Polyester Bergingssystemen Van Bilsen Consultancy l www.vanbilsenconsultancy.nl h Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Voor meer informatie: Dé specialist voor document- en workflowmanagement Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Voldoen aan de Photographic Activity Test (ISO: 14523-1999) column Door de vakanties zal het velen zijn ontgaan, maar in de laatste week van juli heeft het archiefwezen zijn definitieve maatschappelijke doorbraak mogen bele ven. Het door een miljoenenpubliek gelezen weekblad Libelle bevatte een uit voerig artikel over genealogie. Natuurlijk enkele tips voor onderzoek die in hun beknoptheid weer tekortschoten, maar vooral de ervaringen van vrouwen die hun leven verrijkten met het volgen van hun familiesporen. Dit laat ste is erg belangrijk en ver dient in onze kringen de hoogste aandacht! We kun nen niet genoeg moeite ste ken in het duiden van het Libelle-artikel. Genealogie: een simpele hobby? Tijd verdrijf a la dakpannenbe- schilderen of theezakjes- plakken? Nee, de teneur van het artikel was een geheel andere. Het L/be//e-artikel plaatste het familieonder zoek - onbewust - op het zelfde niveau als droogval len op het wad, tuinreizen naar Engeland, cultuurweek end in Gent, de stilte van de Drentse heide. Het Libelle- artikel gaf aan genealogie een dimensie die we tot voor kort alleen maar konden dromen en kon den verwoorden in onze meerjarenbe- leidsplannen. Die dimensie kan het best worden benoemd als 'belevingsgeschie denis'. Het gaat niet meer om genealogie tout court, maar het gaat om persoonlij ke geschiedenis, persoonlijke ervaringen in een dieper perspectief, de verhouding van individu en collectief. Geschiedenis, kennis en beleving van onze persoonlijke plaats in ruimte en in tijd, is voor de komende decennia wat natuur in de afgelopen decennia voor ons betekende. Namelijk het domein waarin we onszelf - vergeef me het taaltje - terugvinden. Rust, ruimte, natuur... En nu dus in datzelfde rijtje ook geschiedenis. Van een seksloze hobby naar een trendy beweging, de histo-beweging De Libelle is een voorbeeld van inderdaad een brede beweging. Loop de AKO of de Bruna binnen en de schappen staan er vol mee: Buiten, Landleven, Seasons, Buitenleven, Home and Garden, Countrylife, Résidence... alle bladen bezingen de lof van het landleven, als voortzetting en intensivering van wat ileen Montijn onlangs zo aardig beschreef in Naar Buiten! Gerard Rooijakkers noemt het de musealisering van het platteland, maar hoe je het ook noemt, in essentie gaat het om dezelfde 'belevingsgeschiedenis' die door de Libelle aan de oppervlakte werd gebracht: de behoefte om je eigen persoonlijke geschiedenis te kennen en te (her)beleven in tijd en in ruimte. De ruimte van je jeugd, de ruimte van je ouders en voorouders. Persoonlijke geschiedenis en omgevingsgeschiedenis (vanuit persoonlijk perspectief) is het belevingsdomein voor de komende decennia. Dat belevingsdomein zal zeer uiteenlopende vormen krijgen, zo uit eenlopend dat we die vormen vanuit ons vak nauwelijks herkennen of willen her kennen. De bovenbeschreven histo- beweging is volop in opkomst en zal een enorme bloei en groei krijgen in het commerciële domein. Het wachten is op het eerste commerciële historische cen trum dat met 'onze' data en informatie op de vraag van 2.000.000 Libelle-lezers en 300.000 Seasons-lezers inspeelt. Staan wij als historische centra straks middenin deze beweging of staan we met een moei lijk uit te roeien 'grote-publieks-dédain' weer eens aan de zijlijn. Eerlijk gezegd ben ik zeer hoopvol. De archieven ont wikkelen in snel tempo nieuwe concep ten voor dienstverlening en presentatie die ons kunnen laten meedrijven op de weldra hoge golven van de histo-bewe ging- Er dreigt steeds en overal het gevaar dat we de histo-beweging onderschatten en afdoen als een trend, een kortstondige mode. Maar een mens is niet compleet zonder besef van zijn plaats in tijd en ruimte. Sommige archiefbe zoekers getuigen in hun werk van dat besef. Een van de bij zonderste bezoekers van het archiefwezen is ongetwijfeld de Friese natuurkundige, dichter, historicus Obe Postma (1868-1963) geweest. Tot op hoge leeftijd bezocht hij het Ryksargyf in Leeuwarden. In het Jaar van de Boerderij is het goed om bij deze man stil te staan. De boerenzoon uit Cornwerd schreef gezaghebbende histo rische studies over het boe renleven en het boerenbe drijf. Maar zijn naam ont leent hij aan zijn grote poë zie, volgens sommigen van Europees niveau, waarin hij zich voorstelde hoe het in vroeger tijden geweest was, 'niet op grond van wazige idealiserende romantiek, maar vanuit zijn "historisch inlevingsver mogen" dat onder andere gevoed werd door archiefstudie Nostalgisch terug verlangen naar de tijd van toen vindt men weinig in zijn poëzie, maar juist het omgekeerde gebeurt: met zijn poëzie wordt het verleden teruggeroepen in het heden'. Je eigen plaats in tijd en ruimte, niet (alleen) uit nostalgie, maar uit de waarachtige behoefte aan verrijking, ver dieping van het nu. De Libelle, het Jaar van de Boerderij, de Woonomgeving... al deze zaken geven uiting aan die behoefte. De archieven hebben maatschappelijk goud in handen. Om met Obe Postma te spreken, de tweede rijkstaal behoeft natuurlijk geen vertaling: 'Hoe libbet yn my 't aide libben fuort'. b.looper@hcov.nl 25 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 3 oktober 2003. jiwam üb m@m Door Bert Looper Tekening: Peter Vlot H september 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 12