Doe <Ij^p Consult Art Conservation SCHEEREE JB.V WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult www.artconservation.nl L. RESTAURATIE CONSERVERING UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl thema gevallen betreft het een boerderij of een interessante groep van boerderijen, soms een karakteristiek landschapselement. In de opeenvolgende plannen kom je dezelfde objecten tegen en ook wel min der, omdat een eerder opgenomen boer derij bijvoorbeeld gesloopt is. Systema tisch onderzoek om de werkelijke waar den objectief vast te stellen heeft niet plaatsgevonden. In de verantwoording van Landschap in archieven constateren de redacteuren van het Historisch-Geografisch Tijdschrift een zelfde gebrek aan informatie: 'Vaak blijkt dat archiefbronnen onvoldoende worden benut. Hierbij wordt de factor tijd als argument genoemd. Het zou teveel tijd kosten om uit de vele archieven die er zijn bruikbare informatie te halen.'2 In deze special wordt door een groot aantal auteurs aangetoond dat doorzettingsver mogen en creativiteit kunnen leiden tot onverwachte nieuwe inzichten. Wat betreft de reconstructie zouden deze inci dentele onderzoeksproducten inspire rend moeten zijn voor gebiedsdekkend wetenschappelijk onderzoek door histo rici, historisch-geografen en archeologen met ondersteuning van amateur-histori ci. Enkel zo kunnen de theoretische doe len omgezet worden in werkelijk behoud en herstel van cultuurhistorische en landschappelijke waarden. In reconstructiegebied Peelland heeft een actieve club amateur-archeolo gen al vroeg de zwakke vertegenwoordi ging van de cultuurhistorie in de plan procedure onderkend. Vasthoudendheid heeft geleid tot een fikse projectsubsidie van de provincie en uit de reconstruc- tiepot. Met deze subsidie was de Stichting Archeologisch Samenwerkings verband Gewest Helmond e.o. (SAS) in staat om de Vrije Universiteit van Amsterdam (VU) opdracht te verstrekken eep biografie van Peelland op te stellen oftewel een Cultuurhistorische Hoofd structuur (CHS). Deze CHS is een equiva lent van de hoofdstructuren die sowieso uit de reconstructieplannen rollen, de Agrarische Hoofdstructuur en de Ecologische Hoofdstructuur. In dit onderzoek zijn de cultuurhistorische objecten niet als op zichzelf staand gewaardeerd, maar in de context van het landschap. Er is vanzelfsprekend tijd uit getrokken om bronnen te raadplegen. Die bronnen bestonden uit archieven van amateur-archeologen, het archief van de ROB, gemeentearchieven, kadas ter, topografisch-historische atlassen etc. Dit onderzoek heeft bijvoorbeeld geresul teerd in het opvullen van het al eerder gesignaleerde hiaat in de vondstregistra tie van de ROB als basisgegeven voor de Archeologische Waardekaart. Op de kaart van de Cultuurhistorische Hoofdstruc tuur van Peelland zijn veertien cultuur historisch waardevolle gebieden geko men, waarvan de landschappelijke ken merken de dragers zijn van de diverse cultuurhistorische elementen. Zowel jonge als oude landschappen zijn op de kaart te vinden: jonge ontginningsbos- sen naast een verscholen middeleeuws hoevenlandschap, oude stroomdalland- schappen, oude en jonge vervenings landschappen en overstromingsvlakten. Het onderzoeksresultaat verschijnt in de serie Zuid-Nederlandse Archeologische Rapporten van de VU. Het onderzoek was niet uitputtend, zodat ook nu weer niet het totaalbeeld bekend is geworden. Deelonderzoeken, zoals dat naar middel eeuwse objecten in de vorm van hoeven, kapellen en kerken, zijn nog niet van de grond gekomen. Niet door gebrek aan tijd, maar door gebrek aan geld. De recon- structeurs in Peelland zijn echter in hun nopjes met het VU-onderzoek, een resul taat dat andere reconstructiegebieden in Brabant moeten ontberen. Negentig procent van de stukken moet nog worden gemaakt en volgens de Archiefwet komen die pas na pakweg 2035 in beheer bij de diverse diensten. Moeten we daarop wachten tot we er iets mee kunnen? Nee, we kunnen reeds nu actueel en pro-actief bezig zijn. Onze bewaarplaatsen zijn schatkamers vol met historische gegevens voor de reconstruc tie van het landschap en van de (cul tuurhistorisch waardevolle elementen in dat landschap. Kaarten en foto's laten zien hoe het er voorheen uitzag, hoe riviertjes meanderden. Negentiende- eeuwse wegenleggers en wegenkaarten geven inzicht in de oude wegenstructuur. Kadastrale bronnen kleuren het 'verleden' land. Archieven van ruilverkavelingen geven inzicht in een landschappelijke omwenteling. Middeleeuwse bronnen verraden de namen, ligging en land schappelijke context van hoeven. Het is onze taak om deze informatie bruikbaar te maken voor de plannen waar het land schap, historie en cultuurhistorie betreft, met in het verlengde de versteviging van de toeristische poot. De planologische ommezwaai moet ook archiefdiensten, historische centra en documentatiecentra niet koud laten. Er is lering getrokken uit het verleden; geen kaarsrechte beken met onbeheerste over stromingen, geen eenvormig landschap, maar diversiteit vanuit oorspronkelijk heid, niet her en der varkenshouderijen met een geur die recreëren in het lande lijk gebied onaantrekkelijk maakt. Wij kunnen deelgenoot zijn in het verande ringsproces. Door de informatie in onze bestanden over landschap en objecten gericht op het reconstructieproces tot 2015 zodanig te ontsluiten, dat deze gebruikt kan worden voor het bereiken van de gestelde doelen, zowel op cultuur historisch als landschappelijk vlak. Door het aanmoedigen van gedegen onder zoek a la Biografie van Peelland. Door het documenteren van de veranderingen in het landschap vanwege het revitalise ringsproces. Door het vullen van hiaten in onze bestanden met betrekking tot eerdere ingrepen die het landschap zo nadelig hebben veranderd dat er nu gere construeerd moet worden. Door samen te werken met anderen die een rol heb ben in het reconstrueren. Bij dit laatste denk ik ook aan toeristische organisaties zoals VVV's, die fietser en wandelaar in het aantrekkelijker wordende platteland bedienen met routes én informatie. Die informatie mag deels van historische oorsprong zijn, want het recreatieve publiek staat ook daar voor open. 29 Organisatienaam Naam contactpersoonM/v Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan <jjgp coaching on the job archiefbewerkingen tjj^p in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl De Biografie van Peelland Uitdaging voor archieven Hans van de Laarschot is consulent bij het RHC Eindhoven. Noten Zie voor gedetaillerde informatie over de recon structie in Noord-Brabant en voor de overeenstem mingvan Cork www.brabant.nl. 2. Henk Baas, Sonja Barends, Marty de Harde, Hans Renes, Hans van Triest, Richtje de Vries (redactie), Landschap in archieven, een speciale uitgave van Historisch-Geograpsch Tijdschrift, jaargang 20, 2002, nr. 3. I september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 14