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 -46 20 24fax. 01 11 - www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl 46 35 50 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding 2u uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31(0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoö>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Ien. Dan acht pagina's over peulvruchten. En vervolgens drie pagina's over aardnoten. Pinda's. Wat doen die daar? Ah, het kook boek is gesponsord door Calvé, of althans de voorloper daarvan. 'Wij ontvingen ze door de welwillendheid van de Directeuren der Ned. Oliefabriek te Delft. Met een adres waar je ze in Amsterdam kunt kopen.' Er volgen nog drie pagina's met linzen, kastan jes en truffels, niet direct daagse kost kenne lijk. Dan pas komen de groene groenten aan bod. Eerst komt er een lofzang op de Beverwijkse groenboeren, die veel betere waar hebben dan dat wat normaal in Amsterdam in de stad gevent wordt. Vers is lekker, maar je moet er meer voor betalen. Toch is de keuze aan groene groenten nog uitgebreid, er staan zelfs meer soorten in dan in het Burger Kookboek, dat in de Napoleontische tijd verscheen. Sobere bereiding (vanaf 1900 na Chr.) Verder in de tijd. In 1931 verschijnt Het Kook en Huishoudboek voor het Platteland van Wilma Münch, lerares bij het landbouw- huishoudonderwijs. Veel pagina's betreffen het inmaken en wecken van groente en fruit. De variatie loopt terug, onderscheid bij de boontjes wordt bijvoorbeeld niet meer gemaakt. Bij het bereiden van verse groenten voor de maaltijd is de variatie er nog wel, maar ook nu is de bereiding ont daan van alle smuk. Een beetje peterselie over de komkommersla, een restje jus door de gestoofde sla, wat nootmuskaat over de bloemkool, maar verder gaat het niet. Het gebonden meelsausje overheerst. Ook mevrouw Münch blijkt niet ongevoelig voor de invloed van de commercie. Haar lofzang op Maggi als onmisbaar ingrediënt bij het maken van soep beslaat een hele pagina. Met als gevolg dat op het platteland de soep gemaakt werd met hooguit wat peterselie, selderij, misschien wat foelie of een blaadje laurier en verder de eenheids worst uit de voedingsmiddelenindustrie. De groentenmarkt (juli/augustus), L. van Valckenborch (1535-1597). Het patroon wordt duidelijk. Minder varia tie in soorten, die op een eentonige manier worden opgedist. Het kruidentuintje bij de boerderij verliest zijn waarde. Uit het beeld Deze treurige ontwikkeling zet zich voort na de Tweede Wereldoorlog. Maar het allerake ligste is misschien wel het Volkomen Groenteboek dat Albert Heijn in de jaren zeventig op de markt bracht. Een aantal van de genoemde soorten was toen al uit het beeld verdwenen, zoals de raapstelen en de meiraapjes, waar Goethe zo lyrisch over was. Héél incidenteel kwam je nog weieens kapu cijners of postelein tegen, maar dan moest je echt geluk hebben. Door onze reislust is de variatie in de keuken weliswaar toegeno men, maar de roerbakmixen hebben de boterboontjes verdrongen, de kropsla heeft plaatsgemaakt voor de ijsbergsla en de zakjes slamix. Het is niet alles ellende. De kasspina- zie heeft een sterker zusje erbij gekregen, de wilde spinazie. Maar vroeger werden er ver schillende spinaziesoorten gekweekt passend bij het seizoen. Dat moet je toch geproefd hebben. En hoe smaakte dat dan? En waar combineerde je dat dan mee, qua kruiderij en? Dat kom je alleen te weten als je een moestuin hebt, of een vergeten groente adopteert.2 Het Nederlands Genootschap der Vergeten Groenten Dit jaar is het Genootschap der Vergeten Groenten opgericht. Dit genootschap wil de kennis over en consumptie van vergeten groenten bevorderen. De leden van het Genootschap eren eenmaal per jaar de vergeten groenten op het 'Feest der Vergeten Groenten'. Hier houden topmensen - onder wie telers, veredelaars, chefkoks of culinair recensenten - een lezing. Aansluitend wordt een 'Maaltijd der Vergeten Groenten' genoten. Meer informatie over het Nederlands Genootschap der Vergeten Groenten is te verkrijgen bij de Stichting Vergeten Groenten, Jac Nijskens, tel. (077) 476 29 13 of e-mail: info@vergeteneten.nl. Vergeten groenten, vergeten bronnen? Het zoeken naar informatie over oude, historische rassen is enerzijds makkelijk, aan de andere kant moeilijk. De toegankelijkheid van informatie over rassen is goed geregeld. Al sinds jaar en dag is er het NAK, de Nederlandse Algemene Keuringsdienst. Deze dienst registreert en beschrijft alle rassen. Anno 2003 beschrijft de NAK circa 10.000 rassen per jaar. Ook genenbanken hebben veel infomatie over groenterassen. Lastiger wordt het in andere landen van Europa, daar is de rassenregistratie min der goed geregeld. Hulp bij het zoeken in archieven in andere landen is zeer wenselijk. Voor informatie over groenterassen is het archief niet zo van belang. Wat zeer belangrijk is voor de Historische Groentehof en de Stichting Vergeten Groenten is informatie over de eetcultuur, de landbouwgeschiedenis, de verkoop en andere sociaal-economische zaken rond om historische groenten. Genenbanken, noch het NAK bieden die informatie. Archieven zijn van emi nent belang om deze informatie aan de vergetelheid te ontrukken. De Stichting Vergeten Groenten 'doet' momenteel niet veel in archieven. Reden: gebrek aan tijd en geld. Wel is de ervaring tot nu toe dat de kwaliteit van de archieven vaak uitmuntend is en dat er zeer goed opgeleide mensen werk zaam zijn. Een fonds zou de Stichting Vergeten Groenten wellicht de mogelijkheid kunnen bieden om meer studie te verrichten in de Nederlandse archieven. Jac Nijskens is agrarisch ondernemer, beheerder van de Historische Groentehof en voorzitter van de Stichting Vergeten Groenten, Lizet Kruyff is wetenschapsjournaliste en auteur van het boek 'Twintig eeuwen koken' en Ton Vreeken is eigenaar van het zadenhuis Vreeken's Zaden en medebeheerder van de Historische Groentehof. Noten 1. De aardappel werd in de zestiende eeuw naar Europa gebracht door Columbus, maar omstreeks 1775 op redelijk grote schaal in Nederland geteeld. Pas omstreeks 1850 behoorde de aard appel tot het 'volksvoedsel'. 2. Het is mogelijk om vergeten groenten te steunen door een historisch groenteras te adopteren. De 'adoptant' ontvangt de verse groenten van zijn adoptieras(sen) en boeken met recepten. Meer informatie over het adoptieprogramma is te vinden op internet: www.vergeteneten.nl, de site van de Stichting Vergeten Groenten op Landhoeve Rijkel. september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 18